Fer 'telegraaf. kondigde wets ontwerpen betrekkelijk de herziening van het belastingstelsel. Tot hiertoe zijn wel eenige, maar geenszins al de ontwerpen, tol die her ziening in verband slaande, aan het oordeel van den raad van state onder worpen; zoodat dal collegie, uit den aard der zaak, geen afkeurend of on gunstig gevoelen over het geheel der ontwerpen heeft kunnen vellen. Bij de herinneringenwelke dezer dagen bijzonder door de gebeurte nissen van November 1813 opgewekt worden, komen ook onwillekeurig de droevige voor den geest, welke Woerden den 24slcn dier maand troffen. Wij zullen de tooneelen niet schetsen waarvan die stad destijds getuige was, maar willen slechts vermelden dal na onderzoek gebleken is, dat nog slechts enkele personen in leven zijn van hen, die met de Haagsche Oranje garde, als vrijwilligers, naar Woerden zijn uitgetrokken. De twee bejaardste zijn, naar men meent, de hh. P. A. llavelaar, die omstreeks 88en F. Cehr, die bijna 84 jaren oud is en beiden alhier nog woonachtig zijn. Heden zijn alhier aan het lokaal van de afdecling herv. eeredienst enz. de werkzaamheden hervat van de constituerende vergadering, bijeengeroepen lot het zamenslellen en het indienen aan den koning van een algemeen reglement voor de heide in Nederland bestaande Israëlitische kerkgenoot schappen, onder een centraal hesluur voor algemeene zaken. Het voorzit terschap dier vergadering wordt waargenomen door mr. A. de Pinlo alhier. In behandeling is genomen het ontwerp van bedoeld reglement, dal zamen- gesteld is door eene commissie, daartoe in de zitting van 21 Oct. jl. benoemd. Gisteren heeft een jonzen op den Loosduinschen wegdie zich achter een rijtuig geplaatst had, het ongeluk gehad daarvan af Ie storten, zoodat hij onder de wielen geraakte en zijn been verbrijzeld is. BU1TKNLANDSCHK BERIGTEN. ËNGBLAN D. LONDEN 12 April. Bij Lloyd is het berizl ontvangen, dal de noordelijke kruisers de F.ngel- sche stoomboot Georgiana hebben vernield, bij de pogingen, die door den kapitein in het werk werden gesteld om de blokkade te verbreken. Nabij Abergele is een met vee geladen trein, ten gevolge van het bre ken van een der wielen, uit het spoor geraakt en verbrijzeld, waarbij de wagens lot 40 voel hoog op elkander werden geworpen; 32 runderen waren op de plek dood en vele andere werden deerlijk verminkt. In eene fabriek te Hobylownnabij Glasgow, is de stoomketel gespron gen, waardoor 4 personen werden gedood en verscheidene andere gekwetst. In de dagbladen wordt geklaagd over de toenemende dronkenschap onder de werkelooze arbeiders in de fabriekdistriclen. Berigten uit New-York bevatten hel volgende: De noordelijken hebben Pensacola ontruimd. Een aanval der zuidelijken op Williamsburg is afgesla gen. In Kentucky hebben de zuidelijken eene nederlaag geleden, waarbij zij 500 man verloren. Een zuidelijk legercorps, 20000 man sterk, bedreigt Williamsburg. De te New-York woonachtige aartsbisschop Hnghes heeft aan de com missie voor de belasting het gewigl van zijn zilverwerk op 12040onc. aangegeven. Berigten uil China van hel laatst van Februarij melden, dat de troé- pen van de Chinesche regering op twee door de opstandelingen bezette steden, Taitsang en Fuschaneenen vrnchteloozen aanval hebben gedaan. De Recor der een Engelsch dagblad van Shanghai, behelst een besluit van den Mikado of geestelijken sotiverein van Japan, waarhij de Taïkoen, of wereldlijke sotiverein des lands, gelast is de uitdrijving der buitenlanders uil Japan te bespoedigen, en alle daartoe noodige maatregelen te nemen. Wegens de vijandige houding der regering van Japan tegen de buitenlanders heeft de admiraal Hope, de bevelhebber der Britschc zeemagt in de wateren van China, zich met verscheiden linieschepen naar Jeddo begeven. FRANKRIJK. PARIJS, 12 April. De berigten omtrent vereenigde stappen, die door Frankrijk, Engeland en Oostenrijk bij Rusland ter zake van Polen zouden gedaan zijn, worden thans door den Monileur bevestigd. Dal blad zegt in zijn staatkundig over- zigt hel volgende: Daar het gebleken is dat Oostenrijks zienswijze be treffende liet Poolsche vraagstuk met die der Westersche mogendheden overeenkomtzoo zijn de drie mogendheden het met elkander eens gewor den om bij het kabinet van Petersburg te handelen." Engelsche bladen declen mede, dat de naar Petersburg gezonden nota's geheel gelijkluidend zijn;, dal zij in minder oorlogzuchtigen geest dan Frankrijk, maar ook in minder inschikkclijken geest dan Oostenrijk gewenscht had, gesteld zijn. De Times zegtdat de verloogen der mogendheden in vriendschappelijke be woordingen verval zijn, doch eene verstaanbare waarschuwing voor de Rus sische regering behelzen. De Jndép. Beige verwacht niet veel uil werking van den gelijktijdigen stap, dien de drie mogendheden besloten hebben op het diplomatieke terrein voor Polen te doen. Immers, zegt dit blad, de drie mogendheden hebben zich niet verstaan over hetgeen te doen zou zijn in geval hare verloogen geenen ingang vonden. Zij hebben geenszins afgesproken om aan hare ver- toogen des noods door feitelijkheden klem bij te zetten. De mogendheden handelen gelijktijdig, zonder verder te gaan dan aan elke van haar gelegen komtdat is alles. Bij het doen van eenen proeflogt op een gedeelte van den spoorweg van Toulon naar Nizza is de trein uit het spoor geraakt en de locomotief van eene hoogte gestort. Een persoon hééft daardoor het leven verloren en den m ichinist 2ijn de beide beenen gebroken. Voor Toulon is aan boord van het wachtschip le Montebello een droe vig ongeluk gebeurd. Bij het beproeven van een nieuw stuk geschut is dit gesprongen, waardoor twee artilleristen gedood en een tiental op meer of minder ernstige wijze gekwetst werden. Volgens berigten uit Mexico zou de aanval op Puebla den 16de0 Maart plaats hebben. De voormalige koningin van Napcis is te Marseille scheep gegaanout zich weder naar Rome te begeven. Uit Alexandria meldt men, dat de Sultan de hoofden van de gods dienstige corporaliën der Joden Grieken, Armeniërs, Kopten en geuniëerde Grieken met het grootofficierskruis zijner orde begiftigd en bij die gelegenheid te kennen gegeven heeft, dat hij lusschen de verschillende godsdiensten geen onderscheid maakt. De Fransche consul, de komst des Sullans in Egypte gevaarlijk voor Europa achtende, heeft zijne ontvangst te Alexandrië en Cairo niet bijgewoond. PK UI SS EN. Uil Petersburg meldt men, dat de keizer een manifest heeft uitgevaar digd, waarbij eene volledige amnestie aan alle opstandelingen in Polen en in de westelijke provinciën wordt verleenddie vóór 13 Mei a. s. de wapens nederleggen en tot gehoorzaamheid terugkeeren. In dit manifest wordt o. a. het volgende gezegd: Op ons rust de verpligting om het land voor eene herhaling van onlusten te behoeden en om een nieuw tijdperk voor het staal kundig leven te openen, dat eene rationele organisatie verlangt in het ge meentelijk bestuur. De grondslagen daarvan hebben wij nedergelegd in de instellingen, die door ons geoctroijeerdmaar nog niet beproefd zijn. Die instellingen zullen, naar de behoefte van den tijd, verder ontwikkeld wor den." De gewone misdrijven en vergrijpen in bel leger begaan, zijn van de amnestie uitgesloten. Hoewel de keizer voor bet spoedig verleenen dezer amnestie lof verdient, blijkt uil het bovenstaande, dat hij niet geneigd is aan hel verlangen der Polen toe te gevenen dat eene organisatie der gemeente instellingen het eenige zal zijnwaartoe men zal overgaan. Blijkens de berigten uit Polen wordt de guerilla-oorlog door de opstan delingen, niet zonder ongunstig gevolg, voortgezet. Geregelde gevechten worden steeds door hen ontweken en reizigers die te Krakau zijn aange komen verhalen dat zij allerwege kleine afdeelingen der opstandelingen had den ontmoet. Men had aldaar ook het berigt ontvangen dat Cracovvski er in geslaagd is de stellingen, vroeger door Langiewicz bezet, weder in te nemen. Tusschen Kolo en Konin moet een gevecht plaats gehad hebben, hetwelk ten gunste der Polen is uitgevallen. De magt der opstandelingen in die streken moet aanmerkelijk zijn aangegroeid. Aan den aartsbisschop Felinski is op zijn dringend verzoek ontslag als lid van den Poolschen staatsraad verleend. nOkTKNKIJ K. WEENEN 11 April. De opgewondenheid van de bevolking dezer hoofdstad voor Adelin3 Patti schijnt inderdaad onrustbarend te worden voor de jeugdige en bevallige zangeres. Op eersten Paaschdag heeft zij in de kerk der Augustjjnen ge zongen, en van den vroegen morgen af was er reeds zulk een ontzettende toevloed van menschen bij dien tempel, dat een aantal personen in flaauwte viel. Bij hel uilgaan der kerkom in haar op eenigen afstand geplaatst rijtuig te stijgengeraakte de begaafde zangeres door hel gedrang der jubelende volksmenigte zoo in het naauw, daar ieder haar zien wilde, dat zij van de dame, die haar vergezelde, en van haar rijtuig werd afgescheiden. Met het angstzweet op het gelaat, was het haar onmogelijk zich een door- togt te banen, en moest zjj wel hare toevlugt nemen tot het zoeken van eene schuilplaats in het paleis van den prins von Palffy. Gelukkig was dit looneel door eene dame van het balcon gadegeslagen; deze spoedde zich naar beneden, liet haar, die meer dood dan levend was door den angst, in den corridor en wierp de deur digt. De opgewondene volksmenigte liet zich echter niet terughouden om ook daar Patti te vervolgen, die ieder bewon derd had en ieder thans ook wilde zien, en drong tot in het paleis door. De prinses Palffy verscheen echter in persoon voor de menigte en wist door hare kalme en waardige houding deze vreedzame, maar niettemin zorgwek kende zamenscholing uileen te doen gaan. Adclina Patti was zoo ontsteld, dal zij des avonds niet kon zingen. ROME, 13 April. De verjaardag van 's Pausen terugkomst van Gaëta is alhier gevierd met eene illuminatie en algemeene vermakelijkheden. PARIJS, 13 April. De Patrie bevat een artikel van den heer D'e'olle, die niet voldaan is over het manifest van den Czaar. De schrijver zegt, dat de mogendheden haar diplomatieken stap moeten voortzettendat zij haar doel moeten vervolgen zonder zich le laten terughouden door een- zwakken hinderpaaldie eene kwalijk vermomde list daartegen wil opwerpen. De Siècle gelooftdat het manifest noch de Polen noch de mogendheden zal be vredigen. La France en de Nation daarentegen beschouwen het manifest als een begin van voldoening aan het verlangen der mogendheden. Volgens berigten uit Mexico heelt le Tehnacan een pronunciamenio tegen het bewind van Juarez plaats gehad. ATHENE, 11 April. De deputatie der nationale vergadering, die de kroon aan prins Willem zal aanbieden, is naar Kopenhagen vertrokken. WEENEN, 13 April. Volgens een onzer bladen heeft Langiewicz ver klaard, dat hij door zijn woord van eer zich thans niet langer gebonden kan achten. Dientengevolge is het te voorzien, dal hij strenger bewaakt zal worden. LISSABON, 13 April. De zitting der kamer is lot 20 Mei verlengd. Naar men verzekert bestaat er plan van echlverbindtenis lusschen prins Augustus van Portugal en eene liraziliaansche prinses. INGEZONDEN. III. OPEN KSSIEF aan de Schrijvers X en S. in de Leydsche Courant van 18 Baart 1863, en aan allendie hem tevens willen houden als aan hun adres. Ik geloof niet bijster te zullen mistasten, wanneer ik het daarvoor bou de, dat gij op behoorlijke hoogte gekomen zijl. Een en ander schrijver heeft daartoe het zijne bijgebragt. Prof.- Sluff'ken en de schrijver (T. S.) van een artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van den 31slen Maart II. niet weinig. De gemeente is van haar regt bewust, zij wensehl naar zelf standigheid, en daarvan blijk le geven. Ik eerbiedig uwe regten en ter bevordering uwer zelfstandigheid en om de karavaan"' zoo spoedig nto-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2