LEYDSCUE COURANT. 1803. IV'. 44. MAANDAG 13 APRIL. \f ilOjt De Courant wordt Maandag, ffoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BWNENLANDSCIIK 8ERIGTEN LEY.DEN 11 April. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Maart 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de eerste drie maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(bijopcenten en invoer) Binnenl. Gedistilleerd (idem) Bnitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit-enKunslwijn(»'d Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Maart. 1862 1986.19 5578.70 224.58} 5703.37 1338.37 924.36j 934 82} 194 65 f\ 6885.06 1863 2125.74} 6048 69 223.37} 5469 66 1226.77} 270 95} 896 05 114.50 /16375.75 Zuivere opbrengst over de eerste 3 maanden. 1862 09 15} 85 73} 25 29} 32} 50 45891.20 5675.1 15769. 740.1 15917.' 4301. 1209.: 1945 332 1863 5745.91} 16773.24} 661.18} 15269.10 4493.55 811.15 1450.05 403.30 ƒ45607:49} Wij vernemen dat het concert, door MlleAmely Bidö alhier te geven, zal plaats hebben op den 17den dezer. Zij zal alsdan een geheel nieuw pro gramma uitvoeren. Deze gevierde kunslenaresse heeft te Breda reeds drie concerten gegeven en op nieuw is zij aldaar voor twee concertenop den 12d™ en 13d™, geengageerd. Zij zal zich ook den 15dcl1 te 's llage op het concert der maatschappij de Toekomst doen hooren. Door den raad van bestuur der kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam zjjn o. a. tot leden dier instelling benoemd de hh. A. II. Bakker Korff (vroeger reeds door ons vermeld) en prof. H. Schlegel, alhier. Te 's Gravenhage is thans, tot den 13den dezer, geopend de tentoon stelling van bloembouquettenbloembol- en potgewassen, van wege de af- deeling 's Gravenhage der Holl. maatschappij van landbouw. Door de com missie van beoordeeling zijn o. a. toegekendaan de hh. gebr. de Graaff alhier eene zilveren medaille en ƒ10 voor eene verzameling van bloeijende bloembolgewassenen aan den heer W. C. de Sain alhier eene zilveren me daille voor bloeijende Cineraria's en eene bronzen medaille voor bloeijende Primula sinensis fimbriata. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 263 tot 316 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering honden. Te Haarlem is dezer dagen overleden de kunstschilder A. J. Ehnle, sints eenige jaren custos der kunstverzamelingen enz. van Teyler's stich ting aldaar. In 1819 te 's Gravenhage geboren, oefende hij zich in de kunst onder de leiding van den beroemden C. Kruseman en gaf al spoedig blijken van uitnemenden aanleg. Met zijn vriend J. P. Koelman naar Italië ge—isd, onderscheidde hij zich na zijn terugkeer van daar als genre-schilder, maar .oornameljjk door het schilderen en teekenen van portretten, die door goede gelijkenis en voortreffelijke behandeling uitmuntten. Degelijk en ijve rig kunstenaar als hij was, mogt hij zich door zijn karakter als uiensch een aantal vrienden verwerven, die thans zijn vroegtijdig afsterven betreuren. De commissie te Amsterdam lot oprigting van een gedenkteeken voor Joost van den Vondel, heeft eene vergadering gehouden onder hel voorzitter schap van mr. J. van Lennep. Daarin is medegedeeld, dat de commissie, zij het dan ook in stille, onafgebroken is werkzaam geweest, zoodat zij zich reeds in het bezit bevindt van eene geldsom, belangrijk genoeg, om zonder vrees voor mislukking, te kunnen overgaan tot het verwezenlijken van haar plan. Men verneemt, dal aan het armbestuur der herv. gemeente te Wijhe is gelegateerd eene som van ƒ1000 door Jan Schiphorst en eene som van 250 door Hendrika van Dijk. Aan de herv. diaconie te Wageningen zijn twee legaten ten deel gevallen, een van ƒ700, van wijlen J. W. van Beek, vroe ger dienstbode, en een van ƒ800 van wijlen tnej. C. van Lutterveld. Te Meppel is gevankelijk binncngebragi de brievengaarder van het hulp kantoor te II., onder beschuldiging, naar men verneemt, van een brief met aanzienlijke geldswaarde onder zich te hebben gebonden. De justitie van Assen heeft zich derwaarts begeven tot het doen van onderzoek. Van Ureterp meldt men, dat de turfprijzen dit jaar waarschijnlijk niet zeer hoog zullen zijn. daar er door den zachten winter een groole voorraad van het vorige jaar is blijven staan. De veenbazen hebben dan ook het vorige jaar eene slechte rekening gemaakt en velen sloten met eene nadcelige balans. 's GRAVENHAGE, 11 April. Tot burgemeester der gemeente Yerseke is benoemd de heer W. van Oeveren. Men verneemt dat de l8'e luit. B. J. Couve'evan het le reg. dragon ders te Deventer, in rang en ancienneleit is overgeplaatst bij het 3e reg. dragonders alhier. Aan den luit. ter zee 2ie kl. O. M. de Munnick, dienende in O.-I.is op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Door Z. M. is de hoofdcommissie, belast met de regeling en beharti ging der belangen van Nederlandsche nijveren en kunstenaren bij de Lon- densche tentoonstelling van 1862, ontbonden en is aan hare leden 'skonings bijzondere dank betuigd voor de vele en goede diensten, door hen aan de Nederlandsche nijverheid en kunst bewezen. Naar men verneemt is den heer van Kerkwijk, onlangs benoemd tot lid van de tweede kamer voor het district Zierikzee, op zjjn verzoek een onbepaald verlof verleend uit zijne tegenwoordige betrekking bij den rijks telegraaf. Men verneemtdat II. M. de koningin van Spanje aan Z. K. H. den prins van Oranje de orde van het Guldenvlies heeft geschonken. Z. M. heeft vergunning verleend aar. mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp, kamerheer van Z. M.tot het aannemen der onderscheidingsteeke- nen der orde van de Kroon, hem door den koning van Pruissen geschon ken, en aan den kapitein-luit. ter zee G. P. J. Mossel, kommanderende het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen in O.-I.tot het dragen van het officierskruis der ridder-orde van den Toren en het Zwaard, hem door den koning van Portugal geschonken. Den 28sten dezer zal door Z. K. H. den prins van Oranje, in zijn pa leis, een luisterrijk thé-dansant gegeven worden, dat des namiddags ten 5 ure met een diner zal aanvangen. HH. MM. de koning en koningin en de overige leden der kon. familie, hebben, na hel vernemen van het overlijden van den baron van Brienen, da delijk bij mevr. de douairière een bezoek van rouwbeklag gebragt. Maandag morgen ten 7 ure zal de pleglige ter aardebestelling plaats hebben van het stoffelijk overschot van wijlen den baron van Brienen van de Grootc Lindt. Het lijk zal in het familiegraf onder Wassenaar worden bijgezet. Alhier is aangekomen baron Gericke van Herwijnen, Ncderl. gezant bij liet hof van Belgiëwelke komst men in verband brengt niet de ten einde loopende onderhandelingen over verschillende aangelegenheden tusschen de kabinetten van 's Gravenhage en Brussel. BU1TENLANDSCHE BEKIGTËN. ËNCËIiAN SS. LONDEN 9 April. Aan de Maandag II. nabij Brighton gehouden krijgsoefeningen der Lon- öensche vrijwilligers werd door nagenoeg 16000 man infanterie, eene brigade cavalerie en twee brigades artillerie deelgenomen. Het weder was gunstig, ten gevolge waarvan dan ook ten minste 200,000 nieuwsgierigen de manoeu vres bijwoonden. Zoowel bij het vertrek der vrijwilligers uil Londen als op de plaats der evolutiën hebben verscheiden ongelukken plaatsgehad; door schichtig geworden paarden is eene vrouw gedood en zjjn enkele an dere personen met gebroken armen of beenen naar het hospitaal gezonden. Volgens berigten uil New-York van 28 Maart zou Richmond binnen kort ontruimd worden, en zou generaal Banks van Port Hudson terugge trokken zijn. Volgens de Courr. des Etats-Unis hebben de zuidelijken geen grooler vijand te bekampen dan het gebrek waaraan zij zijn blootgesteld. Granen, meel, vleesch enz. zijn tot fabelachtige prijzen gestegen; kleederen kunnen naauwelijks door gegoede huisgezinnen worden aangeschaft. Daar zij geene hulpmiddelen, dan van zich zeiven, kunnen ontvangen en niet op den onze- keren toevoer van het buitenland kunnen rekenen, moeten zij geduld hebben tot aan den aanstaanden oogst in het voorjaar, dat is tot minstens de maand Mei, als wanneer Georgië, Alabama en de Carolinen hun levensmiddelen kunnen verschaffen. Het vee sterft in de weiden uil gebrek aan voedsel en de cavalerie kan de paarden bijna niet meer onderhouden. Niettegenstaande dien toestand, niettegenstaande de kreten van honger, morren de bevolkin gen niet; zij schikken zich in haar lot en zijn meer dan ooit bereid eiken aanval af te slaan. De soldalen lijden hel minstwant voor hen heeft men alles afgestaan. FKANRI^IJH. PARIJS, 9 April. De Köln. Zeit. deelt hel volgende mede: De keizer van Rusland heeft eene ukase onderleckendbij welke al de deelnemers aan den Poolsehen

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1