Per Telegraaf. fiurgct'ItjKc neo wordt het volgende gemeld: In de boven Rlam-Kiwa (Marlapoera) is in den morgen van den 4den Jan. de gepalissadeerde Dajaksche kampong Leang- Djarang door een bende muitelingen aangevallen, waarvan zij 18 huizen verbrand hebben. Zooals vernomen werdbehooren deze roovers tot de bende van Praboe Auom. De onmiddelijk uitgezondene patrouille heeft den vijand vruchteloos opgezocht. Hel grootste gedeelte der vroegere aanhangers van Goesti Kassan heeft zich onderworpen en in de omstreken van Marga- sari met der woon gevestigd. In den nacht van den 15dcn Jan. werd het huis van den pembekel Doepa van Alabio (Amoenthai) door eene groote bende roovers aangevallen. De pembekel en zijne huisgenooten sloegen de vijanden moedig af, doch konden niet beletten, dat de woning in brand werd gestoken. Op een tweetal punten waren benden roovers door de troepen uiteengejaagd, waarbij een aantal der roovers sneuvelden. Beriglen uit Japan deelen hel volgende mede: Niet alleen zijn de onlangs benoemde gouverneur van Yokohama en Daimio Hola, die over Homara gebood, in rang verlaagd en in arrest gesteld geworden, omdat zij vrienden van I Kamo-no-Kami waren, maar nog 110 Daimios zijn gestraft en in hunne rangen verlaagd, waarschijnlijk omdat zij tot de staatkunde der vreemdelingen overhelden. Gedurende de laatste week hebben geduchte branden Ie Yedo gewoed, waardoor geheele straten vernield zijn geworden. Uit Miako wordt berigt, dat duizenden kooplieden van alle rangen naar de stad slroomen; dal de Daimios bereids overal hunne paleizen bouwen en dat die stad Yedo weldra in grootheid zal overtreffen. KRAKAU, 6 April. Eene bende opstandelingeu overviel eergisteren de wachtpost der kozakken aan de grenzen nabij Szlang. De opstandelingen echter werden gisteren aldaar door Russische infanterie aangetast en uileen- gejaagd. Volgens de Czas heeft er een gevecht nabij Olkusz plaats gehad. Eene afdeeling kozakken werd hierbij door de Polen verdreven. TUIUN, 6 April. De bladen bevestigen het berigt, dat de koning aan staanden Donderdag naar Florence zal vertrekken. Z. M. zal vergezeld wor den door den president van den ministerraad, en eenige weken te Florence blijven. PARIJS, 6 April. Volgens la France zou generaal Hazaine den 3den dezer Cholala bezet hebben, ten einde alzoo aan het Mexicaansche leger, dal te Puebla is, den terugtogt af te snijden. Hel beleg voor laatstgenoemde stad zou den 16den Maart beginnen. Volgens de Patrie zouden de algemeenc verkiezingen in Frankrijk in de eerste helft der maand Junij plaats hebben. NEW-YORK, 26 Maart. Zeven schepen van de noordelijken, onder be vel van commodore Ferragat, zijn Port Hudson voorbijgevaren. De Hertford en een ander vaartuig bevinden zich aan den mond van de Red River. Char leston zal vermoedelijk den 2de" April worden aangevallen. PARIJS, 7 April. De Moniteur meldt dat admiraal Jurien de la Gra- vière teruggeroepen is, omdat deFransche zeemagt in Mexico niet van dien aard is dat zij de tegenwoordigheid van een zee-officier van zulk een hoo- gen rang vereischten voorts omdat de keizer oordeelt dat die admiraal ge durende twee jaren in ruime mate zijne pligten jegens hel land heeft vervuld. MADRID, 6 April. Men verzekert dal de heer de Castro in den senaat de regering zal interpelleren over 's lands Bnanliëlen toestand, daar het door den beer Salaverria, den vorigeu minister van fmantiën achtergelaten tekort 550 millioen bedraagt. INGEZONDEN. OPEN BILJET AAN K. Leydsche Courant 3 April 1863.) Hel is mij genoegen te vernemen dat gij u door mijn schrijven aan X. en S. «achteruit gelrokken" gevoelt. In de karavaan toch, waarmede gij reist, verbeelde ik mij de oude gemeente-commissie aan hel hoofd, tnet een reisplan, zooals men dat vóór 50 jaren maakte. Achter de uwe volgt on middelijk eene andere, die reist zooals men dat in den tegenwoordige!) tijd doet. Als mijn verder schrijven u nu nog eenigzins meer achterwaarts trekt, dan zijl gij juist, waar ik tl en al uwe reisgenoolen wenseh. Gij zult mij niet ten kwade duidenwanneer ik uwe voorgewende onbegrijpe lijkheid min of meer moet wantrouwen. Ben ik waarlijk voor u zoo ge heimzinnig, welnu het slaat u vrij mijn schrijven ongelezen te laten liggen. Inlusschen moet gij mij vooral niet ten kwade duiden, wanneer ik uwen raad niet kan en mag volgen, «om na blijmoedig ontwaken weder te gaan insluimeren. «Neen mijnheer! mijne leus is werken zoo lang het dag is, en mij daartoe de gelegenheid wordt gegeven," daarbij hoor ik dan tevens, en zie, en zwijg waar het mij past. Wie Is nu aansprakelijk voor <le kosten van liet Leydsche kerkelijk geschil? Deze allergewigligsle vraag, waarbij de gemeente hel meeste belang heeft, wil dezelfde eenvoudige leek, steller van de eenvoudige gedachte over en eenvoudige beslissing van het Leydsche kerkelijk geschil (zie bijvoegsel tot de Leydsche Courant van 1 April) op grond van die gedachte, aldaar ont wikkeld voorgedragen, in zijne eenvoudigheid beantwoorden. Heeft hij zich daarbij den kerkeraad en de gemeente-commissie als twee leden voorgesteldals broeders van een huisgezin en de gemeente als het hoofd daarvan, welks plaatsbekleders zij zijn, en als een natuurlijk gevolg daarvan aangetoond .- 1». de ongerijmdheid van het reglsgeding, als niet anders zijnde dan een reglsgeding tusschen de gemeente en de gemeente, dal onbestaanbaar is; 2°. dat de gemeente, in zekeren zin (bedoelende de kosten) daarmede niets te maken heeft en zelve het geschil moet beslissen. 3°. dat het voorstel van den kerkeraad tot eene herziening van hel regle ment, strekkende ter verbetering der kerkelijke fondsen, allezins lofwaardig is; terwijl de redenen, voorgewend door de gemeente-commissie, om dit heilzame doel tegen te werken, ten eenen male ongegrond zijn, en hare j tegenstreving dus hoogst berispelijk is; en 4°. dal de gemeente, wie hel geschil als geschil alleen en niemand anders aangaat, als het hoofd ook alleen de bevoegdheid heeft en de magt bezit, j om zelve een einde aan hel geschil te maken nu vraagt hij nog eens; is deze eenvoudige gedachte juist Dan vloeit uit dezelve natuurlijk nog dit voort a. dat de kosten van het reglsgeding komen voor rekening van dat lid des gezins, hetwelk door het weigeren der herziening van het reglement, zich eigenmagtig heeft verzet legen hetgeen strekken kan ter bevordering der belangen van de gemeente, en door die weigering, in verband met thans opgehaalde lang verledene en vergetene oneenigheden, het geschil heeft doen ontstaan en het reglsgeding heeft uitgelokt; dat is, voor de gezamelijke rekening van hen, uil welke hel weigerachtig lid des gezins, de gemeente commissie, tijdens den aanvang van het reglsgeding, was zamengesteld; b. dat de voldoening dier kosten eene zaak is en blijft tusschen dat lid en den advocaat, dien hetzelve in het werk heeft gesteld, en c. dat bij verzet daartegen het te vrcezen en te verwachten is, dat uit het thans gevoerd wordende ongerijmde reglsgeding en neven-regtsgeding wel eens een degeljjk reglsgeding zou kunnen geboren worden tusschen de gemeente en dat lid. Hoogst wenschclijk is het, dal deze opmerking bij vele leden der gemeente ingang moge vinden en tot spoorslag moge verstrekkenom aan hel geschil zoodra mogelijk een einde te makenten einde de hoogst onaangename ge volgen voor te komendie anders van hetzelve te verwachten zijn. L. HANTONGEREGT NfOORDWIJK. In de maand Maart 1863 zijn bij 38 vonnissen veroordeeld: 17 personen wegens het baggeren in Rijnlands waterenwaarvan drie bij herhaling. 2508le ëtaats-Loterij. Trekking der Fijfde Klasse. 5dc Trekking. Nos. 9940, 10374, 11585, 19858 en 19868 ieder een prijs van ƒ1000. AD YEKTENTIEN. Bevallen van eene Dochter T. M. SMITS OSTERLOII. Leyden, 6 April 1863. Heden overleed onze waarde Moeder en Behuwdmoeder HELENA GYS- BERTA LA LAU, Wed. wijlen de Wei-Edele Heer Samuel Adrianus Meerburg. Namens de Broeders en Zusters, Leiden, 31 Maart 1863. S. A. MEERBURG. Heden overleed mijne dierbare oudste Dochter LAURENTIA JOHANNA in den ouderdom van bijna 21 jaren. Leiden, 3 April 1863. Wed. van DOORN, geb. Dupper. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij ons Huwelijk onder vonden, betuigen wij langs dezen weg, ook namens wederzijdsche Betrek kingen, onzen welmeenenden dank. D. C. NYIIOFF. Leiden, 7 April 1863. H. W. E. NYHOFF, van Iterson. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ons bij de geboorte onzer dochter geschonkenbeluigen wij onzen dank. J. II. MARONIER. Leiden, 8 April 1863. A. MARONIER, Nïhoff. JAN VAN 11EES cn ZOON, te Zwolle gaan voort hunne Theeën, uitmuntende door kracht, geuren waterhoudend- heidin verzegelde pakjes voorzien van stempelprijs en nommerver krijgbaar te stellen voor Leyden bij WILIIELRUNA VAN PUTTE Nf Brecdestraat, alwaar Prijs-Couranlcn te bekomen zijn. 14 personen wegens enkelen diefstal van hout of graszoden. 7 personen wegens het laten roudloopen van paarden in de onvrije Rijn- landsche duinen, waarvan twee bij herhaling. 3 personen wegens het omdelven van grond in de onvrije Rijnlandsche duinen. 1 persoon wegens het laten Ioopen van vee op eens anders in den oogst slaanden grond. 1 persoon wegens het na delving van een konijngat niet behoorlijk beves tigen van den grond. 1 persoon wegens het visschen zonder acte en zonder permissie. 1 persoon wegens het visschen zonder permissie. 1 persoon wegens het zich niet voor zijn hond, trekkende een honden kar, plaatsen, bij de ontmoeting van een rijtuig. ONDERTROUWD: H. A. de'Ruyter, jm. 24 j. en A. T. E. Bovenkerk ,jd. 24 j. D. J. den Osjm. 24 j. en M. Piketjd. 26 j. J. Hoogeveen jm. 32 j. en II. van Toljd. 25 j. W. van Leeuwenwedr. 48j. en S. Smalingjd. 48 j. J. Goddyn jm. 23 j. en J. M. C. Collajd. 28 j. J. Aartman wedr. 40 j. en M. van der Spek jd. 35 j.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3