LEYDSCHE COURANT. 1805. WOENSDAG 1 APRIL. •V- 39.n.P:Jfi BSNiVENLANDSCHK BKKKJTEiY Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. 'S-' y, *•-/ De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De uitgever van de Leydsche Courant en van het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad heeft het niet ondienstig ge acht een beredeneerd Alphabetisch Register van dat Verslag te doen bewerken, meenende, dat de bruikbaarheid van het Verslag daardoor in hooge mate zal worden bevorderd. Het Register zal drie vel beslaan. De prijs is gesteld op 10 cents per vel. Het eerste vel is thans verkrijgbaar en zal spoedig door de andere ge volgd worden Bij deze Courant behoort een BIJf OEGSEL. LEYDEN 31 Haart. Bij kon. besluit van 28 Maart is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan mL D. A. graaf van Limburg Slirum, als 2dc lult. bij de dienst doende schutterij alhier, wegens verandering van woonplaats, en tol 2dc luit. h(j die schutterij benoemd C. M. J. W. van Alphen, thans sergeant. I)c lieer mr. J. 1. Del Bacre, tot regtcr in de arrondissements-rcgtbank alhier benoemd, is heden in eene openbare teregtzitting dier reglbank geïn stalleerd. Door den heer officier van justitie, den voorzitter, den deken der orde van advocaten en den heer Del Baere werd bij die plegtigheid het woord gevoerd. Dingsdag avond II. werd de laatste der rolksbijcenkomsten gehouden zoo als die dit jaar door de commissie voor de volksvoorlezingen uil hel Leydsch departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen op eenen geheel veranderden voel zijn ingerigt. Deze zaak, die lot voorleden jaar toe in een slaat van groole kwjjning verkeerde, werd met vernietiging bedreigd. De opkomst was gering, daardoor de ambitie bij desprekers niet altijd even levendig, ja zelfs bij commissarissen scheen hierdoor de ijver aan hel doovenal hetwelk al weder niet zonder ongunstig gevolg bleef op de belangstelling van ben, voor wie deze zaak eigenlijk dienen moest. In een woord, de volksvoorlezingen hadden de tering en niets scheen zoo gewensclil dan een spoedige dood of de aanwending van geheel nieuwe nog onbeproefde middelen. Commissarissen besloten lot bet laatste, sloegen ijverig de handen aan bet werk en zijn uitstekend beloond voor hunne pogingen. De volksklasse, die er vroeger niet kwam, terwijl de dun bezette plaatsen meest waren ingenomen door leden van bet depar tement en belangstellenden uil andere standen, stroomde nu toe, zoodat de ruimte der zaal naanwelijks toereikende was om de massa tnenschen te be vatten en het ten minste menigen avond van dezen winter niet doenlijk geweest is ieder van eene behoorlijke zitplaats te voorzien. En deze gebeeie ommekeer van zaken is, zoo wij ons niet bedrhgen, met uiterst geringe middelen verkregen. Naar men ons verzekert, bestond bij commissarissen sedert lang hel bewustzijn, dat er iets anders moest worden gedaan. Er werden denkbeelden geopperd en verworpen, maar verder kwam bel niettot dal eindelijk eenige hunner met radicale hervormingsplannen voor den dag kwamen, die door de vergadering werden aangenomen en waarvan de ver wezenlijking aan een comité van regelinguit vijf leden bestaande, werd opgedragen. Wij noemden de middelen eenvoudig en inderdaad ieder heeft zich verwonderd boe bijna zonder vermeerdering van geldelijke uitgaven een zoo totale ommekeer is verkregen. Wij weten van nabij hoe deze beeren tol aan de grens van onbeleefdheid toe, ieder hebben aangeklampt, die, naar z(j meenden, iets bezat, dal geschikt was voor deze eigenaardige soort van vergadering en hoe vele onzer ingezetenen daaraan met groote bereid willigheid hebben voldaan. Aan deze medewerking is bel le danken, dat commissarissen daar kleine werktuigen hebben kunnen ten toon stellen en in werking brengen, zoo als dc naaimachine, dc machinale appelschiller ■enz., modellen van inrigiiugeu en werktuigen, zoo als het model eener ge beeie grutterij, dat eener pomp, dal van een verbeterd heiblok en toestel, die in beweging konden worden gebragtenz., kleine kunstbeschouwingen houden, waaronder eene kostbare verzameling van afbeeldingen van toe standen en voorwerpen uil China, onderscheidene voorwerpen van optischen aard ter bezigtiging stellen, slereoscopen enz., speelwerken doen hooreii, al hetwelk door het lezen van het Weekblad voor den werkman en andere bladen werd afgewisseld. Dit alles vervulde hel eerste uur der zamen- komsl, welke altijd twee uren duurde, liet laatste uur werd besteed aan het houden van korte populaire voordragtcn en bijdragen, waartoe weten schappelijke en praktische mannen ui! onze stad waren tiilgenoodigdvan wie men wist dal zij geschiktheid hadden om den volkstoon le vatten welke voordragtcn in den regel met zeer groote belangstelling zijn gevolgd. De laatste avond werd, zoo als altijd, aan enkel ontspanning gewijd, doch ook nu moest het einde het werk krooncn op waardige wijze. Er moest iels anders, iets meer geleverd worden dan gewoonlijk. Een ond Leydsch burger zou leven geven aan de laatste bijeenkomst. Bamberg, de grjjzc hofméchanicuswerd ontboden uit Amsterdam en opdat ook hier u'tver- maaklijke en 'tnnt van pas zou zijn gemengd" hadden commissarissen hem tot voorwaarde gesteld aan te loonen dat goochelen geen tooveren is en eenige zijner loeren te ontvouwen en ten duidelijkste voor het volk uit te leggen, waaraan de oude man met de grootste bereidwilligheid heeft vol daan niet alleen, maar aan hel eind ook nog eenige boekjes; waarin enkele zijner toeren waren beschreven, onder hel volk beeft rondgedeeld. Een der commissarissen heeft in warme bewoordingen hel doel van den avond mede gedeeld, dank gezegd voor de belangstelling door allen in den afgeioopen winter getoond en voor hel vertrouwen aan commissarissen geschonken terwijl door niemand ooit eenen enkelen avond de orde was verstoord. De voorzitter heeft met eene korte doch nuttige rede het feest besloten, zjjne begeerte en bereidwilligheid betuigende om in een volgend jaar nog meer te doen. Met een welgekozen woord lot afscheid riep hjj deze talrijke volks bijeenkomst vaarwel toe tot in een volgend saizoen. Na liet sluiten ver zocht een der leden van het departement nog eenige oogenblikken gehoor en sprak in ongekunstelde, treffend hartelijke taal nog eenige woorden om commissarissen geluk te wenschen met den zeldzameu zegen die hunnen arbeid bekroond had, en bun dank te zeggen voor de opofferingen die zij hadden ten beste gegeven, om zoo velen een avond te bezorgen van gCnot en leering. De groote menigte van uil het volk opgekomenen, de leden van het departement en verdere belangstellenden, de commissarissen en zelfs de oude Bamberg gingen over bet genoegen van dezen avond opgetogen heen. Dc groote vraag zal nu maar wezen: wat zullen de volgende jaren ge ven en zullen commissarissen in staal wezen telkens afwisseling in deze zaak te brengen? Te Rotterdam zijn deze bijeenkomsten tot eene mate van bloei gestegen, zöo als welligl in geen ander departement. Maar daar ontvangt de commissie voor de volksvoorlezingen telken jare 500 van het departement. De kas van het Leydsche departement iaat niet toe iets aan de commissie af te staan. Zullen nu al die kosten bestreden kunnen wor den uit de opbrengst der kaartjes, die voor 30 centen toegang géven tot al de avonden van bet gansche saizoen? Wij willen er hel beste van ho pen en inltisschen ieder ernstig opwekken om de goede pogingen van com missarissen ijverig te blijven ondersteunen. liet munt- en penningkabinet der hoogesehool is sedert onze laatste opgave, onder anderen vermeerderd geworden: Door den heer P. F. van der Wallen, wethouder te Kralingen, uiet een gcplaatdriiklen afdruk van den bijzonder zeldzaam geworden penning, in 1064 vervaardigd, bij gelegenheid dat, na het te boven komen van een tal van moeijelijkheden (verhaald door van Loon Ned. historiepenningen II, 523) er een jaagpad werd aangelegd tusschen de sleden LeydenWoerden en Utrecht. De reis te water werd vroeger per roeivaartuig afgelegd. Door den baron Stratenus, minister-resident der Nederlanden tc Hannover, met eene fraaije etui, bevattende een dubbel stel der in 1862 volgens de muntwet van 3 Jiinij 1857 geslagene verschillende Hannoverscbe zilveren en koperen munten. Door jhr. J. E. H. Hooft van Iddekinge, le Groningen, met een tweetal munten van keizer Poslumus, 3e grootte, dusgenaamde sance'es, alsmede met een groot aantal zilveren, biljoenen en koperen munten van Rusland, Zwe den, Noorwegen, verschillende staten en steden van Duitschland, Frank rijk. Portugal, eindelijk van Nieuw Schotland en Opper-Canadaalles in ruiling tegen dubbelen van bet kabinet. Door den oud-hoogleeraar aan de hoogesehool J. M. Schrant, met den zeldzauien penning op de straf der beeldstormersvan Loon I, 109. als mede met uitmuntende afgietsels van den penning bij de begrafenis van Vondel, van Loon lii, 283, N° 2, en ter nagedachtenis van Petrus Coddaetts van Loon IV, 149; eindelijk met een bronzen exemplaar van den penning, door den grijsaard op zijnen 80sttn verjaardag alleen aan bloedverwanten en eenige vrienden uitgereikt. Door mejiifvrouw A. S. M. Hackc, le Loosdrechtmet een aantal, gedu rende een verblijf in Italië bijeengebragleoude middcleeuwsche en latere Ro- nieiiische (gedeeltelijk Pauselijke), Genuesche, VeneliaanschcNapolitaau- sclie, Siciliaansclie, Milaueesche. meestal kleine, koperen en biljoenen munten, verder nog met eenige dito /an Sardinië, Piemont, Houtferrat, Mantua, Parma Toscane, Sienna alsmede met eenige Spaansche en Portugesche munten. Door jhr. C. J. C. H. van Nispen, namens gedeputeerde staten van Gel derland, met een bronzen exemplaar der medaille, welke de staten van Gelderland lieten vervaardigen en als blijk van hulde Z. M. den koning aanboden, wegens II. I). betoonde hulpvaardigheid en milddadigheid, tijdens den watersnood in Januarij en Febrnarij 1861. Op de voorzijde van dezen penningdie niet minder dan 80 millimeters

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1