LEYDSCHE COURANT. 1863. YRIJDAG 27 MAART. De Courant wordt Maandag, fFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMEKLANDSCHE KF1RIGTEN'. LEVDEN 26 Maart. Op den 24sltn dezer mogt den oud-hoogleeraar aan onze hoogescliool Joannes Matthias Schrant (vroeger, van 1817 lot in 1830, een sieraad der Gendsche), het geluk ten deel vallen van, hoewel groolendeels van het ge- zigtsvermogen beroofd, toch onder het genot eener goede gezondheid, in den kring zijner bloedverwanten en vertrouwdste vriendenden 80cn verjaar dag zijner geboorte te vieren. liet verheugt ons, dat de even nienschlievcnde als in het godsdienstige, volgens de voorschriften des Evangelies, echt verdraagzame manWiens naam in de geschiedenis der Nederlandsclie letterkunde door talrijke ge schriften, de vruchten van vvelbesteden tijd en onverdroten arbeid, zoo lang zal leven als de vaderlandsche letterkunde beoefenaars vinden zal; dat, zeggen wrjdie geleerde op liet denkbeeld was gekomen om op gemeldcn dag aan bloedverwanten en enkele vrienden tol een aandenken aan het zeldzame feest dal hij mogt vieren z(jne afbeelding te schenken en wel in metaal geprent. De hooglecraar had namelijk door onzen bekwamen vaderlandsclten me daille-graveur en eersten stempelsnijder aan 's rijks munt, den heer D. van der Keilen eenen eenvoudigen doch keurig uilgevoerden penning doen graveren, dragende op de voorzijde 's hoogleeraars welgelijkende beeldtenis en profil, in antieken stijl, met liet omschrift: joanses matthias schramt matus amstelaedami d. xxiv martii mdcc1xxxiii. Op de keerzijde ziet nteu een keurig uilgevoerden krans van klimop en daarin alleen deze w oorden eropinqvis et amicis octogknarivs. liet behoeft wel geene vermelding, dat hel kabinet der hoogescliool niet vergelen is geworden. Te Voorschoten heeft liet, naar men ons meldt, veel genoegen ver wekt, dat liet buitenverblijf Bijdorp, ten westen van het dorp gelegen, niet in sloopers handen is gevallen, maar II. Maandag in het venduhnis te 's llage voor de som van ƒ35000 voor particuliere rekening is aangekocht. liet aloude buitenverblijf Abispoel onder üegstgeesl zal zeer waarschijn lijk worden gesloopt. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: De romp van het kofschip Hein- riek, dat voor cenige dagen alhier is gestrand, voornamelijk omdat de pompen waren ^verstopt geraakt, is publiek verkocht. Bedoeld schip kwam van Oldenburg oin een vracht steenkolen uit Engeland te gaan halen. De bemanning uit vier personen beslaande, waaronder twee jongensis iu welstand huiswaarts gekeerd. De bomschuiten, alle in zee. zijn tengevolge van de hooggaande zee en het bnijig weder der voorgaande week naar het Nieuwe Diep verwaaid geraakt, waardoor zij deze week alhier liter zullen binnenloopen. De vischvangsl is over hel algemeen bevredigend. Uit het Westland wordt ons gemeld, dat de stand der veldgewassen aldaar zeer gunstig is. Meest overal staan de vroeg gepoote aardappelen geregeld Ivo ven den grond en als hel weder medewerkt, rekent men aldaar omstreeks half Mei de nieuwe te kunnen rooijen. Voor weinige dagen werd niet hel leggen van latere aardappelen voortgegaan, liet winterkoren en het koolzaad hebben door de vorst niet geleden en vertoonen zich krachtig boven den grond. Ook de vruchtboomen beloven meer, dan aanvankelijk te wachten was en beginnen hun bloei-beginsel te vertoonen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De minister van binnenl. zakendaartoe gemagtigd bij kon. besluit van 21 Maart, heeft goedgevonden elf premiSn uil te loven ten behoeve der schippers van haringschepen, die in 1863 de beste waarnemingen zullen ge leverd hebben aan hel kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht. Aan hem, wiens waarnemingen liet gunstigst beoordeeld worden, zal eene premie van ƒ50 worden uitgerukt, terwijl aan elk der tien schippers, wier werk daarna de meeste waarde zal hebben, eene premie van ƒ20 zal worden toegekend. In hel jongst verschenen nommer van het regtsgeleerd tijdschrift The mis komen belangrijke statistieke bouwstoffen voor, nopens de doodstraf in Nederland, gedurende de jongste vijftig jaren bijeengebragt door mr. J. II. Vos, rcgler iu de arrond. regtbank ie Sueek. Daaruit blijkt, dat hel geza menlijk getal doodvonnissen, van 1811 60 uitgesproken heeft bedragen 423. Van dat geial doodvonnissen zijn ten uitvoer gelegd 101, zoodat gratie van de doodstraf hebben erlangd 322 personen. Uit Gortnchem meldt men, dat hetgeen doorliet II. D. is medegedeeld om trent hel doorsteken van eenen dijk te Sliedreclu van allen grond is ontbloot. Met in den tuin van bel genootschap Natura Artis Magislra te Am sterdam aanwezige nijlpaard beeft dezer dagen voor de tweede maal eer ]j jong geworpen. Uil het studenten corps Ie Utrecht is eene commissie benoemd voor hel jj nationale gedenkteeken voor November 1813. Bij hel dezer dagen te Groningen gehouden examen aan de landhuis houdkundige school is de uitslag geweest dat het diploma van landhuishotld- kundige zal uitgereikt worden aan de hh. G. K. van Hogendorp, A. II. van j der Does de Bye, 11. 11. Warren, K. J. Immerzeel, 1'. J. Bosch, G. A. j Toleus en YV. P. Ie Congc. 'sGRAVENHAGE, 26 Maart. Z. M. heeft den heer mr. D. J. Hijleveldvoorzitter van de arrond.-regt- bank alhier, die dezer dagen zijne 50-jarige dienst als regterlijk ambtenaar mogt herdenken, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den gepens. luit. kolonel der ca valerie A. J. J. Verbeijen, tol het dragen der versierselen van officier van het Legioen van eer, hem door den keizer der Frauschen geschonken, en aan N. 11. M. Janssen, te Maastricht, tot het dragen der zilveren medaille 3'lc klhem door de Belgische regering geschonken wegens zijn edelmoedig gedrag hij den brand in het dorp Smeermaas, op 7 Sept. 1861. Tot ontvangers der directe belastingen en accynsen zijn benoemd: te Leek de heer J Manden, thans te YVildervank; te Bath de heer J. Klein- man thans te Iloogevecn. Z. M. de koning heeft tot zijn opperceremoniemeester benoemd den heer Robert Boreel. j Door Z. M. is benoemd tot majoor, kommandant der troepen en van het garnizoen op Curacao, dc kapitein van hel bat. jagers n°. 27, dienst doende in West-Indie, J. A. van der Muelcn; en zijn hij dat baltaillon be vorderd: tot kapitein dc Jste luit. J. Westerborg, en tot l!te° luit. de 2,leluit. J. F. A. 15. van Lansberge. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd tot apotheker 3Je kl. de heer A. Machielse, geb. te Leyden 5 Sept. 1844. Aan den heer A. Bayly, commies, en als graveur werkzaam bij het topographisch bureau van het dép. van oorlog, is' op zijn verzoek eervol out- slag uit die betrekking verleend. 11(1. KK. 1111. prins en prinses Frederik eri prinses Marra Zijn gisteren middag van Berlijn alhier teruggekeerd. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verneemt, dat bij hel ministerie van marine is aangekomen een prachtige verrekijker, door de Engelsche regering ten geschenke gegeven aan den kapt-luit. ter zee P. _A. van Rees, kommandant van het sclirocf- stoomschip Djambi. en wel tot belooning voor zjjn meuschlievend en vvak- j ker gedrag bij bet redden van het Britsche vaartuig Orlando. - -r In de zitting van den hoogen raad van beden is door den adv. gen. Gregory conclusie genomen iu de zaak van J. H. Warljouw tegen dr. G. W. A. Plaat en H Zaalberg qq.betreffende de uitzetting uit het botje van Sion te Leyden. De adv. generaal heeft geconcludeerd tol verwerping der voorziening. De uitspraak is bepaald op 24 April. Uit Rijswijk wordt gemeld, dat d*. Jtingius gisteren hel voorregl had zijne 25jarige verbinding aan de Ned. Iierv. gemeente aldaar te mogen vieren. Tweede Kamer der Stat en-Genensal. Zitting van fFoensdag 25 Maart. In deze zitting is ingekomen eene missive van den minister van koloniüu ten geleide van stukken betreffende de concessie voor den aanleg van een spoorweg op Java, door Item in de vorige zitting toegezegd, welke beschei den de kamer besloot alleen voor de leden en met oplegging van geheim houding te doen drukken. Naar aanleiding daarvan deed de beer Storm van 's Gravesandc op nieuw bet voorstel om bet onderzoek in de afdeelingen van bet betrekkelijke wets-ontwerp niet terstond, maar na bel reces der kamer te doen plaats hebben. De beer van llosse deed bet voorstel, om voorloopig alleen twee der belangrijkste stukken Ie doen drukken, zullende er alsdan genoegzame gelegenheid zijn om de zaak vóór bel reces in de afdeelingen te behandelen, liet voorstel van den beer Storm van 's Gravesande werd met 27 tegen 28 stemmen verworpen en daL van den heer van Bosse met 32 tegen 18 stemmen aangenomen. Vervolgens werden behandeld en aangenomen de volgende wets-ontwerpenI\ dat lot aanvulling der wet van 20 Aug. 1859, betreffende liet verleenen van pensioenen aan loodsen enz., 25. dat tot ver booging van boofdsl. III der hegrootiug van 1862 (loodsgelden), 3". dal tot bekrachtiging eener ordonnantie van den gouverneur-generaal van Ned. lndis, betreffende den vrijen invoer van padie en rijst enz. Voorts werd beraad slaagd over de conclusion van de verslagen der commissie tol onderzoek van de inlichtingen op liet adres van nir. P. J. Schillemans, betrekkelijk dc uit zetting van den zich noemenden graaf d'Hombres, welke beraadslagingen iu de volgende zitting zullen worden voortgezet. 1 n die zitting is ook aan de orde gesteld liet wets-ontwerp lot bet verleenen van ecu subsidie aan de Hull, ijzeren spoorweg maatschappij. KL'H'KNLANDSGHK BE1UGTKN. EAKkLAA Si. LONDEN. 24 Maart In het hoogerhuis is door een der leden weder aangedrongen op de erkenning der zuidelijke stalen van Noord-Atnerikamaar graaf Busselt heeft zich op nieuw uitdrukkelijk daartegen verklaard. Graaf Bussel! deelde mede, dat twee van Parijs komende Poolsebe studenten in Penissen aange houden en aan Rusland uitgeleverd waren. De Fransche gezant bad hunne vrijlating geêischt. In bet lagerhuis beeft lord Palrticrslon aan een der leden, die ophelde ring vroeg omtrent de onderhandelingen lusseheu Engeland en Frankrijk betrekkelijk Polen, alleen geantwoord dal Engeland niet verpligt was ttis- schen beide te komen, maar bij Rusland ernstige verloogen bad gedaan. Te Asthon heeft, even als ie Staleybridge, een oproer plaats gehad. Al de bakkers- en iele andere winkels zijn geplunderd. FRAN K. De vorst von Metternich Oostenrijksch gezant alhier, is van zijnercis naar YVeenen teruggekeerd ui terstond door den keizer ten ttehoorc ontvan gen. Men wil weten, dat er in de zienswijze der Oostenrijksehe regering,

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1