De Morn. Post is van gevoelendal de besluitendezer dagen in de len gunste der Polen gebonden meeling genomen, eene waarschuwing voor Rusland moeten zijn, als bewijzende dat Engeland door de publieke opinie zou kunnen gedrongen worden om oorlog voor de Poolsehe zaak le voeren. De heer Cwierczakiewicz alhier heeft bekend gemaakt, dal hij loi ver tegenwoordiger der voorloopige regering van Polen alhier is aangesteld. Volgens sommige bladen wordt alhier een Poolsch legioen gevormd. Te Cork hebben op nieuw verregaande ongeregeldheden plaats gehad. Verscheiden der belhamels zijn gevangen genomen. KAlt KKMH. PARIJS, 19 Maart. In den senaat heeft de heer Billault namens de regering het woord gevoerd over de petitiën ten gunste der Polen ingekomen. Hij betreurde dat er woorden gesproken waren, geschikt om de zaak van Polen te bena- deelen en de taak der regering te bemoeijcljjken. De sympathie van Frank rijk voor Polen is niet nieuw, zeide hij; zij heeft haren grond in roem rijke herinneringen, in de gevoelens, welke het eeuwen heugende lyden van j dit heldhaftig volk inboezemt. Hij verklaarde niets terug te nemen van de woorden, op eene andere plaats gesproken; de zaak der Polen was niet j vergeten, maar de tegenwoordige opstand kon alleen nieuwe rampen over dit land brengen; hel vvas uiet goed. niet nuttig, niet menscheiijk dien aan te moedigen. De regering bleef bij die meening. Hij bragl de staat kunde in herinneringdoor vroegere regeringen gevolgdveel woorden weinig dadendat was gevaarlijk voor Polenverbitterde de souvereineu en was in liet algemeen ntineloos. Voorls loonde hij aandat zich overal de wensch naar vrijheid openbaarde, heigeen de mogendheden meer toegan kelijk maakte voor de stemmendie zich ten gunste van Polen lieten hoo rei) ook bad Rusland op de mededeelingen van Frankrijk in welwillende bewoordingen uitziet gegeven op concessiën en op eene amnestie. Hel oude wantrouwen van Europa ten opzigte van Frankrijk bestond niet meer; de staatkunde en de handelwijs des keizers hadden dit voor altijd uit den weg geruimd. De vreemde mogendheden zagen indat deze vredelievende en vrijzinnige staatkunde aan alle behoeften beantwoordde. Indien het lol van i Puien door een congres geregeld moest wordendan zou Frankrijks stem daarop zeker worden gehoord. Hij besloot met het voorstel om over te gaan lot de orde van den dag, hetgeen te kennen gaf, dal men alle vertrouwen stelde in de wijsheid des keizers. Na deze rede, die met talrijke blijken van goedkeuring werd beantwoord, werd de orde van den dag aangeno men met 109 tegen 17 stemmen. De rede van den heer Billault heeft over het algemeen teleurstelling verwekt, daar men, hoewel de minister gedurende anderhalf uur heeft ge sproken niet het minste licht heeft gekregenomtrent de inzigten der rege ring omtrent de Poolsehe zaak. Heden hebben een groot aantal studenten zich naar het paleis van den senaat begeven om eene demonstratie ten gunste der Polen le doen. Zij zijn door de politie uiteen gejaagd en eenigen zijn gevangen genomen. De onderkoning van Egypte heeft 5000 fr. voor de noodlijdende katoen- arbeiders hier te lande geschonken. Door het hof van assises van Morbihan is Mathurin Rault, wiens kloos ternaam is paler Arjèueveroordeeld tol20 jaren dwangarbeid, wegens brand stichting in het trappisten-klooster van Tymadeuc, waartoe hij behoorde. In zijn verhoor verklaarde hij, dat, ontevreden over het toezigt dat over hem gehouden werd en hel geestelijke leven moede, hij het plan had gevormd en uitgevoerd om het klooster in brand te steken. PKOIglEI, BERLIJN, 19 Maart. Bij gelegenheid van het hier dezer dagen gevierde herinneringsfeest van de oproeping van den landweer in 1813, hebben er vele bevorderingen bij het leger plaats gehad. De illuminatie hier ter stede is van weinig betee- kenis geweest. De beriglcn uil Polen zijn weder zoo verward, dat men moeijelijk over den waren staat van zaken kan oordeelen. Uit Krakau meldt men, van 18 en 19 dezer, dat de opstandelingen van alle kanten in het naauvv schijnen gcbragl te zijn en dat zij in grooteu getale naar den kant van Opatowice vlugten. Langiewicz was geslagen en zijn corps geheel verstrooid. Een herigl uit Lcmberg, van den 19,eDmeldt daarentegen dat Langiewicz de Russen onder Schachofskoi herhaaldelijk heeft geslagen en een grooten voorraad van krijgsbehoeften heeft buit gemaakt. Misschien is de vlugt van Langiewicz, waarvan in het berigt uit Krakau melding wordt gemaakt, wel eene strategische wending om de Russische troepen af te matten, waarin men hem groote bekwaamheid toeschrijft. Tc Warschau is men niet gerust; rondom de stad worden veldverscbanschingen aangelegd en opentlijk spreekt men van een aanval op de stad legen Pasehen. Het lyceum is gesloten en de kvvcekelingen zijn vertrokken om zich bij de opstandelingen te voegen. De werving voor de opstandelingen had er bijna opentlijk plaats. De aarts bisschop Felinski heeft werkelijk zijn ontslag als lid van den Poolscheu staatsraad genomen, en alle pogingen der regering om hem lot andere ge dachten te brengen zijn vruchteloos geweest. Aan de geneesheeren en geestelijken in Polen is van wege de Rus sische regering kennis gegeven, dat daar waar gewonde opstandelingen geneeskundige hulp of geestelijken bijstand noodig hebben, zij die belmoren te verleenen overeenkomstig den jiligtaan hun beroep verbonden. Te Warschau bestaat, naar men van daar meldt, een waar schrikbe wind, waartegen niemand der gestelde magten eenige bescherming kan verleenen. Van de mannelijke bewoners der stad ontvangen van tijd tot tijd een paar honderdtallen of meer personen bevel, om op een bepaalden dag zich op eene of andere aangewezene plaats te bevinden. Hierbij gaat men met zoo weinig verschooning te werk, dal ook aan vreemdelingen, tijdelijk in Polen gevestigddergelijke bevelen worden toegezonden. Wie aan dit bevel niet voldoet, heeft het leven verbeurd. Het gevolg hiervan is, dal alle handel bijna geheel stilstaat, want op de kantoren worden geene klerken meer gevondendewijl de hoofden der revolutie het mceren- dccl der jongelieden reeds hebben verwijderd. De vreemdelingen verlaten zooveel mogelijk de stad. Pee* TeScgrartf. 's GR AVEN11 AGE 21 Maart. In de zitting der tweede kamer van lieden is ingekomen hel wels-ontwerp lot bekrachtiging der concessie van de spoor wegen van Samarang-Djoejokarta. Tot rapporteurs over het wets-onlwerp tot definitive vaststelling der begrooting voor hel dep. van koloniën over 1803 zijn benoemd de lib. van der Linden, Heemskerk, van Bosse, van Hetikclom en Mijer. Tegen aanst. Dingsdag zijn verschillende ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder de onieigenings-onlwerpen voor spoorwegen. KR AKAU, 20 lïaart. Langiewicz bevindt zich teOpotowice; zijne bende is geheel gedesorganiseerd. Hij wilde zich naar Galicie terugtrekken, onder voorwaarde van niet geïnterneerd te worden. Dit is geweigerd. KONSTANTINOPF.L, 18 Maart. De Afgltancn hebben Herat ingenomen. In Perzië worden krijgstoerustingen gemaakt. TURYN, 20 Maart. De kamer van afgevaardigden heeft de verkiezing van Passaglia goedgekeurd. Te Napels hebben een 2000-tal personen door de Toledo-straat geloopen, onder hel aanheffen van de kreten: leve de ko ning! leve Garibaldi! Zij zijn rustig uiteengegaan. Des avonds was de straat geïllumineerd en een honderdtal personen deden kreten ten gunste van Garibaldi en Polen hooren. Doch ook deze zijn bij de komst van troepen uiteengegaan. MARSEILLE, 20 Maart. Volgens tijdingen uit Athene van 12 dezer, is de generaal Hadgi Petros, voormalig adjudant van koning ülto, in hechte nis genomen en op het fregat Minerva opgesloten, tegelijk met twee officie ren, beschuldigd van met hem eene lijn le spannen. Een bataillou artillerie is aan hel muilen geslagen en heeft geweigerd een nieuw benoemden kom- mandant te erkennen. Het ministerie heeft de voornaamste belhamels in hechtenis laten nemen en in een schip opgesloten. St. NAZA1RE, 20 Maart. Met de mailboot zijn tijdingen ontvangen nit Vera-Cruz van 17 Febr. Daaruit bljjkt, dat generaal Forey in eene procla matie den aanstaanden aanval op Puebla heeft aangekondigd. In die procla matie herhaalt hij de belofte aan de Mexicanen, dat zij vrij zullen zijn in de keus van hun bestuur, terwijl hij er bijvoegt, dat het Fransche leger lang genoeg in Mexico zal blijven, om de regering te ondersteunen op den weg van vooruitgang. PARIJS, 20 Maart. Volgens La France zon Oostenrijk, hoewel het zijn levendigen wensch heeft te kennen gegevendat Rusland vrijzinnige instellingen aan Polen verleent, verklaard hebben, dat het niet voornemens is andere slappen in de Poolsehe zaak te doen dan het te kennen geven van zijn eerbied voor de bestaande tract aten cu het aannemen eener hou ding, welke van sympathie voor die zaak getuigt. PARIJS, 21 Maart. Depêches bij hel Russische gezantschap alhier ont vangen bevestigen de nederlaag van Langiewicz. Hij is naar Tarnow ge- bragt; de opstandelingen tellen meer dan 400 dooden, en 54 krijgsgevan genen zijn den Russen in handen gevallen. KRAKAU, 20 Maart. Reeds in het begin van het gevecht op den 18den bij Proszovice geraakten de cavalerie eu de troswagens der opstandelingen verstrooid. Langiewicz verdween met zijnen staf, en desiiiettemitt duurde de slag tot den avond. De zeismannen en de jagers hielden het vuur vol en weken den 19dcn in de rigting naar Wislilza. Langiewicz en mej. Tcrsto- rostoff, die als adjudant bij hem dienst doel, zijn den Weichsel overge trokken hebben zich óp Gallicisch grondgebied aan de Oostenrijksche hu zaren overgegeven en werden door deze naar Tarnow gebragt. De opstan delingen, die zich te Wislilza weder vereeuigd hebben, worden nu voor- lóopig aangevoerd door kolonel Smechowski. Prijsvraag uitgeschreven door de Vereeniging ter bevor dering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland. De Vereeniging vraagt EP elke middelen zijn er aan le menden, om den ambachtsmangedu rende den winter, dat hij vruchteloos zonder verdienste rondlooptwerk en daardoor brood te verschaffen?" De Vereeniging looft haar groote gouden Vereenigings-Medaille uit voor het beste en voldoend gekeurde antwoord op deze vraag. De antwoorden zullen worden beoordeeld door eene commissie, waarvan elke afdeeling een lid zal benoemen. Zij moeten door eene andere hand, dan die van den opsteller, zijn ge schreven. Geen antwoord zal ter beoordeeling worden aangenomenhet welk bljjkt door den opsteller te zijn geschreven. Zelfs zal de toegewezen medaille niet worden afgegeven wanneer, na de toewijzing, de hand des schrijvers in hel bekroonde stuk duidelijk wordt herkend. De antwoorden mogen niet onderteekend, en alle'e'n met eene spreuk wor den onderscheiden. Zij moeten vergezeld zijn van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk len opschrift hebbende, en van binnen den naam en de woonplaats van den opsteller bevattende. De naambiljellen der onbekroonde antwoorden zullen ongeopend worden vernietigd. Alle ingezonden stukken zijn hel eigendom der Vereeniging. De antwoorden moeten in de Nederlandschc taal, duidelijk geschreven, en franco vóór den 31s,c" December 1863 ingezonden zijn aan Den Secretaris van het Hoofdbestuur voornoemd le 's Gravenhage, J. J van KERKWIJK. 9 A 1) S - tt, fc R i T K BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS van LEIDEN; - gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19dcn Augustus 1861 Staatsblad n°. 72); Noodigen de lolelingen dezer gemeente uit, die verlangen bij de Z'ee-militie te dienen, zich daartoe aan te melden vóór den lstcn April aanstaande on De Open brief, Een vraag en een geleekend stuk zullen in ons volgend nommer geplaatst worden. K F H H N I V, r H S. LEEUWARDEN 18 Maart. Door den kerkeraad der Ned Iterv. gemeente is, ter vervulling der beslaande vacature, uit een 12-tal van lilt. predikanten het volgende 6-tal gevormd: de Boer, le VeendamHofstede de Groot, le Dwingelo; ter Haar, le Nijmegen; de Mature, te Bennebroek Pantekoek, te Schiedam, en Vorstman, te Enschedé. Te Haarlem is tot pred. bij de Christ, afgesch. ger. gemeente beroepen ds. J. Bolster, le Dinteloord. AM.AiïEJtISK-WïKlTWS. PlïOliOTIEJX AAN iïLEYDSCIIK UOOGESCÜOOL, Den 20slcn Maart de heer F. W. A. van Pallandt, van 's Gravenhage, in de reglcn met Theses. Denzelfden dag de heer J. M. Rocssingh Udink, van Enschedé, in de regten met Stellingen. Den 21steD Maart de heer C. L. W'urfbain, med. doet., van Amsterdam, in de verloskunde. alle werkdagen van 10 ure des voormiddags tot 3 ure des namiddags, ter Secretarie dezer gemeente. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Letden, 14 Maart 1863. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2