Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE, 10 Maart. Z. M. heeft goedgevonden tot belooning dergenen van de zee- en land- magt in Ned.-Indie, die zich hebben onderscheiden bij de gevechten in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo in de jaren 1860 en 1861: 1°. te be vorderen tol ridders 3de kl. van de Militaire Willems-orde de ridders 4de kl. dier orde: den luit.-kolonel der infanterie C. F. Koch, en den kapitein der infanterie K. van der Ileyden; 2°. te benoemen tot ridders 4dc kl. van de Militaire Willems-orde; a. van de zeemagt: den luit. ter zee 2de kl. jhr. W. van Hogendorp en den marinier 2de kl. J. Nussen; b. van de landmagt: de majoors der infanterie C. A. Schuack en A. de Veer de Uochemont; de kapiteins der infanterie F. C. L. W. Boudier, L. J. W. Benschop, VV. D. Bode, L. B. Paternostre du Montlion, H. Brinkgeve, J. C Hamakers, F. C. A. Stoecker, C. W. H. Titelen, C. L. St. A. M. de Roy van Zuyde- wijn, S. J. Boers, K. W. II. de Coenens, F. P. Cavaljé en A. H. Schade van Weslrum; den lstcn luit-kwartiermeester A. Velde; den officier van ge zondheid 2de kl. J. M. C. E. Ie Rulte; den l5ten luit.-adjudant der infanterie A. de Brauwde lste luit®, der infanterie V. L. Reuter, A. J. J. L. Prinsen, T. M. VerspyckA. A. van Sorgen, J. F. J. Strengnart, P. M. Ockerse, O. II. 1. Muller, 11. F. W. de Bruyn en F. van Haaflen; de lste luit', der artillerie A. C. H. Winter en G. E. C. Guffroy; den lsten luit. der genie K. F. Caspersz; den officier van gezondheid 3de kl. J. M. de Jongh; den 2d«" luit. der infanterie II. W. C. Polthastden sergeant-majoor der infan terie T. Knopper; de sergeanten der infanterie J. A. van Leuven, J. Leen- ders, M. Tiemego, J. Koudjjs, N. F. ThierbachC. F. Cramer, H. Wts- sink, P. van Smaalen, P. lillmer, F. C. Minzel en G. van der Pol; de sergeanten der artillerie J. A. Stelwagen, J. Smits en A. Lodde; den fou- rier der infanterie H. H. Steenwijk; de korporaals der artillerie A. van Mierlo en P. Cornelis; de korporaals der infanterie II. Fakker, J. H. de Vries, J. Uulscher, T. Verwind, R. J. de With en K. J. P. Lokhof; de fuseliers P. Faber, J. J. G. Wittwer en J. C. Buttrsen; den zieken oppasser bij de ambulance T. Ziegenhard; de kanonniers l"c kl. L. van Ewijk, J. J. de Ruiter en C. Stom; 3°. te benoemen tot ridders der orde van den Ned. Leeuw: a. van de zeemagt: den luit. ter zee 1»" kl. W. B. F. Escher; b. van de landmagt: den officier van gezondheid 2de kl. J. J. W. E. van Riemsdijk; 4°. toe te kennen de eeresabel met het opschrift: «Koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid" aan de kapiteins der infanterie W. G. Munters en A. F. Beeckman. Voorts zullen nog bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland, een aantal militairen van het leger in Ned. lndië eervol worden vermeld. Z. M. heeft benoemd tot rector magnificus der hoogeschool te Utrecht voor het akademiejaar 1863/64 den hoogleeraar C. II. D. Buys Ballot. Tot burgemeester der gemeente Baexem is benoemd de heer C. A. F. Boost, en tot notaris te Raalle de heer L. H. C. van Rijn, thans notaris te Tubbergen. Door Z. M. zijn bij het dep. van marine bevorderd tot hoofdcommie- sen, de commiesen C. Ebell en W. P. Leus; tot commiesen, de adjuncl- commiesen C. L. Winkelaar, J. G. C. Wiemans en P. Commys, en lot adjuncl-commiesende eerste klerken J. II. Ie Rulle, F. C. Haanebeek, E. V. F. Alm en P. J. Schumacher jr.en benoemd tot regterlijke ambte- naren ter beschikking van den gouverneur van Suriname de hh. mr. F. tl. i van A Helen van Oorde, advocaat te Amsterdam, en mr. J. II. Vemliout, te Wassenaar. Aan den lsten luit.-kwartiermeester van het leger in Ned.-lndië W. van Baasbank is eervol ontslag uil de militaire dienst verleendmet pensioen. Van meer dan eene zijde wordt lieden ten stelligste verzekerd, dat liet Z. M. behaagd heeft zijne goedkeuring te verleenen aan de concessie oor firn neu. inaie "voörloopig was verleend en door den minister van koloniën in overleg met de concessionarissen nader is gewij zigd, vooral wat het bedrag der rentegaranlie betreft, waardoor die garantie minstens 3 ton 'sjaars minder bedraagt dan oorspronkelijk het geval was. De heer Poolman maakt zich, naar wij verder vernemen, gereed om per eerstvolgenden mail naar Java te vertrekken. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der slagtoHers door de overslroomingen hier te lande in 1861 ontvangen 17.15ingeza meld door den heer Fayet, evangelisch pred. te Lausanne. De baron Baudinnieuw benoemd minister van Z. M. den keizer der Franschen bij het Nederl Hof is alhier aangekomen. De graaf de Bois Ie Gouile, vroeger Fransch gezant alhier, is te Parijs overleden. Morgen ten 10 zal op plegtige wijze het feest der canonisatie der Ja- pansche martelaren, ten jarc 1597 te Nagasaki in Japan, op bevel des kei zers ter dood gebragl, iu de R. K. kerk van den II. Antonius aan de Princessegracht alhier, gevierd worden. Het feest zal lot den 19d"> dezer maand voortduren en op dien dag, des avonds ten 7 ure, door Msgr den bisschop van Haarlem gesloten worden. Driemaal daags, des morgens ten 6 en 10 en des avonds ten 7 ure, zullen er redevoeringen uilgesproken wor- den door de beroemdste redenaars der Franciscaner orde. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad, is na lang durige beraadslaging met 20 tegen 11 stemmen aangenomen het voorstel der commissie uit den raadlot het voor rekening der gemeente nemen van hel Fransche looneel voor den tijd van twee speeljaren. Tweede Hunter der Staten-Generaal. lil de zitting van Zatnrdag is na de behandeling van art. 14 van het wets ontwerp lot regeling «an liet middelbaar onderwijs, ook nog het vroe ger uitgestelde art. 11 behandeld. Een daarop door den heer van Eek voorgesteld amendement, waarbij verlangd werd dat het onderwijs der land en zeemagt bij eene nadere wel zou worden geregeld werd met 48 teger, 1 II stemmen verworpen en liet art. onveranderd aangenomen. In die zit ting is ingekomen eene kon. boodschap ten geleide van een wels-ont- werp tot nadere regeling van hel tijdstip, waarop de wet van 31 Mei 1861, 1 houdende eene nieuwe regterlijke Indeeling, zal in werking treden. Daarin wordt voorgesteld deze wet in werking te doen treden op 1 September 1864 of op een vroeger door den koning te bepalen tijdstip. Zitting van Maandag 9 Maart. In deze zitting heeft het nieuw verkozen lid, de heer Viruly Verbrugge, na het afleggen der gevorderde eedenzitting genomen. Na de mededeeliiig der ingekomen stukken, waaronder een wels-oniwerp tot herziening der wel houdende bepalingen omtrent hel biiitenlandsch gedistilleerd, werden de be raadslagingen over het wels ontwerp tot regeling van het middelbaar onder wijs voortgezet. Art. 15—18 werden onveranderd aangenomen. Op art. 18, aldus luidende: «Er zijn althans vijftien rijks hoogere burgerscholen, te ves tigen in daarvoor meest gelegene gemeenten in de onderscheidene oorden van bet land; daaronder zijn ten minste vijf met vijfjarigen cursus," werden onderscheidene amendementen voorgesteld, die echter alle werden verwor pen. Bij art. 19, dal de oprigting van landbouwscholen bedoeld, werd door den lieer Brgram een amendement voorgesteld, strekkende om slechts ééne rijks-landbouwschool op te rigten, indien de behoefte dit vorderde, en om te bepalen dat aan bijzondere landbouw-scholen rijks-subsidie kan worden ver leend. Dit amendement, dat door den minister van binnenl. zaken werd bestreden, werd aangenomen met 36 tegen 26 stemmen. BUlTKNLANDSCmH BKR1GTËN. ENGËLA1 M. LONDEN 8 Maart De hoofdstad leverde gisteren een buitengewoon schouwspel op. Eene zoo groote drukte, eene zoo hoog gespannen geestdrift, had men in jaren niet aanschouwd. Ten 9 ure stond de menigte op de stratenwaar de optogl moest voorbijkomen, letterlijk in eene enkele massa opeengedrongen, leder moest blijven waar hjj eenmaal stond en wie nog eene poging waagde om eens hier of daar een ander punt der stad te bezoeken, die moest de zaak toch spoedig opgeven. Het koninklijk jagt, met prinses Alexandra, prins en prinses Christiaan van Denemarken, benevens andere leden der vorstelijke familie aan boordkwam Vrijdag avond ter rcede van Margate. Den vol genden morgen werd de logt voortgezet, onder het onophoudelijk kanonge bulder en het wapperen der Britsche en Deensche kleuren van alle batterijen te Woolwich, Shoeburyness en overal waar het eskader voorbijkwam, ter wijl de prinses zich herhaaldelijk op het dek vertoonde, om haren dank voor den feestelijken welkomstgroet kenbaar te maken. Vooral te Gravesend heerschle eene ontzaggelijke drukte. Eene geheele rjj sierlijk uilgedoschte meisjes stond aldaar gereed om H. K. H. bouquclten aan te bieden en het bruidspaar met bloemen te beslrooijen. Er was bepaald, dat het vorstelijk gezelschap aldaar aan wal zou stappen, doch wegens den stevigen zuidwesten wind en de woelige zee, duurde het een gernimen lijd eer men daarin be hoorlijk kon slagen. Het gelukte dan ook slechts na eene buitengewone in spanning en de prinses had hel genoegen van de rijk versierde landingsplaats te betreden, aan den arm van haren bruidegom, die zich tol hare ontvangst vooraf aan boord van het jagt had begeven. Van daar begaf men zich per spoortrein naar Londen. Zoowel op weg naar liet station, als langs den geheelen spoorweg, was van alle mogelijke gelegenheden gebruik gemaakt, om het bruidspaar met het gezigt van prachtige eereboogen, reusachtige tropheën en andere versieringen te verrassen. Bij de aankomst aan het sta tion der hoofdstad werden aan het hoog gezelschap ververscliingen aangebo den nadat het door den lord mayorde leden van den stedelijken raad enz. was verwelkomd. Vervolgens nam men plaats in de open rijtuigen en zette zich de stoet in beweging tot den pleglstaligen optogl. De geheele weg tusschen Mansion house, de beurs en de bank was zoo overdekt met meuschen, dat men letterlijk op de hoofden zou hebben kunnen loopenen hel gedrang was zoo sterk, dat de stoet herhaaldelijk stil moest staan. Voor Mansion house hield hel rijtuig der jonge prinses stil. De echtgenoot van den lord-mayor bood der bruid een prachtigen bloemruiker aan. Ten 4 ure kwam de stoet te Temple Bar aan. Langs den geheele weg hoorde men niets dan kreeten van vreugde en geestdrift. Duizenden huizen waren versierd; alle vensters waren vol toeschouwers, overal wapperden vlaggen en werd met de zakdoeken gewuifd, ten teeken van vreugde. Het was 5 ure toen de prinses aan hel slalion van Paddinglon aankwam, alwaar een expres-trein wachtte, om haar naar Windsor te brengen. Van Newcastle npon-Tyne wordt gemeld, dat in de steenkolenmijn nabij die plaats door eene uitbarsting 19 personen hel leven hebben verloren. Berigten uit New-York van 25 Febr. meldendat het bombardement van Vicksburg den 18den was begonnen. Te New-Orleans was eene beweging uitgebarsten tegen de in dienst gestelde negerregimcnlen. Hel gepantserde schip Oneen of the West was door de zuidelijken ee»nmen v numiHIJk. PARIJS, 8 Maart. Men verneemt, dat de regering zeer ontevreden is over den generaal Forey in Mexico, die in zijne handelingen zoo weinig voortvarendheid toont. Den keizer moet men reeds den raad gegeven hebben om de expeditie op té geven, waartoe hij echter moeijelijk zal besluiten, vooral nn de verkiezingen aanstaande zijn. 'Een gerucht zegt, dat genoemde generaal door den maar schalk Niel zal vervangen worden. De meerderheid der Orleanislische partjj heeft besloten deel te nemen aan den aanstaanden verkiezingsstrijd, waarover de regering niet zonder ongerustheid is. PK DISSEN. Naar men beweert is de regering voornemens de begrooting, hoe ook door de kamer gewijzigd, goed te keuren en de kosten der legerorganisatie door budget-overschrijding te vinden. Voorts spreekt een gerucht van het in staal van beleg stellen van Posen. De Köln Zeitung verzekert, dat alle geruchten eener opheffing van hel Russisch-Pruissische verdrag ongegrond zijndat er alleen over eenige punten, de uitvoering betreffende, onderhandeld wordt en dat het verdrag feitelijk tot rigtsuoer in de Poolsche aangelegenheid dient. De berigten uit Polen maken steeds melding van ontmoetingen tusschen de troepen en benden opstandelingenwaarbij meestal de laalsten werden geslagen of uiteengejaagd. Op onderscheidene punten zijn nieuwe benden op standelingen verschenen. Langiewicz moet met zijn corps, 4000 man sterk te Skala, nabij K-rakau, slaan. Zijne troepen hebben, naar gemeld wordt aan alles gebrek. Mieroslowski staat le Kujawin. 's GRAVENHAGE, 10 Maart. In de zitting der tweede kamer van heden is de discussie over liet wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onder wijs gevorderd tot artikel 38. Artikel 20 is aangehouden tol morgenwan neer de heer Begram als amendement zal voorstellen een eenvoudiger pro gramma van leerstof voor de rijkslandbotiwschool. Art 21 tol 36 aangeno men. Bij art. 37 heeft eene langdurige discussie plaats gehad over een amendement van den lieer Groen, die voor de gemeentelijke burgerscholen een verpligt schoolgeld vvenschtter vermijding van de benadeeling van het bijzonder onderwijs. Dit amendement is verworpen met 43 tegen 19 stem men zoodat de heffing facultatief blijft. Een amendement van den heer Coolom de bepaling van hel bedrag van het schoolgeld over te laten aan hel gemeentebestuur, is verworpen met 34 tegen 28 stemmen. Art. 37 is daarop aangenomen. Morgen voortzetting. TURYN, 9 Maart. In den senaat zijn de beraadslagingen aangevangen over liet ontwerp betreffende de leening. PARIJS, 9 Maart. Volgens de dagbladen is het antwoord der Russische regering in de Poolsche quaestie, door tusschenkomst van den Franschen gezant le Petersburg, lieden alhier ontvangen. Er heeft een buitengewone ministerraad onder voorzitterschap des keizers plaats gehad. FRANKFORT, 9 Maart. Hel Frankf. Journ. meldt als zeker uit Mun- clien dat liet voorloopig bewind van Griekenland, als maatregel van bezuini ging, al de vertegenwoordigers van dezen slaat in hel buitenland zal terugroepen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2