LEYD8CKE Ol Rl.VT. 1803- WOENSDAG 4 MAART. Per Telegraaf. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vieftndeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. B1NNENLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN 3 Maart. Heden zijn bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad ingekomen 212 stembriefjes uit de vier eerste wijken en 203 uit de vijf laatste wijken, in het geheel 415 briefjes van de 1386 kiesgeregtigden. Aan de badinrigting op de Bloemmarkt alhier zijn gedurende de maand Febr. 469 baden genomen, waarvan 56 door dames en 413 door heeren. De keizerlijke Leopoldino-Carolinische academie der natuuronderzoekers waarvan sedert den aanvang dezes jaars prof. Carus le Dresden voorzitter is, heeft op dén 23s,co Febr. II. onzen landgenoot dr. J. van der Hoeven Jnszu. le Rotterdam tot haar medelid benoemd. Blijkens eene alhier achter voorkomende advertentie ligt bij den boek handelaar A. A. Rcnsiuk gedurende eenige dagen, uitsluitend voor vrouwen, ter teekening een adres aau 11. M. de koningin van Spanje, waarvan de strekking is om de vrijlating te verzoeken van hen, die daar te lande, we gens het verspreiden des bijbels en het houden van bijeenkomsten Ier be vordering van evangelische kennis, tot langdurige kerkerstraf zijn veroor deeld. Van die veroordeeling is vroeger ook in dit blad melding gemaakt. Langs den Rijnkant zijn eenige, pas gekalfd hebbende, koeijen in de weide gedaan, echter, gelijk de landlieden zelve verklaren, meer om de zeldzaamheid, dan om het voordeel dat daarin gelegen is. De weilanden zjjn over het algemeen gezondhet jonge vee kan er eenig voedsel vinden doch gras voor melkvee is er nog nergens. Het berigt omtrent de verloving van Z. K. H. den prins van Oranje, uit 's Hage aan ons en andere bladen toegezonden, is later gebleken on waar te zijn. i '*l Naar men verneemt zullen in den loop der aanstaande maand de jon gelingen beneden den ouderdom van 18 jaren van de onderscheidene artille rie-regimenten bij de artillerie-instructie-compagnie te Schoonhoven overgaan, die alsdan in werking zal treden. Gemelde jongelingen zijn bestemd om daarbij lot onderoilicieren en korporaals le worden opgeleid. L'it Goriuchem meldt men, dat door den heer D. de Laar A.Az., de zer dagen aldaar overleden, de navolgende legaten zijn gemaakt als: aar. het burgerlijk weeshuis 1000, aan de herv. diaconie-armen ƒ1000. aan de r. k. armen 250, aan de lulherschc en Israëlitische armen elk ƒ50. Naar men verneemt, heeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Schiedam aan den jongsten leeraar, den heer F. C. A. Pantekoek, een prachtig zilveren theeservies geschonken ten blijke van zijne ingenomenheid met het besluit, onlangs door hem genomen, om voor het beroep naar Rot terdam le bedanken. Zaturdag II. heeft in de zanderij nabij üverveen, in welke verleden najaar een der werklieden onder het losgegane zand bedolven geraakt en omgekomen was, weder een treurig onheil van gelijken aard plaats gehad. Een der werklieden is door het nederslorlende zand overstelpt en bezweken; een tweede is ter naauwernood, maar nog levend gered. De nu omgeko mene laat eene weduwe met drie jonge kinderen achter. Uit 'sGravenhage meldt men aan de Amsl. C. het volgende: De regering heeft van den heer Ruyssenaers, onzen consul-generaal te Cairo in Egypte, een rapport ontvangen, waarin gemeld wordt dat hij den 12den Febr. het slagtoffer eener ernstige heleediging is geweest. (1 ij kwam terug van de citadel van Caïro, waar de firman, tot bevestiging van den nieuwen onder koning, was voorgelezen geworden, loen zijn rijtuig werd overvallen door eene bende Egyptenaren, die luide en beleedigende kreten aanhieven, üp zijne uniform werd slijk geworpen, en toen hij het hoofd builen het portier stak kreeg hij een zeer geweldigen stokslag op den arm. Het zou eene groote onvoorzigligheid geweest zijn weêrstand te bieden of te trachten de aanran ders lot bedaren le brengen; de heer Ruyssenaers vervolgde dus zijnen weg, maar haastte zich onmiddellijk zijne aauklagt bij den onderkoning in te die nen, gezamentlijk met den consul-generaal van Spanje, die onder dezelfde omstandigheid op gelijke wijze was gehoond. De onderkoning heeft beloofd de schuldigen te zullen straffen. Onze minister van buitenl. zaken zijner zijds heeft eene volkomene genoegdoening geëischt voor deze beleedigingden vertegenwoordiger van de Nederlanden aangedaan." 's GRAVEN HAGE3 Maart. Z. M. heeft benoemd lot grootkruizen der orde van de Eikenkroon baron Tornaco, minister van staat, enz. te Luxemburg, en baron von 11 zi- kowski, generaal in Oostenrijksche dienst en voorzitter der militaire com missie bij de Duilsche bondsvergadering; tot kommandeur dier orde den heer Sainage te Parijs; tol officieren de lilt. .iacquin te Parijs en Ever wijn, attaché bij het Ned. gezantschap te Berlijn; lot ridders den heer van Oldenharneveidgenaamd Witte Titllingh, attaché hij het Ned. gezant schap te Brussel, en de lilt. Leforl, Michaëlis, M. Hess en M. L. A. Mullendorf, allen le Luxemburg. Rij kon. besluit van 26 Febr. is de heer mr. W. C, Mees, thans se cretaris van de Nederl. bank, benoemd tot president-directeur van die in stelling, en in zijne plaats lot secretaris de heer mr. J. 11. Molkenboer, thans kassier-generaal. Z. M heeft den majoor W. van Cillers, van het wapen der maré chaussee. op pensioen gesteld. Voorts heeft Z. M. goedgevonden de bena ming van compagnie bij het wapen der maréchaussée te doen vervallen, en voor elk der twee zelfstandige onderdeden van dat wapen te vervangen door die van divisieen te benoemen bij de divisie maréchaussée van Noordbra bant en Zeeland, tot majoor en kommandaut van de divisie, den ritmeester J. Paultisvan het lste reg. dragonders; tot kapitein de lste iuitt. T. Prins en C. F. van den Hoff, beiden van het wapen; bij de divisie maréchaussee van Limburg, tot majoor en kommandaut van de divisie, den kapitein F. U. Marcella; lot kapitein den lste» luit. J. F. Meijer, beiden van het wapen. Nog heeft Z. M. bij het wapen der cavalerie benoemd: bij den staf, tol majoor, den ritmeester l"e kl. L. A. baron van lllersum, van dien staf; bij het lste reg. dragonders, lol ritmeester 3de kl. den lsten luit. jhp. U. J. K. ridder van Rappard, van. liet 5dc reg. dragonders; bij het 5dc reg. dragonders, tol l,tm luit. den 2de» luit. jhr. P. Gevaerts, van het 2de reg. dragonders. Aan den kaptein-luit. ter zee jhr. H. P. de Koek is, onder den titel van hoofdinspecteur, de betrekking opgedragen van inspecteur over het loods wezen enz. Ook is hij benoemd tol Nederl. permanenten commissaris voor hel gemeenschappelijk toezigt over de betonning én de loodsdiensten op de Schelde. De Pruissische kolonel von Alvensleben bevindt zich alhier. Naar men verneemt is hij overbrenger van geschenken van Z. M. den koning van Pruissen, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. prins Frederik. BLHTËNLANDSCHE BER1GTEN. ËNGELAN LONDEN. 1 Maart De Morn. Herald berigt, dat de Fransche en Engelsche regeringen overeengekomen z(jn, te zamen omtrent Polen te handelen. Zij zullen niet beproeven om het oude koningrijk Polen weder in het leven lerng te roe pen of Rusland van zijne Poolsche provinciën te scheiden zij zullen echter den Czaar uiinoodigenzich aan de Weener tractaten te houden en Polen eene constitutionncle regering en eene eigene wetgeving le geven. Op den onderaardschen spoorweg heeft Vrijdag 11. een ongeluk plaats gehad. Twee treinen hebben in een der tuuueis legen elkander gestootcu en hoewel geen der reizigers is gedoodzoo zijn toch een twintigtal hun ner meer of minder ernstig gewond. Dezer dagen is te Mid-Calder in Schotland een leeuw uit het hok •"eener aldaar ten toon gestelde menagerie ontsnapt en een huis binnenge- sprongen, den trap opgegaan en in eene bedstede gaan liggen, van waar hij met vrij wal moeite naar zijn vorig verblijf werd teruggevoerd. I'KAI HKU H. PARIJS, 1 Maart. Naar men verneemt luiden de beriglen uit Mexico ongunstig. Het leger blijft steeds in dezelfde standplaatsen. In Cochin-China dringt de opper bevelhebber steeds mede op versterking aan. Aan de dagbladen is bevolen om zoo weinig mogelijk over de Poolsche zaken te spreken. Volgens beriglen uit Alexandrië wordt de doorgraving der landengte van Suez met kracht doorgezet. Het graven van het kanaalvak tusschen de Roode zee eu de zaudhoogle, die het midden der landengte uitmaakt, is aangevangen. ITALIË. De kamer van afgevaardigdigden heeft de wet betreffende de geldleening met 204 legen 32 stemmen aangenomen. I* K I!IXSE NI. BERLIJN, 1 Maart. De kamer van afgevaardigden heeft het voorstel om te verklaren, dat het belang van Pruissen van de regering vordert, bij den opstand in Polen, noch aan Rusland noch aau de opstandelingen eenige ondersteuning te ver- Icenenin weerwil van den tegenstand, der regering, met 246 legen 57 stemmen aangenomen. Naar men beweert was er in de tusschen Rusland en Pruissen geslo ten conventie, voor dat het genoemde besluit werd genomen, reeds eene aanmerkelijke wijziging gebragl. Volgens officiële beriglen uit Warschau zijn de opstandelingen onder Langievvitz en Sziopanski bij Woloszezow geheel verslagen, en hebben de Russen hun 70 bagagewagens en 152 paarden afgenomen; Langievvicz zelf zou gekwetst en gevlngt zijn. De boeren maakten jagt op de vinglelingen en hadden er reeds 200 gevangen genomen en uitgeleverd. In andere be riglen wordt medegedeeld, dat de opstandelingen bij Zombkovitz een Russisch corps van 6000 man zouden hebben geslagen, en bijzondere brieven uit Warschau alhier ontvangen melden, dat door de regering voor de militairen een dagverhaal van de gebeurtenissen op hel oorlogstooneel wordt uitgege ven. waarin erkend wordt dat de opstand veld wint en dat de troepen aan zienlijke verliezen hebben geleden. Een en ander doet de waarheid uitko men van hetgeen de Fransche Moniteur zegt: dat hel moeijeltjk is zich aangaande den waren staat van zaken in Polen een juist denkbeeld te ma kendaar de beriglen, naar mate van hunnen verschillenden oorsprong, de zaken in een verschillend daglicht voorstellen. Te Warschau zijn 80 personen, die van daar wilden vertrekken, om zich bij de opstandelingen te voegen, door de politie aangehouden. Uit een der huizen werd daarbij op de troepen geschoten. De rust is door dit voorval niet ernstig gestoord. 'sGRAVENHAGE, 3 Maart. In de zitting van de tweede kamer van lie den is ingikomen hei handelslraclaat met Zwitserland. De discussie over

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1