LEÏDSCIIE COURANT. 1863. MAANDAG 2 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. JN°. 26. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BUVNENLANDSCHK BEKIGTBN LEYDEN,28 Februarij. Wij hebben in ons vorig noinmer een ingezonden stuk tot tcregtwijzing van ons berigije in de L. C. van 20 Febr. II. over de nieuwe overeenkomst tusschen de twee spoorweg-maatschappijen gaarne opgenomen. De bemoedi gende woorden van den inzender waren ons liever dan onze eigene twijfelin gen. Doch met dat al is onze vrees voor de beteekenis en de gevolgen van bet bedoelde contract nog niet geheel overwonnen. De inzender beweert dat door dit contract dc beide maatschappijen nu eindelijk op den weg ge- bragt zijn, om eene naauwere spoorverbinding van de llollandsche steden met Utrecht enz. met gemeen goedvinden lot stand te brengen. De rivali teit houdt nu op." zegt hij »de twee maatschappijen worden nu bondgenoolcn met een gemeenschappelijk belang." Dit gelooven wij gaarne; maar dit is" juist de grond van onze vrees, omdat nu wel eens het gemeenschappelijk belang van het bondgenootschap in strijd kon komen met het publiek belang. Zij kunnen nu eene naauwere aansluiting maken. Maar zullen zij het nu ook willen? Dat is de vraag. Ons komt het in alle bescheidenheid voor, dal de Rijnspoorweg maatschappij het niet in haar belang zal achten, de reizigers paar 's llage en Leyden over haar traject tusschen Woerden en Rotterdam te verliezen, en dat de Roll, ijzeren spoorweg-maatschappij het thans geenszins in baar belang zal achten 2 a 3 millioen te besteden voor den aanleg van de lijn Leyden-Woerden. Genoeg. Is onze inzender beter ingelicht dan wij over deu zin der over eenkomst, het zal ons lief zijn. Doch voorshands achten wij het nog niet overtollig de aandacht van bet publiekook van de plaatselijke besturen en de kamers van koophandel in de betrokkene gemeenleiiop de zaak leven dig te houden, al ware hel maar alleen om zulk eene geruststellende inter pretatie authentiek te verkrijgen. De verjaardag van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden werd he den op de gewone wijze gevierd. Door hel garnizoen werd op den middag eene parade op de Ruïne gehouden. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z'. K. II. prins Frederik heeft heden te 's llage de verloving plaats gehad van Z. K. H. den prins van Oranje met II. K II. prinses Maria., tweede dochter van prins en prinses Frederik. Aan de hh. J. C. Zaalberg en Zoon, fabriekanten alhier de in hel vorige Jaar te Londen gètinpde" penning werd toegekend, inogt op nieuw eene v'ercereiide onderscheiding ten deel vallen. Door de Académie nationale agricole, manüfaclurière et com mercials is, op voorstel van zijn «comité des re'cotnpeiises," eene medaille der eerste klasse aan die firma toegekend; een blijk dat de voortreffelijkheid van het door haar tentoongestelde fabrikaat de aandacht heeft getrokken van de Fransche commissie, die dc tentoonstelling bezocht, en daarover een hoogst gunstig oordeel is uitgebragt. De uitreiking van deze en andere dooi de akademie toegekende belnoninget) zal in hare vergadering van 17 Maart aanst. op het stadhuis Ie Parijs plaats hebben. Van wege de gemeente-commissie van het Nederd. hervormd kerkge nootschap alhier is heden aan de leden van die gemeente een geschrift toe gezonden, waarvan de strekking is om het tegenwoordig standpunt der tusschen haar en den kerkeraad der Ned. Iierv. gemeente gerezen verwik kelingen te doen kennen en mededceling te doen van de gedragslijn welke zij daarin lol dusverre gehouden heeft en voortaan zal blijven volgen. Na een vlugtig overzigt van het ontstaan en den loop van het geschil, geeft dc commissie de redenen op, die haar geleid hebben lot intrekking van haar besluit van 30 Dec. 1821, belrelFende de uitbetaling der jaarlijksche toelage aan hh. predikanten. Die redenen zijn: vermindering van inkomsten en buitengewone tnaar noodzakelijke uitgaven. Omtrent de gedragslijn, die in deze zaak behoort gevolgd te worden, zegt de commissie, dat zij meent dat de uitspraak van den regter met bezadigdheid moet afgewacht worden, om later met onderwerping te worden nageleefden in afwachting van die beslissing alle stoornis moet worden vermeden en hel beheer der kerkelijke goede ren geregeld moet voortgaan. Del belang der gemeente vordertzegt zij dat de geldmiddelen der kerk niet benadeeld worden, dat de redenen van verschil niet worden vermeerderdde gemeente niet in partijen verdeeld en geene ergernis gegeven worde, waartoe zij ten slotte de medewerking der ge meente inroept, onder kennisgevingdat de bijdragen voor de openbare cerc- dienst verder aan de deuren der kerken zullen worden ingezameld. Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 330 tot 387 personen. Het contingent in te lijven miliciens van de ligtint» van dit jaar be draagt 8880, en daarvan 8580 bij de lamlmagi en 300 bij dc zeemagt. Bij eene eergisteren te 's Hage gehouden vergadering van de aldaar ge vestigde afdeeliug der Hoil. maatschappij van landbouw werd. na den afloop der werkzaamheden, door den voorzitter, den lieer W. K. van Gennep, de buitengewone toestand van hel tegenwoordige jaargetijde ter sprake gebragt. Er was, zeide hij, zoodanige precocileil in de ontwikkeling van verschil lende zakenals weinigen liet beleefd hebben. Den koning was in liet be gin van Februarij een mandje met kennelijk nieuwe aardappelen aangeboden, van zeer eoede grootte en van zeer goeden smaak Hij zelf bezat eene groote schapen-fokkerij, cn nog nooit had hij zoo vroeg lammeren gehad. In Jannarij bezat bij er reeds 45, hetgeen anders nooit vroeger dan in de maand Maart bet geval is. Hij verzocht ook de leden, of zij ook omtrent dien toestand nog «enige mededeclingen Le doen hadden. Enkele leden be antwoordden die vraag. Een lid zeide, dat het weiland wel vooruit was, maar ongelijk; een ander, dat hij reeds ntelkkoerjen in de weide had zien ioopeiieen derde, dat hij verleden jaar in November een calvyn in vollen bloei had gehad, de bloesem was echter afgevallen. Uit lleusden vvordt door het IV. D. v. 's Gr. het volgende gemeld: Donderdag den 19Jen dezer had na afloop der loling voor de nationale mili tie een der lotelingen uit de gemeente Vlijmen, opgewonden door hel over matig gebruik van sterken drank, den moedwil, om in eene herberg in het naburig Oud-lleusden eene vensterruit in le slaan. De eigenaar drong na tuurlijk bij hem aan op vergoeding, waaraan hij dan ook na lang tegen stribbelen voldeed en onder vreeselijkc vloeken er bijvoegde: »als ik het dan toch betalen moet, dan zal ik het opvreten ook." Hij nam daarop de stukken, beet ze klein en slikte ze gedeeltelijk door, met het ongelukkig gevolg, dat hij na een allerverschrikkelijkst lijden drie dagen later is overleden. Woensdag 11. stond voor het prov. geregtshof van Noordbrabant teregt mr' va.n ®aerle, lllans i'i appèl van het vonnis der regtbank van Breda, waarbij bij ter zake van mishandeling zijner krankzinnige moeder lot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf werd veroordeeld. De beklaagde had 18 ge tuigen a décharge tnedegebragtdie allen gehoord zijn. Het O. M.waar genomen door den adv.-generaaleischte bevestiging van liet vonnis a quo. De beklaagde trad zelf als verdediger op en concludeerde lot zijne vrijspraak. Hel hof zal over acht dagen uitspraak doen. 's GRAVEN HAGE, 28 Februarij. Door Z. M. is aan den minister van staat W. A. baron Schimmelpen- ninck van der Otje, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der commissie tol het afnemen der diplomatieke examens, en in zijne plaats als zoodanig benoemd mr. E. J. A. graaf van Bylandt, lid van den raad van state. Mén verneemt, dat het Z. M. den koning heeft behaagd jhr. J. W. van Sypeslein toe te voegen aan den staatsraad in buitengewone dienst den heer mr. G. Groen van Prinstererom le worden belast met bet toe- zigl over Zr. Ms. huisarchief. Bovendien heeft Z. M. jh\ van Sypeslein be noemd tol zjjn kamerheer in buitengewone dienst. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Zuidbróek is benoemd de heer A. E. Stheeman, thans in die betrekking te Schagèn. Heden middag werd pr Ier viering van den verjaardag van Z K. H. er aan wie bii Prilis Fre<lerik in de Maliebaan eene groote parade van hel garnizoen gehou- CT*i~ecrc- .Tril nat.-iio P9.i 'I I[ II u-arA.-— J------ J.-.„„iJ-- iTÜSlEoia.-nn ion door de leden van de koninklijke familie werd bijgewoond. - Naar men verneemt, is door den gemagligde van de firma Cocqnerill het proces-verbaal van de gunning der gehouden besteding der bruggen enz. reeds geteekernl. Gisteren nacht is alhier overleden de heer T. D. Vrijdag Zijnen, apo theker en chemisten als scheikundige, zelfs in hel buitenland, gunstig bekend. De persoon K., knecht bij den heer van der Hoeven, wiens verwfa- briek Woensdag avond alhier is afgebrand, is naar het huis van arrest overgebragt. De tweede kamer der stalen-gcneraal heeft gisteren eene zitting ge houdenwaarin twee wels-ontwerpen zijn ingekomen, een lol onteigening van percelen voor den spoorweg Leeuwarden-Groningen en een lot bekrach tiging van den verkoop van rijksgrond aan de Ned. maatschappij voor spoor- wegmateriëel. De commissie van rapporteurs voor hel ontwerp van wet tot regeling van het middelbaar onderwijs heeft daaromtrent haar eindverslag uitgebragt. De beraadslaging over dat ontwerp is bepaald op Dingsdag aanst. De afdeelingen der kamer hebben lieden haar onderzoek voortgezet over de wetsontwerpen, betrekkelijk de exploitatie der staatsspoorwegen en hebben wijders onderzocht de wetsontwerpen tot toekenning van eene subsidie van de lloll. spoorwegmaatschappij, en tol uitbreiding van art. 17 der wet op dc nationale militie. BUITKNLANRSUHE KEIUGTEN. ENJG K li A Ni 1». LONDEN. 20 Februarij. In het lagerhuis heeft dezer dagen dc lieer Newdegate gezegd, dat hij op verlangen van verscheiden zeer schrandere liedenwier oordeel groot gezag bij hem bail, aan hel hoofd des kabinels de vraag wenschte te doen, of 11. K. II. prinses Alexandra protestant was. Hierop gaf lord Palmerslon het volgende antwoord, Het doel mij groot genoegen, de vraag van het geachte lid te kunnen beantwoorden op eene wijze, die hem en hel huis voorzeker voldoen zal. Toen het vraagstuk oprees, welke prinses lot echt genoot voor den prins van V\ ales zou te kiezen zijn, werden de volgende vercischlcn onmisbaar geacht: in de alleersle plaats dal zij jong was; ver volgens moest zij bevallig zijn; verder moest zij van beminnelijk humeur en wel opgevoed wezen, en ten laatste moest zij protestant zijn. Al die vereischicnhet verblijdt mij dit te kunnen zeggen, zijn in de prinses Alexandra vereenigd. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van prinses Alexandra van Denemarken. 1 n de stralen, langs welke zij zich naar het Paddingston station zal begeven w orden overal amphitheaters op de daken der huizen gebouwd. In de city vraagt men voor eene zitplaats van 2 tot 5 gninjes, en vensters voor eene familie moeten 30 a 40 opbrengen. Maandag II. is in eene ijzergieterij nabij Hanley een stoomketel ge sprongen, waarbij 8 arbeiders op de plek gedood ett meer dan 30 zoo ernstig gekwetst werden, dat nog vele zullen bezwijken. Hel gebouw werd iu een bouwval verkeerd ett een gedeelte van den ketel ruim 200 ellen ver geworpen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1