LEÏBSCIIE COURANT. 1865. VRIJDAG 27 FEBRUARIJ. Per Telegraaf. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNEiVLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN26 Februarij. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weienschap pen te Amsterdam zal Zalurdag aausl. aldaar eeue gewone vergadering houden De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft alle genees- en heelkundigen, zi owel Nederlanders van geboorte als vreemdelin gen, die genegen zijn om zich als officier van gezondheid der 3de kl. voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in de W.-Indien voor den tijd van tien jaren te verbinden, verwittigd, dat zij zich vóór 15 April aausl., bij verzoekschrift, lot hem moeten wenden. Aan hel dep. van finanlién zijn de volgende reeksen 3} pCl. schuld bekentenissen van het Amortisatie-Syndicaat uitgeloot: 1066. 2003, 2416, 2200, 1966 2405, 1887 2398 2322 205, 1083, 1743, 1247, 1780 748, 546, 1275, 1841. 1558, 870, 1746, 1585, 1614, 2007, 2026, 1565, 357, 679, 1753 en 1770. De arrond.-regtbank te Zwolle heelt den visscher H. Schuurmandie door zijn ongepast gedrag op 4 Jan. jl. de godsdienstoefening in de Belhle- hemsche kerk aldaar had verstoord, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen en de betaling van twee geldboeten elk a ƒ8. Uit Tilburg meldt men, dat bij zekeren A. van Gooi, op het Goerke aldaar, reeds nieuwe aardappelen verkrijgbaar zijn, welke op den kouden grond geteeld, vrij groot van stuk en goed van smaak zijn; zij worden j verkocht tegen 25 cents de halve vijfkop. Te 's llertogenbosch zijn drie meisjes van 16, 18 en 20jarigen leef tijd in hechtenis genomenaangeklaagd van in vereenigiug. in den laatsten tijd te Tilburg en omstreken 20 diefstallen te hebben gepleegd. De wijze, waarop zij te werk gingen, bewees maar al te wel dat zij geen nieuwe lingen meer in het vak waren en dal zij voor de meest geroutineerde dieven van I'arijs of Londen niet behoeven ouder tc doen. 's GRAVEN H AGE, 26 February. Door Z. 51. zijn benoemd: lot regter in de arrond.-regtbank te Deven ter de heer mr. VV. D. Coninck Liefstiug, kantui,regter te Ommen, en lot griffier bij het kantongeregl tc 's Gravendeel jhr, mr. A. R. P. van Kin- schol, advocaat te Middelburg. - j Tot prov. directeur der directe belastingen enz. zijn benoemd: in Zee- land, de lieer VV. J. Verkuyl, thans controleur van 's rijks belastingen te Amsterdam; in Limburg, de heer C. 51. van der Heydenthans controleur van 's rijks belastingen te Roosendaal; voorts zijn verplaatst de controleurs der directe belastingen, als: naar Amsterdam, de heer L. 51. van Kooien, thans Ie Ommen; naar Roosendaal, de heer L. J. Salt, thans tc Tilburg. Door de commissie voor de staals-spoorwegen had heden de herbeste ding plaats van het maken van den bovenbouw van twee reglboekige draai bruggen met vast gedeelte van gesmeed ijzer, over hei Groot Noordhollandsch j kanaal, in den spoorweg van Nieuwe Diep naar Alkmaar. Die herbesleding heeft geleid tot een incident, waarvan, zooveel wij weten, geen voorbeeld bestaat. Er was één inschrijvingsbillet ingekomen van de Belgische firma John Cockerill, te Seraing, ad ƒ102,458 08, waaruit blijkt dat alle vroegere inschrijvers, op dezen eenen na, zich hebben terug getrokken, terwijl bij den aanvang der zitting van de commissie door den deurwaarder B. Uulerhorst aan haren voorzitter een exploit werd beleekend houdende protest van wege acht Nederlandsche firma's tegen de in deze gevolgde handelwijze. Door den gemeenteraad is besloten tot het restaureren en verbouwen van de schouwburgzaalwaarvan de kosten 65000 zullen bedragen. Over het voorstel, oin hel Fransche looneel voor den tijd van 2 jaren voor reke ning der gemeente te nemen, zal nader worden beslist. Gisteren avond ten 7 ure is alhier brand ontstaan in hel magazijn van verfwaren van den lieer van der Boeven in de Casuariesiraat, die spoedig i oversloeg naar de belendende woning van den heer Itegoor. Aan de redding van hel magazijn was niet te denken, maar loch was men den brand reeds ten 9 ure meester. De inboedel van den beer Regoor is mede geheel ver brand of vernield. Z. 51. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje wa ren op de plaats van het ongeval tegenwoordig, en toen men den brand meester was keerde Z. 51.onder begeleiding van fakkellicht en liet gejuich der menigte, naar zijn paleis terug. De afdeelingen van de tweede kamer houden zich heden bezig met het j onderzoek van de wets ontwerpen: 1°. lot verhooging van hoofdstuk VI (dep. van marine) der staatsbegrooiing voor 1863 en 2°. tot onteigening van per- celen ten behoeve van den spoorweg van Zutphen naar Deventer. BUITENLANDSGBE BERIGTEN. ENeELAN I». De Mom. Post spoort Oostenrijk aan om met Engeland en Frankrijk de handen in een te slaan tol regeling der Poolsche zaak. De overeenkomst tussehen l'ruissen en Rusland gesloten, zegt dit blad, opent voor Frankrijk de gelegenheid om zijn grondgebied lot aan den Rijn uit Ie breiden, liet is voor ons even zeer als voor Oosienrijk van belang, dat de Rijnprovincie niet bij Frankrijk worde ingelijfd. Voor beide landen is het insgelijks van belang, dat Frankrijk en Rusland onderling vijanden zijn. Zij hebben i daarin twee innerlijk zwakke legenpartijdersnamelijk Pillissen en Rusland; en zij hebben ook de revolutionaire partij op hunne hand. Wanneer Na- j polron, PalmerstonRecliberg en Garibaldi voor dezelfde uitkomst werk zaam zijn, dan mag liet wel een onheilig verbond wezen, maar liet zou j een onweerstaanbaar verbond zijn. Berigten uit New-York melden dat de heer Sewardantwoordende op Fraiikrjjks aanbod van bemiddeling, heeft te kennen gegeven dat de rege ring moest weigeren ecnig voorstel betrekkelijk de binnenlandsche staat kunde van eene vreemde mogendheid aan te nemen. A'an het leger aan den Potomac zijn 35000 man onder bevel van den generaal Burnside naar Suffolk in Virginia afgezonden. De heer Lincoln had het bevel over liet leger aan den Potomac weder aan den generaal fllac Clcllan willen opdra gen, maar het kabinet had zich daartegen verzet. Men ziet echter die be noeming eerstdaags tc gemoet. De wetgevende vergadering van Illinois heeft het voorstel, om den president tol hel sluiten van den vrede aan te sporenaangenomen. FRANKRIJK. Door den heer St. 5!arc Girardin is eene petitie ten behoeve der Polen bij den senaat ingediendbedekt met 2000 onderteekeningen. Er zal zeer spoedig daarover rapport worden uilgebragt. De sympathie onzer dag bladen voor Polen komt steeds meer en meer uit, waarschijnlijk omdat zij weten dat bet aan de regering niet ongevallig is. De Patrie heeft eene inschrijving geopend ten behoeve van de gewonde Polen en van de huisge zinnen der slagtoflèrs van den opstand. De Presse bevat een brief van den heer Girardin aan den keizer van Rusland, waarin deze gesmeekt wordt de belofte van Alexander I te vervullen door hel koningrijk Polen te her stellen. De Constitutionnel uit de hoop, dal de Pruissiscli-Russische con ventie door beide mogendheden vernietigd zal worden. La France zegt, dat Frankrijk van Rusland niet eisclit dat liet afstand doe van Polen; het verlangt slechts dat de Polen vrijzinnige instellingen zullen verwerven. Po len zou niet kunnen herleven in den toestand waarin het vóór de verdeeling verkeerde, zonder dat een algemeene oorlog daarover beslist had; maar om aan de Polen de regten terug te doen geven die hen bij de tractateu gewaarborgd zijn, daartoe behoeven de regeringen van Europa slechts te verklaren dat zij liet willen. Uit Athene luiden de berigten zeer ongunstig. De voorloopige regering is door eene demonstratie van de bevolking, met medewerking der bezetting, omvergeworpen. De nationale vergadering beraadslaagt over den nieuwen regeringsvorm en heeft inlusschen liet gezag voorloopig aan den voorzitter 51oraitini opgedragen. PIS FISSEN. Bjj alhier woonachtige Polen zijn heden 300 handgranaten in beslag genomen. De personen, bij wie zij zijn gevonden, zijn in hechtenis ge steld en aan den regter overgeleverd. De strijd in Polen wordt steeds hardnekkig voortgezet. Berigten uit Krakau melden dat het legerkamp der opstandelingen bij Ojcow niet meer bestaatmaar dal ook het genoemde stadje zelf bij den aidaar gevoerden strijd geheel vernield is; dat omstreeks Staszow de opstandelingen onder Langiewicz en de Russische troepen nog nabij elkander stonden, maar dat er den 19dcn des ochtends nog geen aanval had plaats gehad; en dat de Russische troepen onder den vorst Bagration naar Slaczki waren getrokken en aldaar slaags geraakt schenen te zijn. Uit Lemberg meldt mendat de Russen bij Dublienka door de opstandelingen zijn teruggedrongen en daarbjj twee kanonnen hebben verloren. Binnen weinige dagen zullen er 100,000 man troepen in Polen vercenigd zijn. OOST-INOI E. BATAVIA, 14 January. De stoomschepen Madura en Sindoro zijn op reis gegaan rfaar de Solo- eilanden, oin aldaar de vaarwaters op te nemen, waarschijnlijk ten einde later, in vereenigiug met Engeland eeue expeditie derwaarts te zenden ter uilroeijing van de rooverneslen aldaar. Tc Banjermassing blijft de staat van zaken steeds gunstig. De tijding van den dood van Antisari wordt bevestigd. Op den 28slc" Dec. is de inlander Saipan, van de kampong Karatan Daratin de afdeeling Bekassi, toen hij bezig was om hout te kappen, door een grooten koningstijger hesprongen en vermoord. Toen men het lijk vond zag men dat hel ondier den strot en een gedeelte van den hals van den ongelukkige had afgebeten. BRESLAU, 25 Februarij. De Schl. Zeit. meldl uit Kattowitz, dat vol gens de laatste berigten bij Kutsuow tussehen de Russen en de opstande lingen een gevecht heeft plaats gehad, hetwelk meer dan acht uren duurde, waarna de Russen teruggeslagen werden en naar de Pruissische grenzen de wijk moesten nemen. Nog steeds verlieten onderscheidene Poolsche familibu het Poolsche grondgebied. WARSCBAD, 25 Februarij. Officieel wordt gemeld, dat de Russen, onder kolonel Rymski, den 22slen nabij Jaline Swierze 500 opstandelingen hebben aangetast en uiteengedreven; deze laatsten verloren 150 dooden en 36 gevangenenwaaronder den aanvoerder. Eene bende opstandelingen, 150 man sterk, heeft bij Biala de Russen aangevallen, maar werd uiteengejaagd hun verlies bedraagt 20 dooden, waaronder de aanvoerder Szaniawski, he nevens verscheidene gewonden. PARIJS, 25 Februarij. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Boniface, waarin o. a. gezegd wordt, dat de overdreven vrees, die zich hier len gevolge der Russisch-Pruissische conventie openbaarde, nu zoo goed als verdwenen is. Op dc beurs, die ten ouregte onder den indruk

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1