LEYDSCIIE COURANT. MAANDAG 23 FEBRUARIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BINNENLANDSC1IK BERI&TEN LEYDEN 21 Febrnarij. Tot aanvulling van ons berigt omtrent de viering van 'skoniogs ver jaardag moge dienen, dat de voor die gelegenheid fraai versierde chambrées in de kazerne vaji het le bat, 4de reg. infanterie alhier door hh. Burgemees ter en Wethouders zijn bezocht. Die heeren lieten niet onduidelijk blijken dat de Versiering hunne verwachting overtrof. Zij hebben voorts met be langstelling hel huiselijk zameirzijn der soldaten, benevens hunne verzorging, wet oplettendheid nagegaauwaarover zij merkbaar ten hoogste voldaan waren. Verscheidene heeren met hunne dames deden een gelijk bezoek en keerden met niet minder voldoening huiswaarts. De toegang was op dien feestdag voor hel fatsoenlijk pnbliek opengesteld en jammer is het, dat niet meer, ook op andere dagen, deze toegang wordt verzocht; dit zou veel bijbrengen om de verkeerde denkbeelden te doeii ophouden, welke velen nog koesteren omtrent de verzorging en hel huiselijke leven van den soldaat in de kazerne. Mogt zoodanig bezoek bij ons eeue gewoonte worden, even als die iii Duitschland en andere landen bestaat. Onze geachte stadgenoot, de heer A. H. Bakker Korff, wiens schilr derkunst op de laatste tentoonstellingen te Rotterdam en Amsterdam met goud bekroond werd, is benoemd tol lid der koninklijke akademie van beeLdende kunsten. Uet getal der in het Werkhuis alhier opgenomen») bedroeg gedurende deze week dagelijks van 325 tot 364 personen. Van wege hei ministerie van binnenl. zaken is bekend gemaaktdat voor bcrigl«u> naar Nederl. lnd.it thans ook van den telegraaf lot Suez kan worden gebruik gemaakt; zij worden dan van daar per eerstvolgende post- gelegcuhéid verder gezonden. Ook kan voor het verkeer met China worden gebruik gemaakt »an eencti weg, daartoe door de Russische regering open- gestekt. De verzending geschiedt per telegraaf tol Omsk in Aziatisch Uns land, en van daar per post of eslafèlle naar Peking. Zjjdie daarvan wenschen gebruik le maken, behoorèn steil vooraf daartoe aan te melden bij liet hoofdbestuur v-an den rijks-leiegraaf aan hel ministerie van.tiiuocnl. zaken. Bij kou. -besluit van den TH" Jab: jl. n"; 46, is de Algeóieene kon. landbouw.vereeoising verklaard mot" hel einde van het vcreenisingsjaar 1862/Go te zulten zijn onthouden op grond, dat die vpreenjgjug niet die algemeene belangstelling ondervindt, welke wij bij Irnre oprigting meenden le mogen verwachten, en tiaar over hel algemeen van de zijde der landbouw instel lingen niet die medewerking wordt geschonken, die tot bereiking van het doel, waarmede zij tot stand werd gebragtonmisbaar moet worden geacht." Te Gouda is door de politie aangehouden de persoon van I), v. R., bode van het begrafenis-fonds tol Nut van 'l Algemeen, gevestigd le 's Gra- voihage, beschuldigd van valschheid in geschriften, waardoor hij eene som van circa ƒ200, ten nadeele van genoemd fonds, had opgestoken. Te Amsterdam en le Rotterdam is dit jaar 'skonings verjaardag met bijzondere geestdrift gevierd, omdat uien die gelegenheid had uitgekozen om een bewijs Ie geven van dankbaarheid aan den koning wegens en van hooge ingenomenheid met het lot stand komen der wet tol verbetering der waterwegen naar zee. In de beide plaatsen werd zoowel door bet gemeente bestuur als door de ingezetenen gewedijverd om door het versieren van stra ten en grachten en vooral door schitterende illumination van hunne gezind heid le dueu blijken. Beide plaatsen waren dan op den avond van eergis teren als in een zee van licht herschapen, terwijl eene juichende menigte de stralen vervulde. Te Amsterdam had op dien dag echter een treurig voorval plaats, name lijk eene biiskrnidoiitplolfing in den vuurwerkwinkel van mej H J. van der Brugh, op den N Achter-burgwal. Ten gevolge van den daarbij ontsta llen brand is nagenoeg het geheele perceel eene prooi der vlammen gewor denterwijl de eigenares bij hel ongeval is omgekomen en twee mannen benevens een jongen gewond zijn geworden. Ui' oorzaak is waarschijnlijk te wijten aan de onvoorzigligheid van een knaap, H. B. Huider genaamd, die eeuig klein vuurwerk kocht en waarschijnlijk een stuk daarvan heelt aangestoken, waardoor hel andere vuurwerk, in den winkel aanwezig, in brand is geraakt. De knaap is met ernstige brandwonden naar het gast huis gebragt. Aan de diaconie der hev. gemeente te Doorn is door wijlen vrouwe A. G. B. Stuart, geh. van Vlissingeneen legaal van 50Ó vermaakt, en aan die van de herv. gemeente te Hall door wijlen den heer W. Withoff eene som van 200. In de vorige week voer door Wadenoijen eene schuit, met sleenen be vracht en beslemd naar Zoeten; wegens het vallen van den avond besloten de schippers aldaar te blijven en in de schuil le overnachten. Ten einde zich goed voor de koude te beschutten, had men den schoorsteen van liet vertrekje, waarin men zich bevond, digt gestopt en het luik gesloten. Ge durende den nacht hadden echter de kolendie men gebruikt had om het vertrekje verder te verwarmen, de lucht dermate bedorven, dat zij onge schikt werd voor de ademhaling. Den volgenden morgen bleef de schuit liggenzonder dat er zich iemand op vertoonde. Dit wekte de nieuwsgie righeid van de bewoners der naastbij gelegene huizen. Bij de schuit geko men stelde men dadelijk alles in het werk om hel vertrekje te openen. Nadat men zich toegang had verschaft, vond men de drie mannen nog steeds slapende, gelijk men meende, doch hij nader onderzoek, in bedwelming, en één reeds dood. Van de beide anderen is de een na spoedig aangebragte geneeskundige hulp weder bijgebragt, terwijl de derde zich zeiven weder j zoo goed mogelijk hersteld heeft, dooi' zich in de ruime lucht le begeven. Van de 53 jongelingendie deze week tot het aangaan eener dienst- verbindtenis bij het instrnclie-bataillou te Kampen waren opgeroepen, hebben zich ten bestemden tijde 28 aangemeld. Van deze zijn er 8 afgekeurd en 20 bij liet instr.-bat. ingelijfd. •>- Door een landbouwer te Oene is dezer dagen in den grond gevonden een kruikje, waarin zich bevonden onderscheidene vreemde zilveren munt speciën, waaronder sommige met het opschrift Pliilippus II, terwjjl dc overige het jaartal 1570 droegen. Te Harlingen zijn weder 53 vaten boter uit Londen, wegens dc slechte qualiteit, teruggekomen. Men kan thans, zegt de beriglgever, de schuld niet aan de bloemen der weiden toeschrijven. De Middelb. Ct. meldt, dat het geschenk aau het schoolmeisje te Middelburg, waarvan melding is gemaakt, afkomstig was van de school commissie zelve, ter gedachtenis aan het bezoek van Z. M. aan de school. Te Breda heeft het jongste carnavalsfeest weder een offer geeischt. Zekeren Gerrit van Rhijn, die zich volgens gewoonte aan het misbruik van jenever was te huiten gegaan, vond men des morgens dood op den vloer van zijn armoedig kamertje in de Boeudermarktstraat aldaar liggen. De ongelukkige was nog gemaskerd. Uit Roermond meldt men, dat de justitie aldaar zich den 15"1™ dezer naar Nederweert heeft hegeven, tot het doen van onderzoek naar eenen gepleegd») moord. De eigenaar van een bosch verbood een persoon hout en strooisel daaruit te halen; de ander, hierover verstoord-, nam zijnen zwareu ijzeren hark op en sloeg dien met dc ijzeren landen den grondeigenaar op hel hoofd, ten gevolge waarvan hem de hersenpan geheel verbrijzeld werd. 's GRAVEN HAGE, 21 Februari). Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot kapitein-kwartiermeester bjj het 5de res infanterie, den 1"™ luit.-kwartiermeester M. A. J. B. van Oijen van het corps, lot ]sten luit.-kwartiermeester, bij hel reg. grenadiers en ja gers, den 2dcn luit.-kwartiermeester W. N. Kreyger, van het corps; cii over te plaatsen, als onderintendant 2de kl. den kapitein-kwariiermeesler VV. F. Meylvan den staf der infanterie. Gisteren had in de manege van hel 3e regement dragonders, ter herin nering aan den verjaardag'van Z. M. den koning, een militair feest plaats, dat vereerd werd met de tegenwoordigheid van Z. K. H. den prins van Oranje, en bestemd was tot het geven van proeven in de scherm- en rij kunst. Bij die gelegenheid werden onderscheidene helooningen en een aan tal brevetten uitgereikt. Aan den schermmeester van hel reg., den sergeant Paardenhaar, werd door zijne leerlingen eene medaille geschonken, terwijl door de muziek een door den kapelmeester Sieiu gecomponeerde marsch waarvan Z. K. U. de prins van Oranje de opdragl welwillend aannam, werd uitgevoerd. Den 18llea dezer is alhier overleden J. F. A. Coertzen, in leven schout bij-nacht, inspecteur-generaal over het loodswezen enz., kommandeuren ridder van onderscheidene orden. BUITENLANDSCHE HERUITEN. BW «KL. AM I». LONDEN 19 Fcbruarij. Onze dagbladen komen op tegen de tusschen Rusland en Pruissen ge sloten overeenkomst betreffende Polen. De Daily News noemt het eene militaire lusschenkomsl, waardoor de verontwaardiging van het liberale Eu ropa wordt opgewekt. De Times zegt o. a.Wij weten niet, wat die overeenkomst al inhoudt. Wij welen alleen dal 80000 Pruissen in de Oos telijke provinciën bijeengetrokken zijn. Zoo de opstand aanhoudt, kunnen wij pr op rekenendie troepen de grenzen te zien overirekken. Welke wrok er ook in oude lijden tusschen Duilschers en Polen mogt zijn ont slaanwij kunnen niet gelooven, dat eeuig deel des Duilscheu volks zijne toestemming tot zulk eene snoode inbreuk op mensehelijke en nationale reg- ten kan geven. Zoo veel is zeker, dal eene tnsschenkomstzoo als de Pruissische regering bedoelt, ieder gevoel van sympathie tusschen haar en het Engelsche volk moet doen ophouden. Wanneer Pruisseus magt tol zoo danig een doel moet dienen, wanneer eene nieuwe heilige alliantie, gewe- teuloozer dan die van een vroeger geslacht, werkelijk de laatste hoop van Polen vernielt, dan zullen de Engelschen zonder medelijden ieder ongeluk aanzien, dat dc Pruissische monarchie mogt treffen. Volgens beriglen uit New-York van 7 Febr. worden er groote toebe reidselen gemaakt voor den aanval op Charleston en Savanna. In den golf van Texas hebben de zuidelijken de noordelijken geslagen en hun twee sche pen afgenomen; zij beweren dat nu ook de blokkade van Galveston is op geheven, hetgeen natuurlijk van de zijde der Unie ontkend wordt. In een schrijven uit New-York komt o. a. het volgende voor: Bet westen, eenmaal tot het besef van zijne kracht gekomen zijnde, schijnt nu ongedul dig te verlangen naar de gelegenheid om zijne kracht le beproeven. Aldaar volgen demonstratie» op demonslraliën Zoo zijn in Kentucky door de wet gevende magt besluiten genomen, waardoor den president het regt wordt be twist om de slaven vrij le verklaren zoo als hij in de bekende proclamatie heeft gedaan. Te Chicago, in Illinois, spreken de dagbladen onbewimpeld over afscheiding der westelijke stalen en vorming eener derde Amerikaan- sclie republiek. En eindelijk, wat nog van meer beteckenis is, de wetge vende vergadering van Indiana beraadslaagt over een voorstel om le Louis ville, in Kentucky, eene conventie le heieggen met het doel om lol een vergelijk tusschen de ooiTogioercnde partijen en lol schorsing der vijandelijk heden te geraken.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1