LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 20 FEBRUARIJ. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 19 Februarij. Ter viering van den 46slen verjaardag van Z. M. den koning wapperde beden overal de vaderlandsche vlag en liet bet klokkenspel zich lioorrn. Ten half twaalf ure hield de bezetting eene parade op de Ruïne, waarbij zich de dienstdoende schutterij aansloot. Des namiddags hadden de door ons aangekondigde militaire assauts plaats, dal van wege het lc batail- lon van het 4e reg. infanterie in de stads-gehoorzaal en dat van wege het reg. veld-artillerie in de manége aan den Doele. Geide localen waren daartoe smaakvol gedecoreerd, en op beide plaatsen was, behalve vele bur gerlijke en militaire autoriteiteneen schaar van heeren en dames tegen woordig. De vlugheid der militairen in het behandelen der verschillende wapenen kwam ook ditmaal bij hunne werkzaamheden uit en droeg de al- gemcene goedkeuring weg. Niet minder was dit het geval met de afgelegde proeven in de zang- en danskunst, waardoor de wapenoefeningen zeer ge past werden afgewisseld. Bi) deze gelegenheid had onder gepaste toespraken de uitreiking plaats van brevetten aan prevóts en meesters en van onder scheidene belooningen. Het geheel maakte eenen goeden indruk en toonde dat onze krijgslieden hoogen prijs stellen op het verkrijgen van nuttige kun digheden, dat zooveel kan toebrengen tol aankweeking van den waren krijgsmansgeest. Gelijk wij gemeld hebben werden de militairen des na middags feestelijk onthaald en brengen z(j dezen dag verder in gepaste vrolijkheid door. Wat wij als gerucht naanweltjks gelooven konden, is nu gebleken waarheid te zijn. Hel Bijblad lol de Staatscourant bevat thans de stuk ken betrekkelijk de aanvrage van ecu subsidie van ƒ1,420,000 voor de ver smalling van den Uollandschen spoorweg. Daarbij vindt men de concessie te dezer zake door de regering aan de Hoilandsche spoorwegmaatschappij' verleend en de overeenkomst tosschen deze maatschappij en de Rijnspoor wegmaatschappij over de aansluiting te Rotterdam gesloten, fit laatstge meld stuk slaat werkelijk in art. 10 te lezen. Beide maatschappijen ver binden zich om niet dan met beider uitdrukkelijke toestemming gedu rende den loop van dit contract direct of indirect te zullen ondernemen ondersteunen of bevorderen het aanleggen of exploiteren van eenige an dere spoorwegverbinding tusschen plaatsen aan den Uollandschen ijzeren spoorweg en plaatsen aan den l\'ederlandsc/ien Rijnspoorweg gelegen dan die te Rotterdam en te Amsterdam." Bij art. 11 wordt de duur van deze overeenkomst bepaald voor een tijd eindigende met het jaar 1898. In de concessie aan de Hoilandsche maatschappij verleend wordt wel voorbe houden, dat de minister van binnen), zaken zjjtakken en aansluitingen aan den Uollandschen spoorweg kan doen of laten maken, inaar met uitdruk kelijke bepaling (art. 8), dat daardoor «geen hinder of nadeel zal tvorden toegebragt aan hetgeen bij het verbindings-contracl tusschen de beide ■maatschappijen is overeengekomen." Die uitsluitende bepaling is dus door de regering gehomologeerd. En alzoo zal lot 1898 loc voor Haarlem Ley- den, 'sllage, Delft en alle plaatsen langs den Uollandschen spoorweg elke naauwere, kortere en goedkoopere verbinding met hel Europesche spoor wegnel, dan over Rotterdam (of eventueel Amsterdam), voorgoed afge sloten zijn. Gisteren avond is eene bejaarde jufvrouw, in het Loridans-hofje alhier woonachtig, op eene noodlottige wijze om het leven gekomen., Waarschijn lijk zijn hare kleederen door het vuur eener stoof in brand geraakt, en heeft zij nog eene poging willen doen om de vlam meester te worden, dat haar echter niet is mogen gelukken. Men vond de ongelukkige deerlijk gebrand en levenloos. Als eene merkwaardigheid, die zelden in de kunstwereld voorkomt, vermelden wij, dat op Maandag II. de heer A. P. Voilus van Hamme ge dachtenis vierde van zijne GO-jarige verbindtenis aan den grooten schouw burg te Amsterdam. Op den leeftijd van acht jaren is hij voor het eerst opgetreden en was steeds met ouvermociden ijver werkzaam. Als ballet- meester heeft hij zich door het componeren van eene reeks der prachtigste balletten algemeene bekendheid verworven, en het ook bij deze gelegenheid opgevoerde ballet: de gelaarsde kat," dat groot en klein naar den schouw burg lokt, getuigt voor zijne onverzwakte kracht en helderheid van geest. Een der directeuren, de heer Roobol, droeg uit zijn naam eenige sierlijke en gevoelvolle dichtregelen voor, waarmede hij het publiek dank zeide voor de ondersteuning, die hij gedurende zestig jaren ondervond, en in de toe komst om die zelfde ondersteuning verzocht. Van zijne kunstbroeders, voor welke de verdienstelijke tooneelspeler Wijnstok als tolk optrad, ontving de beneficiant eene fraaije pendule, terwijl de in grooten getale opgekomen toeschouwers, zoowel door een toegeworpen lauwerkrans als door luide toejuichingen, hunne ingenomenheid aan den dag legden met zjjn onmis kenbaar talent. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maand Junij aanst, te Breda een vergelijkend examen zal wor- deu gehouden tnsschen de adspiranten voor eene plaatsing als kadet aan de kon. militaire akademie. Aanvragen daartoe moeten voor 1 Mei aan het dep. van oorlog gezonden worden, liet volgende getal plaatsen van kadet is ter vervulling opengesteld; voor de dienst hier te lande, infan terie 30, cavalerie 2, artillerie 12 en genie 5; voor de dienst in O. I., in fanterie 12, cavalerie 2, artillerie 8 en genie 4; voor de dienst in W. I., infanterie 2 en artillerie 2. De Slaats-Courant deelt de voorwaarden mede, waarop, in de eerste helft der maand Ju.'jj 1863, te Batavia, ten kantore van den directeur der producten en civile magazijnen, zal worden uitbesteed eene geregelde stoom- pakketvaartdienst in den Indischen archipel. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste maand van 1863, waaruit blijkt, dat die bedragen heefL /4,673,702.61 jzijnde 57,420.12j meerder dan in 1862. Te Westmaas is eergisteren eene boeren-hofslede afgebrand, waarbjf 8 koeijen, 11 paarden en 4 schapen zjjn verbrand. Te Giesendam is dezer dagen de heer Slarkenburg, pred. bij de Christ, afgescheiden gemeente aldaar, overleden. Hij werd op den kansel door eene beroerte getroffen. Op den 13"1'» dezer is te Heusden in 36-jarigen ouderdom overleden de heer A. van der Hoop Jrz.als dichter niet ongunstig bekend. Te Zwolle stond op den 16den dezer voor de arrond.-regtbank te regt II. Schuurman, van beroep visscher, die op Zondag 4 Jan. jl.terwijl d». van Loon in de Bethlehemsche kerk aldaar predikte, wanorde had verwekt en de godsdienstoefening had gestoord, door het luidkeels uitroepen: G dominêdie text die ie daer hebt ken ik beter as ie. Hel O. M. reqni- reerde voor Schuurman eene gevangenisstraf van eene maand en betaling van twee geldboeten, elke ten bedrage van 8. Over acht dagen zal de regtbank vonnis vellen. De Pr. Ov. C. meldt de gevangenneming van zekeren G. v. d. R., gewezen vader in het geref. armen-weeshuis te Kampen, verdacht van onze delijke handelingen jegens eenige in dat gesticht verpleegd wordende meisjes. Uit Enschedé meldt men, dat het bouwen aldaar met nieuwe kracht is hervat. Aan 6 kapitale gebouwen, waaronder de sociëteit, is men bezig met het graven der fondamenten. In de volgende week zal de aanbeste ding van het stadhuis en van nog een kapitaal gebouw plaats hebben. Ook met onderscheidene kerkgebouwen zal eerlang een begin gemaakt worden. Toen Z. M. de koning in Mei van het vorige jaar, tijdens zijn ver blijf te Middelburg, aldaar de armenschool op de Bree bezocht, werd hem door een der meisjes, onder eene vrijmoedige toespraak, een lied, door de kinderen gezongen, ter hand gesteld. Z. M. heeft thans aan dat meisje een keurig werkdoosje, voorzien van zjjn portret, doen toekomen. 's GRAVEN IIAGE 19 Februarij. Z. M heeft den officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt jhr. J. L. Pompe van Meerdervoort benoemd tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw. Z. M. heeft goedgevonden zijnen beminden zoon Z. K. H. Willem Nico- laas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, thans luit.-gene raal en inspecteur van het wapen der cavalerie, te benoemen tot generaal der infanterie, en Item tevens van vice-admiraal te bevorderen tot luit.- admiraal. Z. M. heeft voorts benoemd tol generaal-majoor den minister van oorlog en kolonel der artillerie J. W. Blanken. De benoeming van den lieer J. A. C. W. van Lanschot Hubrecht tot ontvanger der directe belastingen te Spijkenisse is ingetrokken en als zoo danig benoemd de heer mr. A. J. van Deinse, ontvanger te Ruinen. Z. 51. de koning heeft mevrouw Boreel benoemd tot staatsdame bjj hel huis van 11 M. de koningin. 's Rollings heugelijke verjaardag wordt in de residentie op waardige wijze herdacht. Ten 10 ure werd door den heer Koning, stads-klokkenist, eene nieuwe feestcantate, door hem vervaardigd, op hel klokkenspel bespeeld, hetgeen den geheelen dag en avond plaats had. Op den middag werd er in de Maliebaan eene groote parade van liet garnizoen gehouden. Tegen den middag ontving Z. M. de koning op het paleis de leden der vorstelijke familie, benevens zijn burgerlijk en militair huis, om de gelukwenschen wegens zijnen geboortedag te ontvangen. Des middags had er ten liove groot diner en gala plaats, waaraan al de leden der kon. familie, benevens de grool officieren en verdere heeren en dames, behoorende tot het koninklijk

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1