Telegraaf. et de bewegingspartij belioorende, maar, hoewel de sprekers niet zeer ge matigd waren in hunne uitdrukkingen, is de orde niet gestoord. l)e ver gadering had ten doel het heramen van middelen tot wering der struikroo- erij. Over Frankrijk en keizer Napoleon werd een hard oordeel uitgespro ken Engeland daarentegen als de leermeesteres der vrijheid gehuldigd. Van de Italiaansche regering werd met wantrouwen gesproken en Garibaldi's naam met geestdrift begroet. Twee aanwezige priesters onderscheidden zich toor lievige uitvallen legen de kerk en hare dienaren. Er werd besloten de nationale vergadering uit te noodigen om bij de regering aan te dringen verkzaam te zijn tot opbeuring van den volksgeest en om aan de voor de enheid gezinde partij hare ondersteuning te schenken. De burgers werden aangemaand om tegenover de inzameling van den St. Pieterspenning eene andere inzameling te stellen, namelijk die van den heiligen penning van Italië. PU VISSEN. BERLIJN, 15 Februarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer von Bismarck, naar lanleiding eener interpellatie, over den Poolschen opstand gesproken. Het doel, zeide de minister, is herstel van het voormalige rijk der Polen, zoo veel mogelijk in den omvang dien het voorheen heeft gehad. Zulk eene be weging moet, hoe zij ook uitloope, Pruissens belangen raken. Er zijn van overheden opgaven ontvangen, die bewijzen dat er pogingen worden gedaan om in Pruissen hel terrein te bereiden voor eene beweging, lie op een gunstig tijdstip zou uitbarsten. De regering rekent op de ge- trouwheid van hel meerendecl barer Poolsche onderdanen, maar moet hen beschermen legen dwang en verleiding, zoo als in het koningrijk Polen de burgers en boeren van de uitgewekenenden minderen adel en een deel der geestelijkheid ondervinden. Overal, waar de openlijke veiligheid gevaar oopt, zal de regering alle middelen met kracht aanwenden. Volgens de opgave van een ooggetuige, door Oostenrijksche dagbladen oiedegedeeldhebben de Polen bij het vroeger vermelde treffen bij Wegrovv met zeldzame dapperheid gestreden. De herhaalde aanval van drie eska drons Suiolensksche uhlanen kou de benden opstandelingen niet tot wijken brengen. Toen beproefden de Bussen het met zwaar geschut; hierdoor werd verschrikkelijke verwoesting onder de opstandelingen aangerigt; doch hun moed was ook tegen de digte hagelbui van schroot bestand. Niet an ders dan hunne dapperheid tegenover het Russische geschut kunnende stellen drongen zij over de lijken hunner gesneuvelde krijgsmakkers voorwaarts, en deden herhaalde pogingen om de Russische batterijen te vermeesteren. Zij moesten evenwel met verlies, schier van een tiende van hunne getal sterkte, afdeinzen. Bij iederen strijd doen de opstandelingen wanhopige pogingen om zich van geschut meester te maken. De beriglen uit Polen doen zien dat de opstand, in weèrwil der magts ontwikkeling van Rusland, zich staande houdt. Op sommige punten komen de benden opstandelingen voor den dageven als of zij uit de aarde op- groeijen. Van belangrijke gevechten wordt thans wel geen melding ge maakt maar onophoudelijk hebben er kleine schermutselingen plaats die afmattend voor de troepen zijn. Een berigt uit Lemberg zegt dat de Rus sen van Przestanech zijn teruggetrokken, zoodat het daar niet, zooals men gewacht had, tot een gevecht is gekomen. Ook zouden de opstandelingen Farnagora ingenomen hebbenwaarbij 34 kozakken waren gesneuveld. Heer en meer schijnt de opstand zich te rigten naar de zuidelijke grenzen, waarschijnlijk ten gevolde van het feit dat de Russen uit Lilthauen en Volhynie voorwaarts rukken. Van de Silezische grenzen zijn de opstande lingen naar binnen 's lands terug getrokken, vermoedelijk met het voorne men om eenen aanval te doen op Czenstochau, welke plaats door de Rus sen met eene niet onbeduidende magi bezet wordt gehouden. Te Warschau heeft de regering eene proclamatie uitgevaardigd, waarin zij zich geluk wenscht met de houding der hoofdstad. Veel wordt er gesproken over wreedheden door de Russische troepen ge pleegd. Ofschoon men aannemen kan dal de verhalendie men daaromtrent leest, niet vrij zijn van overdrijving, meldt een geloofwaardig schrijver dat de Russische officieren zich jegens de opstandelingen met menschelijkheid gedragenmaar dal zij weinig raagt hebben over de soldatendie de op slandelingen met des te grooter hardheid behandelen. Nabij Genève is dezer dagen in 88-jarigen ouderdom overleden de heer Eynard. Hij was de rijkste particulier van Genève, dal in hem zijn groot sten weldoener verliest, daar hij ruim de helft van zijne jaarlijksche in komsten besteedde tot ondernemingen van algemeen nut en ten behoeve der behoeftigen van alle gezindten. Het vermogen, hetwelk hij nalaat, wordt op 60 milioen fr. geschat. Hij was ook bekend wegens zijne genegenheid voor Griekenland. In 1829 zond hij uit eigen middelen en zonder waar borg 7 millioen fr. derwaarts. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 Februarij. De keizer heeft bepaald, dat in 1865 te Weenen eene wereldtentoon stelling zal worden gehouden. De heer Joseph Fischer, advocaat te Kornenburgvoor eenige dagen overleden, heeft bij uitersten wil het vruchtgebruik van 1000 fl. vermaakt aan zijne kat en eene gelijke som aan zijnen hond en aan zijn kanarie vogel. Deze renten moeten voor zoo veel noodig besleed worden door een aangewezen persoon ten behoeve van de drie legatarissen en het overschot geniet de verpleger voor zijne moeite. Bij overlijden van elk der gebenefi- cifierdenkomt het kapitaal aan de natuurlijke erfgenamen des overledenen in voege als bij testament is bepaald. BERLIJN, 16 Februarij. In een artikel der IVordd. Ztg. leest men, dat de Pruissisclie tusschenkomst een aanvang heeft genomen door aan de Rus sische troepen verleende hulp. Een binnenrukken in Polen ligt niet in het plan der regering en zou ook een afzonderlijke overeenkomst vereischen, waarvan tot dusver niets bekend is. BRESLAU, 16 Februarij. Dc dagbladen zijn van wege de politie ver zocht om geen militaire maatregelen of bewegingen van de troepen bekend te maken. WARSCHAU, 16 Februarij. Het blad Dziennik bevat een aanschrijving aan de militaire bevelhebbers: de krijgstucht te handhaven en de bedrijvers van misdaden naar de krijgswetten te straffen. Aan de bewoners is het verboden geweren, revolutionaire boeken en geschriften in huis te hebben of te verspreiden. Voorts is de bedreiging afgekondigd, dat ieder huis, uit hetwelk op de militairen zal worden geschoten, met den grond gelijk ge maakt zal worden. WILNA, 16 Februarij. De steden eu districten van het gouvernement Wilna benevens Grodno, waar tot dus verre niets gebeurd is, zijn in staat van beleg verklaard. In het district Kiew heerscht rust. jjttrqcvlijkc ONDERTROUWD: P. L. Kerrebynjm. 29 jen G. L. Roest, wede. 231 j. W. Derogee, jm 24j. en A. M. Langcveld, jd. 27 j. J. Laven jm. 20 j. en C. Ouwerkerk jd 28 j. C. Lezwyn wedr. 38 j. en II. Carton jd. 46 j. J. L. Martin jm. 29 j. en A. C. Kottner, jd. 25 j. F. W. Blote, jm. 26j. en W. G. Schmilt, jd. 22 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zalurdag 14 Februarij. Notaris A. Wynstroom. Twee Huizen en Erven aan de gedamde Vestgracht, Wijk I. N°*. llff eu 120. Kooper P. Beenakker alhier, ƒ963. Een dito in de Sliksteeg, Wijk I. N". 132. Kooper J. Wensveen; te Soeterwoude. ƒ130. Twee dito in de Sliksteeg, Wijk I. N». 132b. Kooper J. Wensveen voor noemd. ƒ190. Twee dito in de Sliksteeg, Wijk I. Nos. 133 en 133a. Kooper J. Gijstnan alhier, ƒ424. Een dito in de Sliksteeg Wijk I. N°. 134. Kooper J. Wensveen voor noemd. ƒ121. Een dito aan de Groenhazengrachiom den hoek der Sliksteeg, Wijk 1. N°. 168. Kooper J. Wensveen voornoemd, ƒ200. Een dito aan de GroenhazengrachtWijk I. N°. 171. Kooper C. Omvleè alhier, ƒ312. Een dito in de Sliksteeg, Wijk I. N". 138a. Kooper J. Walle alhier, ƒ3:20. Drie dito in de Sliksteeg, Wijk I. Nos. 138b, 138c en 138d. Kooper J. Wensveen voornoemd, ƒ508. Een dito aan de gedempte Volmolengracht, om den hoek van de Maren- dorpsachtergracht, Wijk VI. Nos. 742 en 743. Kooper J. P. Sloos alhier, ƒ660. Een dito aan de Oranjegracht, Wijk VIII. N°.-640a. Kooper C. van der Westen alhier, ƒ476. Een Pakhuis in de Langestraat, Wijk VIII. N°. 744. Kooper de heer W. H. Gillissen alhier, ƒ520. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 6