der Nederlanden, en onder het voorzitterschap van Z. K. H.eene commissie geconstitueerd, bestaande uit de volgende heerenP. J. Landry, president van orde; O. O. van den Berg, G. G. Couperus, Petrus Regout, vice-presi- denten; C. F. van Berckel, mr. C. C. E. d'Engelbronner, secretarissen; J. J. van Coeverdenpenningmeester; J. W. C. AmiabelD. Blikman Kikkert, H. L. Enlhoven Lz., J. C. P. llotz, Em. Koechlin, J. Kooy, J. M. van der Made en Paul C. van Vlissingcn. Onder hooge goedkeuring van Z. M. den koning, stelt deze commissie zich ten doel om, ter gelegenheid der aanslaande pleglige gedachtenisviering van Nederlands herboren onafhankelijkheid, een nationaal monument op te rig- tenmet vereeuwiging tevens der nagedachtenis van wijlen Z. M. Willem I, die als grondlegger onzer verlevendigde nijverheidkoophandel en scheepvaart, onder de leiding der Voorzienigheid de eerste en voorname oorzaak is dat volk en vaderland hel 50-jarig feest hunner «zoo onverwachte als bijna won derdadige verlossing" met dankbaarheid mogen vieren. De commissie, die in alle gemeenten des lauds op den bijstand durft reke nen van plaatselijke commission, nader door haren doorluchtigen voorzitter te benoemen, heeft den titel aangenomen van: Hoofdcommissie tot de op- rigting van een Nationaal Gedenkteeken voor November 1813 enz., en zal haar bureau voorloopig houden ten huize van den secretaris mr. C. C. E. d'Engelbronner, Nieuwe Molstraat, n°. 2. De gewone audienliën van den minister van koloniën zullen plaats hebben des Woensdags ten een ure. Een hij bij het dep. van koloniën ontvangen telegaam van den gouver neur-generaal van Ned. Indië luidt: »De luitenant-generaal, kommandant van het leger, Schimpf, is met zijn gezin te Batavia aangekomen." Gisteren heeft ten raadhuize de aanbesteding plaats gehad van het le veren van 6000 illumineerglazen of zooveel meer als benoodigd zullen zijn, ten behoeve van de gemeente 's Gravenhage, ten gebruike bij den aanstaan den verjaardag van Z. M. den koning. De minste inschrijvers waren de lilt. Zuur te Leyden en Danekels alhier, voor de som van 0 10 per stuk. Spoedig zal hun berigt worden gegeven aan wien de levering zal worden toegekend. In de zitting van den hoogen raad van gisteren is behandeld de voor ziening in cassatie van den procureur-generaal bij het hof in Overijssel tegen een arrest van dat hof, waarbij K. van Sloolen is schuldig verklaard aan misbruik var, vertrouwen en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden en geldboete van ƒ12 50. De veroordeelde was namelijk in dienst van de familie Vink, te Kampen, en had van mw. Vink 13 centen ontvangen, om daarvoor brood en beschuit bij een bakker te halen, welke centen zij echter voor zich had behouden. De advocaat-generaal Romer heeft geconcludeerd tot cassatie van hel arrest, voor zooveel de qualificalie betreft, en dat de raad de bewezen feiten zal qualificeren als diefstal, gepleegd door een huis- of loonbediende ten nadeele zijns meesters, en de gerequireerde zal veroordeelen tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. De uitspraak is bepaald op 17 dezer. Heden wordt voor het prov. geregtshof in Zuidholland behandeld de zaak van Giovanni Roncagliolo, beschuldigd van moedwilligen manslag, ge pleegd op 17 Augustus 1862, op zekeren G. Klein, op het llavenhoofd te' Schiedam. Het openbaar ministerie wordt in deze zaak waargenomen door den advocaat-generaal mr. Terpstra, terwijl als verdediger van den beschul digde is opgetreden ntr. P. L. F. Blussé. leger is weder naar zijne vroegere stellingen teruggekeerd. Generaal Grant j heeft Memphis verlaten om eenen nieuwen aanval op Vicksburg te doen. De regering heeft den uitvoer van wapenen naar Mexico verboden. Als een bewijs hoe diep de haat tegen het noorden bij de zuidelijken is geworteld, kan dienen de verklaring van de Richmond Despatch, dat hel zuiden niets anders verlangt dan eeuwigdurende scheiding van het noor den dat het zuiden voor dat doel strijdt en daaraan des noods het leven van eiken man wil ten koste leggen; en dat de president Davis geheel in den geest van het zuiden sprak, toen hij verklaarde, dat hel volk zich nog liever met eene natie van hyena's zou willen vereenigen dan met de verfoeide natie der Yankee's. -— Volgens beriglen uit Shanghai wordt Nanking door de opstandelingen versterkt; zij hebben echter gebrek aan levensmiddelen. K li A li fttJIi. PARIJS, 3 Februarij. De beraadslaging over hel adres in antwoord op de troonrede bij het wetgevend iigchaam schijnt te zullen loopen.over zes amendementen, j voorgesteld door de hh. Favre, lle'non, Darimou Picard en Ollivier. Zij betreffen de zinsnede van hel adres over Italië, de expeditie naar Mexico en de binnenlandsche staatkunde in het algemeen. De heer Francis Monnier is aangesteld lol onderwijzer van den keiz. prins op eene jaarwedde van 8000 fr. en onder het genot van vrije tafel en woning. De keizer verlangt, dat zijn zoon zal worden opgevoed op de wijze, als wijlen prins Albert heeft gewild, dat zou geschieden ten aanzien van den prins van Wallis. Berigten uit Mexico spreken nog steeds van bet oprukken van den generaal Forey naar Puebla; hij scheen daartoe de noodige hulpmiddelen nog niet bijeen te hebben. Te Puebla stonden 35000 Mexicanen, en lusschen die stad en Mexico nog 10000 man; allen waren echter slecht gewapend. I Bij de bezetting van Puebla heerschte desertie en de Mexicaansche generaals waren het onderling niet eens. In tegenspraak van hetgeen door particuliere brieven gemeld wordtverklaren de regeringsberigten dat de gezondheidstoe stand onzer troepen voldoende is. De bakkers te dezer stede hebben zich verbonden om wekelijks een brood van 1 kilogram voor de behoeftige arbeiders te schenken. Het getal bakkers onzer stad beloopt 4100; daar nu ieder brood 40 centimes kost schenken de bakkers iedere week gezamenlijk eene som van 1640 fr. De heer Pihau, de vader, meesterknecht op de zetterij voor de Oos- tersche talen bij de keiz. drukkerijbehoort tot de personenaan welke de keizer dezer dagen het ridderkruis van het Legioen van Eer heeft geschon ken. Hij is aan de keiz. drukkerij begonnen als loopjongen en werd later een vaardig zetter. Door langdurigen arbeid, zonder lessen, zonder hulp, zonder een enkelen dag zijn werk te verzuimen, is hij een der geleerdste oriëntalisten van Europa geworden. Het instituut heeft zelfs een zijner wer ken bekroond. Dezer dagen kwam een detachement jagers te voet, voor het leger in Mexico bestemd, van Sl. Omer alhier aan. Het werd vervoerd langs den noorder-spoorweg en de trein, met gewone snelheid voortgaande, ging over eene brug over de Seine, juist op het oogenblik dat een man op het punt was in de rivier te verdrinken. De jager Sins sprong zonder aarzelen uit den waggon, waarin hij zich bevond, bleef een oogenblik als verbijsterd door den hevigen schok op den weg staansprong toen in het water en had het geluk, den in doodsgevaar verkeerende te redden. De jager, die dit bewijs van onverschrokkenheid heeft geleverd, is reeds versierd met de medaille van den Krim-oorlog en die van den veldtogt in Italië; hij begeeft zich nu als vrijwilliger naar Mexico. P K riSSEIS. BERLIJN, 3 Februarij. In de commissie voor het budget van de kamer van afgevaardigden is door een der leden hel voorstel gedaan om de ministers persoonlijk verant woordelijk te stellen voor de uilgaven zonder goedkeuring der vertegenwoor diging gedaan. Men verwacht dat dit voorstel aangenomen zal worden. Het heerenhuis heeft besloten den koning een adres aan te bieden. Het heeft eenen pijnlijken indruk gemaakt, dat van de 42 bevorderingen, die dezer dagen bij het leger hebben plaats gehadniet eene enkele voor komt van een militair uit den burgerstand. De constitutionele vereeniging te Bonn heeft besloten met het oog op de spanning die er tusschen de regering en het volk bestaat, geen deel te nemen aan de feesten op 17 Maart. Een groot aantal Poolsche vlugtelingenvan geldelijke hulpmiddelen ge heel ontbloot, is te dezer stede aangekomen. Zij zijn meerendeels zonen uit den gegoeden burgerstandstudenten en anderen die het land hebben verlaten om zich aan de conscriptie te onttrekken. Te Stuttgart is in den ouderdom van ruim 66 jaren overleden de baron von Cotta. Hij was kamerheer des konings en bezitter van den bekenden Collaschen boekhandel. Te Coburg is thans van regeringswege bekend gemaakt dat de hertog de candidatuur voor den Griekschen troon heeft afgewezen. Volgens de beriglen uit Polen boden de weérspannige recruten en andere opstandelingen, op verschillende punten lot benden verecnigd, nog steeds krachtigen tegenstand aan de gewapende magl. De opstand schijnt i in de oostelijke deelen van Polen veld te winnen en het streven der opstan delingen is om eene afleiding te bewerken in Volhynië en Podolië. Indien het laatste gelukte zou het herstel der orde steeds moeijelijker worden. In berigten uit Petersburg leest men, dat de generaal JNostitz bij Biala door verscheiden benden oproerlingen is aangetast; na een gevecht van twee uren zijn de oproerlingen naar Janzow terug getrokken, 42 dooden en ge kwetsten medenemende. De generaal Tichatscheff, met eene divisie huzaren uil Wilna aanrukkende, heeft aan gene zijde der Poolsche grenzen de op standelingen aangegrepen; deze laatsten verloren 20 dooden en 4 gevangenen. Andere benden zijn de rivier de Niemen overgetrokken en in het district Troki verschenen. Voorts wordt nog gemelddat 800 opstandelingen te Lodz is Masovië zijn binnengerukt en aldaar de openbare kassen hebben ge plunderd; bijzonder eigendom werd door hen ontzien. Lupa aan de gren zen lusschen Polen en Lilt hanen is mede door hen bezet; zij hebben zich aldaar in het spoorwegstation verschanst. De ligting der recruten wordt intussehen in vele steden voortgezet en bij voortduring worden er troepen uit Rusland naar Polen gezonden. Het wapen der Russische cavalerie zal zelfs eene vermeerdering ondergaan. JPer Telegraaf. PARIJS, 4 Februarij. De beraadslagingen over het adres van antwoord zijn heden bij het wetgevend Iigchaam aangevangen. De heer Plichon heeft in de eerste plaats de staatkunde der regering ten opzigte der drukpers en voorts hare lusschenkomst in de aangelegenheid van de verkiezingen gegispt. De heer Kolb Bernard behandelde de builenlandsche quaestiën. De staat kunde der regering in China, Cochiu-China en Japan keurde hij goed. Na voorts over de Oostersehc quaestie en de Grieksche zaken te hebben gespro ken, zeide hij, dat Rusland zich van Konslanlinopel wilde meester maken en te gelrjker tijd Polen onderdrukte, waar hel onder den naam van ligting van recruten jagt op menschen maakte. Rusland pronkte, volgens hem, met eene liberale politiek in het Oostenstreefde naar het beschermheerschap over de Christenen aldaar en trachtte het werk der ontbinding van Turkye te bespoedigen. De staatkunde van Frankrijk in het Oosten was behoudend, beschermende de Christenen en zich plaatsende tusschen de eer zuchtige pogingen, die strekken om zich van de provinciën van het zinkende rijk meester te maken. Betreffende Italië zeide hij dat Frankrijk veipligt is het katholicisme aldaar te beschermen. Hij was niet voor de Italiaansche I eenheid en geloofde niet dat liet mogelijk was het behoud van de wereldlijke BCITENLANDSCHË BKK1GTEA. ESCïLAS LONDEN. 3 Februarij. Zaturdag 11. is de schouwburg te Glasgow, met de daaraan verbonden bibliotheek en magazijn van costumes, een prooi der vlammen geworden. Dit is de vierde maal in een tijdsbestek van 20 jaren dat dit gebouw door brand is vernield. Volgens berigten nil New-York heeft generaal Burnside het plan lot hel leveren van eenen beslissende!) veldslag niet kunnen volvoeren. Zware regens hebben hem belet den Rappahannoc over te trekken. Het geheele

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2