LEÏDSCDE COURANT. N°. 16. YRIJDAG 6 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 Febrnarij. In de maand Januarij zijn binnen deze gemeente geboren 119 kinderen, als: 58 zoons en 61 dochters, waaronder zijn begrepen 3 paar tweelingen. Overleden 75 personen, als: 14 mannen, 19 vrouwen, 23 zoons en 19 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 2. Voltrokken 11 huwelijken. Sedert onze laatste opgave is het munt- en penningkabinet der lioo geschool, onder anderen, vermeerderd geworden: Door den heer E. J. Levi, te Neuzen (Zeeland), met een dubbelen groot van den Vlaauischen graaf Filips den Stouten (1384—1404); een zeerfraaijen Bourgondisclien of kruisrijksdaalder van dat zelfde gewest, in 1567 te Rijssel geslagen een vijfden Filipsdaalder van Overijssel1566 (v. d. CliijsOverijssel, pi. XIX. N°. 10) twee halve piasters (dusgenaamde mal taillées) een van Joanna met haren zoon Karei (bjj ons V) en een van Filips (bij ons 11); een shilling van Willem 111 in 1697 geslagen. Door den heer O. Tank, te Greenbay, Brown County, Wisconsin, in de V. S. van N.-Amerika met de medaille in 1848 in Engeland op kosten van den heer. C. Ilinley geslagen, bij gelegenheid van de uitvaardiging der wet, waarbij de dagelijksche werktijd der arbeiders op tien uren bepaald werd. Door den abt G. Yalentinelli, bibliothecaris van San Marco te Venetië, met een aantal zilveren en koperen munten der Oostenrijksche Monarchie, geslagen zoo te Weenen als in Hongarije en in liet Lombardijsch-Venctiaan- sclie koningrijk; de laatste de talrijkste. Onder deze bevindt zich een nog in 1859 te Milaan geslagen soldoverder nog eenige Pruissische, Beijersche en Spaansclie zilveren en koperen munten, door den abt op zijne reizen ver zameld. Eindelijk een lepton van de republiek der Ionische eilanden, 1843. Door den lieer W. P. d'Auzon de Boisminart, oud-kommandant van hel Invalidenhuis te Leiden, thans te Utrecht, met de groote zilveren, door Holtzhey gegraveerde, medaille met de fraarje beeldlenis van den Utrccht- sclien predikant Jac. de Groot, -f- 1750, wiens portrait ook, met toepas selijke dichtregelen van den hoogleeraar Bonnet, in plaat uitgaat en van wien in druk overgebleven zijn een bundel leerredenen, voorzien van zijne levensschets, alsmede een deel leerredenen over liet XXVlc hoofdstuk van Jesala. Door den heer II. D. M. Sleur, te Maassluis, met eenige Russische, Pruis sische, Saksische, Belgische, NederlandscheEngelsche, Fransclie, lta- liaansche, IliiidosianscheNederlandsch-IndischeChineeselie en Braziliaan- sclie zilveren, bronzen en koperen mouten. Eindelijk nog met eene kleine vergulde medaille met de beeldlenis van koningin Victoria, ter herinnering aan de wereldtentoonstelling van kunst en nijverheid van 1862, voorzien met de afbeelding van het gebouw. Door den heer W. Muller, koninklijken hofcommissaris te Dresden, met een aantal, oudere en jongere, kleine munten van Oostenrijk, Hongarije, liet Lonibardjjsch-Venetiaanseh koningrijk, Pruissen, Beijereii, Wurlemberg, het koningrijk Saksen, Saksen-Altenburg, Saksen-MeiningenOldenburg, Anhalt, Lippe, Schwarzburg-Rudolstadt en Sondershauseu (waaronder ook een achtste Kreuzer)-, eindelijk van de vrije stad Frankfort. Door den heer J. Strootman, ingenieur van den waterstaat te Nienwediep met eenige Nederlandselie medailles, legpenningen en eenen vroedschapspen- ning van 's Hcrtogenboscheene medaille op het innemen, ten jare 1551, van de stad Lippa in Zevenbergen door J. B. Castaldo, veldheer van Ka- rel V en Ferdinand l; twee Zweedsche medailles: eene met de beeldlenis van koning Biornop de eerste prediking van hel Christendom in Zweden door Anschai'ius, ten jare 829 en eene op de troonsbestijging van koning Karei X in 1654 verder melden penning der staten van Braband, ir. 1790 geslagen op de vervallenverklaring der Oostenrijksche vorsten van de rege ring in dat hertogdom. Onder de oudere munten vermelden wij alleen een Bourgondische blanc van Jan zonder vrees (1404—1419); 1/40 Filipsdaalder of Braspenning van Holland (v. d. Cbijs pi. XXXIII N°. 54; munten van Henegouwen, als: van Filips van Botirgondië (14331467, Chalon XXII, 165) een stuiver der staten, 1577, (Chalon XXIV, 175) en een oord van Filips II, 1582, (Chalon XXV, 187). Verder nog eenige Luxemburgsche, Spaansche en Chinecsche munten. Eindelijk door d8. C. Krabbe alhier, met drie zilveren medaillesals: eene (door A. Thomas te Dresden) op het eeuwfeest der stichting te Herrnhul, hebbende op de vz. de afbeelding van het landschap op 17 Junij 1722 en op de andere zijde die, zoo als het zich juist eene eeuw later, na de stichting der Broedergemeente, vertoonde; eene (door Kriiger te Dresden) titel de afbeelding van den graaf von Zinzendorf op de voor- en die der kerk te llerrnhut op de keerzijde; eene op het tol stand komen van een theolo- Iogischen senaat aan de Ulreehtsche lioogeschool ten jare 1831; verder met twee zeer f ra a ij e bronzen, door den beroemden W. Wyon gegraveerde, me dailles, als eene op de troonsbestijging van den Engelschen koning George IV in 1821de andere (met de beeldtenissen van koning en koningin op voor- en keerzijde) op de troonsbeklimming van koning Willem IV en ko ningin Adelaide in 1831. Eindelijk met eenen, te Sayn in ijzer gegoten, penning op het Herrnhut- sche feest van 1822. De peinzende huisvader is een gedicht, waarvan de uitgave dezer dagen werd aangekondigd door S. Plalteel in de Lokhorslstraat alhier. De opbrengst zal geheel strekken ten behoeve van eenen diep ongelukkigen huis vader met een zestal kinderen; daarom kunnen wij moeijelijk het verzoek, om daarop de aandacht te vestigen, afwijzen. Door een exemplaar te ne men verrigt men eene weldaad, en bevordert men den goeden uitslag eener poging, door eene eenvoudige maar meuschlievende hand gedaan, om een gezin voor geheelen ondergang te bewaren. Volgens weerkundige waarnemingen heeft men in onderscheidene ja ren hier te lande geen winter gehad, dat de westelijke winden zoo onafge broken en fel geheerscht hebben als dezen winter. Naar men verneemt meent men hieruit op goede gronden te kunnen opmaken, dat er eene zeer koude en schrale lente of een buitengewoon drooge zomer te wach ten is. Men meldt ons van den LeydschendamVoor de pogingen om de behoeften der armen alhier, wier aantal groot is, eenigzins te lenigen, komt wederom lof toe aan ons gezelschap van jongelieden, onder de zin spreuk: «Liefde adelt genot," dat gisteren avond, even als andere jaren ten voordecle onzer algemeene armenin het logement het Eiland al hier, eene looncelvoorstelling heeft gegeven. Deze voorstelling, bestaande uit de Gierigaard, looneelspel in 3 bedrijven, gevolgd door Uilenspiegel kluchtspel in 1 bedrijf, heelt niet alleen goed voldaau, maar daaraan werd ook een zeer ruim bezoek geschonken. B(j de aanbesteding van het maken en leveren van een ijzeren dra vend dok voor de dienst der marine in O. Iudië, die [eergisteren te 's llage plaats bad (zie ons vorig nommer), zijn de volgende inschrijvingen gedaan: P. van Vlissingen en D. van Heel te Amsterdam 366,685, Kon. Nederl. Grofsmederij en D. A. Schretlen en C". alhier 390,000, J. W. L. van Oordt te Rotterdam 443,450W. Poolman te 's llage 445,483)II. P. van Heukelom te Amsterdam ƒ464,970, F. Kloos te Alhlasserdam 472,700, E. Reyniers en C°. 473.262, J. en K. Smit te N. Lekkerland 478,500, 11. llarlogh Heys Jr te Delft 499,000, D. Christie en Zn 499,449K. W. Thomson te Edinburgh ƒ530,000, Wed A. Sterkman en Z™ te 'llage ƒ550,000, K. W. Thomson te Edinburgh 580,000; Besicr en Jonkheym te Rotter dam 595,000, Finch en Heath te Chepstow 597,000, W. Noppen te Alphen 640,000, Randolph, Elder en C». te Glasgow 695,700. Ter verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zttidholland zijn in hel kiesdistrict Ridderkerk, bij de gehouden herstemmingnilge- bragt 332 geldige stemmen. Gekozen de lieer mr. F. W. N. Suringar met 172 stemmen. De heer J. Barcndregl Gz. verkreeg 160 stemmen. Nabij Gorinchem had Maandag 11. een treurig voorval plaats. B. van der Wiel, knecht bij Vink aan den Oudendijk (gemeente Woudrichem), die met zijne ijzeren zeilschuit passagiers wilde afhalen, had het ongeluk te veel onder den wind te komenwaardoor de schuit omsloeg en hij jam merlijk verdronk; hij was een oppassend jongeling van 22 jaren. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat in het dorp Silvolde, prov. Gelderland, een paar zeer behoeftige lieden woonachtig zijn, met name J. Thiele en M. F. Havestad, ieder bijna 88 jaren oud, welke den 6"1™ Febr. aanst. 66 jaren gehuwd zijn. Als eene zeldzaamheid wordt vermeld, dat op de Meente onder Olst (Overijssel) eenige aardappelen, welke in den verloopen herfst in den grond zijn gebleven, thans reeds nieuwe aardappelen van gewone grootte hebben voortgehragi, Uil Vlissingen schrijft men aan het Wol.: Het fregat met sloomver- mogen Adolf Hertog van Nassau, zal, na.r wij vernemen, weldra in dienst worden gesteld, ten einde met Z. K. 11. prins Alexander eene reis naar Rusland te maken. 's GRAVEN!!AGE, 5 Febrnarij. Door Z. M. is aan den Oost-lndischen hoofdambtenaar mr. J. II. Donker Curiitis, laatstelijk Nederl. commissaris voor Japan en Siam, thans met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend, met toekenning van pensioen. De officier van gezondheid 2(Ie kl. T. J. Gebel is. op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Dingsdag namiddag heeft zich ten palcize van Z. K. U. prins Frederik

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1