2lrs nemuln Muturae. DERDE KUNSTBESCHOUWING, BIDSTOND VOOR -ISRAËL, Per Telegraaf. OPENBARE VOORDRAG! J. J. CREWIER, de overige bemanning gevangen genomen en het schip geplunderd. Het verslag is gezondeu door een hoofdofficier, die even als de overige Engelsche officieren gevangen werd genomen en ter dood veroordeeld, doch welke door de tusschenkonist van een Chinees ontsnapten en vervolgens door den man darijn van Formosa met de meeste vriendelijkheid werden ontvangen. De Iersche bladen melden den dood van een boerenarbeider nabij Monaghan, die den ouderdom van 112 jaren, en van een soldaat te Tralee, die 113 jaren heeft bereikt. Beriglen uit New-York deelen het gerucht mede, dat de generaal der zuidelijken Longstreet Tennessee was binnengetrokken en dat hij aanstal ten maakte om den generaal Hosencranz aan te vallen. De zuidelijken hebben op de Cumberland-rivier vijf stoomschepen van de Unie, benevens cene kanonneerboot, die met levensmiddelen beladen waren, genomen en vernield. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Januarij. Bij de beraadslagingen over het antwoord-adres in den senaat heeft de heer Thouvenel het woord gevoerd over de paragraaf betreffende Italië. Hij verdedigde de vroeger door hem gevolgde staatkunde en het regt der Romeinen om eene regering naar hunnen wensch te hebben. De minister Billault voerde daartegen aan, dat 's keizers staatkunde in Italië's zaken nooit veranderin- gen had ondergaan; altijd, zeide hij, heefL hij Italië's onafhankelijkheid en de onafhankelijkheid des H. Stoels gewild. Tot bereiking van dat tweele- j dige doel zijn onderscheidene middelen voorgesteld; maar hij is nog niet j geslaagd. Doch de keizer Iaat niet van zijn streven af. Ten einde den te- genwoordigen slaat der zaken te doen uitkomen moet ik zeggendat wij hel non possumushetwelk wij eerst te Rome ontmoetten, thans te Turyn aantreffen. De schout-bij-nacht Bosse is benoemd tot opperbevelhebber van het eskader in de wateren van Mexico, ter vervanging van den heer Jurien de la Gravière, die verzocht heeft teruggeroepen te worden. Te Lyon is eene eerste bezending zijde uil Japan aangekomen. Deze zijde is verzonden over de Stille Zuidzee naar de landengte van Panama en van daar over de Atlantische zee naar Europa. Nabij Nizza is eene jonge dame uit Weenen overleden. Zij heeft ver maakt aan de Israëlitische armen van Weenen 15000 fl.de r. k. armen al daar 15000 fl. en de protestanlsche gemeente aldaar 10000 fl.uitlekeeren na den dood barer moeder, die het vruchtgebruik heeft. Zij beleed de Israëliti sche godsdienst. Brieven uil Griekenland bevatten treurige bijzonderheden over de stout moedigheid en de talrijkheid der rooverbenden. Geheele dorpen werden ge plunderd. Verscheiden personen werden gedood, tot zelfs op den weg van Athene naar den Piraeus. De roof van den zoon der familie Persi, voor wiens teruggave de ouders te vergeefs 50000 drachmen hebben geboden heeft tot gevolg gehad, dat voorname personen zich slechts vergezeld van gendarmes buiten de stad wagen. Op verschillende punten, o. a. te Megara en Nanplia, hebben botsingen met de gewapende magt plaats gehad; bij eene dier gelegenheden is een Engelsch officier, behoorende lot het gevolg van den Engelschen gezant, vermoord. De berigten uit de Donan-vorstendommcn zijn niet van belang ont bloot. Naar men verneemt houdt de Moldavisch-Wallachysehe senaat zich bezig met een voorstelwaarbij prins Couzawegens schending der consti tutie, vervallen wordt verklaard van zijn gezag. ITALIË. Ten gevolge van stortregens, die drie dagen hebben aangehouden, zijn de laag gelegen gedeelten van Rome door den Tiber overstroomd. Vooral de Jodenwijk verkeerde in groot gevaar. De gouverneur der stad heeft overal de noodige hulp verleend en levensmiddelen doen uitreiken. In het dagblad van de pauselijke regering leest men een uitvoerig verslag van de vervolgingen, welke de Christenen sedert eenigen lijd in het rijk Annam, in Azië, te lijden hebben. Daarin wordt gezegd, dal blijkens echte bescheiden in 1861 daar te lande 16000 Christenen den martelaars dood zijn gestorven en 20000 tot slaven zijn gemaakt. P SS DIISEN. BERLIJN, 29 Januarij. De beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede zijn bij de kamer van afgevaardigden -reeds afgeloopen. Gelijk te verwachten was is hel ontwerp van den heer Virchow aangenomen. 225 leden stem den voor dat ontwerp en 68 legen. De minister president had voor de stem ming nog de verklaring afgelegd, dat het doel der regering niet was om door builenlaudsche verwikkelingen te trachten eene afleiding te geven aan de binnenlandsche geschillen. Men ziel thans met gespannen verwachting den verderen loop der gebeurtenissen te gemoet. De Nordd. Post gelooft, dat het meer dan waarschijnlijk is, dat de ko ning het adres zal aannemenmaar de aanbieding daarvan door eene de putatie zal weigeren. Onderscheidene dagbladen meenen dat de regering het voornemen heeft de kamer te ontbinden. De berigten uit Polenhoewel nog steeds verwarddoen zien dat de opstandelingen handen vol werks aan de regering verschaffen. Hier is het berigt ontvangen, dat de telegrafische gemeenschap lusschen Warschau en Myslowitz op nieuw is afgebroken. Het Journ. de St. Pétersb. van lieden bevat een uitvoerig verhaal van het voorgevallene. Het blad betreurt de groote deelneming van de geestelijkheid aan de oproerige beweging en ver heugt zich over de onthouding van de meeste studenten. Uit Bialystock verneemt men, dat eene bende van 150 personen uit Polen in hel distrikt Bielsk is doorgedrongen. Generaal Maniukine trekt eenige detachementen bjjeen bij Bialystock. Het spoorwegstation te Lappa, het eerste op Poolsch grondgebied, is door de troepen bezet. Vliegende kolonnes zijn uitgezon den om den spoorweg te beveiligen. Kolonel Suckow heeft gisteren de op standelingen aangetast in de bosschen van Plocki, Kostelnoi, Stroumianska en Korny; de opstandelingen zijn op de vlugt geslagen; 38 hunner zijn ge vangen genomen, waaronder een priester, de hoofdaanlegger der beweging in die streek. Te Warschau is het rustig; de oproerige benden in de om streken beginnen verstrooid te rakenvele werklieden keeren naar de fabrie ken terug; in de provinciën wordt de ligting zonder hinderpalen voortgezet. PARIJS, 30 Januarij. In het wetgevend ligchaam is het ontwerp-adres van antwoord voorgelezen. Wal het binnenlaod betreft is het een weer klank op de rede des keizers. Over de buitenlandsche staatkunde wordt j o. a. gezegd: Wij hopen, dat er weldra een gelukkig einde zal gemaakt worden aan den oorlog in Mexico, waar het leger en de marine voortdu rend blijken geven van volharding en moed; wij hopen, dat er eene duur zame regering zal gevestigd worden. De oorlog in Amerika veroorzaakt een diepe smart; wij betreuren hel, dal de mogendheden de bemiddelingsvoor- stellen van Frankrijk niet hebben ondersteund. Het wetgevend ligchaam schenkt zijn bijval aan de staatkunde des keizers, die met krachtige hand het evenwigt bewaart tusschen de twee groote belangen in Italië. Gij hebt, Sire, zoo luidt het adres, de Italianen ondersteund zonder een verbond te sluiten met de revolutie; gij hebt niet opgehouden de onafhankelijkheid van den H. Vader te beschermen, terwijl gij voortgingt hem eerbiedige raadge vingen te doen toekomen; ga voort, Sire, met cene staatkunde, die reeds eene gelukkige kalmte in de gemoederen heeft te weeg gebragt; die beant woordt aan de gevoelens van het katholieke, liberale Frankrijk. De senaat heeft het ontwerp-adres met 121 stemmen tegen I aangenomen. MARSEILLE, 31 Januarij. Brieven uit Rome van 28 melden dat, vol gens latere berigten, de Paus werkelijk zijn voornemen zou hebben te ken nen gegeven zich op Engelsch grondgebied te begevenvoor het geval dat de Fransche troepen te Rome lijdelijk zouden hebben toegezien een demon stratie der Romeinen ter gunste van 's Pausen vervallenverklaring als we reldlijk souverein; voorts dat Engeland kort daarna een schriftelijk ant woord op zijn voorstel verzocht, maar, de Paus toen bedankt en de bewuste belofte ontweken had, met de verklaring dat het geschikte oogen- blik voorbij was. BERLIJN, 30 Januarij. De te Breslau verschijnende Schlesische Zeitung berigt in haar nommer van heden het volgendeWarschau 28 Jan. 's avonds. Bij de opstandelingen hebhen zich zeer vele personen van den beschaafden stand aangesloten. Velen verlaten Warschau om zich bij de opstandelin gen op het platte laud te voegen. Bij Piotzkow is eene afdeeling op standelingen aangetast, en twee Russische officieren, daaronder gevonden, werden onmiddellijk doodgeschoten. Het corps grenadiers van Litthauen rukt met gezwinden marsch voorwaarts. Men zegt dat generaal Wisocki zich in Polen bevindt." PETERSBURG, 31 Januarij. Het Journ. de St. Pét. zegt dat met be trekking lot den Poolschen opstand geene nieuwe bijzonderheden te melden zijn. >T AOS- ItKKItlTËBi. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea, der Wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij eldersir.de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15<lel1 Februarij aanstaande, door over legging der aanslagbilletten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken. En zal hiervan afkondiging geschieden doorplaatsing in de Leydsche Courant. De Voorzitter voornoemd Leyden, 31 Januarij 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd: 1. J. IPPIUS FOCKENS, beroepen Predikant te Heemse Leyden, 30 Januarij 1863. en M. G. de MARE. op Donderdag 5 Februarij 1§63, des avonds ten 7.| ure, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. J. L. CORNET, Secretaris. In de ZAAL, Noordeinde, Wijk I. N°. 29, Op Dingsdag 3 Februarij iS63s avonds ten ure. Spreker: Ds. S. H. BDITENDIJK, van Beekbergen. Bij vonnis van de Arrondissemenls-Regtbank te Leyden van den 27s,cl1 Januarij 1863, is JOHANNES BERNARDUS ENGELBERTUS CARL SCI1LATMANN, Koopman, wonende te Bodegravenverklaard te zijn in staat van faillissement, aanvang genomen hebbende den 24s,tn Ja nuarij 1863, en is in dal faillissement benoemd tot Regter-Commissaris de Edel-Achtbare Heer Mr. 11. P. J. TOLLENS, Regter in gemelde Regtbank, en tot Curator de Ondergeleekendewordende de Schuldeischers levens ter eerste verificatie hunner schuldvorderingen opgeroepen legen Zaturdag den 21slen Februarij 1863, ter vergaderkamer van de Arrondissemenls-Regtbank, op het Rapenburg te Leyden. Mc J. M. GORDON, Notaris te Bodegraven. van den Heer TEN VOORDEELE DER BEWAARSCHOOL IN DE GROF.NESTEEG op Maandag 2 Februarijdes avonds te 7 ure in de Stads-Gelioorzaal. Toegang ƒ1.25. De deuren zullen niet vóór 6j ure geopend worden. Aan den ingang der Zaal zullen nog toegangkaartjes te verkrijgen zijn.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2