LEYDSCHE CU DRAMT. 1863. MAANDAG 2 FEBRUARIJ. v I 1° De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 31 Januarij. De loting voor. de nationale militie in het militie-kanton Leyden zal plaats hebben op Haandag, Dingsdag en Woensdag 16, 17 en 18 Februarjj aanslaande. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 439 tot 514 personen. De minister van binnen!, zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragl, dat in bet laatst der maand Februari] of in het begin van Haart voor de benoeming van één of meer surnumerairen bij den waterstaat, op eene bezoldiging van 700, een vergelijkend examen zal plaats hebben, lot welk examen zullen worden toegelaten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel ingenieur aan de kon. akademie te Delft hebben afgelegd, voor zoo veel zij op den l8tcn Maart e. k. den ouderdom van 25 jaren niet heb ben bereikt. Zij die wenschen mede te dingen moeten zich vóór of op 15 Februarij aanst. met een adres aan het ministerie van binnenl. zaken aan melden. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Bij eene beschikking van den minister van binnenl. zaken, van den 28s,en dezer, is bepaald dal de verkiezing van een lid voor de tweede kamer, die iu hel hoofdkiesdislrict Zierikzee wegens het overlijden van den heer mr. S. LI. Anemaet moet plaats hebbenop Donderdag 12 Februarij aanst. zal geschieden; zullende, in geval eene herstemming noodig mogt zijn, deze op Donderdag 20 Februarij aanst. plaats hebben. Aan de diaconie der herv. gemeente Ie Spijkenisse is door wijlen mevr. de douairière van jhr. van de Wall van Pultershoek eene som van 2000 gelegateerd. Eergisteren nacht heeft er onder de gemeente Ilendrik-Ido-Ambacht een zware brand gewoed bij den vlashandelaar J. de Haan. Het huis, de schuur, eer.ige arbeiderswoningen en de bergplaats van den scheepmaker, van der SHiys', alsmede eene partij zaad en vlas, zijn eene prooi der vlam men geworden Te Cappclle op den IJssel is de huisvrouw van M. Eykelenboom voor spoedig bevallen van 3 kinderen, zijnde 2 zonen en eene dochter, waarvan de Iaatslgeboren zoon kort na de bevalling is overleden; de kraamvrouw en de twee overgebleven kinderen zijn welvarende. Dit Hellevoetsluis meldt men, dal op den Oester eene Engelsche brik is gestrand, waarvan de bemanning is gered, en uit Texel, dal op de Eijer- landsche gronden mede een schip is gestrand en verbrijzeld, waarvan de bemanning, 6 personen, vermoedelijk is omgekomen. Van liollum op Ameland meldt men van den 27slcn Januarij het vol gende: In den avond van Dingsdag den 20stcn dezer is, ten gevolge van den heijgen storm uit het N. W.-W., de vloed andermaal tot eene buitenge wone hoogte gestegen, en wel zoodanig, dat het water eene hoogte van omstreeks 2\ el boven volzee heeft bereiki. Ware hel niet dat eene dijk breuk, vermoedelijk in Tuinland, liet water plotseling had doen vallen, zoo zoude onze toestand onberekenbaar zijn geworden. De schade aan de zwakke bedijkingswerkenwelke hel eiland aan de Z. en Z. W. omringen, veroor zaakt door den vloed van 19 en 20 December II., was ter naauweruood hersteld, toen de vloed van Dingsdag den 20slcn de herstelde werken gedeel- lijk weg heeft geslagen, zoodat de schade daardoor is verergerd en op nieuw te Bailum en Nes vele landerijen zijn onder water gezet, dat iri som mige huizen is doorgedrongen. Doordien het eiland geene veilige ligplaats voor de schepen aanbiedt, hebben ook deze, o. a. bel klaringsvaartuig, min of meer belangrijke schade bekomen. Omstreeks 9 ure des morgens van den 215lcn dezer strandde lusschen liollum en Bailum bewesten de Kaap, de Franschc schooner Felix, kapt. Messager, met steenkolen van Sunder land naar St. Halo. Door de h'oogc brandingen, hevige stormen, donkere luchten en hel vreesehjk slingeren van het schip was liet onmogelijk hel dadelijk te bereikenzoodat één man der equipage, een vader van 7 kinderen, uil bet want sloeg en jammerlijk den dood in de golven vond. Alle middelen ter redding waren vruchteloos. Doch, niettegenstaande dit alles, mogt het aan onze moedige zeelieden gelukken met de reddingboot der Noord- en Zuidhollandsche maatschappij, met groot levensgevaar en na vele onvermoeide pogingen en krachtsinspanning, de overige 3 man der equipage te redden. De toestand, waarin deze lieden verkeerden, was treu rig. Zij waren door honger en koude uitgeput en hadden reeds 43 uren iu doodsgevaar verkeerd. Te Utrecht heeft gisteren dr. J. J, van Oosterzee in hel groot audito rium der hoogescliool aldaar de betrekking vau hoogleeraar in de godgeleerd heid aanvaard met het houden ecner redevoering: de Scepticismohodiernis theologis caute vitandod. i. over liet Scepticisme, door de hcdendaagsche godgeleerden bedachtzaam te ontwijken. In eene vergadering van aandeelhouders der Enschedésche katoenspin nerij is door commissarissen de balans overgelegd en verslag uitgebragt over het jaar 1862. liet bleek dat dit jaar, ten gevolge der ongunstige tijdsom standigheden nadeelige resultaten heeft opgeleverd. Op voorstel van com missarissen werd besloten lot den verkoop der etablissementen te Almelo. Te Assen werd in het laatst van November een meisje op de teregt- zitting der arrond.-reglbank gevangen genomen, verdacht van het afleggen eener valsche getuigenis. Het is thans gebleken dat zij de waarheid had gezegd, zoodat zij is ontslagen, na 2 maanden in de gevangenis te hebben doorgebragl. Bij de werkzaamheden aan het Zuid-Bevelandsch kanaal had dezer dagen een droevig voorval plaats. Langs dit kanaal zijn rails gelegd om de uitgegraven aarde gemakkelijk te vervoeren, die echter niet waterpas liggen. Een werkman is tusschen twee wagens derwijze beklemd geraakt, dat zijne borstkas gekneusd en twee zijner ribben gebroken werden. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Te Vaals in Limburg is in den nacht van 23 op 24 Januarij een der grootste pachthoeven afgebrand. De schade beloopt 11000 a ƒ12000, er. is niet door verzekering gedekt. In een bij de regering ingekomen verslag van den Ned. consul-generaal te Lissabon wordt o. a. ook medegedeelddat de handel in boter en kaas uit Nederland in Portugal veel te wenschen overlaat. Overdreven hooge prijzen, gepaard met de zeer middelmatige qualiteit, waarover men in den laalsten lijd klaagt, doen het vertier meer en meer afnemen; op de tafels der rijken vervangen de fijnere kaassoorten van Engeland, Frankrijk enz. onze Edammer en Slolksche, terwijl de min gegoeden zich meestal met binnenlandsche kaas behelpen. Uollandsche boter is ook in zoo slechten naam geraakt, dat er geen kooplust meer voor beslaat. 's GRAVENIIAGE31 Januarij. Tot substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te Nijmegen is benoemd mr. A. graaf van Limburg Slirum, advocaat te Leyden, en tot pro cureur bij hel prov. geregtshof in Limburg en de arrond.-reglbank te Maastricht mr. J. M. E. van Oppen, regter-plaatsvervanger en advocaat te Maastricht. Door Z. M. is aan de hh. A. C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye en E. baron Sirtema van Groveslins, respectivelijk gezanten bij de hoven van Pruissenkou. en groot-hertogelijk Saksen, en bij dat van Spanje, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de trouwe en langdurige diensten door hen aan den lande bewezen. Voorts zijn benoemd de hh. mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevell tot gezant bij de hoven van Pruissen, kon. en groot-hertogelijk Saksen; C. M. E. G. graaf van Bylandt lot gezant bij bet bof van Turkye; jlir. mr. SI. J. L. J. H. A. Heldewier tol minister-resident bij het hof van Italië; m'. L. H. A. baron van Ilter- sura lot minister-resident bij de boven van Spanje en Portugal, en mr. W. F. Rochussen lot minister-resident bij de hoven van Zweden fen Noorwegen en van Denemarken. II. SI. de koningin heeft gisteren avond de voorstelling in den Kon. Holl. schouwburg, alwaar het drama de Ellendigen wederom werd opge voerd, met hare tegenwoordigheid vereerd. Het drama droeg weder in hooge mate de goedkeuring der talrijke toeschouwers weg. Slorgen, bij gelegenheid van den verjaardag van II. K. II. prinses Fre- derikzal er des middags bij III). een déjeuner-dinatoir aan de leden der kon. familie worden aangeboden. Des middags zal er een familie-diner ten hove plaats hebben. Bij gunstig weder zal er ten 3 ure groote parade worden gehouden. Gisteren is de nieuw benoemde advocaat-generaal bij het prov. geregts hof van Zuidbolland, de heer mr. C. F. T. van Blaanenals zoodanig pleg- tig geïnstalleerd. Naar men verneemt, zullen in het vervolg dc vergaderingen der sy node in de Willemskerk alhier gehouden worden, iu plaats van aan het bureau voor de zaken der hervormde en andere eerediensten. BUITENLANHSCHE BERIGTEN. ENG E DAK E». LONDEN, 29 Januarij. De prins van Wallis heeft de tiitnoodiging aangenomen tot de plcgtige inwijding van bet gedenkteeken ter gedachtenis aan dc tentoonstelling van 1851welke plegligheid zal plaats hebben op 5 Junij a. s. Van den onderaardschen spoorweg wordt steeds een druk gebruik ge maakt. Men heeft moeite om passagiers en goederen geregeld te vervoeren. Aan bet bureau van buitenl. zaken zijn berigicn ontvangen, waarin de bemagliging wordt gemeld van bel Engelsche schip Martha and Emily door de inboorlingen van hel eiland Formosa. De kapitein werd vermoord;

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1