!®er Telegraaf. spinnerij van den lieer Forlamps, in de Casernestraat, nabij de Oudemarkt, is de 80 ellen hooge ijzeren schoorsteen, die reeds sedert eenigen lijd zeer wankelend stond, en dien men juist wilde afbreken, omvergewaaid en met schrikkelijk gedruisch neêrgevallen op twee in aanbouw zijnde woningen in de Artoisstraal, welke daardoor dadelijk instortten, op het oogenblik dat 10 metselaars en timmerlieden daarin aan den arbeid waren. Slechts 2 hunner zijn ligt gewond uit de puinhoopen te voorschijn gehaald; de 8 overigen hebben bij deze ramp het leven verloren; bij de oiilruimings- werken, die dadelijk werden begonnen, vond men het lijk van een 14-jari- gen knaap, met het aangezigl ter aarde uitgestrekt. Dit kind was met eene anderen knaap belast, om steeneii aan te dragen; hij was met eene mand steeneu op den schouder in den gang van het gebouw getreden, en men vermoedt, dat hij, het gedruisch der instorting hoorende, de mand wegwierp en wilde vlugten: want men vond hem op den drempel der deur geheel verpletterd liggen. Van verschillende zijden worden reeds pogingen in het werk gesteld, om in het lot der weduwen en weezen van de slagt- olï'ers dezer ramp te gemoet te komen. Op denzelfden dag is op de Schelde nabij Antwerpen eene boot vol water geraakt en gezonken. Van de 8 personen, die in het vaartuig waren, heb ben slechts drie zich kunnen redden. ËMGIilLAIV' 1». LONDEN. 22 Januarij. Eergisteren is alhiertijdens het woeden van eenen hevigen storm een hooge schoorsteen omgewaaid en door een huis geslagenten gevolge waarvan eene vrouw gedood en haar man en twee kinderen gekwetst werden. De stormdie dezer dagen langs de kitsten woedde, heeft bier eileiders veel schade veroorzaakt. Öp de Teems had het merkwaardig verschijnsel plaats, dat het water, bij het invallen van het laag getij, door den storm met eene ontzettende kracht voortgedreven, hier en daar als uit de bedding werd geperst, zoodat op onderscheidene plaatsen de bodem der rivier be gaanbaar was. Nabij de Westminister-bridge liepen vier stoombooien te ge lijk op het drooge. Bij de Blaek-Friars-bridge werden de telegraafdraden door den wind aan stukken gebroken. Op eene andere plaats gebeurde dit insgelijks, terwijl aldaar een mandie op eene omnibus zat, door den draad met zulk eene kracht van zijne zitplaats werd weggeslingerd, dal hij dood op de straal nederviel. Te Sónthwark werd een geheel huisgezin door het omwaaijeu van een grooten schoorsteen, onder hel puin eener woning be dolven, e:i slechts met veel moeite gered, behalve eene vrouw die gestikt was. Op onze kusten hebben een aantal schipbreuken plaatsgehad. De zee-officier Saxby heeft berekend dal men met een cycloon te doen heeft en dat, zoo de rigting van dit verschijnsel niet verandertde ergste stormen nog komen moeten, namelijk op 31 Januarij, 28 Februarij en 27 Maart. De Times bevat een schrijven uit Alcxandrië, waarin wordt mede gedeeld dat 400 a 500 man zwart krijgsvolk heimelijk aan boord van een Fransch oorlogsschip gebragt en naar Mexico gestevend zijn. Het lot dier lieden werd onder het Egyptische volk beklaagd, dewijl men dacht dat geen van hen ooit in zijn land zou terugkomen; en de minder zwarte sol dalen van den onderkoning waren in groote ontsteltenis gebragt door de gedachte, dat zij welligt zwart genoeg zouden worden geacht om naar het land der gele koorts te gaan. Volgens eene opgave uit de zuidelijke stalen van Noord-Amerika was aldaar eene hoeveelheid van p. m. 4 millioen balen katoen beschikbaar. FBANHR1JH. PARIJS, 22 Januarij. r»~ ai.cu een ro|ipi7i i luetic van de tieeren de Pcrsigny en Rouher, gevolgd door een besluit des keizers, waarbij aan de ministers van binnenl. zaken en openbare werken een crediet wordt toegestaan van 5 millioen, bestemd voor werken van openbaar nut, om de weldadigheids-in stellingen te hulp te komen in de uitvoering van openbare werken in de nood lijdende industriële departementen. Voor zoo verre men weet zijn bij de beraadslaging over het antwoord op de troonrede in de afdeelingen van het wetgevend ligchaam twee rig- lingeii op den voorgrond getreden. Een aantal leden wenschte de rege ring te bewegen om hel Tiirynsche kabinet lot meerdere inschikkelijkheid jegens den II Stoel te stemmen; in de tweede bemerkte men eeuige te genkanting tegen de expeditie in Mexico. Men verlangde dat er aan deze expeditie, die nu reeds meer dan 10ü millioen had gekost, zoo spoedig mo gelijk een einde werd gemaakt. Omtrent het overbrengen van een bataillon zwart krijgsvolk uit Egypte naar Mexico geeft de Uoniteur de volgende opheldering. De Engelsche dag bladen hebben allerlei gissingen geopperd oict betrekking tot hel zenden van een Egyptisch bataillon naar Mexico. Aangezien de ondervinding geleerd heeft, dat de negers niet door de gele koorts worden aangetast, heeft de keizer niet gevraagd vergunning om soldaten in Egypte aan te wervenzoo als Engeland tijdens den oorlog iu lndië deed, maar wel verzocht dei: tijde- lijken afstand van een regiment van 1200 negers. De onderkoning had er echter niet meer dan 450 beschikbaar, en deze zullen te Vera-Cruz garnizoen houden. Deze maatregel is alleen uit hel oogpunt der menschelijkheid ge nomen en kan tot geen de minste afkeuring aanleiding geven. Blijkens ontvangen berigten uit Alexandrië heeft de nieuwe onderkoning van Egypte te Cairo aan de consuls, die hem kwamen gelukwenschen en hnn vertrouwen betuigen, geantwoord dat hij vooral naar eene goede regls- bedeeling, en naar orde en spaarzaamheid in de finautiën zou streven, zijne eigene uitgaven door de vaststelling eener civile lijst zou beperken, en geene heerendiensten meer van de bevolking zou vergenook niet voor de doorgra ving der landengte van Suez. De Hon. de l' armee deelt, naar berigten uit Shanghai, het volgende mede: De regent van China, prins Kting, heeft Ruskinds aanbod om met de andere mogendheden aan tie krijgsbedrijven tegen de opstandelingen deel te nemen, aangenomen. Om te beginnen zal Rusland daarvoor een corps van 1500 man, deels mariniers en deels soldaten, leveren De opstandelin gen zijn wederom uit de omstreek van Shanghai verdreven. Die geheele landstreek is nu van hen be»ri|dook is de gemeenschap Iiisscheu Shanghai en Ninepo hersteld. Er is nu niets meer te doen dan aan de opstandelingen Nanking, den zetel hunner opperhoofden, te ontnemen; die stad zal worden belegerd, zoodra de nieuwe bevelhebber der Fransche scheepsdivisie in de Chinesche wateren op zijnen post zal aangekomen zijn. P 65 CISSEN. BERLIJN, 22 Jannarij. De kamer der afgevaardigden heeft besloten in een adres aan den ko ning de openingsrede te beantwoorden, liet door eene commissie ingediende concept-adres komt iu de hoofdzaak op het volgende neder: De kamer vangt hare werkzaamheden onder donkere vooruilziglen aan en voelt zich verpligt den toestand des lands eerbiedig, maar rondborstig, open leggen. Sedert de laatste zitting heeft hel ministerie inconstitutioneel, zonder een wettig budget, geregeerd. De regtcn der volksvertegenwoordiging zijn daar door geschonden. Het land ontstelde daarover en schaarde zich aan de zijde zijner afgevaardigden. Slechts eene kleine minderheid, ondersteund door 's konings ministers, heeft den grofsten laster ten opzigte van de ka mer lol op de trappen van den troon gedragen. De regering heeft misbruik gemaakt van haar gezag, even als in de jaren die het regentschap vooraf gingen. De koning heeft onlangs verklaard, dat niemand regt had te twij felen of hij de constitutie zou handhaven. Maar de constitutie is door de ministers nu reeds geschonden. De omstandigheden gebieden ons op het plegtigst te verklaren, dat de inwendige vrede en de kracht van Pruissen tegenover het buitenland alleen aan het land kan teruggegeven worden, wanneer men terugkeert lot eene wettige orde van zaken. De heer von Bismarck heeft bij de commissie voor het adres verklaard, dat hij, zoo het voorgestelde adres door de kamer aangenomen wierdden ko lling niet zou kunnen aanraden het aan te nemen. Overigens behield hij zich voor, zich in de zitting van het huis nader te verklaren. Uit Frankfort meldt men, dal de bondsvergadering een sedert lang aan hangig voorstel van Oostenrijk om aan dat ligchaam eene vergadering van gedelegeerden uit de wetgevende kamers der Duilsche staten toe te voegen heeft verworpen. Door Pruissen werd verklaard, dat eene vertegenwoordiging, regtstreeks door het üuitsche volk gekozen, hel eenige bevoegde orgaan der Duitsche natie is voor alle aangelegenheden, waarbij geheel Duilschland be lang heeft. Genoemde mogendheid was bereid eenige van hare regten en een deel harer bevoegdheid af te staan aan een centraal hoofdbestuur, met een nationale vertegenwoordiging en met meer bevoegdheid wat de wetge ving betreft. Oostenrijk en de andere leden van den Bond, die het verwor pen voorstel deden, hebben zich mede bereid verklaard tot hervormingen, inzonderheid wat de uitvoerende magt aangaat. In Zwitserland valt eene ontzettende massa sneeuw. In Bern zijn de bergpassen onbegaanbaar. Uit Tessino wordt gemeld, dat het hoog gelegen dorp Bedretto di Merro door eene lawine grootendeels is verwoest. Ruim 30 personen hebben dat onheil het leven verloren. Te Airoio zijn mede door eene lawine 20 woningen vernield en een groot deel der veestapel gedood. De oudste bewoners des lands kunnen zich niet herinnerendal zoo veel sneeuw ooit is gevallen. 's GRAVENH AGE14 Januarij. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn twee aanhangige onteigeningsontwerpen aangenomen. De mi nister zeide de zekerheid te hebben dat de spoorweg van Zwolle naar Almelo tot stand zou komen. De discusien over de crediet-wet voor hel dep. van koloniën is bepaald op maandag aanslaande, ten elf ure. PARIJS, 23 Januarij. Volgens berigten, door la France uit Mexico ont vangen, komen er overvloedig middelen van vervoer aan en vindt het leger gemakkelijk levensmiddelen op het plateau, waar het zich op dit oogenblik bevindt. De Pays meent te weten, dal de regering op officieuse wijze eene mede- deeling aan het kabinet te Washington zal doen geworden, waarbij een middel tol schikking zal worden voorgesteld, dat de eigenliefde en de waar digheid der Amerikanen volstrekt niet kan kwetsen. BERLIJN, 23 Januarij. De Kreuz-Zeitung zegt, dat het kabinet van St. Petersburg protesteert tegen de kandidatuur van den hertog van Coburg vt»oi- den Griekschen troon, op grond dal hij aan het Engelsche stamhuis nntistens even naauw verwaui is' als de hertog van Leuchienberg aan het Russische. NEW-YORK, 9 Januarij RO.) De president Jefferson Davis is te Richmond teruggekeerd, en heeft aldaar eene rede gehouden, waarin hij zeide dal de Zuidelijke Staten niet op de hulp van andere natiën moeten rekenen. De afdeeling der Noordelijken, die bij Vicksbnrg gelegerd was, is weder scheep gegaan om de rivier af te zakken, met het doel om de stad van eene andere zijde op een daartoe geschikt punt aan te vallen. 10 Januarij. De secretaris der schatkist is alhier ter stede aangeko men. Men gelooft dat hij eene leening zal sluiten ten bedrage van 50 milllioen. Het congres heeft eer. besluit genomen tot dankbetuiging aan generaal Butler voor de door hem bewezen diensten. Volgens gerucht heeft generaal Burnside zijn ontslag ingediend. 12 Januarij. De Zuidelijken hebben Galveston in Texas genomen. Vijf sloombooten van de Zuidelijken hebben de kanonneerboot Harriet Lane genomen; bijna de geheele equipage en al de officiers zijn gedood. De Noordelijken deden het admiraalschip in de lucht springen; hel overige van de vloot is het gevaar ontkomen. De Zuidelijken zijn bij Springfield in Missouri geslagen. PARIJS, 24 Januarij. De Moniteur bevat een depêche van admiraal Ju- rieti de la Gravièrc uit Vera-Cruz van 16 December, meldende gunstige be rigten betreffende het leger, dal voorwaarts rukt en op hel plateau ruimen voorraad van levensmiddelen vindt. 1200 muilezels en 250 voertuigen zijn van New-York en 450 muilezeis van Santiago ontvangen. CAD1X, 23 Januarij. Volgens berigten uit Vera-Cruz van 21 December hebben de Franschen hunne garnizoenen te Vera-Cruz, Jalapa, Cordova, Orizaba en Tampieo verminderd en rukken zij op naar Pnebla. De heer Russell, koinmandaiit van de Normandieis aan de vomito overleden. 'tr A St» 8 - SS E 35 S T K N BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der AVet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72)-, allen die volgens art. 15 dier AVet voor de nationale militie beliooren te worden ingeschreven (tij die op den lslt'» Januarij hun 19<le j„ar waren ingetreden en alzoo de geborenen in S Mi#) verpligt zijn zich daartoe bij Burgemeester en AVethouders aan te geven futsclzea» «1«- eu Eisten eaa fl3eoa $9 sten -J se an as ft rijdat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtigc, zijn vader, of. is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot liet doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete vaat ƒ25 tot ƒ1»». Voor hen, die alzoo verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secrelarie, van 's voormiddags 10 lot namiddags 3 ure, op iederen werk dagtot en met den 31slen Januarij aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags ten 4 ure, \oorIoopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 20 Januarij 1863. D. T1EBOEL SIEGENBEEK., Burgemeester- v. PUTTKAMMER, Secretaris. Vervolg der Berigten in het Bijblad.)

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2