Per Telegraaf. fSutrgcrltjfic £btanb. Ten gevolge van de jongsle hoogc vloeden is hel stcencn hoofd of zee- breker, die het eiland Camargue nabij Aries legen de kracht der golven moest beschermenin weerwil dat het met de meeste zorg uil massive rots blokken was zamengesteldter lengte van 200 ellen weggeslagen en geheel onder de zee bedolven geworden. De beroemde schilder Horace Vernet is gisteren overleden. Hij was den 30sten Junij 1789 ie Parijs geboren en dus ruim 73 jaar oud. Sedert 1826 was bij lid van de akademie van schoone kunsten. Onlangs was hjj met het grootkruis van het legioen van eer begiftigd. Hij laat geene kin deren na, daar zijne dochler, de echtgenoot van den heer Paul Delaroche, eenige jaren geleden is gestorven. De heer Vernet heeft verzocht zonder eenige plegtigheid, zonder deputatie van het instituut, zonder troepen, zon der redevoering aan het graf, te worden begraven. De Corr. tlavas roemt er op, dat in den hevigen wedstrijd tusschen Fransche en Eugelsche kunstminnaars op de verkooping der collectie Demi- dof! de eersten nagenoeg uitsluitend de zege behaald hebben. De liefhebbe rijen braglen daar geen minder aan het fabelachtige grenzende hooge prijzen dan de schilderijen en teekeningen op. Eene snuifdoos, met eene Ooslersche camee versierd, die de becldtenis van keizer Augustus voorstelt, werd door den heer Allègre voor 16000 fr. gekocht, terwijl eenige andere tusschen de 11000 en 6900 fr. golden, en de 40 snuifdoozen gezamenlijk 125,000 fr. hebben opgebragt. Uit Madrid meldt men, dat de maarschalk O'Donnelt er in geslaagd is een ministerie zamen te stellen. De beriglen uit Athene zijn verre van gunstig. De regering bevindt zich in eene nijpende geldverlegenheid. De gevolgen van regeringloosheid vertoonen zich meer en meer, in gebrek aan openbare veiligheid en het toenemen der straatrooverij. ITALIË. Zware regenbujjen in het noorden van Italië hebben de Po zoodanig doen zwellen, dat die op onderscheidene plaatsen buiten zijne oevers is getreden. Dit is de derde maal in minder dan drie maanden dat de over stroomingen van die rivier groole schade aan de velden toebrengen. Tevens valt er in die streken eene ongewoon groote hoeveelheid sneeuw. De pos ten van den St. Gothard en den St. Bernard zijn sedert een paar dagen uitgebleven. Te Coni ligt de sneeuw ter hoogte van 80 a 90 centimeters. De telegrafische gemeenschap tusschen Turyn en Milaan is den 9den afgebro ken. Uil Venetifi meldt men daarentegen dat de oudste lieden zich zulk een zachlen winter niet herinneren als die van dit jaar. De boomen begon nen daar reeds uit te botten. Op de grenzen van het Napelsche gebied is de prinses Barberini, we gens het overbrengen van papieren voor de reactionaire partijin hechtenis genomen. De Fransche gezant te Rome heeft zijnen invloed bij den gene raal Lamarmora doen gelden om hare vrijlating te verkrijgenzonder echter te slagen. Te Florence heeft weder een stoute diefstal plaats gehad. Eene bende boosdoeners heeft door onderaardsche graving in het paleis van justitie weten te dringen, en wel in de zaal waar zich de voorwerpen van waarde bevonden. Hieruit hebben zij voor eene waarde van omstreeks 20000 fr. ontvreemd. r Et nssEV BERLIJN, 18 January. Bij de kamer van afgevaardigden is het budget voor 1863 ingediend De inkomsten worden geraamd op 137,744,159 tb. en de uitgaven op 139,844,159 th., zijnde, bij het budget van 1862 vergelekeneene vermeerdering van ontvangsten van 900,000 th. en eene vermindering van uitgaven van 160,000 th. Er is nog geene andere voordragt bij de kamer ingekomen. Uit Kassei meldt men, dat de ministeriele crisis voor dit oogenblik weder geëindigd is. Men is er in geslaagd personen te vinden om de open gevallen plaatsen in te nemen. De hertog van Saksen-Coburg is op uitnoodiging van koning Leopold naar Brussel vertrokken. Hem is door Engeland de Grieksche troon aange boden maar hij schijnt weinig geneigdheid te hebben om die aan te nemen. Naar men vermeeml zou koning Leopold nu nog eene poging willen wagen om hem lol de aanneming over te halen. Uit Bern meldt men, dal op Zondag den llde™ dezer het dak van de kerk te Locarno, in het kanton Tessin, onder den zwaren last der sneeuw is ingestort, ten gevolge waarvan 45 vrouwen en 1 man oogenblikkelijk werden gedood, terwijl 6 vrouwen later aan de bekomen wonden zjjn over leden en nog 8 anderen zware wonden hebben bekomen. Naar men vernam waren op den S'. Gothard 23 personen onder eene sneeuwlawine bedolven geworden. Van de Poolschc Grenzen meldt men, dat te Serotsk, niet ver van Warschau, eene zamcnscholing heeft plaats gehad met het doel om de lig- ling te verhinderen. De militaire magt dreef echter de menigte uiteen en nam een 50-tal personen gevangen. Uit Petersburg meldt men, dat met 13 Jan. (1 Jan.) in Rusland de heffing van de brandewijnpacht heeft opgehouden, waarvoor in de plaats is gelreden het stelsel van accijnsen. In 1840 ontving de schatkist door de brandewijnpacht eene bate van ongeveer 36 millioen zilv. roeb.in 1850 ruim 52 millioen z. r.in 1855 ongeveer 68 en sedert 1859 meer dan 129 millioen z. r. per jaar. De keiz. senaat te Petersburg heeft de maarschalken van Podolie tot een jaar gevangenis en na afloop daarvan tot internering in het binnenste van Rusland veroordeeld. De reden, waarom de maarschalken tot die straf veroordeeld zijn, is de volgende: zij hadden aan de leden van hunne pro vinciale vergaderingen toegestaanzich met een adres tot den keizer te wendenwaarbij de administrative vereeniging van Podolie met het koning rijk Polen verzocht werd en dat, hoewel zij wisten dat zij daarmede iu strijd met den geest der regering handelden. OOSTENRIJK. VVEENEN, 17 Januarij. De keizer heeft 20000 fl. geschonken tot leniging van den nood der ar beidende klasse in Istrie. Voor bedoelde gelden zal graan in Turkye wor den aangekocht. In den nacht van den 7dcn jl. is hier ter stede een zonderlinge dief stal gepleegd; men heeft namelijk al de kruisen op de graven van de Grieksche begraafplaats gestolen en tot heden is het aan de policie niet gelukt de daders te ontdekken. De bedoelde voorwerpen waren vervaardigd van tin of geel koper en allen zwaar verguld. 's GRAVENHAGE20 Januarij. Blijkens het verslag van rapporteurs der afdeelingen van de eerste kamer over de waterwegen hebben onderscheidene leden afgekeurd, dat dit ontwerp met zoo veel spoed moest worden behan deld. De vereeniging van twee zoo belangrijke ondernemingen in een ont werp werd verschillend beoordeeld. Door velen is dit afgekeurd. Anderen hebben die bezwaren niet gedeeld. Verscheidene leden waren van gevoe len, dat bij dit ontwerp ook had moeten worden voorzien in eene verdieping van den toegang lot de haven van liarlingeneene verbetering van den wa terweg van Dordrecht langs Brouwershaven naar zee, en de verbetering dei- kanalen naar zee in Groningen. De meerderheid was van gevoelen, dat de eigen lijke strekking van deze beide groote ondernemingen als een nationaal belang en niet als betreffende louter lokale belangen moet worden aangemerkt. Die meerderheid was geneigd tot het brengen van belangrijke geldelijke offers voor handel en scheepvaart. Door de regering zijn de bezwaren beantwoord. PARIJS, 19 Januarij. De Patrie zegt, dat volgens depêches uil New- York een corps van 5000 Franschen 25000 Mexicanen onder bevel van generaal Ortega geslagen hebben. De generaal Forey verwachtte te Puebla versterkingen. MADRID, 19 Januarij. Het ministerie heeft aan de kamers medegedeeld, dat het zal voortgaan met zijne staatkunde op den grondslag der «liberale unie", zich beijveren zal de constitutionele mannen te vereenigen, de goede betrekkingen met het buitenland zal handhaven, en de onzijdigheid zal in acht nemen in alle zaken waarbij Spanjes eer niet is gemoeid. In ant woord op eene vraag des heeren Gonzales Bravo, verklaarde maarschalk O'Donnell, dat de regering in zake Mexico als vroeger niets zal doen, daar dit punt door de kamers is beslist; alleen zal zij zich bezig houden met de incidenten die mogten voorkomen. STAOI - BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van 19 Augnstus 1861 Staatsblad n°. 72), allen die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den ls,cn Januarij bun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in I H44) verpligl zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclieii ilevi Isten en ilea Sisten Januarij; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieptigtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte vèrpligt isen dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete van f25 tot flöO. Voor hen, die alzoo verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secrelarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 ure, op iederen werk dag, tot en met den 31slcn Januarij aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags ten 4 ure, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Letden, 20 Januarij 1863. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTE AM AI ER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat tot hel doen inschrijven van leerlingen voor de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der ls,e klasse voor jongens, die den 12den Januarij ek. geopend wordt onder de leiding van den hoofd-onderwijzer G. J APIKSE, aan de ouders of die hen vervangen nog gelegenheid wordt gegeven tot het einde der maand Januarijop eiken IPoensdag en Zaturdagdes namid dags van 12j tot 2} ure, aan het schoolgebouwop de Aalmarkt; terwijl na dien tijd toor de eerste maal In de maand Julij weder nieuwe leer lingen aangenomen worden en tusschentijds geene kinderen (uitgezonderd die van ouders, welke zich van elders in de gemeente vestigen} kunnen worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 10 Januarij 1863. v. PUTTKAMMERSecretaris. ONDERTROUWD: F. D. Meijer, jm. 24 j. en J. Zwart, jd. 23 j. J. van Giesen jm. 32 j. en C. Ros, jd. 29 j. B. Uouweling, jm. 25 j. en M. C. Chau- dron, jd. 24 j. C. van den Bos, jm. 28j. en II. T. Stallinga, wede. 31 j. A. de Kaper, wedr. 37 j. en A. Roombergwelt. geselt. 38 j. A. A. van Omme, jm. 34 j. en W. F. L. Wortman jd. 33 j. P. van Noortjm. 35jenC. Groote- goed jd. 31 j. A. J. van Leeuwen jm. 24 j. en C. E. Capteyn jd. 33 j. IB VERTENTIEN. Den 17den Januarij 1863 beviel te Sneek voorspoedig van eene Dochter, Mevrouw J. M. VAN NAUTA LEMKE LA LAU. Heden overleed te Amsterdamonze geliefde Schoonbroeder en Broeder de Heer JOSEPH VEERKAMP. G. H. SCHMIDT, Kapit. 4C Reg'- In ff. Eenige kennisgeving. A A. A.SCHMIDT, Veerkamp. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming bij onze vcertiïjarigc Echtvcreenigingzoo binnen als builen de Stad ondervonden, betuigen wy, mede namens onze Kinderenonzen welmeenenden dank. A. P. van DISHOECK. Leyden, 20 Januarij 1863. M. J. van DISHOECK, den Adel.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3