LEYDSCHE COURANT. 1805. N°. 9iT WOENSDAG 21 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeten. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. \v De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 1 blad 1) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNKNLANDSCHË BËHIGTKN LEYDEN, 20 January. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is aan de eerste kanier der staien-generaal het volgende adres ingediend, betreffende het bij die kamer aanhangige wets-ontwerp tot verbetering der water-wegen van Amsterdam en Rotterdam naar zee. »De katner van koophandel en fabrieken te Leyden wendt zich tot uwe vergadering met hel verzoek, hetwelk zij den 19dt" November des afgeloopen jaars aan de tweede kamer riglte, hel verzoek dal uwe vergadering, door de aanneming van het wets-ontwerp lol verbetering onzer waterwegen naar zee, eindelijk deze, voor Nederlar.d's handel en nijverheid zoo belangrijke onderneming, tol uitvoering doe komen. Wij zullen niet treden in eeue herhaling der redenen voor deze onderneming aan te voeren; zij zijn zeker lijk aan uwe iergadering overbekend. Wij riglen dit adres aan u om te doen blijken, hoezeer wij het tot stand komen van nieuwe riviermondingen, zeehavens en kanalen voor zeeschepen in hel algemeen belang des lands rekenen. Al ware het doorgraven van Holland op zijn smalst, al ware hel maken ecner nieuwe Maasmóuding eene proefneming, de voordeelen, die Nederland er uit moet trekkenwanneer deze proefneming gelukt zijn zóó overwegenddal wij hel eene zedelijke verpligting rekenen zelfs de proef te wagen, vooral daar bij werken fan dergeljjKcu aard wiskunstige zeker heid, dal de uitkomst aan de jbedoeliug zal beantwoorden, hooit te geven is. Er mogen deskundigen zijn, die aan de uitvoerbaarheid of doeltreffend heid van hei plan twjjfelenandere deskundigen daarentegen vertrouwen dal hel werk slagen en aan de verwachtingen beantwoorden zal. Hel is uoarom dat wij gaarne en mei averting uig onze siem vdegen b,j stemmen door hel gansche land opgegaandie ernstig dn dringend aan de Nedcrlandsche vertegenwoordiging om hare medewerking verzoeken, ten einde eene voor de algeoieene welvaart zoo veelbelovende onderneming thans werkelijkheid worde." Aan de sterrewacht alhier is het berigl ontvangen, dal een voorwerp- glas, met eene middellijn van zes Engelsche duimen, bchoorende tol eeuen kijker, die vervaardigd werd voor een bekend vriend der sterrekunde in Groot-Briltanuië, uit de werkplaats van den heer Slalor te Londen is ont vreemd. Op verzoek van den eigenaar wordt die diefstal alhier bekend ge maakt,. daar de mogelijkheid bestaat, dal het genoemd voorwerp-glas hier te lande te koop zal worden aangeboden. Aan den 68slc" verjaardag van H. M. de koningin-moeder werd gisteren door het uitsteken van vlaggen gedacht. Jhr. vod Sicboldkolonel bij den generalen staf van hel Nederlaudsch- lndiseh leger, is eergisteren uil -Japan, over China en Nederl. Indtë, alhier in welstand teruggekeerd. De bisschop van Haarlem zal op den 28s,e" aanst. in de O. L. Vrouwe- kerk alhier aan de parochianen te dezer stede, voor zooverre zij het nog niet ontvangen hebben, het vormsel toedienen. - Wij vernemen, dat de typographische vereeniging Lourens Jansz. Coster alhier, van verschillende zijden daartoe aangemoedigd, het plan heeft ge vormd om eerstdaags eene looneelvoorslelling in hel openbaar te geven, waarvan de opbrengst zal bestemd zijn voor het weduwen- en toelage-fonds dier vereeniging, dal, om aan het doel der oprigling te beantwoorden, deze finanliële bijdrage zoo zeer behoeft. Morgen avond zal het Fransclie dubbel-qnarlet-zangersgezelschap uit Toolouse in den schouwburg alhier een groot concert geven. Dit gezelschap heeft zich reeds in de verschillende hoofdsteden van Europa laatstelijk ook in verschillende plaatsen van Nederlanddoen boorenenblijkens het album van hel gezelschap, veel lof mogen inoogsten. In dal album komen de meest vleijende verklaringen, ook van de hand van beroemde componis ten voor. Men schrijft ons uit Voorschoten: Van griep zijn in de laatste dagen geen gevallen meer voorgekomen, lil de laatste 4 weken zijn circa 20 kin deren gestorven en wel meest aan de gevolgen van mazelen, hetzij door keel- hetzy door borslaandoening. Ook zijn er enkele gevallen van rood vonk voorgekomen. Over hel algemeen kunnen wij nog geen vermindering bespeuren. Van typhus en kinkhoest vertoonen zich enkele gevallen. Ook te Soeterwoude zijn de mazelen uitgebroken lot heden echter zon der andere teekenen van ziekte, gelijk te Voorschoten. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de op den 27sttn dezer aangekondigde openbare aanbesteding van het ijzeren drijvende dok voor de dienst dor marine in de Oost-Indien niet op dien datum zal geschiedenmaar gehouden worden op Dingsdag den 3de" February daaraanvolgende. Te Rotterdam heeft dr. J. J. van Oosterzee, benoemd tot hoogleeraar te Utrecht, Zondag avond in de Groote Kerk afscheid genomen van de Ned. herv. gemeente aldaar, bij welke hij gedurende 18 jaren als predikant werkzaam was geweest. Hij hield bij die gelegenheid eene toespraak naar aanleiding van Hand. XX. 32. Bij het einde der godsdienstoefening zong de gemeente hem een gedeelte van Psalm 121 heilwenschend toe. Het kerkge bouw was bij die gelegenheid zoo vol, dat men voor ongelukken beducht was, die echter door gepaste maatregelen zijn verhoed. Te Utrecht is den 6den dezer geopend eene Ieesinrigling voor ambachts lieden. Viermaal in de week, Dingsdag, Donderdag, Zaturdag en Zondag, is het locaal van 7—10 ure geopend, liet getal leden neemt dageljjks toe. De bibliotheek, in het vroegere venduhuis, tot dit einde welwillend door het gemeentebestuur afgestaan, telt reeds 400 nommers. De contributie is een stuiver per week; een flesch goed bier kost er 0 en een kop kofRj 3 cents. Bij gelegenheid dat Vrijdag II. door het prov. gereglshof van Gelder land Gerrit Bultman schuldig werd verklaard aan moed willigen doodslag, gepleegd op den heer Tulleken te lieerde, gaf deze persoon wederom blij ken dal hij op eenen lagen trap van zedeljjke ontwikkeling stond. Daar hij gedacht had zijn doodvonnis te zullen hnoren begon hij na de uitspraak van het vonnis zenuwachtig te l3gchen en verliet van blijdschap springende de zaal. Tot een zijner bewaarders zeide hjjhet doet mij toch pleizief dat de oude kerel dood is. Aan den Stads Singel te Leeuwarden, bjj den Harlingcf Stil, ligt een stuk lands, groot ongeveer 6 pondematen, dat in zijn .geheel omstreeks het jaar 1790 voor ƒ1185 werd gekocht. Thans is hel. verkocht voor 1105 per poudemaat of/G630 het geheel. van der Meutenlandbouwer te Garijp, door middel van Óraak en^gïVvófü- oefening geld, zilverwerk enz. ontvreemd. De diefstal is gepleegd door twee personendie zich door hel opschuiven van een raam den toegang tol het huis hebben verschaft, vervolgens de dienstmaagd Jetje B. Meijer, die al leen te huis was, de handen gebonden en door een bed op haar te leggen het schreeuwen belet hebben, ouder, bedreiging van haar te zullen smoren, zoo zij zich niet stilhield. Van dezen diefstal wordt verdacht gehouden ze kere W., rondvarende uiet een scheepje dat een witte mast heeft, die zich den vorigen dag nog te Garrjp ophield en den volgenden morgen ver dwenen was. Voor eenigen tijd werd de uitspraak der prov. commissie van genees kundig onderzoek en toevoorzigl in Zeeland gevraagd in zake eener reke ning, door eenen geneesheer te Middelburg wegens geneeskundige behan deling ingediend, ten bedrage van ruim ƒ1400, en die aan de erfgenamen van den overleden patient als veel te hoog opgevoerd voorkwam. De com missie achtte zich echter niet gehoudendeze rekening aan de bestaande tarieven te toetsen, en weigerde hare bemiddeling. Naar men verneemt, is thans de beslissing van den minister van binneiil. zaken gevraagd in hoeverre de cotnmissiën al of niet lol hel doen van zulke taxatiën ver- pligt zijn. Het Surinaamsch Weekblad van 14 Dec. jl. bevat omtrent het gebeurde op de plantaadje Schoonoord hel volgende: Ten einde elke verkeerde opvat ting legen te gaanwaaruit voor personen en zaken onjuiste beoordeelingen kunnen voortspruiten, voldoen wij aan het ons gedaan verzoek om het vol gende betreffende het plaats gevondene op de plantaadje Schoonoord mede te deelen. Eene verregaande brutaliteit van een der slaven tegen den gezag voerder werd door ongeregeldheid en insubordinatie gevolgd. Deze stegen zoo hoog, dat het noodzakelijk werd de hulp der militaire magt, op den post Sommelsdijk geslationneerdin te roepen. Met den meesten spoed kwamen een korporaal en zes man met zijdgeweer gewapend en voldeden aan het verzoek des gezagvoerders, door den oproermaker, die gegrepen en in het ziekenhuis opgesloten was, in arrest te nemen, ten einde hem naar den post te transporteren. Naauvvelijks hadden zij den arrestant in de boot gebragt, waarmede zij gekomen warenof een groot aantal slaven ijlde onder woest getier en de vreesselijkste bedreigingen naar de boot en ontrukte den arres tant aan de gewapende magt, daarna in vreugde-gejoel en bespottingen met hem naar de neger-woningen trekkende. Deze gevaarlijke weêrspannigheid en opstand mogt men niet ongemoeid laten voortduren en teregt ont bood de gezagvoerder der plantaadje meerdere en krachtige hulp van den post. Onder aanvoering van den luitenant B. kwam een detachement van 15 man sterk, nu geheel gewapend, en de kommandant ging, na bekomen inlichting, op eene prijzenswaardige, bedaarde, maar krachtige wijze te werk. Voorzigtig, en alle onheil willende voorkomen, naderde hij de zaam-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1