Per Telegraaf. inzamelde voor de Dnilsclie vlootheeft zich ontbondenuithoofde men van de Pruissische regering bi] hare tegenwoordige rigting niets goeds meer voor de zaak van het Duitsche volk kan verwachten. Te Grunberg waren twee inwoners door den kantonregter met geldboete gestraft, dewijl zij, in strijd met eene verordening van het hoofd der plaat selijke policie, gelden hadden ingezameld ten behoeve van het nationale fonds; deze zaak werd voor den hoogeren regter gebragtdie de beide veroordeelden heeft vrijgesproken. Ook te Frankfort a/O. zijn verscheidene inwoners der stad vervolgd wegens het openbaar maken in een der dagbla den van hel geldelijk bedrag door hen ingezameld ten behoeve van hel nationale fonds. De kantonregter heeft hen vrijgesproken op grond dat het kon. besluit van 2 Dec. 1851, in zoo verre dit voorschrijft, dat geene open bare vermelding mag worden gemaakt van inzamelingen der gelden ten be hoeve der liefdadige of andere instellingen ten zij alvorens de vergunning der policie zij verkregenin strijd is met de bepalingen der constitutie en de voorschriften der wet op de drukpers. RUSLAND. De keizer en de keizerin zijn den lsten Jan. van Moskou te Petersburg teruggekeerd. De keizer heeft zich te Moskou zeer populair weten te ma ken. Eenvoudig gekleed met het nationale kleedingstukden Russischen pels, gelijk die door,' de burgerlieden van minderen rang en door de boeren gedragen wordt, heeft hij zich aldaar overal vertoond, zich in aan raking met de bevolking gesteld, en gezocht hare behoeften, grieven en wenschen te leeren kennen. Nog nooit hadden de bewoners van Moskou hunnen Czaar zoo kunnen naderen; de stad weêrgalmde dan ook aanhoudend van gejuich; en de geestdrift voor den keizer is er schier tot dweeperij ge stegen. Men denkt ook dat de keizer in het vervolg Moskou meermalen zal bezoeken. Volgens berigten uit Warschau, door de Wien. Zeit. medegedeeld, is hel in die stad schier niet langer uit te houden en moet de spanning er haast ondragelijk worden. De personen, die den stadhouder omringen, ontvangen dag op dag dreigende brieven van allerlei aard, waarin hun de donkerste vooruitzigten worden voorgespiegeldten einde hen te nopen om den stadhouder, grootvorst Constantijn tot het verlaten van zjjnen post te bewegen. Niet anders dan met den revolver in, of althans bij de hand, gaan de Russische officieren en ambtenaren te Warschau naar bed; en wanneer zij zich buiten hunne woning begeven doen zij hel met groole voorzorgmaat regelenen gewapend, ten einde zich legen moordaanslagen te kunnen ver dedigen. Zoodra zij zich op de straat vertoonenworden zij bespol en beschimpt, bepaaldelijk door de in rouwgewaad gekleede Poolsche dames, die, zoo dikwijls zij ecner, Russischen officier ontmoeten, hem met spot achtig vertoon van eerbied tergend groeten, terwijl zij staan blyven en hem het gezigt toewenden. Alleen met hulp van de Israêlilen kunnen de offi cieren zich het benoodigde onder 's hands aanschaffen daar geen ander koopman aan eenen officier iels durft verkoopen. Zelfs de Poolsche wasch- vrouwen zoeken hare vaderlandsliefde te betoonen door het haar te was- schen gegeven linnengoed van Russische officieren en beambten Ie scheuren en te beschadigen. In weérwil van dit alles blijft hel regeringstelsel uiterst toegeeflijk. De keizer heeft 20,000 z. roebels geschonken aan de noodlijdenden in Finland. OOST-IVDI E. BATAVIA, 30 November. Op Borneo verkeert alles in denzelfden toestandde regering zendt een van verlof teruggekeerden en zich op wachtgeld bevindenden resident, den heer Wijnen, naar Banjcrmassingom den overste Verspyck behulp zaam te zijn in het regelen der inwendige organisatie. Op den 5den Nov. is aan den radja van Pegaltan op plegtige wijze uitgereikt het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4de kl. en na afloop hiervan hem mede overhandigd het hem door de regering geschonken zilveren schenkblad. Het Bat. Hbl. meldt van den 22stCD dezer: Een treurig geval had hier Donderdag plaats bij de behandeling der politie-rol. Zekere Chinees was namelijk voor een beweerd onbeduidend vergrijp veroordeeld tot 20 rot tingslagen. Hij bleef zijne onschuld evenwel volhouden en toen hem dit toch niets mogt baten en de getuigenis van ée'n enkel onbeêcdigd persoon me'er bewijskracht moest bljjven behouden, nam hij, om zijne der mensch- heid onleerende straf te ontwijkenhet moedige besluit een zelfmoord te begaan door zich den buik open te snijden en de darmen te kwetsen. Zieltogende werd hij naar het hospitaal vervoerd. De ontsteltenis was zeer groot, zelfs zóó groot, dat men, zonder het regt er toe te hebben, gra- tifierde allen die den voormelden dag tot policie-slraf waren verwezen, doch die nog niet hadden ondergaan. De nagelalen betrekkingen van den over ledene, zegt men, zullen hunne grieven over de opgelegde straf en het ge volg daarvan bij dc competente autoriteiten indienen. Van Buitenzorg meldt mendat op den 2den dezer op het land Djasinga twee ongelukken door tjjgers hebben plaats gehad. Het eerste gebeurde voor een op de sawahs, niet ver van de kampong Tjokrak, gelegen huisje, waar eene inlandsche vrouw, met name Ma Djamin, met haar man en kind overnachtte. Tegen middernacht hoorden zij geraas buiten de hut en de deur openende, om naar dc oorzaak te onderzoeken, werd Ma Djamin dade lijk door een tijger aangegrepen. De man van Ma Djamin stak terstond met zijn kris naar den tijger, zonder dezen echter te verwonden, doch met dat gevolg, dat het ondier zijne prooi liet varen en wegliep. De vrouw is aan het hoofd gekneusden de klaauwen des tijgers hebben het ligchaam op 9 plaatsen verwond. Het tweede ongeluk viel voor bij een goeboek, niet ver van de kampong Tjoerak nabij de bovengenoemde kampong Tjokrak waarin zich twee knaapjes, roet name Akib en Aklja, bevonden. Terwijl hun vader bamboe was gaan halen, zagen zij een tijger in de verte aankomen en, wil lende vlngten, werd Akib, circa 14 jaren oud, door den tijger besprongen en naar de wildernis gesleept. Later heeft men het, zeer gehavend en ge deeltelijk door den tijger verslonden, lijkje teruggevonden. Uit Samarang meldt men, dal in den namiddag van 7 Nov. bij gele genheid van eene zware donderbni door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven zijn de loerah van de dessa Gempol-Garoet onder Poer- wodadibenevens twee inlanders. Te Djocjokarta had op 1 Nov, bij het feestvieren wegens de verleende concessie lot den aanleg van eenen spoorweg van Samarang naar Soerakarta en Djocjokarta, een treurig voorval plaats. Bij het afsteken van een vuur werk is een der zoogenaamde vuurtonnente gelijk met de ontstoken cn hevig ontplofte ladingin hel luchtruim geslingerd en van eene aanmerke lijke hoogte op het hoofd van een Javaanschen toeschouwer, die op den rand der ten Oosten van den groolen weg voor bet residentiehuis gelegen waterleiding stond, nedergekomen. Bij de schouwing van het lijk werd be vonden, dat de schedel door eene diepe, breede en halfronde of cirkelvor mige wonde wijd open lag en dat dus de dood onmiddellijk op de ver wonding moet zijn gevolgd. De ton woog 6 pond en ruim 12 oneen. Vermoedelijk is het ongeluk aan eene al te zware lading en welligt ook aan niet genoegzaam diepe bevestiging van de ton in den grond toe te schrijven. De overledene, 23 jaren oud, was een oppassend jongeling en laat eene jeugdige vrouw en een dochtertje van weinige maanden na. Door bijeenzameling van liefderijke bijdragen van eenige ingezetenen der hoofd plaats is in de eerste behoefte van het diep ter nedcrgeslagen huisgezin dade lijk voorzien. Van Passoeroean meldt men het volgende: Dezer dagen is alhier over leden de Javan Kasrao, in leven kassier bij het agentschap der factorij van de Nederl. handel-maatschappij alhier, nalatende p. m. ƒ150,000, bestaande uit ƒ40000 aan contanten, 25 katties goud, 6 a 7 huizen, juweelenenz. Hij is ruim 30 jaren bij de N. H. M. alhier in dienst geweest en had ƒ60 koper 'smaands salaris. Waarlijk een zeldzaam voorbeeld van spaarzaam heid van een inlander! Te Poerworedjo heeft op de druk bezochte bazar eene vreeselijkc amokparlij plaats gehad. Ruim 20 dooden en zwaar gekwetsten zijn geval len als de slagtoflers der woede van een 4-tal Boegineesche soldaten der be zetting van het naburige Kedong Kebo. Twee der moordenaars zijn in de nabijheid van de bazar gevat, de beide anderen is men eerst meester gewor den, nadat zij over de rivier Bogowonlo waren gevlugt en ook nabij Tjang- kreb een paar ongelukkigen hadden neêrgesloken. De hier uit Japan ontvangen berigten zijn gewigtig. Er zou eene om wenteling in de constitutie van Japan plaats gevonden hebbenin dien zin dat de landsheeren voortaan niet meer gehouden zijn te .ledo verblijf te houden. Die verandering zou ten gevolge hebben, dat Jedo ophoudt de hoofdstad van Japan te zijn. De grootheid en onafhankelijkheid van den wereldlijken keizer, die te Jedo resideert, zou daarmede ook vernietigd zijn. js GUAVENHAGE8 Januarij. In de zitting der tweede kamer van heden is dc credietwet voor het dep. van koloniën met algemeenc stemmen aangenomen. De minister Belz verklaarde bij die gelegenheid dat hel in terim zoo kort mogelijk zou durenen dal de liberale koloniale politiek niet is afgekeurd, evenmin als in het vorige jaar, toen die politiek van hervorming en verbetering door dc groole meerderheid werd goedgekeurd. Daarna zijn de beide aanhangige wets-onlwerpen tot onteigening van perce len voor een hnlpkanaal in het waterschap Hunsingo, in Groningen, en voor een spoorweg van Zutphen naar Goor aangenomen. De heer Gevers Deynoot, dezer dagen uit Indie teruggekeerd, nam aan de beraadslaging deel en gaf te kennen dat zijn oordeel over den toestand in Indie niet gunstig is. Er is behoefte aan een vast stelsel van bestuur, aan herziening van het bestaande en aan goede regeling in menig opzigl. PARIJS, 7 January. Bij de bcgrafenisplegtigheid van den kardinaal aartsbisschop Morlot, op morgen, zullen alle ministers, dc leden van den geheimen raad, de presidenten van de groole staalsligchamen en alle kardi nalen, met uitzondering van msgr. Billiet, tegenwoordig zijn. La France berigt, dat het hoofd van het kabinet van den koning der Belgen naar Lissabon vertrokken is, ten einde koning Ferdinand aan te raden de kroon van Griekenland aan te nemen. Naar luid van berigten uit Palermo zijn aldaar 180 galeiboeven uit hun nen kerker ontsnapt. BERLIJN, 7 Januarij. De Pr. Zeitung spreekt de geruchten tegen, door eenige bladen verspreid, aangaande eene door Pruissen naar Weenen gezonden depêche en een gesprekdat de heer von Bismarck met den heer Karoly, Oostenrijksch gezant alhier, zou gehad hebben. NEW-YORK, 27 December. RO.) De toestand van het Fransche leger in Mexico is niet gunstig, ten gevolge van de ziekten en hel gebrek aan levensmiddelen. Er zijn Fransche agenten hierheen gezonden tot aankoop van levensmiddelen. De Mexicaansche gezant heeft hiertegen geprotesteerd doch de heer Seward heeft verklaard ten deze niet tusschen beide te willen komen. LONDEN, 8 Januarij. De Morning Post schrijft het ontslag van Fuad- pacha toe aan de ontevredenheid van den Sultan over de leiding der slaats- aangelegenhedenen aan diens verlangen om hervormingsplannen te verwe zenlijken, en der kuiperijen van Rusland, Servie en Montenegro weérstand te bieden. MADRID, 7 Januarij. De dagbladen melden dat de koningin het ont slag van alle ambtenaren, die het indienden, heeft aangenomenen deze maatregel zoowel de behoudende als de liberale pari ij in verlegenheid brengt. KKHKalEUWS. AMSTERDAM, 8 Januarij. Ter vervulling van de bij de Evang. Lulli. gemeente alhier vacerende predikantsplaats is de volgende nominatie van hh. predikanten opgemaakt: Beversenle Dordrecht; Heijen, te Leydeu ter Laag, te Weesp; Loman, hoogl. alhier; Loinante Vlissingen; Lublink Weddik, te Utrecht.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3