magt in Oost-Indië en 1 voor de landmagt in VYest-Indië, alzoo in liet geheel 9 meer dan op 1 Jan. 1862. Te Giesen-Nicuwkerk mogt op den 5den dezer Jacob van 't Hof het voorregt genieten zijn 1015te" verjaardag te vieren. Hij is nog in het bezit van al zijne vermogens en loopt nog even regtstandig als een jong mensch. De arrond.-regtbank te Zwolle heeft dr. Tirat wegens het onbevoegd uitoefenen van eenen tak der geneeskunde, voor de eerste maal, bij verstek veroordeeld tot de betaling eener geldboete van ƒ100. Te Staphorst wilde een jongeling met Nieuwjaarsdag een pistool lossen, doch het schot ging af en de laadstok drong hem door de hand tot in den arm. Door spoedig aangebragte geneeskundige hulp werd de laadstok van den anderen kant weder uit den arm getrokken. De toestand van den jongeling is thans van dien aarddat men hem in het leven hoopt te behouden. Uil Peize (Drenthe) meldt men het volgende: Op den Oudejaarsavond is hier eene vrouw bevallen in een zeer beschonken toestand; haar man, die evenzeer dronken te huis lag, kon geen de minste hulp aanbrengen; evenmin hare schoonmoeder, die naauwelijks wist, waar zij ter wereld was; doch haar schoonvader, die door oefening beter een glaasje of wat kon verdragenhad nog genoeg besef, om de noodige hulp in te roepen. Men had mogen verwachten, dat de kraamvrouw voor den sterken drank grooten afkeer zou hebben gehad, doordien zij haar vader en zuster daar door heeft verloren. Door de arrond.-regtbank te Breda is uitspraak gedaan in de zaak van mr. C. van Baerle, beschuldigd van zijne wettige moeder te hebben mishandeld; de eisch was van 15 dagen tot 1 jaar cellulaire gevangenis. De regtbank heeft hem te dezer zake schuldig verklaard en veroordeeld tol 15 dagen cellulaire gevangenis. 's GRAVENI1AGE, 8 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Beesel is benoemd de heer J. P. H. B. H. Janssen, en tot commissaris van politie te Brielle de heer A. L. Wieckert, thans in die betrekking te Maassluis. Z. M. heeft, op zijn verzoek, aan den majoor der infanterie van het leger in Ned. Indie J. B. AufTmorth, thans met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen. 11. M. de koningin, die dezer dagen ligt ongesteld was, heeft een rus- tigen nacht doorgebragt en bevindt zich veel beter. Door den gemeenteraad is besloten, overeenkomstig het voorstel der commissie van beheer over de gemeenle-zeebadinrigting te Scheveningen deze zaak wederom voor den tijd van drie jaren op denzelfden voet, voor rekening der gemeente, te exploiteren. Ook is door den raad eene com missie benoemd tot het doen van een onderzoek omtrent den toestand van den Franschen schouwburg in de residentie, als beantwoordende die toe stand noch aan de steeds verhoogde subsidiën, noch aan de eischen van dat tooneel. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een, wets-ontwerp tot onteigening van percelen voor den aanleg van een station voor den staatsspoorweg te Zwolle. Door de commissie van rapporteurs is o. a. het eindverslag uitgebragt over het wets-ontwerp tot voorloopige vast stelling der begrooting van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1863 welk wets-ontwerp, en nog twee andere, tegen heden aan de orde wer den gesteld. Aan de leden der kamer zijn, ingevolge gedane toezegging, rondgedeeld een aantal stukken betreffende de opiumpacht. BUITENLANDSCHE BEK1GTEN. ENGELAN LONDF.N, 6 Januarij. Officieel wordt bevestigd, dat de graaf Elliot te Athene kennis gege ven heeft van Engelands bereidvaardigheid om de Ionische eilanden af te staanmits Griekenlaud eene monarchie blijve en de te verkiezen souverein zich van revolutionaire handelingen en van alle aanranding van Turkye onthoude. Op last der regering is een onderzoek ingesteld naar den toestand van Lancashire en Cheshire. De beide geneeskundigen, die daarmede belast werden, begonnen hunne werkzaamheden in de helft van October en heb ben thans aan de regering den uitslag hunner bevinding medegedeeld. Uit dil verslag is gebleken, dat onder de bevolking van Lancashire de typhus is uitgebroken. Sedert 1847 waren de fabrieksteden van Engeland van deze vreeselijke ziekte verschoond gebleven. Destijds woedde zij daar bijna even erg, als in Ierland gedurende den hongersnood, en te Liverpool alleen maakte zij 10000 slagtoffers Ditmaal was de te Manchester en te Preston uitgebroken typhus gedurende den zomer niet besmettelijk, in den herfst nam zij toe, en thans heeft zij een epidemischen vorm aangenomen. Tc Preston kwamen van het midden van den zomer tot hel laatst van Novem ber 227 ziekte-gevallen voor, met eene sterfte van 33 pCt. Te Manchester bedroeg het aantal lijders in hetzelfde tijdvak 100, jerwijl de sterfte er bijna even groot was. De geneeshecrer. verklaren, dat er alle vrees bestaat, dat de ziekte nog slechts een begin genomen heeft. In de twee laatste weken van December is het aantal der uit de armen-kasscn onderstand genietende personen in de fabriek districten met 7500 verminderd. Kort nadat een gemengde trein jl. Donderdag avond het Newmarkel- station had verlaten, ontdekten de passagiers dal een goederenwagen in brand stondin plaats van stil te houden verdubbelde de machinist de snel heid van den trein en bereikte alzoo het Dullingham-stationvoor dat de passagiers rijtuigen door de vlammen waren aangetast. Te Plymouth is het Royal hotel and theater eene prooi der vlammen geworden. Dat gebouw, hetwelk eene lengte van 270 voeten had, was in 1813 gebouwd voor eene som van 60000 M. Er waren onder anderen juist nieuwe decoratiën in gebragt, die 3000 gekost hadden en waarvan niets behouden is gebleven. De beriglen uil New-York luiden zeer ongunstig ten opzigte van den militairen staat van zaken aldaar. Het krijgsvolk begint even zeer als de bevolking den| moed te laten zakken, en tot de overtuiging te komen dat, door het gebrek aan goede leiding, al zijn moed en inspanning vruchteloos zijn. De officieren, die meerendeels aan politieke en niet aan militaire redenen hunne benoeming te danken hebben zijn onbekwaam en boezemen geen vertrouwen aan de manschappen in. Voor vele regimenten is de diensttijd verstreken. De voor negen maanden verbonden vrijwilligers heb ben zes maanden gediend en willen de verbindtenis niet vernieuwen. De president heeft eene proclamatie aan het leger van den Potomac gerigt, om het den dank der natie te betuigen. Hij zegt daarin o. a.: de moed waar mede gij in het open veld den strijd legen eenen door verschansingen ge- dekten vijand hebt volgehouden, de uitstekende bekwaamheid en het gelnk waarmede gij onder hel oog des vijands de rivier overgetrokken en over dezelve teruggekeerd zijt, bewijzen dat gij al de hoedanigheden van een groot leger bezit; en daardoor zal nog de zege voor de zaak van het land en van de volksvrijheid worden verworven. Met deernis voor degenen die om de gesneuvelden rouw dragen, en met medelijden voor de zwaarge wonden, wensch ik u geluk met het betrekkelijker wijze zoo geringe aan tal van beide. De Herald van New-York verlangt zamenroeping eener vergadering van buitengewone afgevaardigden der getrouwe staten met uitnoodiging aan de oproerige staten om aan de beraadslagingen deel te nemen en onderhande lingen tot herstel des vredes aan te knoopen. De minister van finantiën heeft het voorstel ingediend, ter verkrijging van 300 millioen dollars voor de dienst van het loopende jaar, benevens 600 millioen voor die van het volgende jaar, op zoodanige wijze als door het congres zal worden goedgekeurd. De zuidelijken hebben Winchester in Virgïniö ontruimd, welke plaats thans door de bondstroepen is bezet. Er zijn weder belangrijke bedriegerijen ontdekt, door de leveranciers voor de regering gepleegd. Men verondersteltdat de president Lincoln zijne belofte vervullen en den lsten Jan. de proclamatie betreffende de emancipatie uitvaardigen zal, van welken maatregel echter zullen worden uitgezonderd de staten Delaware, Missouri, Maryland, Kentucky en eenige gedeelten van Virginia, Noord- CarolinaLouisiana en Tennessee. PltANKRIJK. PARIJS, 6 Januarij. Het transportschip le Finistère en de schepen la ville de Paris en la ville de Lyon zijn bestemdom de 4000 man infanterie en de 600 man cavalerie naar Mexico over te brengendie voorloopig ons expeditie-leger zullen versterken. Le Cacique en le Panama zullen het 7de reg. van linie van Civita-Vecchia naar Toulon brengenwaar ook dit regiment naar Vera- Cruz zal inschepen. Volgens hier in omloop zjjnde geruchten zou een der tegenwoordige vicarissen-generaal, de abt Baquet, kans hebben om aartsbisschop van Parijs te worden en zou de keizer gaarne zien, dat zijn neef, de abt Lucien Bo naparte, groot-aalmoezenier werd. Ook zou er sprake van zijn, om een ministerie van katholieke eeredienst in te stellen. De prins de Latour d'Auvergne heeft, ingèvolge den last des keizers, den Paus de erkentelijkheid der keizerlijke familie betuigd voor de welwil lende woorden, door Pius IX op 1 Jan. jl. omtrent den keizer en de keizerin uitgesproken. Uil Konstantinopel wordt van 27 Dec. het volgende gemeld als een blijk van de toenemende verdraagzaamheid der Porte en van haren eerbied voor de godsdienstige plegtigheden der Christenen. Een lijkstoet, die het stoffelijk overschot van eenen Griek naar de begraafplaats geleiddetrok langs de hoofdstraat van Peraterwijl aan den anderen kant een regiment Turksche troepen met spelende muziek aankwam; op de hoogte van het gebouw van het Ned. gezantschap ontmoetten zij elkander. Dadelijk ont vingen de troepen van hunnen kolonel bevel om halt te maken, de gelede ren te breken en zich aan weêrszijden der straat te scharenhet midden van dezelve open latende. Terwijl de militaire muziek ophield te spelen, zetten de soldaten het geweer bij den voet, en de officieren bragten met deu degen den militairen groet aan de lijkslaatsie. Den volgenden dag heb ben de hoofden der Grieksche gemeente den minister van oorlog schriftelijk hunnen dank voor dat blijk van kieschheid en heuschheid betuigd. PKCISSEM. BERLIJN6 Januarij. Bij een schrijven des konings aan het ministerie, is door Z. M. be paald, dat op 17 Maart de 508le verjaring van den dag, waarop zijn vader zijn volk te wapen heeft geroepen, niet alleen door feestelijkheden, maar ook door een blijvend aandenken zal gekenmerkt worden, le weten door het leggen van den eersten steen voor het voor zijnen vader alhier op te rigten gedenkteeken. Ook verlangt Z. M.dat bij die gelegenheid aan de oude krijgslieden van dien roemrijken lijd, die voor den vijand staande eereblijken verworven hebbenalsmede aan degenen welke door den oorlog invaliden zijn geworden, of die zich in hulpbehoevende omstandigheden be vinden een nieuw blijk van de dankbaarheid des vaderlands worde gege ven. Te dien einde zullen aan den landdag dadelijk na zijne zamenkomst de vereischte voordragten worden gedaan. In diplomatieke kringen verzekert men, dat de benoeming van den graaf van Zuylen tot opvolger van den baron Schimmelpenninck van der OyeNederlandsch gezant alhier, bijna als zeker mag beschouwd worden. Eene alhier beslaande vereeniging van handwerkslieden, die bjjdragen

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2