Per Telegraaf. fSurgcrlijfcc van een nieuwen slaat (westelijk Virginië) in de Unie. Aan deze opname zjjn voorwaarden verbonden, die eene voortzelling zijn van hel stelsel tot afschaffing der slavernij. In die bill is namelijk bepaald, dat alle jeugdige negers, beneden de 10 jaren, op hunnen 21-jarigen leeftijd vrij zullen zijn; terwijl zij die boven de 10 jaren zijn, maar nog geen 21 jaren lellen, reg- tens vrij zullen wezen op hunnen 25-jarigen ouderdom. Voorts is bepaald, dat geen slaaf in den nieuwen staal zal mogen ingevoerd worden. De Japanners, die onlangs verscheiden landen van Europa hebben be zocht, zijn op 17 Dec. te Point de Galle op Ceylon aangekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Januarij. Aan het ministerie van oorlog spreekt men slechts met smart en on gerustheid over de ongelukkige expeditie naar Mexico. De sterfte in ons leger maakt voortdurend versterkingen noodzakelijk en dat het aantal troe penhetwelk naar Mexico wordt gezonden, in geen de minste verhouding staat tot de voordcelen, die wij uit de expeditie trekken, is voor ieder duidelijk. Volgens la France zullen er nog 4600 man naar Mexico worden gezonden. De lUoniteur deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de Mexi- caansche expeditie. Bij de inneming van Tampico heeft het Mexicaansche garnizoen bij het naderen onzer troepen terstond de stad verlaten en zijn onze soldalen op hartelijke wijze door de bevolking ontvangen. De gevol gen van het bezetten van Tampico zijn even belangrijk uit een staatkundig en handels-, als uit een militair oogpunt. Daardoor toch verliest Juarez de zeer belang ijke inkomende regten van die haven en tevens eene vesting, die hij om zijne troepen van leeftogt te voorzienhoog noodig bad. Vol gens de laatste brieven uil Vera-Cruz trokken de Fransche troepen zich in eene minder heete streek te zamen. In het dep. de Lozère is zoo veel sneeuw gevallen dal men vreest er gedurende langen lijd niet van bevrijd te zullen zijn. In de kantons Lan- gogue, Grandrieu en Chateauneuf is het geboomte in de hosschen geheel door het vvigt der sneeuw geknakt, en zijn verscheiden boerenwoningen en stallen onder de sneeuw ingestort. lSerigten uit Madrid verklaren, dat er volstrekt geen sprake is van de teruggave van Gibraltar aan Engeland, en dat het door den generaal Concha, gezant te Parijs gevraagde ontslag is verleend. De Spaansche Correspondencia deelt het volgende mede: Onze dap pere zeelieden tuchtigen bij voortduring in den archipel der Philippijnsche eilanden de stoutheid en barbaarschheid der Moorsche zeeroovers, welke aldaar op afgelegen eilanden leven en allerlei vaartuigen zonder verschooning aantasten. Die zeeschuimers zijn door onze zeelieden laatstelijk weder twee malennamelijk den 20stcn en den 22sten Aug.aangevallen. Drie roover- ncslen zijn daarbij vernield, hel eene na eenen heeten strijd, waarbij van .de onzen een gesneuveld en twaalf gekwetst zijn. ITALIË. De commissie door de dames uit het VcneliaanscheTriëst en Istrië, belast om een prachtig huwelijksgeschenk voor de koningin van Portugal aan te bieden, is door koning Emmanuel ten gehoore ontvangen. Vroeger is reeds gemelddat de dames van Milaan voornemens wa ren aan de keizerin der Franschen een prachtwerk van den beeldhouwer Vela ten geschenke te zenden. Verscheidene vrouwen echter, die thans een dusdanig geschenk als eene beleediging der nationale waardigheid aanmer ken, laten reeds een krachtig protest daartegen onderteekenen, en vele, die reeds hare namen op de inschrijviugslijst hadden geplaatst, zullen in liet openbaar hare bereidverklaring lot deelneming intrekken, om op deze wijze hare afkeuring van Frankrijks tegenwoordig gedrag tegenover Italië te kennen te geven. Rel stuk is echter reeds afgewerkt. 8* Si IINNEA. BERLIJN, 4 Januarij. De liberale leden van het huis der afgevaardigden zijn uitgenoodigd om den 13dcn dezer, den dag vóór de opening van den landdag, in de hoofdstad in zoo grooten getale mogelijk bijeen te komen, ten einde te be raadslagen over de rigting, welke bij de beraadslagingen behoort te worden gevolgd. Een onzer dagbladen bevatte dezer dagen de volgende beschouwing over den tegenwoordigen staat van zakendie men gelooft dat van de re gering afkomstig is. De regering ziet in datgene, wat door de organen der partij van vooruitgang een conflci of zelfs eene constitutionele krisis ge noemd wordt, niets dan een lusschen twee takken der wetgeving bestaand verschil van gevoelen en van wil, gelijk zulks een natuurlijk gevolg is van eene constitutie, die aan eiken der drie takken in zaken van wetgeving gelijkelijk het regt toekent om een eigen gevoelen en wil te hebben. Eene overeenstemming tusscheu de regering en het huis van afgevaardigden, die door de organen der genoemde partij als volstrekte voorwaarde van het staatsleven behandeld wordt, beschouwt de regering geenszins als door de constitutie gebiedend gevorderd, al was het alleen dewijl de constitutie geen middel aanwijst om onder alle omstandigheden tol die overeenstemming te geraken. De regering wil aan de zaken haren loop laten en alleen toe ziendat elk der drie takken van het staatsgezag binnen de door de grond wet aan hein voorgeschreven grenzen blijvc. Eergisteren avond is door de policie beslag gelegd op dc avond-editie van de Berl. Allg. Zeit. Reeds waren al de aanwezige exemplaren netjes geleld en ter zijde gelegd, toen bij nader onderzoek door cenige leden van de redactie aan het licht kwam dal de agenten van policie zich aan eene schromelijke vergissing hadden schuldig gemaakt; iu plaats van dc Berl. Allg. Zeit. moesten zij hunne magl aan de Berl. Abend-Zeitung doen ge voelen. De Köln. Zeit. is gisteren tweemalen op c'én dag in beslag genomen. Uit Warschau meldt men, dat er belangrijke stukken zijn gevonden bÜ de personen, in hechtenis genomen bij de ontdekking van dc geheime drukkerij. Hel huis, waarin de drukkerij was gevestigd, behoort aan eene weduwe en bij een barer bloedverwanten, Schwarz genaamd, zijn die stuk ken gevonden. Toen hij in verzekerde bewaring werd genomenpoogde hij zich met een revolver te verdedigen. Men verzekert, dat de heer Epstein bij zijne arrestatie 10,000 zilv. roeb. bood aan den commissaris van policie Sengbusch indien deze hem wilde veroorloven een enkel document uit zijne portefeuille te nemen en te vernietigen. Dit werd hem naluurljjk niet ver gund. Het bedoelde stuk behelsde, naar men beweert, de namen der zaam- gezworenen te Warschau, die weinig tijds daarna in hechtenis zijn genomen. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 Januarij. Naar men uit Pesth meldt, zal in de eerste dagen dezer maand een groot aantal invloedrijke staatkundige personen aldaar eene bijzondere zamen- komst houden, om over den toestand van Hongarije te beraadslagen. Uit Presburg wordt het volgende gemeld. In den nacht van den 25>ten Dec. was een rotsbrok door den regen en den feilen wind losge raakt, en viel van eene hoogte van ruim 2000 voet op eene woning aan den voet des bergs slaande. Gelukkig was dc rigting van den val eenigzins zijwaarts, ten opzigte van het gedeelte van het huis, waarin de bewoners zich ter ruste hadden begeven; anders zouden allen verpletterd zjju geweest, terwijl zij nu met ligte wonden en den schrik zijn vrij gekomen. MADRID, 5 Januarij. Men verzekert dat O'Donnell besloten heeft om een beroep op de natie tc doen, wanneer de meerderheid der afgevaardigden in hare vijandige houding mogt voortgaanof wanneer de regering ten ge volge van de gezindheden der minderheid zich in zijne handelingen belem merd mogt gevoelen. Het zou van den uitslag van dat beroep afhangen, of hij op den ingeslagen weg zou voortgaan of zijn ontslag zou nemen. PARIJS, 5 Januarij. Volgens de National is het verzoek om ontslag door den seraskier en den kapudan-pacha gevolgd door dat van het geheele kabinet. De oorzaak daarvan is nog onbekend. KONSTANTINOPEL4 Januarij. Ali-pacha en Ruchdi-pacha zijn afge zet. De eerste is door Mehemcd-pacha en de laa.tste door Redschid-pacl a vervangen. TURYN, 5 Jannarij. Bij circulaire zijn de prefecten door den minister van binnenl. zaken uitgenoodigd de werkzaamheden tot de oprigting van 220 bataillons mobile nationale garde te bespoedigende minister verlangt dat uiterlijk op 20 dezer maand deze werkzaamheden moeten afgeloopen zijn. NAPELS, 5 Januarij. Gisteren avond hebben eenige lieden tot de laagste volksklasse behoorende, eene demonstratie beproefd, door het aanheffen van reactionaire kreten. Vijftien personen zijn in hechtenis genomendaaron der bevinden zich eenige priesters en een kolonel, allen aanhangers van de Bourbons. Zij zijn in het bezit gevonden van papieren, waaruit bleek dat zij deel hebben genomen aan eene zamenzwering tegen de beslaande rege ring. In de nabijheid van het huis van den generaal der nationale garde is een bom gesprongen doch er is geen schade aangerigt. De bevolking is rustig. MADRID, 5 Januarij. Men verzekert dal verscheidene hooggeplaatste staats-ambtenaren hun ontslag zullen vragen. Maarschalk O'Donnell heeft van de kroon nieuwe blijken van vertrouwen ontvangen. STA»» - ÜERiCl'ËA. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: 1°. dat lot hoofdonderwijzer der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lslc klasse voor jongens binnen deze gemeente is be noemd de heer GERARDUS JAPIKSE; 2". dat die school geopend wordt den 12dcn January 1863; 3°. dat tot het doen inschrijven van leerlingen aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven ter gemeente-secretarie, dagelijks (zon en feestdagen uitgezonderd) van des voormiddags J1 tot 's namiddags ten 2 ure; 4°. dat bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewijzen van ge boorte-inschrijving en van koepok-inënting der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, opgave moet geschieden van den naam des geneesheers die hen heeft behandeld; 5°. dat, na de inschrijving bij de opening dier school, voor de eerste maal In de maand Julij weder nieuwe leerlingen aangenomen wordenen dat tusschentijds geene kinderen (uitgezonderd die van ouders, welke zich van elders in de gemeente vestigen) kunnen worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd,. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 13 December 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 8, 2<= alin., der Verordening van 11 Mei/6 Julij 1861 (Gem. blad n°. 12) en art. 10, 2e alin., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861 (Gem. blad n°. 9); Doen te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse, voor meisjes, en der 2e klasse, voor jongens en voor meisjes, gelegen heid gegeven wordt: voor eerstbedoelde school, aan het schoolgebouw op dc Breêstraattegen over het stadhuis; voor de beide overige scholenaan het schoolgebouw in de Pieters kerkstraat en wel van den 5den tot en met den 17dc" Januarij e. k.op Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrydag, des voormiddags van half negen tot negen ure, en op Woensdag en Zalurdag, vau één lot vier ure des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leijdsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 31 December 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. ONDERTROUWDA. J. G. Bertclsjm. 39 j. en A. M.T. Eugeln jd. 38 j. - P. Aardrijkjm. 45 j. en J. W. A. Plesmanjd. 41 j.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 5