Per Telegraaf. het garnizoen en der schutterij en een aanta andere genoodigden (ongeveer 700 personen). HH. RK. HH. prins en prinses Frederik en hunne dochter prinses Maria, hebben het paleis in de residentie betrokken. Zij hadden sedert eenige jaren altijd den winter op het huis de Paauw doorgebragt. Volgens alhier ontvangen berigten is in den toestand van H. K. H. prinses Hendrik, die ernstig ongesteld was geworden, eenige beterschap gekomen. De ministerraad is in de laatste dagen verscheidene malen buitenge woon vergaderd geweest. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. EKG BLAK D. LONDEN 1 Januarij. In het afgeloopen jaar hebben de hier ter beurze gesloten geldleeningeri te zamen een nominaal kapitaal van ongeveer 40 millioen bedragen. Uit de opgave van de kalocnmakelaars te Liverpool, omtrent den al daar aanwezigen voorraad katoen, blijkt dat men zich bij de vorige opgave heeft vergist en dat de voorraad ruim 100,000 balen meer bedraagt dan waarop men gerekend had. Zevenentwintig aartsbisschoppen en bisschoppen der anglikaansche kerk hebben aan de besturen der spoorweg maatschappijen eene memorie gezon den, waarin zij verzoeken de Zondags-pleiziertreinen te staken. Zij voeren aandat de treinen op den dag des lleeren op zich zelf verkeerd en voor het publiek zoowel als voor de spoorweg-maatschappijen en haar personeel nadeelig zijn. De methodisten en presbyterianen hebben zich bij deze petitie aangesloten. Te Charter zijn de beurs en het raadhuis door een hevigen brand groolendeels vernield. Men is er in geslaagd een groot gedeelte der schilderijen en meubelen, in het laatstgenoemde gebouw voorhanden, te redden. In een der groeven van de Lilleshall-kolenmijnen hebben negen man nen en drie jongens hun leven verloren door het breken eener staaf, ter wijl zij in de mijn werden afgelaten, waardoor allen lot op den bodem der mijn vielen en daar hunnen dood vonden. Te Tobbercurry in Ierland heeft onvoorziglig omgaan met buskruid be klagenswaardige gevolgen gehad. Door het vallen van eene vonk in buskruid had er eene ontploffing plaats, waardoor een huis nagenoeg vernield en de vier personen, die zich daar binnen bevonden, zeer gevaarlijk gekwetst werden; ook eenige toegeschoten personen bekwamen letsel en aan de over zijde der straat werden de glasruiten van verscheiden huizen verbrijzeld en de kleederen van een meisje in vlam gezet. Volgens de Cape and Natal News is op de boerderij van den heer Moslert in de Kaapkolonie goud gevonden; het is scheikundig onderzocht en ook Californische gouddelvers hebben het van beste qualileit verklaard. In berigten van New-York van 20 Dec. worden officiële opgaven me degedeeld omtrent de verliezen, die de beide partijen in den slag bij Frc- deriksburg hebben geleden. Volgens het officiële rapport van den generaal ounioiuv uvii w vvitiwbvi uci UWI viviijiw ti DC|IC11 IICCIL IIGL VCI1ICS Tdii deze in dal treffen bestaan in 1400 gesneuvelden en 8000 gewonden. De generaal Lee, de opperbevelhebber van het leger der znidelijken in Virginia, zegt in zijn rapport aan zijne regering, dat de overwinning bij Frederiks- burg hem een verlies van 1800 gesneuvelden en gewonden heeft gekost. De nederlaag van het leger der Unie heeft bij het publiek aldaar niet den wensch naar eene minnelijke schikking met het zuiden versterkt, maar enkel de reeds heerschende ontevredenheid over hel beleid der krijgszaken verhoogd. Met het doel om van die ontevredenheid te doen blijken, was te New-York eene volksvergadering belegd, en verscheiden voorname kooplie den hadden het voornemen te kennen gegeven om aldaar het woord te voe ren. Doch het houden der vergadering is uitgesteldtoen men vernam, dal de senaat besloten had een onderzoek omtrent de nederlaag bij Frederiks- burg in te stellen. Bij het congres is door een der leden het voorstel ge daan om 100 regimenten zwart krijgsvolk op de been te brengen. IBANkKlJ H. PARIJS, 1 Januarij. De Moniteur deelt mede. dat bij de nieuwjaars-receptie op de Tuile- riën de pauselijke nuntius de heilwenschen van het corps diplomatique aan den keizer deed kennen, en dat de keizer in zijn antwoord zijnen dank hierover betuigde en er bijvoegde: »lk ben gelukkig, mij omringd te zien door de vertegenwoordigers van alle mogendheden. Zij kunnen getuigen van mijne begeerte om met haar de vriendschapsbetrekkingen te onderhou den, zoo noodig voor de zekerheid van het tegenwoordige en de toekomst." Ingevolge een besluit van den minister van oorlog wordt weder een aantal soldaten van het leger, wier diensttijd eerlang verstreken zal zijn, dadelijk lot de reserve overgebragt. Het stoffelijk overschot van den aartsbisschop van Parijs zal Maandag a. s. worden ter aarde besteld. Het lijk zal worden bijgezet in den nieuwen grafkelder, die op last van mgr. Morlot vervaardigd is geworden, opdat de stoffelijke overblijfselen van de aartsbisschoppen van Parijs daarin zouden worden bijgezet. De regtbank van Chartres heeft het testament van pater Lacordaire, waai bij hij gedurende zijne laatste ziekte aan zijnen biechtvader een legaat gemaakt had, nietig verklaard. Naar men wil zal de afstand der Ionische eilanden aan Griekenland niet lot het houden eener conferentie aanleiding geven. Van Frankrijks zijde zou voorgesteld zijn de zaak door middel van diplomatieke nota's af ie doen, waarmede graaf Russell genoegen had genomen. Turkije is door de vrijgevigheid van Engeland zeer verontrust, hetgeen nog meer zal toene men wanneer het zich bevestigt dat lord Elliot van dat rijk den afstand zal verzoeken van een gedeelte van Epirus en Thessalië, ten behoeve van Griekenland. ITALIË. Uit Turyn meldt men, dat de koning, bij de receptie ten hove, aan de deputatie van de kamer der afgevaardigden verklaard heeft, dat in het afgeloopen jaar de wenschen der natie nog wel niet waren vervuld gewor den maar dat hij hoopte de kamer eeiidragtig naar die vervulling te zien streven. Z. M. gaf tevens zijne hooge tevredenheid te kennen over den toestand van het leger, dal in alle gevallen aan zijne verwachting en die des lands had beantwoord. Z. M. besloot zijne toespraak met de woorden: vertrouw op mij, gelijk ik op u vertrouw. De minister van binnenl. zaken heeft de prefecten uitgenoodigd tot het openen eener nationale inschrijving, om daaruit in de zuideiijke provinciën aan de huisgezinnen, die door de rooverbenden hebben geleden, eene schade vergoeding toe te kennen en tevens om eenige belooniiigen te kunnen uitrei ken, wegens betoonden moed bij het strijd voeren tegen die benden. In onderscheidene streken van Toscane zijn pogingen gedaan om krijgs volk aan te werven en wapenen te verzamelen. De prefecten aldaar hebben onmiddellijk bevel ontvangen om die pogingen met alle kracht legen te gaan. De Paus heeft op 31 Dec. in de kerk la Chiesa-del-Gesu een Te Deum bijgewoond. Hij werd op zijn weg door een aantal rijtuigen gevolgd. Z. H. is zeer welvarend. Bij gelegenheid der receptie op Nieuwjaars dag heeft Z. H. aan de Fransche officieren het vertrouwen te kennen ge geven, dat Piemonl zich eenmaal vol berouw voor den stoel van den H. Petrus zou nederbuigen, gelijk de aartsvader Jacob knielde voor de voeten des Engels, met wien hij den geheelen nacht had gestreden, zonder hem te kennen. Z. H. prees voorts de Fransche soldaten over hunne dapperheid in den krijg en hunne goede krijgstucht gedurende den vrede. Hij bedankte het leger voor de bescherming, die het aan den II. Stoel verleende. Ook sprak h(j over den keizer der Fransehen, de deugdzame keizerin en den keizerlijken prins en riep ten slotte 's hemels zegen in over de officieren, de soldaten en hunne familiën en over geheel Frankrijk. De Paus en alle aanwezigen waren zeer bewogen. PKIJISSEM. BERLIJN, 1 Januarij. De gemeenteraad heeftonder weigering van voorloopige inlevering van hel ontwerp van zjjn adres, het vastgesteld en onderleekend stuk ter verdere bezorging aan den minister van binnenl. zaken gezonden. In het adres drukt de raad o. a. zijn vertrouwen uil, dat hel Z. M. gelukken zal de bestaande bezorgdheid te doen ophouden. De betreurenswaardige quaes- tie, die de grondslagen der constitutie in gevaar en de gemoederen in ver warring brengt, en ook den invloed van Pruissen naar buiten vernietigt, is onopgelost van het eene in het andere jaar overgegaan. Mogt Z. M., alzoo drukt de raad zich uit, eenen weg inslaan, die tot verzoening en vrede leidt, liet dagelijksch bestuur der hoofdstad zal nog een afzonderlijk adres indienen. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. zal de regering, voor dat de rnoeije- lijkheden met de vertegenwoordiging vereffend z(jn, slechts de allernood zakelijkste welsvoordragten doen. Als zoodanig wordt genoemd eene wet öp ut uiiiiiuiuiacio T0i-ani-n.oAP<ioiybhpi(j <»n oone boii'effpndc de rekenkamer. Uit het kiesdistrict Osterburg Slendal is een adres van dankzegging, met 5133 onderteekeningenaan de tweede kamer gezonden. Een afschrift is daarvan gelijktijdig aan het ministerie overhandigd. Naar men zegt, zal de voorzitter der kamer een overzigt van de hem toegezonden adressen en het aantal onderteekeningen openbaar te maken. Voor eenige dagen is aan de universiteit alhier, lot buitengewoon hoog leeraar benoemd de lieer II. Steinthal, die zich als beoefenaar der Semitische talen een welverdienden naam heeft verworven. Hij is de vierde Israëliet aan de universiteit als buitengewoon hoogleeraar werkzaam; twee van hen beliooren lot de medische, en de beide andere tot de literarische faculteit. O <MT K NT II tt.9 K. WEEN EN 31 December. Door het bestuur der effectenbeurs is bekend gemaakt, dat de rente van alle aan de inkomstenbelasting onderworpen Oosleurijksche effecten van 2 Januarij 1863 af, moeten worden berekend met aftrekking van 7 pCt. voor de inkomstenbelasting. Dezer dagen was de bediende van een officier, in garnizoen te Pesth door zijnen meester wat te scherp berispt. Kort daarop bedreef hij op nieuw een misslag, waarvoor hij gestraft diende te worden. Hij gaal daarop naar de woning van zijnen heer, die afwezig was, en begon alle meubelen en kostbaarheden van den officier, zijne kleederen, linnengoed, in ée'n woord alles wal hij vond, te vernielen. Ook verbrandde hij de bankbiljet ten, die hij in een kastje had gevonden, dat hij opengebroken had, ter waarde van ƒ625. Dit alles gedaan hebbende, nam hij een pistool en schoot zich voor hel hoofd. PARIJS, 2 Januarij. Volgens de Patrie heeft de keizer, in een onder houd met de gezantenzijn leedwezen uitgedrukt over de afwezigheid van den heer Concha en daarbij de hoop te kennen gegevendat de versland houding tusschcn Frankrijk en Spanje spoedig weder op den besten voet ge- bragt moge worden. Het blad meent echter te weten, dat de heer Concha niet naar Parijs zal terug keeren. WEENEN, 2 Januarij In Servië is de stemming des volks weder on gunstig. Men vreest op nieuw oneenighedenzoowel tegenover de Porte als tegen de regering en den vorst zeiven. MADRID, 2 Januarij. In de kamer der afgevaardigden heeft de heer Mazaredo den minister van finantiën met den meesteu nadruk aanbevolen de zaak der Engelsche coupons niet te regelen vóór dat Engeland de ves ting Gibraltar aan Spanje hebbe teruggegeven. De minister verklaarde, in antwoord hierop, dat hij zich met de coupous-quaestie niet kan inlaten. SIJANGHAE, 23 November. Onrustbarende geruchten zijn hier in om-

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2