Per Telegraaf. de bestaande protestantsclie school eene jaarlijksclie toelage van 1000 fr. verleend. Volgens een schrijven uit Rome is hel de gemeente-wet van 24 Nov. 1850, die bij de hervormingen in den Romeinschen slaat zal ingevoerd wor den. Volgens die wet zullen de gemeenteraden gekozen worden door een kiescollegie, in't bijzonder door de regering daartoe benoemd en zullen de kie zers slechts zesmaal grooler in aantal zijn dan het aantal gemeenteraadsleden; twee derden der kiezers moeten voorts grondeigenaren zijnde overigen zullen gekozen worden uit hen, die door hunne kapitalen eene aanzienlijke plaats bekleeden onder de handelaren of induslriedlen en uit de hoogleeraren en andere wetenschappelijke mannen. De stad Rome maakt op deze bepa lingen eene uitzondering; voor haar zal eene afzonderlijke verordening op dit punt in het leven worden geroepen. Pl« VISSEN. BERLIJN, 30 December. De beide huizen van den landdag zijn tegen den 14dcn Januarij bijeen geroepen. De voorzitter van den gemeenteraad dezer hoofdstad, de heer Liittig, is bij den minister graaf Eulenburg ontboden, die inzage verlangde van het ontwerp van het nieuwjaars-adresdoor den gemeenteraad aan den koning te rigtennaardien anders aan genoemd ligchaam geen gehoor bij den ko ning zon worden verleend. De heer Liittig heeft gezegd, dal hij daarom trent het gevoelen van den raad zou inwinnen. Aan de Pruissische bezettingstroepen Ie Mairilz is bevolenzich voortaan te onthouden van de lezing van den Maimer Anzeigerde openbare loca len, alwaar op ongunstige wijze over den koning van Penissen wordt gespro ken, te verlaten en hetzij zonder of met behulp van andere militairen de personen in verzekerde bewaring te nemendie zich ongunstig over den koning of diens regering uitlaten. De Duitsche geleerde Tischendorf is door den keizer van Rusland lot ridder van de le klasse der Stanislaus-orde benoemd, en wel, gelijk in hel betrekkelijke besluit wordt gezegd, «wegens zijne verdiensten voor de we tenschap en de uitgifte van het Sinaitische handschrift van den Bijbel." Berigten uil de verschillende havens van de Oostzee maken melding van den geduchten storm, welke voor eenige dagen een zeer groot deel van Europa heeft geteisterd. Het eiland Norderney heeft zeer veel geleden; het eiland Wangeroog, een Oldenburgsch eiland in de zoogenaamde Wadden, is in den nacht van den 20sten eensklaps overstroomd, zoodat de bevolking zich niet dan met groote moeite heeft kunnen redden. Bij het aanbreken van den dag bleek het, dat het gansche dorp door de baren was vernield. Koning Olio, van Griekenland, heeft den toestand zijner voormalige dienaren geregeld. Zij die minder dan 10 jaren bij hem in dienst waren, krijgen eene schadeloosstelling in geld in eens; voor een langeren dan 10-jarigen diensttijd geeft de koning pensioeneen zeker aantal personen behoudt hij in zijne dienst. Gedurende de 30 jaren van zijn verblijf aldaar heeft hij verzamelingen van oudheden bijeengebragt waarvan sommige eene zeer aanzienlijke waarde bezitten. Hel voorloopig bewind was eerst van meening die voorwerpen terug te houden, maar ten gevolge eener krachtige diplomatieke tusschenkomst zag het daarvan af, en inderdaad die verzame lingen zijn bijzonder eigendom, waarop liét voorloopig bewind volstrekt geen regt heeft. Men gelooft dat koning Olto voornemens is al die schatten van kunst en oudheid aan het museum van Munchcn le schenken. Uil Stockholm meldt men, dat door den Zweedschen rijksdag, hij de beraadslaging over de voorstellen lot verandering van grondwetsbepalingen slechts twee gewigligc veranderingen door al de vier standen van den rijks dag zijn aangenomen, namelijk de verandering der bepaling, die alle niet tot de Lntherscbe staatskerk bclioorendc personen van de staatsambten uit sloot, en verder de bepaling, dat de koning niet anders dan met toestem ming van den rijksdag de kroon van een ander land mag aannemcu. De voordragt der regering tot hervorming der representative staats-inrigting zal eerst later Worden ingediend. De wetgevende vergadering van Noorwegen heeft het voorstel der rege ring, om het onderkoningschap in Noorwegen in den regel op le dragen aan den vermoedelijken erfgenaam der Zweedsche kroon, verworpen. RUSLAND. Uit Petersburg meldt men dat aldaar sneeuw was gevallenen dat dientengevolge de strenge koude, aldaar heerschende, was verminderd. Het gemis van sneeuw had op vele plaatsen van het Russische rijk groot onge rief veroorzaakt. Te Warschau en verder ook in onderscheidene provinciën van Polen zijn weder een aantal personen in hechtenis genomen, waaronder vele jeug dige priesters. De r. k. geestelijkheid is er bij besluit der regering onder de regtspraak van den burgerlijken regter gesteld. PARIJS. 31 December. Volgens La France zon het Weener kabinet, zonder het beginsel van den afstand der Ionische eilanden te verwerpen de Engelsche regering opmerkzaam gemaakt hebben op de ernstige moeijelijk- hedendie, naar zijn gevoelen, die maatregel kan ten gevolge hebben. ATHENE, 30 December. Er heeft hier weder eene groote manifestatie plaats gehad, waarbij prins Alfred lot koning van Griekenland is uitgeroe pen. De heer Elliot heeft op nieuw verklaard, dat Engeland zijne goed keuring daaraan niet zal schenkendoch hij heeft tevens den Grieken verze kerd dat zij op de sympathie en welwillendheid van Engeland kunnen rekenen. TURYN, 31 December. Bij circulaire van den minister van binnen!, za ken zijn de prefecten uitgenoodigdde regering voor te stellen de ambtena ren van openbare veiligheid te ontslaan, welke geen bewijs geven van hun nen ijveren tevens andere vertrouwde personen ter hunner vervanging voor te dragenonder de verantwoordelijkheid der prefecten. MADRID, 31 December. Het berigt, als zouden de minister Collantes en den senator Prim hun ontslag ingediend hebben is onjuist. STJII» - KKK8CTJEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van de ingezete nen, dat met den ls,cn Januarij 1863 bij het Rijks-telegraafkantoor thans gevestigd op de Aalmarkt, binnen deze gemeente, de doorloopende dagdienst wordt ingevoerd. De Burgemeester voornoemd Letden31 December 1862. D. T1EBOEL SIEGENBEEK. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 8, 2e alin., der Verordening van 11 Mei/6 Julij 1861 (Gem. blad n». 12) en art. 10, 2C alin., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861 (Gem. blad n". 9); Doen te welen, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse, voor meisjes, en der 2e klasse, voor jongens en voor meisjes, gelegen heid gegeven wordt: voor eerstbedoelde school, aan het schoolgebouw op de Breêstraat, tegen over het stadhuis; voor de beide overige scholen, aan het schoolgebouw in de Pieters kerkstraat; en wel van den 5dcn tot en met den 17,lcn Januarij e. k.op Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrijdag, des voormiddags van half negen tot negen ure, en op Woensdag en Zaturdag, van één tot vier ure des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden doorplaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 31 December 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Burgerlijke &tanb. Van den 25 tot en met den 31 December 1863. BEVALLEN: W. Stol, geb. Cedron D. M. J. Koornhofgeb. Wendel Z. A. M. Friskesgeb. SterkemanZ. M. C. Wijnbeekgeb. de Kier, Z. R. Rietkerken, geb. van der Walle, Z. levenl. I. H. P. Aalbersegeb. Her mans. D. levenl. M. van den Burgh, geb. Noordermeer, Z. H. Coster, geb. Zwaaneveld, D. M. A. de Neys, geb. Opgeenend, D. M. G. Planjer, geb. CornetD. J. J. Sleysergeb. Trap, Z. A. G. van Niflerikgeb. van Donk, D. 11. M. van der Boog, geb. Plattel, D. M. Dumans.geb. Kwakernaat, A. M. Stadhouder, geb. Dickhoof, D. M. E. Privé', geb. de Leu D. M. Klok, geb. Timp, D. C. Ramakgeb. Aalberse, D. E. Selier.D. ,E. A. M. Driessen, geb. von Forckenbeck, D. J. Boom geb. Slikkelorum D. M. Wallaartgeb. van Leeuwen D. H. Riebeek geb. de SoeleZ. 11. Zirkzee, geb. Barendse, Z. G. van der Keur, geb. Bavelaar, Z.M. T. van Ulden geb. Lips, Z. F. J. E. Keuls, geb. Gerritsen, Z. M. M. Arbouw, geb. Cedron D. M. A. II. Welvaars, geb. van der Wiere Z. J. M. Groen geb. Greebe, 1). H. Jongejan, Z. E. Paats, geb. Lambooy, D. M. J. Schuring, geb. Kraijesteyn Z. GEHUYVD A. Stafleujm. en A. S. van Rosmalen jd. W. S. Jillissejm. en M. van der Spree, jd. H. C. van Leeuwenjm. en C. van Wijkjd. OVERLEDEN: C. Simons, geb. Dingjan, 34 j. H. van Oosten geb. van Gardercn 69 j. B. van Hartcvelt, geb. van Ooijen65 j. D. M. Friends, 1).ruim 2 w. J. Beurse 60 j. P. J. JasperseZ.3 j. en 5 m. A. M. van den Ende, geb. Monkoert, 51 j. J. van den Ende, 56j. D. van der Slaay, 18 j. C. 11. Keuls Z.1 j. en 7 m. II Hamaker, Z.10 m. Jhr. J. C. Baud, 33 j. Anna Ma Stoffels23j. J. Richter91 j. J. F. van der Lin den geb. Piket72 j. HANTONGEREGT NOORD WIJK. Gedurende de maand December 1862 zijn bij 34 vonnissen veroordeeld: 21 personen wegens diefstal van hout of veldvruchten. 9 personen wegens overtreding der jagtwet, waarvan twee bij herhaling. 4 personen wegens het baggeren in den Rijn of eene ringsloot van een polder. 3 personen wegens het uilen van scheldwoorden tegen iemand, zonder daartoe uitgetergd te zijn. 2 personen wegens het werpen met harde ligchamen tegen iemand. 2 personen wegens het uittrekken of snijden van doorn en helm in de onvrije duinen. 2 personen wegens het gebruik vanhondenkarren legen de bepalingen der verordeningen van Oegstgeest en Warmond. 1 persoon wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond. 1 persoon wegens het te laat vertoeven in eene herberg in de gemeente Noordwijk. j 1 Bij ds. Fangman is nog ten behoeve van de weduwen en weezen te VI,var dingen ingekomen van Z. ƒ1.50, van N. N. een coupon ƒ3 96, van B. ƒ1 en van L. S. ƒ10. AD VERTENTIEN. Leioen 28 December 1862. Heden overleed ons geliefd jongste Kind HIDDE in den ouderdom van tien maanden. 11. G. HAMAKER. Eenige kennisgeving. C. A. HAMAKER, geb. van Vloten.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 3