De heer van der Boon Mesch leverde voorts eene wetenschappelijke bij drage over kleurstoffen, door de Japanners getrokken uit de Carthamus tinctorius en het onderzoek daarover door hem in het werk gesteld. De heer Kaiser leverde daarna eene wetenschappelijke bijdrage, zijnde een voorloopig verslag over de waarnemingen op de slerrewachl te Leyden ge daan, omtrent de planeet Mars, bij haren tegenstand in het jaar 1862. De secretaris las vervolgens eene bijdrage, door den heer van der Willigen ingezonden, handelende over electrische ringen. De heer Donders heeft voor de verslagen en mededcelingen ingezonden een stuk getiteld: Refraclie-anomalienoorzaken van strabismus, en na-I mens dr. P. Q. Brondgeesl, assistent bij het physiologisch laboratorium te Utrecht, een stuk over eene nieuwe methode om het aantal en den duurder hartslagen te registreren. De lieer Bleeker heeft ingezonden eene bijdrage getiteld: Beschrijving en afbeelding van eene nieuwe soort van Abramis uit de omstreken van Leyden, bestemd voor de verslagen en mededcelingen. Daarna is de vergadering gesloten. BUITENLANDSCI1B BER1&TKN. JE AT Ci ËLAS I». LONDEN 30 December. Het grootste gedeelte der kanonneerflotilledie onder bevel van kapi tein A. Sherard Osborne voor den keizer van China dienst zal doen, ts ge reed om binnen kort Engeland te verlaten. Vrjjdag avond II. is in Highslreet Surrey de groote bierbrouwerij van den heer C. Allee nagenoeg tot den grond toe afgebrand; ook te Romford is de smeersmellerij van den heer F. Ellis in de ascli gelegd, waarbij 4 of 5 belendende gebouwen zwaar zijn beschadigd geworden. Meermalen is er twijfel geopperd of de mannen van Lancashire, die hunne fortuin aan de katoen-industrie hebben te danken, wel naar evenre digheid van hun vermogen tot leniging van den nood onder de fabriekar beiders bijdragen. Omtrent dit punt deelt een onzer dagbladen ecnige bij zonderheden mede, die daaromtrent eenig licht geven. Eene groote inrig- ting, waar 1100 arbeiders sedert 21 maanden ongestoord 42 uren per week hebben gewerkt, heeft tot nu toe daardoor eene som van 13,000 verlo ren, daaronder niet begrepen de slijtage aan de machinerie en de rente van het vaste kapitaal, dat 800,000 bedraagt. De arbeiders hebben gedurende dien tijd 33,966 ontvangen, en onder de 1100 zijn er slechts 20, die zich tot het bureau van onderstand hebben gewend. Er is een industrieel die 800 arbeiders aan het werk houdt, met een verlies van 4160 per jaar; een ander, die 1100 arbeiders heeft en die behalve het verlies, dat de werkeloosheid zijner fabrieken hem veroorzaakt, wekelijks 134 als vrij willige bijdrage schenkt; voorts een industrieel, die nog steeds 1000 arbei ders aan den gang houdt; nog een ander, die een groot aantal arbeiders eenige dagen per week bezig houdt en daarenboven hun middagmaal bekos tigt, terwijl hij al hunne verpande goederen voor zijne rekening heeft doen lossen. Dezelfde persoon heeft bij de laatste groote meeting nog JOOO —ji.»5v gcgcYtii. 'j'.mueiijK noemt net blad nog een fabrie- kant, die de huishuur voor al zijne geëmploijeerden betaalt en eene school voor 300 arbeiders-kinderen heeft opgerigt. Die voorbeelden nu zouden, vol gens meergenoemd bladlol in hel oneindige kunnen vermeerderd worden en zijn het meest afdoend antwoord aan hen, die Lancashire beschuldigen, dat het in de tegenwoordige crisis zijn plist niet doet. De Paus heeft 2500 fr. aan de armen van hel diocese van Liverpool geschonken. Men heeft bet berigt ontvangen dat de stoomboot Life Guard is ver ongelukt, waarbij een 50tal personen den dood heeft gevonden. In den loop van dit jaar hebben er in het geheel 2069 schipbreuken plaats gehad. Volgens herig ten uil New-York heerscht zoowel daar als te Washing ton groote ontevredenheid en men dringt er bij den president op aan ontslag te verleenen aan generaal llallcck en den minister van oorlog Stanton. Men keurt het in generaal Burnside af, dat hij eene zaak doorzette, die hij zelf niet goedkeurde eu waarvan bij, naar men beweert, zelfs generaal Halteck cn den heer Stanton heeft zoeken af te brengen. Het leger beeft thans post geval te Falmouth en omstreken. De zuidelijken hebben hunne voorposten tol aan den Rappahannoc vooruit geschoven. Bun verlies in den laai sten veldslag heeft 500 dooden en 2500 gekwetsten bedragen; dat der bondstroepen wordt op 17000 dooden en ge kwetsten geschat. De Senaat heeft ter zake van den slag bij Frederiksburg eene enquête bevolen. Een aanval van de bondstroepen op Kingston in Noord-Carolina is afgeslagen. De zuidelijken hebben Plymouth aangetast en de bondstroepen van daar verdreven maar daarentegen schipbreuk geleden in eenen aanval op Harpers-Ferry, ilet gerucht is in omloop, dat de heer Seward zijn ontslag genomen heeft. Vroeger is reeds gemeld, dat de militaire reglbank in den N.-Amerikaan schei) staat Minnesota de 300 gevangenen der Chioux-lndianen tot straf voor hun moordaanslag op de blanken en verder gepleegde gruwelen, tol de galg had veroordeeld, aan welk vonnis de bevolking verlangde dal onmiddellijk uitvoering zou worden gegeven. Men vernam later, dat de president Lin coln den adsistent secretaris van binnenl. zaken naar Minnesota had afge vaardigd, om die opgewondenheid een weinig tol bedaren te brengen. De bevolking, die hieruit terstond begreep, dal het Lincoln te doen was om eene verandering van het vonniswilde niets van den afgevaardigde weten waarop deze dan ook onverrigter zake is teruggekeerd. Intusschen werd er toch tegen de uitvoering van het vonnis zwarigheid gemaakt. Men vreesde namelijk, dat alle Indiaansche stammen uit de omstreken hierdoor lol nieuwe vijandige, vermoedelijk nog erger aanslagen zouden worden aangespoord, terwijl sommigen ook het gevoelen deden gelden, dat die straf te veel het voorkomen zou hebben van eene opzettelijke wraakoefening, die niet met de waardigheid der natie zou overeen te brengen zijn. Deze bedenkingen schij nen zwaar bij den president te hebben gewogenwant hij heeft het vonnis slechts voor 39 der veroordeelden bekrachtigd, zich voorbehoudende op het aanzoek om gratie voor de anderen nader te beslissen. FJKAAKK1JH. PARIJS, 30 December. Men spreekt hier steeds over eene wijziging in het ministerie. Be heer Billault zou zich of met de portefeuille van binnenl. zaken of met die van justitie belasten, terwijl de heer Michel Chevalier, in plaats van den heer Rouher, tot minister van koophandel zou worden benoemd. De dood van Mrg. Morlot heeft in de katholieke kringen algemeene verslagenheid te weeg gebragt. De keizerin heeft voor hem in de kapel der Tuileriën eene mis doen lezen, waarbij H. M. aanwezig was. Omtrent den dag der begrafenis is nog niets bekend. Het lijk is gebalsemd en zal in eene der zalen van hel aartsbisschoppelijk paleis, tot dat einde in eene cha- pelle ardente ingerigt, ten toon gesteld worden. Een der wets-ontwerpen, waarover hel wetgevend ligchaam dadelijk zal hebben te beslissen, heeft, naar men zegi, ten doel het openen van een cre- diet van 7,000,000 fr. ter tegemoetkoming in de behoeften der noodlijdende fabriekarbeiders. Sedert de jongste gebeurtenissen in de Vereenigde Staten spreekt men in regeringskringen weder zeer druk van nieuwe pogingen iot bemiddeling iu Amerika, door onze regering aan te wenden. Wat velen echter gerust stelt is de Mexicaansche expeditie. Zoo heeft de heer Slidell zich gehaast, onmiddellijk na de ontvangst der jongste Amerikaanscbe depêches, den heer Drouin de Lhuys te bezoeken, om aan te loouendat thans het tijdstip tot het doen van nieuwe bemiddelingsvoorstellen was gekomen. «Wij zullen zien. zeide de minister, maar vergeet niet dat wij reeds genoeg in Mexico op de schouders hebben." Berigten uit Vera-Cruz van 2 Dec. bevallen het volgende: De gezond heidstoestand van het Fransche leger is uitmuntend De Mexicaansche re gering heeft op nieuw alle gemeenschap met den vijand verboden. Zelfs de couriers van het corps diplomatique zijn niet uitgesloten van dezen maatre gel. De Engelsche legatie is alhier nog niet aangekomen. De Fransche sol dalen hebben het fort Alvarando bezet, maar zij worden er door koortsen aangetast. Te Tampico heerscht eene volmaakte rust. Behalve ecnige bataillons Zouaven, die Ie Oran naar Mexiko zullen worden ingescheept, zal er ook een regiment linietroepen van Afrika naar dezelfde bestemming vertrekken. Voorts vertrekt ook een regiment van het Fransche garnizoen te Rome daarheen en dit zal door een regiment van hel legercorps te Lyon worden vervangen. Men verzekert, dat de heer de Nieuwerkerkedirecteur-generaal der schoone kunsten, in ongenade is gevallen. Tol schadeloosstelling zal hem eene plaats in den senaat gegeven worden. Deze verandering zal de moeije- lijkheden voorkomendie de heer de Nieuwerkerke met het instituut zou ge kregen hebben. Men noemt den heer Théophile Gauthier als zijnen plaats vervanger. r> - rivu.-j "o .rooi tii9oi<ie «oorncmCns O O ne vervolging tegen den minister van justitie in te stellen. Dezer dagen moest de politie eenen persoon van denzelfden naam wegens opligling in hechtenis nemen. Het signalement luidde: 33 jaar oud, klein van gestalte en bruin. In plaats van dien persoon nam men den heer Fleury gevangen, een zeer eerbiedwaardig mcnsch van 53 jaren, lang van gestalte en blond en stelde hem eerst na 24 uren gevangenschap in vrijheid. Zijne dochter haalde zich door den schrik eene zenuwkoorts op den hals, ten gevolge waarvan de heer Fleury tevens schadevergoeding van de regering eischt. De policie heeft dezer dagen alhier eene vrouw in bewaring genomen, die de stratrn doorliep onder het roepen van: «doet boete! het einde der wereld is nabijen zich met een pennemes verwondde. Hel was eene dame, die krankzinnig was geworden. Een der dagbladen van Madrid heeft een zonderling berigt openbaar gemaakt. Een correspondent te Londen wordt daarin gezegd te melden, dat de Engelsche regering «niet vreemd zou zijn aan hel denkbeeld" om Gibraltar a..n Spanje terug te geven, in ruil voor eeuigen afstand van-grond gebied in de Spaansche koloniën. Zekere de Tonnens, een Franschman. die zich onder den half wilden stam der Arancaniërs, op de westkust van Zuid-Amerikatot koning had opgeworpen, onder den naam van Aurelius Antonius l de regering aan vaardde, eene constitutionele staatsregeling aan dien volksstam gaf, eet) mi nisterie benoemde enz., doch door de regering der naburige republiek Chili, die Araucanië tol haar grondgebied rekende, gevangen genomen en als op roerling ter dood veroordeeld werd, is volgens den Moniteurop verlangen van den Fransehen zaakgelastigde, aan hem uitgeleverd, en wordt op een Fransch oorlogschip naar zijn vaderland terug gebragt. ITALIË. Uit Turyn wordt gemeld, dat zich bij de ligting der rekruten in de Marken en Umbrië van de 3000 dienstpligligeu slechts 350 hebben aange meld, en de overigen, op aansporing der geestelijkheid, naar Romeinsch grondgebied gevlugt zijn. Daarentegen heeft de conscriptie in de Napoli- taansche provinciën eenen gunsligen uitslag gehad. In de kamer van afgevaardigden moest een tiental plaatsen die open waren gevallenvervuld worden. De daartoe vereischte verkiezingen heb ben plaats gehad, en slechts in e'e'n kiesdislrikt kan de uitslag als een blijk van oppositie tegen hel nieuwe ministerie worden aangemerkt. Dit wordt onder de vrienden der ministers te Turyn als een gunstig verschijnsel beschouwdhetwelk vooruitzigt op duurzaamheid van hel kabinet geeft. Te Rosaris Oriental, in den staat Uruguay, bestaat eene Waldensische gemeente, welke 400 leden lelt. Koning Victor Emmanuel, vernemende dat de kolonisten Italianen zijn heeft die gemeente erkend als in verband staande lot het koningrijk Italië, den gekozen predikant bevestigd en aan

Leydse Courant | 1863 | | pagina 2