COURANT. LEÏD8CHG ér&S V 1863. VRIJDAG 2 JANUARIJ. 'n W De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt BINNENLANDSGHE BERIGTEN. LEYDEN 1 Jan-uarij. Door de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij zijn bij den jongsten storm belangrijke diensten bewezen. Hare doeltreffende werkzaam heid kwam bij die gelegenheid in sterk sprekende feiten tiit. Aan het station Egmorid werden van de Zweedsche sloep Mathilda Christinakapt. C. O. Berg, met haver van Gothenburg naar Londen bestemd, van de equipage, bestaande uil 5 personen, 4 gered. Ook aan de Deensche sloep Claudine werd krachtdadige hulp verleend. De Hanoversche Schooner-galjoot Gerline heeft zware inspanning en zelfopoffering gevorderd, maar de equipage werd gered en behouden aan wal gebragt. Eén droevig ongeluk viel epliter daarbij voor. Een der werklieden van den agent der maatschappij aan genoemd station is hij de berging zoodanig bekneld geraakt, dat hij den volgenden dag overleed. Uij, slagtoffer van kloekhartige pliglsvcrvpllinglaat eene weduwe met zes kinderen na. j' Gedurende het jaar 1862 heeft het Nederlatidsche Zendeling-genootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ58608.61. Naar men verneemt |s het depót, dat ouder Opzigt van den kolonel Scharten te Altona was gevestigd, tol aanwerving vair Noordsche onderda nen voor de Ned. koloniale militaire dienst, door Z. M. opgeheven en die werving ingetrokken. Te Amsterdam is in bijna 70-jarigén'leeftijd overleden de heer dr. S. I. Mulder, in leven ridder der orde van den. Nederl. Leeuw, inspecteur der Israëlitische scholen in het rijkenz. De N. Cour. v. d. Helder weêrspreekt het berigt van de Midd. C. omtrent het drooge dok te Nieuwediep; bij de laatste scheuring is het dok dadelijk vol water geloopen; men heeft er een dam voorgelegd, maar het jaargetij en mogelijk andere redenen hebben belet, den arbeid voort te *e.J>- len eerst als hu Jus IS ifeeggepuuijjl»au ei ucsiiSi. women, v»ai er nog aan te doen is. Op 25 Dec. II. besloot een boer, uit den omtrek van Meppel, zijnen knecht, die aan de bekende keelziekte leed, op eenen wagen naar de wo ning van diens ouders te Avereest over te b-engen. Men kan zich echter den toestand der ouders bij de aankomst van den wagen voorstellen, toen men daaruit slechts een lijk tilde. In den nacht van 29 Dec. is Ie Vorden brand ontstaan in het erve, ge naamd Klein Veldkamp, toebehoorende aan jonkvrouwe baronesse van Dorlli van 't Medler, en bewoond door twee huisgezinnen, dat van H. J. Bosch, tapper, en E. Nijenhuis, winkelier. Door het voorhanden zijn van hooi, spek, olie, enz. is de brand zeer spoedig toegenomen en is van den inboedel der beide gezinnen bijna niets gered geworden. Ook zijn nog verbrand drie koeijen en twee varkens, alsmede de inboedel der dienstbo den en kostgangers. Ter naauwernood is het aan den knecht en de meid van Bosch gelukt, om hein en zijne vrouw, beide reeds hoog bejaarde men- schenuit het brandende gebouw te redden. De toestand der fabriek-arbeiders te Enschedé wordt steeds bedenke lijker. Er zijn nog slechts enkele fabrieken in werking. Voor de gelden, ten behoeve der broodelooze werklieden ingeschrevenwordt aan die lieden werk verschaft, zooals Int dempen der gracht, het opruimen van puin, enz. Het daggeld voor die lieden bedraagt 40 ets. Maandag II. stond voor de arrond.-regtbank te Breda teregt mr. C van Bacrle, advocaat aldaar, aangeklaagd van zijne wettige moeder (die zich thans in hel krankzinnigen geslicht te 's Hertogenbosch bevindt) op onder scheidene tijden van het begin van J tin ij 1861 tol in de eerste dagen van September 1862 te hebben geslagen met eene karwats of kleêrklopper en zoo doende haar te hebben mishandeld. 7 getuigen a charge en 45 a decharge werden iu deze zaak gehoord. Dat verhoor duurde ruim 5 uren. De zitting werd daarop tol des avonds ten 5 ure geschorst. In deze avondziiling hield de heer Dithlinger, subst.-offic. van justitie, de aanklagt vol en requireerde "ene cellulaire gevangenisstraf van niet minder dan 15 dagen en niet meer dan een jaar. De beklaagde verdedigde zich zeiven in eene rede, die ruim 2 uren duurde. Hij trachtte de ongegrondheid der aanklagt te betoogen. Na den afloop der zitting werd de beklaagde door eer.c groote menigte, onder gezang, huiswaarts geleid. Langzamerhand verzamelde zich voor zijne woning eene massa volks, ten getale van 500 a 600 personen, die in opge wonden stemming verkeerden en liedjes aanhieven. De advocaat hield eene aanspraak tol de menigte en hief een luid hoerah aan; de menigte werd door de marechaussee uiteen gedreven. Te Oosterhout heeft het dochtertje van een landbouwer, 8 jaren oud, op eene noodlottige wijze het leven verloren. Met hare broertjes en zusjes het zoogenaamde kienspel spelende en lot het opzetten der nommers wille i boonen gebruikende, slak het kind een der boonen in den mond. Vrolijk spelende, slikt het ongemerkt, onder hartelijk lagchende boon in. Deze schoot in de .luchtpijp. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mogt niet baten, en de ouders konden niet besluiten eene operatie te doen verriglen. tiet kind is onder hevige benaauwdheden bezweken. 's GRAVEN H AGE, 1 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Zierikzee jhr. mr. L. F. van Panhuys, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Goes; en tot substituut-officier van justitie bij laatstge noemde regtbank mr. J. W. de Quertenmonl, advocaat te 'sGravenhage. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Jan., in de prov. Zuidholland nog benoemd lot burgemeesters der gemeentenZuid-BeijerlandKlaaswaal en Numansdorp, A. VlielanderDirkslandP. Zaaijer; 's GravendeelJ. H. Heereman; Haastrecht en Vlist, M. Bisdom; Hei- en Boeicop en Schoonre- woerd, J. Hoolboom; Hoog Blokland, Hoornaar en Noordeloos, J. F. Ger- dessen Timmermans; Leerbroek, Meerkerk en Nieuwland, A. J. van Steen bergen; Maasdam, K. Kluit; Moordrecht, mr. C. van Vollenhoven Jr.; Nienwkerk a/d lJssel, M. E. G. van Lakerveld Blanken; Bijnsalerwoude P. van SchravendijkVierpolders, H. W. Croes, Zuidland, M. J. de Jongli. Voorts nog met ingang van 15. Jan. te Maassluis, J. C. van der Lely; en te Dubbeldam, mr. C. W. O. van Dorsser. Tol ontvanger der in- en uitgaande reglen enz. te Nieuw-Schoonebeek is benoemd de heer G. W. F. G. Callenfels, thans surnumerair der directe belastingen enz. in Zuidholland. Z. M. heeft aan den hoofdcommies bij liet dep. van justitie A. W. v Philipse verleend den personelen titel van referendaris, en eervol ontslag ver leend aan jlir. mr. J. C. L. A. Nedermeyer ridder vail Rosenthal, uit zijne betrekking van referendaris bij het dep. van justitie, en aan J. Pi de Vi- (t>ii lApOli u\J /.pftl (fuil&l, «Uk wn dat dep., onder bepaling dat die betrekkingen onvervuld zullen blijven. Ook is eervol ontslag uit hunne tegenwoordige betrekking bij de administratie voor de zaken der r. k. eerediensl verleend: aan den referendaris jhr. L. J. II. ridder de van der Schueren en aan den adjunct-commies J. A. W. van der Meer, behoudens hunne aanspraak op wachtgeld. Aan den heer N. de Graaf is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Utrecht, en in zijne plaats benoemd de lieer J. C. de Graaf, candidaal-notaris aldaar. HU. MM. de koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje hebben heden morgen de godsdienstoefening in de Waalsche kerk, onder liet gehoor van ds. Zubli, bijgewoond. Tegen den middag was er bij HU. MM. de koning en koningin receptie van de leden der kon. familie en voorts van de groolofficieren en het verdere personeel aan het koninklijk huis verbond n. Men verzekert dat de heer Uhlenbeck zijn eervol ontslag als minister van koloniën aan den koning verzocht en verkregen beeft en dat hel be heer van het dep. van koloniën tijdelijk zal worden opgedragen aan den minister van finantiën, den heer Betz. Reeds morgen zou de heer Uhlen beck zijne portefeuille nederleggen. De hoofdcommissie tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van wijlen den hertog Bernhard van Saksen-Weimar heeft (er kennis van de plaatselijke commissiën gebragt, die ingesteld zijn of zullen worden, dat zij, nog exemplaren der algemeene circulaire verlangende, zich daartoe tot haar kunnen wenden. AMSTERDAM, 31 December. Zaturdag II. hield de wis- en natuurkundige afdceling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bijgewoond werd door de bh. Simons, Matthes, van Rees, Lobatfo, van Oordt, van der Boon Mesch, Kaiser, van Hasselt, van Breda, Brutel de la Rivière, van Kercklioff, Sla- ring, Bieeker, Verdam, von Baumhauer, Oudemans, llarling en van Geuns. Het nieuwe lid, de heer van Kercklioff, werd door den voorzitter ver welkomd. Van mevr. Brandts, geb. Jordens, was ingekomen hel berigt van liet overlijden van haren eehigenool dr. A. Brandts. Namens de commissie ad hoe bragl de heer van der Boon Mesch verslag uil over steentjes, bij sommige bronnen in Finland gêvonden, en door den lieer Leemans, namens den heer J. Aekersdyk, der akademie toegezonden. De conclusie van het rapport, om de steentjes, die gewone natuurvoort brengselen zijn, bestaande uit mergel, rijk aan koolzure kalk, die op onder scheidene plaatsen van Zweden gevonden worden, en in onderscheiden we tenschappelijke werken zijn beschreven, aan den heer Leemans terug te zenden, onder verwijzing naar genoemde werken, werd aangenomen.

Leydse Courant | 1863 | | pagina 1