LEÏ0SC1IE COURANT. 1862. N°. l! VRIJDAG 26 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE 8ERIGTEN. LEYDEN 24 December. In de zitting van den gemeenteraad van beden zijn benoemd tot 2den praeceplor aan hel stedelijk gymnasium de heer J. J. Cornelissen, ^n tot hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouder wijs le kl. voor jongens de beer F. Meijer, huisonderwijzer alhier. Voorts werd de voordrag! lot verhooging der gemeenicbegrooting van 1862zoo in ontvang als in uitgaaf, strekkende om de som van hel rijk ontvangen ter vergoeding van het verlies van hel vischregt iu het Haarlemmermeer, bij de op het grootboek geplaatste kapitalen der gemeente te voegen, aangenomen. De voordragt tot overdragl van de Postbrng aan het rijk, tegen betaling van 300, werd mede aangenomen Hij de behandeling der voordragt omtrent de oplevering van aangenomen fabricage-werken werd besloten de boete voor het te laat opleveren dier werken le brengen van 10 op 5 per dag en die boete op te leggen aan den aannemer van de nieuw gebouwde school op de Aalmarkt en van het telegraafkantoor. Eenige andere aannemers werden om bijzondere redenen van boete vrijgesteld. Omtrent de adressen tot ver nieuwing der brug aan de Scheistraat heeft de raad besloten te persisteren bij hel vroeger omtrent die brug genomen besluit. Het verzoek van A. Kauf man, van Rotterdam, tot hel stellen van twee publicatie-huisjeswerd toe gestaan. liet kantoor van den rijkstelegraaf alhier is heden van de Dreedestraat overgebragt naar het nieuwe lokaal op de Aalmarkt. Tot II. Vrijdag liepen er aan den Vliet onder Voorschoten, op een stuk goed onderhouden weilandnog 10 melkkoeijenterwijl als bet melk vee tot S'. Nicolaas in de weide blijft, dit op het platteland reeds als eene bijzonderheid wordt aangemerkt. Men heeft zich echter genoodzaakt ge zien wegens het onstuimige en gure weder, hel vee binnen te halen. In weerwil van de hevige regenbuijen van den laatsten tijd zijn de he- rigten omtrent den waterstand van de polders onder Delflandin tegenstel ling met andere jaren, vrij gunstig. De lage waterstand was voorloopig verkregen door den oostelijken wind, die de uitmaling bevordelijk was ge weest. Op sommige hooge stukken weidt thans nog jong vee. Het heeft den koning behaagd kwijtschelding van de straffe des doods te verleenen aan F. van lieiigtën, die door bet prov. gereglshof in Noord brabant daartoe werd veroordeeid, ter zake van moord op de 71-jarige vrouw J. M. Rovers, te Asten, gepleegd; zijnde.die straf veranderd in eene tucht huisstraf voor den lijd van 20 jaren. Bij diakenen der Neri. herv. gemeente te Dordrecht is sedert hunne vorige opgaaf ontvangen, door lusschenkomsl van ds. Sluiter, de aanzienlijke gift van zes certificaten, ieder a ƒ1000 2£ pCt. werk. schuld. •r- Ten gevolge van den hoogen waterstand der laatste dagen, heeft men langs den dijk van Rijnland tot voorbij Spaarndam buitengewone maatre gelen genomen. Bij de sluizen te Halfweg is de vloed lot 2 ellen 25 duimen boven A. P. opgestuwd en tot naauwelijks twee palmen beneden dijkskruin. A'ldaar heeft men voorzorgen moeten nemen voor de veiligheid van het bui tenste spoor van den spoorweg. De vloed was weinig minder dan.die van 1825. De lage landen ouder Velsen en Beverwijk zijn geheel overstroomd. Niettegenstaande de drie buitengewone hooge vloeden, hel gevolg van den aanhoudenden hevigen storm, zijn de dijken van den Anna-Paulownapolder behouden gebleven. Uil Zwolle meldt men, dat aldaar Zaturdag II. de water hoogte op 3 palmen na gelijk was aan die van 1825; zij was gelijk aan 1 Jan. 1855. Hel 4de, 5de en 7de dijk-districl is oudergeloopeneen boeren erf in Mastenbroek, dat van Ester, is met 10 koeijen weggeruktde koeijen zijn verdronken. Hel beueden-gedeelte van Gelderland is door de Zuiderzee geïnundeerd. Men zegt dal menscheiren vee daar verongelukt zijn de pastoor van Wesepe zat met eenigen op het dak der pastorie. Door den dijkbreuk bij Elburg is ook geheel Zalk oudergeloopen en zijn de boeren met linn vee naar de hooger gelegen kerk en den dijk gevlugt Groot is de schade, zoowel daar als te Mastenbroek door het water aangerigt. Nabij Texel is iu den nacht Insschen 20 en 21 Di c. gestrand de Zweedsehe brik Edwina. liet schip is geheel weg en van de equipage, uit 14 man bestaande, zijn er slechts 4 gered. De geredden verklaarden dat in hunne nabijheid nog 5 schepen op hel punt stonden van te vergaan. Uit Harlingen meldt men bet. volgendeKapitein Ploeg, van bet kof schip Christina Jacoba, was onlangs in zee zeilende, toen bij bij herhaling om hulp hoorde roepen. Bij onderzoek gag hij een man boven liet water, wiens lioold alleen zigtbaar was; men trok hem spoedig met een baak aan en wierp hem een touw toe, hetwelk hij greep en zoodoende op het schip kwam; zoodra het schip eene haven bereikt had, werd hij aan land gebragt. Deze persoon heeft zekerlijk goed kunnen zwemmen, daar liet schip, waar van hij was afgevallen, reeds zeer ver weg was toen men hem vond. en het scheepsvolk, waar bij bij behoorde, hem reeds voor verdronken hield. Hij heelt eene vrouw en 4 kinderen. Te Lonneker, nabij de Pruissische grenzen, is Zondag II. het lijk ge vonden van een militair in Pruissische dienst, oud 20 jaren, die niet verlof uil Munster komende, zich naar zijnen vader, ontvanger aan bet Pruissisch grenskantoor Knalhutte. wilde begeven, en daartoe den weg over ons grond gebied had genomen. De man leed dikwijls aan flaatiwte, die hem ook ze ker thans op den weg is overvallen. '8 GRAVEN H AGE 24 December. Bij besluit van den 23slcn dezer heeft Z. M. goedgevonden, bij het wa pen der infanterie le benoemen lot 2den luitenantbij het lslc reg. de ser geanten W. J. C. Kalshoveu, 11. U. Rink, T. M. Kcyscr, L. W. J. J. Ramaer en L. J. A. J. Broman, alsmede den sergeant-majoor C. E. Wes terburger; bij het 2de reg. de sergeanten P. Pothoven, II. C. Smallenbach, F. de Groof, J. C. T. Bonman, L. P. van der Wal, J. Vlam, C. L. Beek en P. F. de Kok; bij het 3dc reg. de sergeanten-titulair K. 11. Dtiycker en R. de Lannoy, de sergeanten E. D. H. Mac-Leod, F: C. P. M. Watrin, L. II. M. Genet en J. K. C. Pompe van Mecrdervoorten den sergeant- majoor G. J. Noy; bij het 4de reg. de sergeanten A. Boxman, H.P. Muller, W. II. N. 'sGraeuwen, J. N. Hardeman, K. VV. P. Sceuwen en II. J. Prins bij het 5de reg. de sergeanten J. H. van Moll, A. W. van Roggen en VV. M. A. Buffart, den wachtmeester-titulair H. G. J. van Uoogstratende ser geanten G. A. Ueussen, A. Jonquière, jhr. 11. L. A. J. Bowicr, jhr. A. VV. Bowier en J. F. van Rossumbij het 6de reg. de sergeanten C. C. Krie gel', G. J. Bomberg, W. F. van Limborch van der MeerschA. E. Mooyaart, den sergeant-titulair A. L. J. H. Vertindende serganlen G. van Essen, L. 11. Huigens en J. van Voorlhuysen, den sergeant-majoor N. Bergman en den sergeant E. T. Picard; bij het 7de reg. de sergeanten A. Slokhuyzen, B. J. J. Magnin, F. H. A. A. Wagner, J. F. Sachse, P. L. Ualderiet, E. Muller en L. W. Muller, alsmede den sergeant-majoor A, VV. Constant; bij het 8stc reg. de sergeanten A S. de Ronde Bresser, J. F. Smith, J P. G. van Baer, A. J. van Ling, C. T. Verkerk, M. Jorissen, G, J, A. Versle gen en S. S. P. Lang. Voorts bij hel wapen der artillerie tot 2den luite nant: bij bel 2de reg. vesting-artillerie, den sergeant-titulair E. Thesingh; en hij hel 3dc reg. vesting-artillerie, de sergeanten-titulair J. W. K. Verwey en P. van der Meer. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De beer mr. J. W. Schuurman, nieuw benoemd raadsheer in het prov. gereglshof in Zuidhofland, heeft heden hij den hoogen raad (burgerlijke kamer) den bij de wet gevorderden ambsleed afgelegd. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGI5LAA I». LONDEN, 22 December. Daar het bestuur der wereldtentoonstelling heeft afgezien van liet plan om de toegekende eereblijken op eene plegtige wijze aan de bekroonde in zenders nil te reiken, zoo zullen die eereblijken aan de Etigelscbc inzenders teil spoedigste uitgereikt worden, en de door buitenlanders behaalde huil worden toegezonden door tusschenkomst der commission, die in ieder land door de regering voor de tentoonstelling zijn ingesteld. De getuigschriften van eervolle vermelding zullen niet vóór het midden der maand Januarij gereed zijn. De zware storm, die dezer dagen beeft gewoed, heeft op de kusten groote verwoestingen aangerigt. De werkplaatsen van de bh. Strong en Barnes, scheejisbouwmeesters te Ramsgate, zijn geheel verwoest. Ook uit Dover ontvangt men treurige herigtcn. De Belgische postbooten zijn aldaar twee dagen moeten verblijven. Berigten uit Peru melden, dal er op den 16den Nov. te Guayaquil een zware brand heeft gewoeddie hij bet vertrek der mailboot nog niet was gebluscht. Reeds toen waren 20 gebouwen en eenige millioenen ponden cacao verbrand. FRANHKIJIi. PAHI.1S, 22 December. Men verzekert, dat de keizer, iu aanmerking nemende dat hij sjioedig in de troonrede eeii algemeen overzigt zijner staatkunde zal moeten geven, van zijn voornemen tot liet uitvaardigen van bel manifest, waarvan vroeger gesproken is, heeft afgezien. Gisteren nacht zijn alhier drie jonge Polen gavangen genomen. Hunne papieren zijn mede in beslag genomen. Per "I'eJe^s-isaf. 'sGRAVF.NIIAGE, 24 December. De algcmeene beraadslagingen over de begrooting zijn in de zitting der eerste kamer van heden afgeloopen. Nog enkele sprekers hebben financiële en koloniale bezwaren aangevoerd. De minister van financiën heeft breedvoerig de financiële bedenkingen, gisteren en heden geopperd, wederlegdwaarna nog door enkele leden replieken zijn gehouden. Daarna beeft de minister van binneulandschc zaken er op gewezen, dat het verkeerd is om zijne stem over de begrooting vast te knoopen aan toekomstige welsvoordragten of half onderzochte ontwerpen, die nog niet eens de eerste kamer bereikt hebben. Daarna zijn de hoofdstuk ken i en II met algemecne stemmen aangenomen. Hoofdstuk III, buiteii- landsehe zaken, is in discussie gekomen. De heer Boreel was daartegen. Nadat de heer van der lleim nog tegen het hoofdstuk buitenlandsche zaken gesproken had, is de voortzetting der beraadslagingen bepaald op overmor gen, Vrijdag, ten 12 ure. TURYN, 23 December. Het door eenige Fransche bladen medegedeelde geruchtdat er oneenigheid bestaat lussclien de ministers en er eene veran dering van ministerie le wachten is, wordt door het officiële blad tegenge sproken. Men spreekt van eene reis des konings naar Parijs ter gelegenheid dat de zoon van prins Napoleon zal gedoopt worden. MARSEILLE, 23 December. De tijdingen uit Rome van 20 dezer behel zen liet volgende: Op las', van liet ministerie zullen weldra de kiezerslijsten in orde worden gebragt. De Paus heeft 300.000 fr. bijgedragen voor de nieuwe werken van Civita Veceiiia. Generaal d'Hugues en kardinaal Malhieu keeren naar Frankrijk terug.De bladen van Rome beweren, dal over een maand „He kloosters in Napels zullen worden opgeheven. PARIJS, 23 December, La Francs meldt het volgende; mgr. Chigi zal

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1