LEÏMCIIE €0 I R A AT. 1862. WOENSDAG 24 DECEMBER. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. I54/1 I De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Uithoofde van het KERSFEEST zal de Courant van Vrijdag aanst. Woensdag avond worden uitgegeven. BINNENLANDSCtlE BEKKiTEN. LEYDEN, 23 December. De heer mr. J. van Ouleren, nieuw benoemd president bij de arrondisse- menls-reglhank alhier, heeft gisteren voor het prov.-geregtshof in Zuidhol land (burgerlijke kamer) den b(j de wet gevorderden ambtseed afgelegd. Tijdens den storm op Vrijdag en Zaturdag II. was er van de pinken te Katwijk slechts een afwezig; de andere waren voor den storm met de laatste vracht steurbaring behouden terug gekomen. Van de pinken te Noordwijk, schoon alle te huis, waren er drie op het strand van het an ker geslagen, doch Zondag morgen, toen de storm bedaard was, aangedre ven en op het strand gezet. Op onderscheidene plaatsen hebben de duinen, waarlegen de zee zich buitengewoon hoog verhief, geleden. Bij laatstge noemd dorp is het gedeelte van eene duin, ter grootte van ongeveer 10 el len, afgeslagen. Op sommige plaatsen, onder anderen te Voorscholen, heerschen de mazelen zoowel onder volwassenen als onder kinderen. Aan den Leydschen- dam, waar deze ziekte vrij algemeen geheerschl heeft, is zij aan het afnemen. Men verneemt, dat van de uit Nederland te Londen ten loon gestelde goederen verscheiden verkocht zijn, en dat de overige goederen in de beste orde terug zijn ontvangen. Van wege het ministerie van finantiën is uit aanmerking dat de ver zending van brieven naar Ned. Indie met de landmaal, of door middel der gesloten brievenmalen naar Suriname en Curacao over Engeland, in de laatste jaren meer en meer algemeen is geworden, en daarentegen het ge bruik maken van bijzondere scheepsgelegenheden thans onder de uitzonde ringen moet worden gerekend, ter algemeene kennis gebragt, dat voortaan alle brieven bestemd naar de genoemde Ned. koloniën, ook dan wanneer daarop geene bepaalde aanwijzing tot verzending met de Indische landmaal of met de West-Indische brievenmalen gevonden wordt, bij voorkeur zoo wel door de postkantoren in het rijk als door die in de bedoelde koloniën met die versnelde middelen zullen verzonden worden. Daarentegen zal de verzending met bijzondere scheepsgelegenheid op den voel van zeebrieven zich bij uitsluiting bepalen tol de brieven, op welker adres die wijze van verzending van de zijde der belanghebbenden door de eene of andere vermel ding genoegzaam wordt aangewezen. Tc Botterdam is, ten gevolge van eene aanklagte, door een der com missarissen van politie een onderzoek ingesteld bij een ingezeten die verdacht werd op clandestine wijze van de nieuwe Roiierdamsche gasfa briek gas te verbruiken. Het onderzoek heeft tot de ontdekking geleid, dat die ingezeten een gastoestel met vier branders in zijne woonvertrekken had doen inrigten en wel op eene aan genoemde fabriek behoorende en aan zijne woning aanwezige pijp, waaruit hij op frauduleuze wijze gaslicht brandde. Te Rotterdam is Zaturdag II. door den hoogen vloed, waarhij het water rees tot 3 el 18 duim boven R. P., de gehcclc buileustad op nieuw onder water gezet. Men voer daar met schuilen over de markt en roeide langs de havens, als of het gewone vaarwaters waren. In vele wonin gen tier neringdoenden zag hel er treurig uit, daar niet alleen de nering veelal stil stond, maar daarenboven veel koopwaren als anderzins bescha digd of ten eenenmale door het water bedorven waren. Veel schade is ook toegebragt aan de koopwaren die op den wal gelost waren en tot inladen gereed stonden. De stadswerken hebben mede veel geleden. Ook op andere plaatsen is door den storm het water zeer hoog gedreven en dientengevolge door overslroomiug schade veroorzaakt. Delfshaven is vier malen onder water gezet. Er is veel schade aan huisraad, levensmid delen en koopmansgoederen geleden, terwijl er een aanmerkelijk gedeelte van do schans is weggeslagen. Uit Amsterdam meldt men dat de dijk van den Buiksloterham is doorgebroken; het water stond aldaar aan den Bui tenkant gelijk met de straat. Uit Zwolle meldt men van den 20stcn het volgende: »Door den heOgen wind, die sedert gisteren uit het noordwesten waait, is het water bij en om deze stad zoodanig opgestuwd, dat niet al leen de buitengracht buiten hare boorden is getreden maar ook alle laag gelegen stralen, die anders zelden last van overstrooming hebben, zijn ondi rgcloopen. Sedert den morgen loopt de Diezerdijk over. Het gerucht verspreidt zichdat geheel Mastenbroek geinundeerd isook hel Vecht water moet wassende zijn. De Kaderdijk is doorgebroken en de Zwarte- watersdijk, tusschen hier en Hasselt, loopt op onderscheidene plaatsen over, terwijl het water zich in den polder van Mastenbroek ontlast. Het water is thans om en bij deze stad cenigzins vallende, hetgeen men aan de on derscheidene overloopen en doorbraken meent te moeten toeschrijven. Te Kampen staal het water een geheel eind op den wal aan de IJssclkade, zoo zelfs, dat het aan den IJsselkant in de tuinen en huizen is geloopen. Het water is mede op het Kamper-eiland ingeloopen en dit staat geheel onder." Te Elburg is in den zeedijk een doorbraak gevallen, waardoor hel dorp Doornspijk is overstroomd. Te Hoorn is de dijk achter het huis van correc tie zoodanig overgeloopen dat spoedig het lagere gedeelte geheel onder water stond. Men moest zelfs de gevangenen uit de cellen naar elders verplaatsen; alles liep echter in de beste orde af. De Zeeuwsehe eilanden zijn mede niet weinig door den hoogen waterstand geteisterd. Te Vlissingen is door de Engelsche stoomboot Atster eene brik maslcloos binnen gesleept, de kapitein en een der opvarende waren verdronkenbij Zoutelande is een Pruissisch schip, Conrad genaamd, geheel vergaan; van de bemanning werden alleen kapitein, stuurman, timmerman en kok gered; al de overigen zijn veronge lukt. Voorts verneemt men nog, dat voor hel dorp Egmond is gestrand het Zweedsche jagt Mathilda Christinakapt. C. Berg, geladen met 40 last haver, van Gothenburg bestemd naar Londen. De kapitein en 4 man zijn gered, de stuurman, die zich in zee geworpen had, is daarbij omgekomen. Iets verder is gestrand eene Noordsche sloep met 29 last gerst, van Olborn naar Londenook bij dit geval is een matroos verdronken. Ook eene Oostfriesche schooner-galjootmet gerst van Riga naar Schiedamis gestrand. De bemanning van dit vaarluig is gered. Volgens waarnemingenop het kon. meteorologisch observatorium te Utrecht gedaanwas in den nacht van Donderdag op Vrijdag te 5J uur de sterkste windstoot 75 Ned. pond. op de vierk. el in den nacht van Vrijdag op Zaturdag kwart voor 3'uur 80 N'ed. ponden, en Zaturdag avond ten half tieu uur 82 en 's nachts 87 Ned. ponden drukking. Door Teylers godgeleerd genootschap is besloten de volgende vraag, als prijsslof voor hel jaar 1863, uit te schrijven: »Wat leert de geschiede nis omtrent den invloed dien def zoogenaamde empirische wijsbegeerte in Engeland, en vandaar uitgaande, in Frankrijk en Duitschlandop de Chris telijke theologie en kerk uitgeoefend heeft, en in hoever mag deze getuige nis der geschiedenis strekken tot maatstaf ter bcoordeeling van de waarde en beteekenis voor de godsdienstwetenschap van de empirische methode, of methode der exacte wetenschappen die thans als methode voor deze we tenschappen des geestes aanbevolen wordt." Hel tweede genootschap van Teylers stichting heeft besloten voor hel jaar 1863 de volgende prijsvraag uit te schrijven, betreffende het vak der schilderkunst: IIcl genootschap verlangt een crilisch onderzoek naar de vorming van Rembrandt van Rijn, als kunstenaar; naar den invloed zijner voorgangers en tijdgenooten op zijn talent, en naar de waarde, welke hij aan hunne werken heeft gehecht." Het genootschap is van oordeel, dat ten aanzien van dit laatste punt de bekende inventaris van des kunstenaars bezitlingen ook met vrucht zou kunnen worden geraadpleegd. Hel voorloopig verslag van rapporteurs van de afdeelingen der tweede kamer betreffende het wets ontwerp tot regeling van "het middelbaar onder wijs bevat 0. a. het volgende: ln eene der afdeelingen kwam men terug op den in het vorig 'voorloopig verslag geuiten weusch, dat door de regering een algemeen overzigt van den tegenwoordigen toestand van het middelbaar onderwijs aan de kamer wierd medegedeeld. In weerwil van de daartegen ingebragte bedenkingen, werd door vele leden in het gevoelen volhard dat bij het tegenwoordig wcls-ontvverp het doel en de ontvang van het middelbaar onderwijs in een te beperkten zin z(jn opgevat. Naar hunne opvatting bestaat het criterium van het middelbaar onderwijs niet zoo zeer in de daaronder te rangschik ken leervakken, als in den leeftijd der onderwezenenen in de wijze, waarop aan dezen de leerstof door den onderwijzer wordt medegedeeld. Daarom konden zij hel niet goedkeurendat de gymnasia en Lalijnsche scholen niet in dc voorgestelde regeling van het middelbaar onderwijs be grepen zijn. Er was iets gewrongens in de wijze, waarop die uitsluiting van regeringswege wordt verdedigd, evenzeer als in de redenering op bladz. 4 der tegenwoordige memorie van toelichting, die de strekking heeft om de opname der polytechnische school in deze wet te regtvaardigen. De rege ring erkent, dat het onderwijs aan de polytechnische school, met andere takken van middelbaar onderwijs vergeleken, zonder twijfel hooger onder wijs is, maar steil zekere wettelijke beteekenis van liet middelbaar onder wijs daartegen over, die, althans naar dit gevoelen, niet in den aard dei- zaak, maar in hare eigene, eenzijdige opvatting ligt. Deze wijze van be schouwing der zaak vond bij vele andere leden tegenspraak. Er waren daaronder die het gevoelen bleven voorstaan, dat de grondwetgever van

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1