LEYDSCIIE O IJ IIA AT. WOENSDAG 17 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijd a g uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. N°. 151. Uil: ■l - I - :y- De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cenls verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 22 (blad 26) der Handelingen 'IJ van d--n (lemeenteraad. «INNFmAlNDSGHl LEYDEN, 16 December. Heden nacht omstreeks 2j uur viel de nachtwaker W. F. Wolters bij de Beestenmarkt in het water, en zou waarschijnlijk in de diepte het leven hebben verloren, zoo niet de tirailleur le kl. VV. van den Heuvel van het le bat. 4C reg. inf., die in de onmiddelijke nabijheid op schildwacht stondhem niet eigen levensgevaar had gered. Het zware mistige weder en de daardoor ontstane volslagen duisternis was oorzaak, dat genoemden nacht waker, in de uitoefening zijner dienst, dit ongeluk trof. Gedurende den geheelen avond van II. Zondag vertoonde zich van het noord-oosten tot het westen, hoog boven den horizon, een helder, dikwijls een schitterend noorderlicht. De hoögleeraar J. van der Hoeven heeft dezer dagen bij den boek handelaar A. C. Kruseman te Haarlem het licht doen zien eene bro chure, getiteld: Benige mededeelingen omtrent de voortvaarden tot ver krijging der bevoegdheid tot uitoefening der geneeskundedie buitens lands vcreischt wordenwaarop wij, in liet belang der zaak, de aandacht vestigen. Reeds in de maand Julij waren door dien hoogjeeraar, in het Ned. Tijdschrift voor geneeskundecenige bedenkingen medegedeeld om trent het door de regering bij de tweede kamer der sialen-generaal aange boden ontwerp van welregelende de voorwaarden tot verkrijging der be voegdheid van geneeskundige, apotheker, enz., en sedert dien lijd is, door al wal omtrent dat ontwerp in het midden is gebragtzijpe overtuiging niet aan het wankelen gebragt dal de voorgedragen wetsbepalingen tot na deel van onze hoogescholen en van den wetenschappeljjken rang der genees kundigen verstrekken moeten. In het bovengenoemd geschrift komt de hoogleeraar niet nader op deze zaak terug, oiaar heeft hij zich alleen leti doel gesteld na te gaan, hoe in andere beschaafde landen door den wetgever dit punt geregeld is. Achtereenvolgens doet lij] opgaven betreffende die regeling in hel groothertogdom Baden, Hanover, Wurlemberg, Pruissen Saksen, Frankrijk en Denemarken en trekt ten slotte het resultaat van zijn ondczoek in de volgende punten te zamen: 1°. lu vele staten beslaat ouder de geneeskundigen geene volkomen ge lijkheid van stand. 2°. Volkomen gelijkheid van stand bestaat slechts daar, waar lot uitoe fening der geneeskunde bij allen de doctorale promotie vereischt wordt. 3'. In die staten, waar de doctorale promotie niet vereischt wordt, is echter universitaire vorming en liet verblijf aan eene hoogeschool een on misbaar vereischle. 4°. lu stalen, waar men vroeger andere en verschillende inrigtingen bui ten de hoogescholen had, ter opleiding hetzij van geneeskundigen, hetzij van chirurgen, heeft men die inrigtingen opgeheven. 5°. In Saksen en Frankrijk is hit universiteits examen tot het verkrij gen van den doctoralen graad tevens staals-examen. In andere landen wordt tot de bevoegdheid, om de geneeskunde uit le oefenen, het afleggen van een staats-examen vcreischt. liet kan mijn oogmerk niet zijn, zegt de hoogtceraar, aan het einde zijner mededeelingen, wat buitenslands geschiedt onbepaald ter navolging aan te prijzen, maar ik moet opmerken dal hetgeen in het wetsontwerp wordt voorgesteld, zoo ver ik heb kunnen nagaan, buitenslands niet be slaat, en, waar het vroeger bestond, afgeschaft is. De uitgave van den almanak der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank >oor 1863, 6de jaargang, wordt hierachter aangekondigd. Under de gewone jaarboekjes verdient deze almanak, zoowel wegens het doel ais wegens den inhoud, loffelijke vermelding. Nieuwe verklaringen van geneeskunstoefenaren ter veroordeeling van den sterken drank als volks drankbij het hoofdbestuur ingekomen, gaan hel mengelwerk vooraf. Aan dit hoekje moge eene ruime verspreiding ten deel vallen. Door den minister van oorlog zijn wederom de vereischle bevelen ge geven en de chefs der infanteriecorpsen gemagtigd om zoodra mogelijk, althans in den loop dezer maand, nog zoo veel daartoe hel eerst geregtigde miliciens der ligtiug van 1861, die zich in activiteit bevinden, met groot verlof naar hunne haardsteden terug te zenden, totdat hel blijvend gedeelte, namelijk vrijwilligers en miliciens, tot 33 man per compagnie hij ieder regi ment infanterie zjj gedaald. De commissie voor de verloting ten behoeve van den watersnood heeft zich gedurende den laalslen lijd bezig gehouden met liet onderzoek of nog sommigen in de termen vielen, om, ingevolge het oorspronkelijk uitgegeven prospectus, hulp van deze commissie te erlangen. Na aan alle gegronde aanzoeken te hebben voldaan heeft zij besloten zich te ontbinden op het jj tijdstip, dat de Staatscourant liet verslag van het beheer, door de com missie gevoerdzal hebben opgenomen. Reeds heeft zij het overschot van de haar toevertrouwde gelden, ten bedrage van 5000 a ƒ6000, toegezon den aan de Amsterdamsche commissie, die het overschot der door haar verzamelde gelden in 's rijks grootboek heeft doen inschrijven, ten einde in later tijd, bij onverhoopte walerrampen in Nederland, tot ondersteuning van noodlijdenden le worden aangewend. Als eene bijzonderheid wordt door het Hbl. medegedeeld dat op Vrijdag 5 Dec. jl.bij gelegenheid van het St. Nieolaasfeestover den llol- landschen spoorweg zijn verzonden ruim 7000 stuks beslelgoederen aan 5500 verschillende adressen. Uit Botterdam meldt men, dat dr. A. Pierson dezer dagen op de no minatie geplaatst voor den leerstoel der bespiegelende wijsbegeerte hij de akademie te Groningenden minister van biunenl. zaken heeft verzocht voor het genoemd professoraat niet verder in aanmerking te komen. Te Hoorn stond dezer dagen voor de arrond -reglbank teregt een jong meiisch, van naauwelijks 23 jaren, v. D. genaamd, die sedert zijn 13de jaar reeds zes maal lot straf is veroordeeld en zelfs eens tol twee jaren gevangenis. Het feit, waarvoor hij thans leregt stond, was hel berooven eener boerin van al hare gouden versierselen en bloedkoralen. Voor het geld, dat dit opbragt, hield bij bruiloft. Hij werd kort na zijn trouwdag gevangen genomen. Te Arnhem is gevankelijk binnengebragt zekere H. lley, uit Ede, ver dacht van poging tot moorddoor in den avond van den 5dcn dezer maand op zijne huisvrouw, die te bed lag, een met hagel geladen pistool af te schieten, welk schot zijne vrouw niet heeft getroffen, daar eene andere vrouw, welke daarbij toevallig tegenwoordig was, hem bij den arm frok, met dat gevolg, dal het schot liern zelf trof en hij een vinger daarbij verloor. Eenigen lijd geleden bad te 's Hertogenbosch eene vechtpartij plaats, bij welke gelegenheid een der vechtenden zijne tegenpartij een gedeelte van den regferduiin afbeet. Voor dit feit werd hij tot een jaar cellulaire gevan genisstraf veroordeeld. De verwonde stelde daarenboven later eene burger lijke vordering tot schadevergoeding in. De reglbank heeft thans dien eisclt toegewezen en den gedaagde veroordeeld tot betaling eener schadevergoeding van ƒ400 en in de kosten van hel proces ad 390. Men schrijft van Sierra Leona aan de N. R. C., dat aldaar op den 20stca Uctober 11. door den Britschen kruiser Espoir is opgebragt het Nederl. barkschip Janegezagvoerder B. Prince, zijnde onder verdenking van schuldig te zijn aan liet drijven van slavenhandel. 's GRAVEN HAGE, 16 December. Z. 1Y1. heeft lol regler in de arrond.-reglbank te Winschoten benoemd den heer mr. E. A. Sandbrink, thans regter in de arrond.-reglbank te Utrecht. Heden heeft er weder op de goederen van Z. K. II. prins Frederik eene grootc jagtpartij plaats gehaddie door vele aanzienlijken werd bijgewoond. Na afloop der jagtpartij werd er diner bij Z. K. H. gehouden. In den ziekle-loesland van den heer mr. D. Donker Curtius is eene meer gunstige wending gekomen. Volgens de N. R. C. is het alhier loopende gerucht, dal de heer Sloet van de Beele zijn ontslag zou gevraagd hebben als gtyiverneur-generaal van Ned. Indie, van allen grond ontbloot. Bij de heden alhier door de commissie voor de staatsspoorwegen ge dane aanbesteding van het maken van den aardebaanbruggen enz. voor den spoorweg Utrecht-Kuilenburgis dat werk afgemijnd door den heer P. Veen- court, te Breukelen, voor 219.000. Bij de herhesieding van hel houwen van schutsluizen aan de monden van hel kanaal door Zuid Beveland, was in massa de minste inschrijver de heer P. van Limburg te Rotterdam, voor 1,071.800. De eerste kamer heeft in hare zitiing van gisteren met algemecne (32) stemmen aangenomen de volgende wets-ontwerpendat tot vaststelling der begrootiiig voor de gestichten te Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1863; dal tot verandering der grensscheiding tusschen de gemeenten Zutphcn en Brummendal tot vaststelling der begrooling van de algemeene landsdruk kerij dienst 1863; dat tot vaststelling der begrooling wegens den arbeid der gevangenen, dienst 1863; dat tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioen-fonds voor burgerlijke ambtenaren, over 1863, en dat tot goedkeuring eener dading tusschen den staat eri de gemeente Maastricht. Tweede Ifmiier der Sta ten-tiener rust. Avondzitting van Zaturdag 13 December. Aan de orde was de beraadslaging over hel ontwerp tot vaststelling der wet op de middelen. Onderscheidene punten werden daarbij besproken, zoo als de accijns op de suiker en die op bel zont, de weiischclijkhcid dei- opheffing van personele belasting op de pakhuizen van den handelde on grondwettigheid der patenten enz. Nadat de minister »an linanliën de on derscheidene sprekers had beantwoord, werden de verschillende artikelen goedgekeurd. De bijdrage uit de koloniale geldmiddelen werd, ten gevolge

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1