Per Telegraaf. Men heeft berigt ontvangen van den moord van een officier, twaalf matrozen en twee mariniers, behoorende tot de bemanning van het gewa pend stoomschip Penguin, hetwelk aan de Oostkust van Afrika kruiste ter onderdrukking van den slavenhandel. Met twee booten aan land gegaan om op eenige slavenhandelaars te passen, werden zij door cene groote over- magt der inboorlingen aangevallen en vermoord. De Penguin was later naar de plaats geslevend om wraak te nemen en had ongeveer 20 van de moordenaars weten meester te worden. In de Amerikaansche dagbladen leest men eene advertentie, waaruit blijkt, dat de regering de leverantie van 2000 doodkisten wil aanbesteden; voorts eene advertentie van D. W. Kolbe te Philadelphia, die kunslbeenen wil leveren voor 50 doll, per stuk, wanneer 2 ij het afgezette been lot boven en voor 35 doll., wanneer zij dat beneden de knie moeten vervangen. FRANKRIJK. PARIJS, 11 December. De Moniteur geeft verslag van het gehoor door den keizer aan den heer von Bndberg, den Russischen gezant, ter overhandiging zijner geloofs brieven verleend. De gezant gaf bij die gelegenheid te kennen dat zijn sou- verein alles zou doen tot ontwikkeling der vvederkeerige sympathie tusschen twee groote natiën, wier verbond berust op de juiste waardering der beider- zijdsclie belangen. De keizer heeft o. a. geantwoord, dal de sedert 6 jaren tusschen hem en den keizer van Rusland bestaande vriendschappelijke betrek king te grooter kans van duurzaamheid had, daar zij ontstaan was uit vveder keerige sympathie en uil hel besef van het waarachtig belang der beide rijken. Tot hoogleeraar in het Sanskrit aan hel Collége de France is benoemd de heer E. Foucaux. De heer Leverrier heeft vergunning verkregen tol hel oprigten van een aan tal dusgenaamde astronomische stations, in verband met hel observatorium alhier. Le Pays deelt ongunstige berigten mede uil Japan. De Europesche consuls zouden het in het belang hunner veiligheid raadzaam geacht hebben zich terug te trekken op een Engelsch schip en voorts hebben besloten dat de Fransche, Engelsche, Russische en Amerikaansche schepen eene demon stratie tegen Jedo zouden doen. Genoemd blad meldt voorts uit Hongkong, dat de Engelsche regering in onderhandeling is over den aankoop van Sera- wak op het eiland Borneo. Volgens berigten uit Madrid heeft de generaal Prim in den senaat be langrijke bijzonderheden medegedeeld omtrent de Mexicaansche aangelegen heden. Volgens zijne verklaring is generaal Almonte er openlijk voor uit gekomen, dat de Fransche wapenen den aartshertog Maximiliaan op deu Mexicaanschen troon zouden plaatsen. Dat was namelijk in het begin der expeditie, nu schijnt de Fransche staatkunde andere bedoelingen te hebben. Hel was nog steeds zijne overtuiging dat hij verstandig had gehandeld met zich weder in te schepen. De Mexicanen zijn tegen den monarchalen re geringsvorm gestemd. Hij verwacht voorts, dal de expeditie Frankrijk groote sommen zal kosten, dat zij lang zal duren en haar doel niet zal bereiken. ITALIË. In de zitting van de Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft de heer Farini het programma van hel nieuwe kabinet voorgedragen, hetwelk met toejuiching is ontvangen. In dat programma wordt o. a. gezegd, dat de regering, in het onwrikbaar vertrouwen op het tot stand komen der eenheid van Italië, zich zal onthouden van beloften, die wel eens niet onmiddellijk zouden kunnen vervuld worden en dat zij den loop der gebeur tenissen hoopt af te wachten, zonder illusie en zonder ontmoediging. De Opinione zegt omtrent het programma van het ministerie: «liet zal dezelfde aria van vroeger zijn, maar het zal die beter zingen." 'sGRAVENHAGE, 13 December. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over het wets ontwerp betreffende de water wegen voortgezet. Het amendement van den heer Mijer werd verworpen en art. 1 van het ontwerp der regering, houdende bekrachtiging van de concessie aan den heer Jager verleendtot doorgraving van Holland op zijn smalst, aangenomen met 39 tegen 24 stemmen. Art. 2 (waterweg van Rotterdam) werd aangenomen met 60 tegen 3 stemmen. Daarna had de eindstemming plaats over de geheele wet en werd die aangenomen met 37 tegen 26 stemmen. MARSEILLE, 12 December. Volgens berigten uit Konstantinopel van den 4dcn hadden de aldaar woonachtige Grieken hel plan gevormd om met het portret van prins Alfred een optogt door de stad te houden en hem voor het hotel der Engelsche ambassade als koning uit le roepen. De auto riteiten hebben deze demonstratie evenwel belet. De gezondheidstoestand van den Sultan baarde nog steeds bezorgdheid. PETERSBURG, 13 December. Het Journ. de St. Pél. bevat heden een antwoord op het artikel van la France van 7 dezer, en zegt o. a.«Wij herhalen dat Rusland de eerste mogendheid is geweest, die zich geplaatst heeft op het terrein van hel prolokol van 1830 Geen Russische candidaat voor den Griekscheu troon is gesteld. Rusland heeft steeds het oog geves tigd op het Oosten, hel wil daar rust, op den grondslag van de staatsbe langen, in vereeniging gebragl met de hartstogten des volks." li IK K li X SKSi WS. Tc Dordrecht is tol pred. bij de lied. herv. gemeente beroepen ds. P. Steen, te Delden. Ds. J. Eigeman, le Oud-Loosdrechtheeft voor drie beroepingen, naar Axel, Broek op Langendijk en Hengelo, hedankt. T SS Jk De verlofganger der nationale militie, JOHANNES BOOT, behoorende lot het lsle escadron van het 4de regiment dragonders, behoort zich, in zijn be lang, ten spoedigste ter secretarie der gemeente Leyden aan te melden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: 1". dat tol hoofdonderwijzer der openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lsle klasse voor jongens binnen deze gemeente is be noemd de lieer GEBARDUS JAPIKSE; 2°. dat die school geopend wordt den 12dcn Januarij 1863; 3°. dat lol het doen inschrijven van leerlingen aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven ter gemeente-secretarie, dagelijks (zon en feestdagen uitgezonderd) van des voormiddags 11 tol 's namiddags ten 2 ure; 4°. dal bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewijzen van ge boorte inschrijving en van koepok-inenting der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehadopgave moet geschieden van den naam des geneesheers die ben heeft behandeld 5°. dat, na de inschrijving bij de opening dier school, voor de eerste maal In de maand dulij weder nieuwe leerlingen aangenomen wordenen dat tusschentijds geene kinderen (uitgezonderd die van ouders, welke zich van elders in de gemeente vestigen) kunnen worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Lf.vben, 13 December 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doei te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 10den dezer maand invorderbaar verklaard. Kohier van hel Palentregt, over het dienstjaar 1862 en 1863, tweede quartaalterwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den hij de Wet bepaalden voel, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 13 December 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den l!)Jcn Augustus 1861 (Staatsblad n". 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij van het jaar 1863, hun 19de jaar zul len zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1844, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20sle ingezetenen zijn gewordende verpligting tot het doen van aangifie voor de nationale militie in de maand Januarij 1863. Zij geven daarbij kennis: dat, wie rnoet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie op den lste" Januarij van het jaar hun 19do jaar waren ingetreden. - Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2». hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dicnstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Ilij, die eerst na het intreden van zijn 19e jaar, docli vóór het volbrengen van zijn 209tc, ingezeten wordt, is verpligt, zich. zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, dat, in welke gemeente men inoet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16, der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2". van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft, voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen deri lslcn en den 31steD Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overledenzijn voogd tot liet doen van die aangifte verpligt. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat lot deze inschrijving wordt gezeten op het raadhuis, des morgens van 10 tot 'snamiddags 3 ure; op Maandag, den 13 Januarij de bewoners van de wijken 1 2 en 3. Dingsdag, 14 a 4 en 5. a Woensdag, 15 s 6. x> Donderdag, 16 s »7. Vrijdag17 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-actendie ieder belanghebbende bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van din ingeschrevene, behoort over te leggen, dage lijks, (de Zon- of Feestdagen uitgezonderd) zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure, wanneer tevens voor de zoodanigen, die hier niet zijn geboren, aanvrage,ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Couranten van den 15den, 22slcn en 29slen dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornd. Leyden, 13 December 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. AKADJEIMIK-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCnOOL. Den 13den December de heer J. L. A. Stolk, van Bemmel, in de regten, met Stellingen'. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE IIOOGESCHOOL. Den llden December de heer E. J. Dicst Lorgionvan Hallum, in de god geleerdheid, na verdediging van eep proefschrift over Regnerus Praedinius. Bestuurderen van het Werkhuis berigten onder dankbetuigingdat bij hen is ontvangen door tusschenkomst van den Heer Stoffels van N. N. ƒ2.50. Bestuurderen voornoemd, B. F. KRANTZ, Voorzitter. STOFFELS Secretaris. AD FEBTENTIEN. Ondertrouwd Leyoen 12 December 1862. Eenige kennisgeving. G. J. C. A. COCIIIUS, Kapitein bij het O. 1. Leger, en W. C. STOKI1UIJZEN. Heden overleed, na eene korlstondige ongesteldheid, onze geliefde Zuster HELENA JOZINA EICHMAN, in den ouderdom van 41 jaren. Uit aller naam Leiden, 11 December 1862. J. II. EICHMAN.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2