LIYDNdlE COURANT. N'. ISO. MAANDAG 15 DECEMBER. De Courant toordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 December. Door den heer D. C. Molenaar, dezer dagen alhier overleden zijn, naar wij vernemen, de volgende legaten vermaakt: aan de diaconie der Ned. hervormde gemeente ƒ5000 inschrijving 2pCl. Werk. Schuld; aan het geref. minnehuis ƒ2000 dito; aan het H. G. of arme wéés- en kinderhuis ƒ5000 dito; en aan het geref. oude maunen- en vrouwenhuis ƒ3000 dito, alles vrij van succcssieregt. Door het overlijden van mej. J. C. Wins is een vruchtgebruik gedevol- veerd van Engelscite fondsen, ter waarde van ongeveer ƒ40000, welke thans verkocht moeten worden, en waarvan een vierde komt aan de hfliszltten- en diaconie-armen en een vierde aan de vereenigde gast- en leprooshuizen. Een twaalftal pinken te Katwijk is begonnen met niet meer ter steur- haringvisscherij uil te gaan, maar zich gereed té maken om eerlang de zeevisscherij weder aan te vangen. De andere pinken worden van lieverlede met de laatste vracht bokking en voor hetzelfde doel te huis verwacht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeneu bedroeg gedurende deze week dagelijks1 van 262 tot 310 persoitéii. Men zegt, dal het geïncrimineerd geschrift, door den minister van oor log bedoeld bij de verdediging zrjner begrooting, zou zijn hel opstel van den luitenant de Roo van Alderwcreltvoorkomende in het laatste n°. van het Vaandel en ook afzónderlijk uitgegeten onder den titel: »de kadettenscho- len in Zwitserland; eenc bladzijde uit de geschiedenis van de opvoeding des Zwilserschen volk-s." De genoemde heer was namelijk belast met de instructie der ondcr-ofïicieren bij hel reg. grenadiers en jagers en is dezer dagen plotseling uit die betrekking ontslagen. (f7. ju.) Dit Dordrecht meldt men het vólgende: door d'. W. J. O. Sluiter zijn, ter inschrijving op hel grootboek ten behoeve der diakonie-armen van de Ned. herv. gemeente alhiér. van een onbekenden gever of geefster ont vangen zes certificaten werk. schuld, ieder groot ƒ1000, rentende 2j. pCt. Uit Hoogcarspel in Noördlrojland nieldt mendat in die streken bijna geen land méér té koop is. firïe duizend gulden voor, een bunder is daar geéiï buitengewone prijs meer. Uil het laatste verslag betrekkelijk dfe verpleging en het onderwijs in Ml IVedérratldsche gasthuis voor óoglijders té' Utrechtuitgcbragi' door den hoogleeraar F. C. Donders, directeur dier instelling,- blijkt, dat het aantal behandelde personen in liet laatste jaar gestegen was tol 1052, terwijl op iederen dag des jaars gemiddeld 30 bedden bezet waren. De behandelden behoorden tot alle provinciën des rijks. De resultaten van behandeling- dér verschillende lijders waren volgens dit verslag allezins voldoende. Verreweg hel grooste deel verliet hersteld de inrigtingterwijl de meeslen der niet Herstelden zich toch in eene verbetering van hun toestand mogien verheugen. Men meldt uil Kampen: in den paardenhandel schijnt hier eene nieuwe methode in zwang te komen, wordende zij thans bij het pond verkocht. Jl. Zathrdag is namelijk aan de stadswaag alhier een hit gewogen, die eene zwaarte had van 238 Ned. pond en 15 cents per pond opbragt. Tot rector van het gymnasium te Ootmarsum is door den minister van binnenl. zakenop voordragt van het gemeentebestuur, benoemd de heer dr. Guicherit-, van Haarlem. Naar men verneemt, zegt de N. Winsch. C., is den ontvangers der in- en uitgaande regten aangeschreven, om opgave te doen van de over de jaren 1861 en 1862 ingevoerde lucifers, waaruit men afleidt, dat bij de regering het plan bestaat om, in navolging van Frankrijk, daarop eene belasting te leggen. Door den gemeenteraad van Middelburg is tot opzigter bij de fabricage- werkett in die gemeente benoemd de heer C. L. van Sorge aldaar, met 11 van de 15 uitgebragte stemmen. De heer W. van Geer, te Leydcrdorp, verkreeg 2 stemmen. Naar men verneemt is nu door hel dep. van oorlog bepaald geworden, dat liet 2'reg. infanterie, hetwelk reeds sedert cenige jaren in de prov Zee land is gestalionneerd geweest, met Mei 1864 door een ander reg. inf. zal worden vervangen en alsdan naar een der gezondste garnizoenen zal ver plaatst worden. Op den avond van den 10()CD dezer is de trein welke ten 10 ure des avonds te Emmerik moet aankomen, nabjj het station Dinslaken tul het spoor geraakt, doordien hij in botsing kwam met eene zich op den weg bevindende kar met twee paarden, waarvan een achter de kar gespannen was. De kar is verbrjjzeld en de beide paarden overreden. Op de kar be vonden zich twee personendie over den weg werden geworpen, doch met den schrik vrijkwamen. 's GRAVENIIAGE, 13 December. Z. M. beeft vergunning verleend aan A. N. J. M. baron van llrienen tot het aannemen der oiidetscheirlingsteekenen der orde van het Heilige graf, hem door den Lalijnschen patriarch van Jeruzalem geschonken. Aan jhr. mr. S. M. S. de Savoruin Lobman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne heirekking van adjunct-commies bij de algemeene rekenkamer. Ook is aan den majoor II. Boer, kommaudanl der troepen en van hel garnizoen op Curasao, op zijn verzoek, eet; eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen. De lste luit. der infanterie L C. Eras, thans tijdelijk gedetacheerd bij het leger in O. I., is definitief bij hel wapen der infanterie van dat leger oveigeplaalst. Z. li. de koning heeft heden morgen in een bjjzorider gehoor ontvan gen den voorzitter eu de leden van de eerste kamer. Gisteren morgen is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen jhr. Cornets de Groot van Kraaijenbnrglid van den Raad van State. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. en die van Gnantiën op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten voordeele der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen ƒ32.31, zijnde de opbrengst vaneen door den heer I). G. Eckhardcommies der rijksbelastingen te Texel, uit gegeven dichtstukje. In deze residentie is het gerucht in omloop, dat de heer Sloet van de Beele, gouverneur-generaal van Nederl. Indiü, zijn ontslag uit die betrek king zou verzocht hebben, omdat hij zich niet zou kunnen vereenigen met bevelen, of inslrueliën hem uit het moederland gegeven. Wat daarvan z(j, zal de lijd moeten leeren. Ten gevolge van eenige ongeregeldheden, die in den laatslen lijd alhier hebben plaats gehad, is de teeken-acadeutie tijdelijk gesloten. De jongelin gen hadden zich sedert eenige weken veroorloofd des avonds, na afloop der lessen, eene wandeling door de stad te maken, waarbij zij dan door eene grpole menigte gevolgd werden. Dit geschiedde onder luidruchtig gezang en*van lijd lot lijd met het afsteken van zwermen, voetzoekers en soms ook wel Bengaalsch vuur. Niettegenstaande de politie steeds bij de hand was en een waakzaam oog hield, namen de ongeregeldheden op dé straat toe, zoodat bet bestuur zich verpligl heeft geacht tot de tijdelijke sluiting der academie over te gaan. In weerwil dezer sluiting was gisteren avond weder een groot aantal jongelieden vereenigd, die echter spoedig door de politie werden uitgedreven. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren het wels-onlwerp tot aankoop en amortisatie van staatsschuld en andere aan de orde gestelde wets-ontwerpen met algemeene stemmen aengenomen. Tweede Kamer der Staten'Generaal. Zitting van Vrijdag 12 December. In deze zitting is bet wets-ontwerp lot goedkeuring ecner overeenkomst met Beigië betrekkelijk het kanaal van Tcrneuzen, na eenige beraadslaging, met 36 tegen 14 stemmen aangenomen. Vervolgens werden goedgekeurd de conclusion der verslagen van onderscheidene commission. Ten opzigte ter conclusie van het verslag omtrent een adres van baron van Raders, be treffende dé verminderile schadeloosstelling aan de eigenaren ran slaven op St. Martin vér!cênd, wérd voorgesteld dat adres niet alleen ter griffe neder te leggenmaar ook bij afschrift aan den minister van koloniën te ver- Zenden. Dit voorstel werd echter met 31 tegen 28 stemmen verworpen. Daarna werden de beraadslagingen hervat over art. 1 van het wets-ont werp betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst. Onderschei dene leden voerden daarover het woord. Zij bespraken over en weder de voordeelen voor den handel en de scheepvaart in hel algemeen en voor die van Amsterdam in het bijzonder uit hel nieuwe kanaal te verwachten, be paaldelijk ten aanzien der binnenlandsche gemeenschap en der buitenlandsche stoomvaart, in tegenoverstelling van het Noordhollandsch kanaal, al wierd dit naar de bestaande behoeften verbeterd. Verder werd weder in fïnan- tiële en technische beschouwingen getreden, aan de eene zijde bezwaren daaruit ontleend, en aan den anderen kant tegengesproken; terwijl de con cessie in ondcrdeelen werd onderzocht en bestreden of verdedigd. De lilt. Dullert, Poortman en Blussé verklaarden zich tegen het amendement van den heer van Bosse, terwijl de heer van Heiden Reinestein het ondersteunde. Door den heer van Bosse werden ten slofte de tegen zijn amendement inge- bragle bedenkingen bestreden, waarna hij verklaarde het in te trek ken omdat daaraan eene andere strekking werd toegeschreven dan hij be doeld had, en omdat hij uit den loop der beraadslaging moest afleiden dat de aanneming daarvan de intrekking der wel m&esi ten gevolge hebben hetgeen hij wenschte voor te komende heer Mijer nam daarop dat amen dement over en beval de aanneming aan in het belang der zaak en om de uilvoering van dit werk ten behoeve van Amsterdam te verzekeren. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. KAGEIiAA IS. LONDEN, il December. Dezer dagen zijn alleen in de buitenwijken van Londen 300 nieuwe policie-agenten aangesteld, en de policie der City en der overige wijken van Londen zal eveneens spoedig belangrijk worden vermeerderd. Deze ver meerdering der policie-magl heeft plaats gehad, in weêrwil dat de heer Ha milton, een der hoofden van de policie in de City, voor het hof der Guild hall de verklaring heeft afgelegd, dat het hem, na een naauwkeurig onder zoek, geblektn was, dal al de verhalen omtrent nachtelijke aanvallen ten eenenmale verdicht waren en dat al die aanvallen slechts heslaan in de verbeelding van Item, die het goedvond ze uil te denken. Hij had ook be proefd den ontwerper dier valschc berigten te ontdekken en was in zooverre daarin geslaagd, dal hij diens naam was te weten gekomen. Eergisteren is eene rij huizen achter Little Tower-street, in de City, eene prooi der vlammen geworden. Die gehouwen werden hoofdzakelijk lot kantoren gebezigd, zoodat meer dan 40 firma's voorloopig hunne kan toren elders zullen moeten vestigen. Ook is op dien dag in de uitgestrekte houtzagerij der hit. Prilchard in Gray's Inu-lane een ontzettende brand uit gebarsten, die den gebeden nacht heeft aangehouden en waardoor de gansche stad als bij dag was verlicht. Door dit ongeval is een 100-tal arbeiders voor geruimen lijd van werk beroofd; men zal ten hunnen behoeve eene inschrij ving openen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1