LEYDSC1IE »1 RMT. 1862. N°. 148. WOENSDAG 10 DECEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BmNENLANDSCIJE BEUIGTEN. LEYDEN 9 December. De geneeskundige faculteit van de hoogescliool alhier heeft zich tot de tweede kamer der slalen-generaal gewend met een eerbiedig adres nopens de wels-ontwerpenomvattende de geneeskundige staatsregeling, die den 18dcn Junij II. van regeringswege aan de overweging en goedkeuring der kamer onderworpen werden. Voor de akademische jongelingschap vraagt de faculteit geene grootere voorregten, dan haar tol hiertoe verleend werden, maar zij acht zich verpligt om ten haren behoeve aanspraak te maken op gelijkheid voor de wet. In dat opzigt toch zouden de studenten in de ge neeskunde aan de hoogescholen onmiskenbaar verkort worden, als aan de voornoemde ontwerpen kracht van wet verleend werd. Zij dringt derhalve aan, dat er bij éénheid van regten ook éénheid van eischen gesteld worde, hetzij door aan die eischcn bij het natuurkundig examen der aanstaande genees-, heel- en vroedmeesters meerdere uitbreiding te geven, of door de intrekking van alle zoodanige belemmerende bepalingen, als vooraanstaande doctoren tot hiertoe verbindende zijn. In de maand November zijn binnen deze gemeente geboren 121 kinderen, als: 72 zoons en 49 dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Overleden 65 personen, als: 6 mannen, 17 vrouwen, 25 zoons en 17 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Voltrokken 33 huwelijken. De tweede openbare les en prijsuitdeeling der burger-zangschool, van hel alhier gevestigd departement der maatschappij tot nut van 't algemeen zal plaats hebben op Woensdag den 17dcn dezer des avonds ten half acht ure in het dcpartemenisgebonw. Daar er in het begin des aanstaanden jaars cenige detachementen sup pletie-troepen tot versterking der landmagt in Wesl-lndië naar de koloniën Suriname en Curagao zullen uitgezonden worden is door het dep. van oor log de overgang opengesteld voor onder-officierenkorporaals en manschap pen der infanterie en voor de manschappen voor het wapen der artillerie om bij de troepen in Westlndië, onder toekenning der vastgestelde grati ficatiën, over te gaan. De chefs der corpsen zijn door gemeld dep. uitge- noodigd de onder hunne bevelen dienende militairen daarmede bekend te maken. Aan de Arnh. Cour. wordt van eene geachte zijde medegedeeld, dat door den minister van oorlog eene circulaire aan de hoofdofficieren des le gers is gerigt, waarbij deze met het oog op de in den laatsteu tijd versche nen artikelen in dagbladen en brochures, waarin op den meest ongepasten en aanmatigenden ja vermetelen, loon de voorschriften en maatregelen door het dep van oorlog toegepast, beoordeeld worden, te kennen geeft, dat hij, in overeenstemming met 's kouings wil, voorlaan die geschriften van offi cieren niet meer straffeloos zal dulden. Te Rotterdam had gisteren avond de feestelijke inwijding plaats van hel nieuwe gebouw voor de aldaar gevestigde werkinrigting voor hulpbehoe vende blinden. Ds. Chantcpie de la Saussaye hield daarbij eene toespraak naar aanleiding van Joh. XII. 20 vv. Hij nam bierbij twee vragen tot grondslag, namelijk: wat de blinden verlangen te zien, en in hoe verre liet mogelijk is hen dal te doen aanschouwen. Door den gemeenteraad van Kampen is goedgekeurd de voorloopigc overeenkomst met den raad van administratie der centraal spoorweg-maat schappij aangegaan, en waarbij bepaald is, dat de spoorweg van Kampen met de lijn Zwolle-Utrecht zal aansluiten, tegen een don gratuit van ƒ250,000 door de gemeente Kampen te voldoen, met bepaling tevens, dat de spoorweg gelijktijdig in gereedheid zal zijn als de lijn Zwolle-Utreeht. In genoemde stad vond men Donderdag morgen in een vertrekje op den bock der Geerstraat liet lijk eencr oude arme vrouw. Des avonds te voren had zij voor een cent vuur gehaald en was daarboven gaan zitten, zij is waarschijnlijk door den kolendamp gestikt. Uit Enschedé meldt men, dat het zuiver bedrag door de Amslerdam- selie brandwaarborgmaatschappij, onder directie der lleeren de Jons en O. aan belanghebbenden uitgekeerd, beloopt: aan gebouwen 973 719.48; aan koopmansgoederen 370,502.13;aan meubelen ƒ235,127.54. Totaal ƒ1,579,349 16. Ter vervulling der vacature bij de letterkundige faculteit der hooge scliool te Groningen, die ontstaan zal door hel emeritaat van den hoogleeraar F. C. de Greuve, zijn door curatoren op de nominatie geplaatst de lili. rir. A. Piersonpred. bij de Waalsche gemeente te Rotterdam, en jhr. II. van der Wyck, hulpprediker bij de Waalsche gemeente te Leyden. Te Stadskanaal (Groningen) zijn dezer dagen twee meisjes, van 20 jaren, door hel ijs gezakt en verdronken. Dc heer mr. van Baerle te Rreda heeft cassatie aangeteekend legen hel arrest van het prov. gereglshof van Noordbrabant, waarhij hij, wegens beleediging van den griffier te Ginnekentot drie dagen eenzame opsluiting was veroordeeld. Te Heerlen in Limburg is Donderdag II. eene aanzienlijke bouwmans woning benevens nog twee belendende huizen afgebrand. Van wege den feilen wind kon men slechts met moeite het vuur meester worden. Men begroot de schade op 25 a ƒ30000; behalve hel vee en het huisraad, was alles verzekerd. Dc varkens zijn in het vuur omgekomenhet overige stal vee werd gered. Uit Schinveidmede in Limburgis een jongman gevankelijk naar Maastricht overgebragt. Men beschuldigt hem van een zijner bekenden des nachts op den weg te hebben aangerand en met een mes de buik te hebben opengereten. De gewonde verkeert in hopeloozen toestand. 's GRAVEN IIAGÊ9 December. Met 1 Jan. aanst. zijn tot burgemeester benoemd: te Groningen de beer mr. W. de Sitter; te Naarden en Muiden de heer G. C. Fabius, thans burgemeester van Buiksloot en Landsmeer, uit welke betrekking hij eervol wordt ontslagen; en te Weespercarspe! de heer L. D. Taunay. Tot commissaris van politie te Zaandam is benoemd de heer A. F. van Kempen, thans inspecteur van politie alhier, en tot commissaris van politie te Harderwijk de heer J. M. van Nieuwland, inspecteur van politie te Gorinchem. Door Z. M. is vergunning verleend aan de lih. J. H. A. W. baron van Heerdl tot Eversberg, ambtenaar ter beschikking van den gouverneur van Suriname, en J. F. A. Caleau van Rosevelt, lsle luit. bij het bat. jagers n°. 27, in Suriname, lot het aannemen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer, bun door den keizer der Franschen geschonken; en aan den gepens. luit.-kolonel van het leger in Ned. Indië J. C. J. Smits, kom- mandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, lot het aan nemen der onderscheidiugs'leekenen van de orde van de IJzeren Kroon 3[|e KL hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Het dep. van oorlog heeft de volgende officieren der geneeskundige en vétérinaire diensten gemagtigd om te verwisselen of voor het eerst te dra gen de cijfers in hunne onderscheidingsteekenen voor langdurige dienst als officieren. Te verwisselen, hel cijfer XXXV in XXXX, M. Stein, lsle offic. v. gezondh. ls'c kl. en p g Dehne, directeur der vétérinaire dienst; XXX in XXXV, R J. Jansen, offic. v. gez. 2de kl.XXV in XXX, J. II. A. Lourcns, offic. v. gez. U" ui. e[1 j. Wcleling, offic. v. gez. lstt kl. J. F. E. Pieper, apotheker 2de kl. en D. G. M outlier, apoth. 3de kl.XX in XXV, A. W. M. van Hasselt, lsle offic. v. gez. 2de kl. en R. van Raal- ten, offic. v. gez. lsle kl.; XV in XX, E. H. Willems, A. P. Kleynenberg er. A. M. Verhoef, offic. v. gez. lslc kl. Voor het eerst te dragen: liet cijfer XV, J. J. v. Minden en VV. F. II. Weslening, offic. v. gez. lsle kl.; A. W. J. ZttbliII. L. Verspyck en J. C. Muller, offic. v. gez. 2dc kl., G. G. W. Bohiiensicg en J. Broeker, apothekers 2de kl. Naar men verneemt zal de nieuw benoemde Fransclie gezant bij het Nederl. hof eerst tegen de maand Maart aanst. zijn verblijf alhier vestigen. Dezer dagen is alhier aangekomen de heer tnr. II. M. van Andel, secretaris van de commissie tot de invoering eener nieuwe wetgeving in de Ned. West-Indische koloniën. Nagenoeg 3 jaren heeft hij aldaar doorge- bragt, en is in der lijd, als secretaris van 's konings commissaris, wijlen mr. L. Metman, derwaarts vertrokken. Aan het ministerie van marine is voor de daartoe benoemde commissie hel examen aangevangen voor de betrekking van scheepsklerk. Daartoe hebben zich 43 adspiranlen aangemeldwaarvan er 10 zullen geplaatst worden. Te Scheveningen is in 69jarigen ouderdom overleden de heer P. Var- kevisser, president van de kamer van koophandel en sedert 1824 lid van den raad van 's Gravenhagesints 1822 lid en voorzitter van de kleine of ha- ring-visscherij voor de provincie Holland, lid van het collegie van zeevis- scherijcn, Brilsch consulair agent voor de zeestranden in Zuidholland, enz. Ttceetle Earner der Stat en-Generaal. In de zitting van Zaturdag heeft de minister van koloniën zich verdedigd tegen de leden, die zijne koloniale politiek hadden bestreden. Hij nam de legen dat beleid aangevoerde argumenten op, en trad in eene ontwikkeling van zijne beginsels en daarop steunende handelingen en voorstellen. Hij ontkende alzoo de bewering, dat hij slooping van het consignatie-stelsel zou beoogen. Het door sommigen zoo fel bestreden wets ontwerp tot regeling van cultuur-ondernemingen gaf zijns inziens geencn grond om ondermijning van hel cultuurstelsel en wegneming van de door Nederland daaruit ge trokken voordeelen te vreezen; juist het tegendeel zou plaats hebben, daar bet behoud van het bestaande, met zuivering van gebreken, met hel oog op de belangen der schatkist beoogd werd, terwijl het vermelde wets-ontwerp alleen diende om te regelen wat regeling behoefde. Na te hebben uiteenge zet, dat door de rigting der regering op koloniaal gebied niets zou worden ten offer gebragt van hetgeen lndië voor den Ncderlandschen staat zoo ruim-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1