LEYDSCIE COURANT. 1862. N°. 147 MAANDAG 8 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BBRIGTKN. LEYDEN, 6 December. Bij de legaten, door wijlen den heer P. van Heateren aan onderschei dene liefdadige inrigtingen vermaakt, in ons vorig nommer vermeld, moet nog gevoegd worden een legaal aan het roomsch-katholijk weeshuis alhier, groot 10000 inschrijving 2j pCt. werk. schuld, alsmede een legaat aan de diaconie der hervormde gemeente te Hoogmade, groot 4000 dito inschrij ving. De eene helft der rente van het laatstgenoemde legaat moei dienen tot ondersleuning van armen te Hoogmade geboren en aldaar woonachtig, terwijl de andere helft komt aan den lijdeltjken predikant aldaar. Wij achten hel niet ongepast in herinnering te bréngen, dat op Woens dag aanst. de herstemming zal plaats hebben ter verkiezing van twee leden van de kamer van koophandel en fabrieken alhier. Hel viertalwaaruit de keuze moet geschieden, bestaal uit de hh.D. A. Schretlen, P. J. Zuur deeg, W. C. de Sain en S. J. Le Poole. Gisteren had in de fabriek der firma Clos en Leembruggen alhier een werkman, Pieter Cossee genaamd, bij het verrigten van eenige werkzaam heden, het ongeluk in een ketel te vallen, waaruit hij nog we! levend, maar met brandwonden overdekt, werd gered. De ongelukkige is reeds des nachts overleden Hij laat eene weduwe met vijf kinderen benevens eene moeder, wier verzorger hij was, achter. Door het prov. geregtshof in Zuidholland is, ter vervanging van wijlen den raadsheer mr. P. I. de Fremeryde volgende aanbevelingslijst opgemaakt, als de heeren m™.1°. J. W. Schuurman, president bij de arrond.-regtbauk le Leyden; 2°. F. L. Certonregter in de regibank te 's Gravenhagen 3°. J. G. Kist, regter in de regibank te 's Gravenhage4°. J. A. Vaillant, regter in de regibank te Botterdam; 5°. C. van Bell, kantonregtcr te 's Gra venhage, en 6°. H. J. A. Raadt van Oldenbarneveldsubstituut-officier bij de regibank te 's Gravenhage. Hel getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 236 tol 275 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademic van wetenschap pen le Amsterdam zal overmorgen aldaar eene gewone vergadering houden. Op den 18den dezer zal aan het ministerie van marine te 's Hage o. a. de aanbesteding plaats hebben van de levering van 10000 Ned. ellen biaauwe baai en 1200 wollen dekens. In de maand November zijn over den lloll. spoorweg vervoerd 90274 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ71172.41. De opbrengst van hel goederen-vervoer was ƒ18930.26. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 84386het vervoer van goederen ƒ56372, en het venoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland42732 op- gebragt. Een allerbelangrijkst en kostbaar geschenk van boekenbestaande in keurig gebonden exemplaren van de voornaamste zijner fonds-artikelen, is door den heer G. B. van Goor, boekhandelaar te Gouda, ten behoeve der bibliotheek van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek aan het dep. van koloniën aangeboden. Daaronder verdienen een prachtbijbelmet 80 staalplaten, van der Palm's bijbel voor de jeugd met 50 staalplaten en vele kostbare plaatwerken over land- en volkenkunde en verschillende andere wetenschappen, kaarten, romans en verhalen, bijzondere vermelding. Naar nien verneemt zal bedoeld gesticht in de volgende maand door de daartoe aangegeven militairen, waaronder zich van allen rang bevinden, kunnen betrokken worden. Te Rotterdam heeft op den 2de" dezer de heer A. C. G. Vermeulen, eerste praeceptor aan het Erasmiaansch gymnasium aldaar, de gedachtenis mogen vieren van zjjne 40-jarige dienst in die betrekking. Door een groot aantal zijner oud-leerlingen werd hem op dien dag een kostbaar geschenk als blijk van erkentelijkheid voor het eenmaal genoten onderwijs aangeboden. Aan de diaconie der herv. gemeente le Gorinehem werd door den heer mr. P. L. llcgram van Jaarsveld de som van ƒ1000 geschonken, bij gele genheid van zijne 50-jarige ambtsbediening als regter bij de arrond. regt- bauk aldaar. Uit Groningen meldt men van den 4dcn dezer, dal de scheepvaart aldaar door de vorst was gesloten en dat men zich op de grachten romdom de stad met schaatsenrijden vermaakte. Te Oosterwolde zijn dezer dagen weder drie personendie zich op eene dunne ijskorst hadden gewaagd, er doorheen gezakt. Twee hunner heb ben hunne roekeloosheid met den dood moeten boeten. Uil Sneck meldt men het volgende: In de verleden week is alhier een huwelijk voltrokken, dat wel vermelding verdient. S. J. van L.van Nijkerk, en E. B., van Sneekin ondertrouw zijnde, zouden den 23slen No vember door den band des huwelijks worden vereenigd, maar ongelukkig lijk was intusschen een bevel van gevangenneming door de regibank te A. verleend, wegens opligting, en werd genoemde L. alhier gevangen genomen, zoodat hij onder geleide der rijksveldwachten de bruid afzonderlijk naar de trouwzaal ging, waar spoedig het huwelijk voltrokken werd. De jonge vrouw ging wel voldaan huiswaarts en de jonge maneven als hij geko men was, onder hetzelfde geleide, weêr naar de plaats zijner afzondering. Uit Middelburg meldt men, dat de mazelen aldaar in sterke mate hecrschenmeer dan 400 kinderen zijn door die ziekte aangetast. Ook te Opheusden iu Gelderland heerscht de ziekte vrij sterk, zoodat de school, die in de vorige maand door bijna 190 kinderen werd bezocht, thans slechts 20 a 30 leerlingen telt. 's GRAVEN HAGE, 6 December. Tot burgemeester der gemeente Didam is benoemd de heer J. A. van Emhden, en eervol ontslag verleend aan den heer mr. N. S. van Meurs, als burgemeester der gemeente lieerde, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking gedurende meer dan 60 jaren bewezen diensten. In den vroegen morgen van heden werd door twee welgekleedc vrou weneen frissche krans op den voel van het standbeeld van koning Willem II nedergciegd. Het is heden de 70stc verjaardag zijner geboorte. De minister van justitie zal op Woensdag en Donderdag aanst. geen gehoor verieenen. De eerste kamer der slaten-generaal heeft heden middag ten 2 ure hare werkzaamheden hervat. liet weis-nulwerp nopens hel beheer en de verantwoording der kolo niale geldmiddelen is thans bij den raad van state aanhangig. Ook moet bij dat collegie aanhangig zijn het wets-ontwerp nopens de exploitatie van de spoorwegen. Tweede Kamer der Stat en-Generaal. Zitting van Vrijdag 5 December. In deze zitting hebben de hh. Meyiink, die de bij zijne geloofsbrieven behoorende verklaringen had ingeleverd, en van der Poel, in handen des voorzitters, de bij de grondwet gevorderde eeden afgelegd en als leden zit ting genomen. Bij de hervatting der beraadslagingen over de begrooting van het dep. van koloniën hebben hel woord gevoerd de hh. van Bosse, de Brauw, Winlgens van Lynden ter Bruggen Hugenholtz en van Vootlhuyzen. De heer van Bosse maakte bezwaar om-zijne stem aan deze begrooting te ge ven. De redenen daarvoor lagen in de begrooting zelve, waarvan hij som mige onderdeelen niet kon goedkeuren, en in de rigting van den minister van koloniën, vooral in het finanliële opzigt, welke hij afzonderde van do politiek, die zijns inziens hel gansehe kabinet beheerschtebij de uiteen zetting zijner gevoelens over de koloniale aangelegenheden verlangde hij gematigd liberalen vooruitgang, eene zienswijze, die hij lot heden bij den minister van koloniën niet had opgemerkt. De heer de Brauw verklaarde de begrooiing te zullen afstemmen om zijne afkeuring van het beleid der geheele regering op koloniaal gebied le doen nlijken. De heer Winlgens beantwoordde voornamelijk de in de vorige zitting lei' verdediging der rig ting van den minister door den lieer Fransen» van de Putte uilgesproken rede en beweerde dal deze niet op de belangen der Indische bevolking had gelet, waaruit hij voor de deugdelijkheid van de rigting der liberalen geen gunstige gevolgtrekkingen meende te moeten maken. De heer van Lynden gaf de redenen op zijner bezorgdheid over de rigting van het geheele ka binet in de behandeling der koloniale aangelegenbeden, eene rigting die hij achtte te strekkeu tot bederf onzer finanliele welvaart, tot onderdrukking der Indische bevolking, en lot voorbereiding eencr sociale revolutie in Indië. De heer ter Bruggen Hugenholtz trad in eene wederlegging der tegen de liberale rigting gei'igte beschuldigingen en bestreed achtereenvolgens de ar gumenten der tegenstanders van de koloniale politiek dezer regering vol gens hem beoogde de oppositie niets anders dan den ongeregelden toestand iu Indië aan willekeur over te laten, terwijl de liberale partij door de wet vastheid wilde brengen in een der voornaamste koloniale onderwerpen. De heer van Voorthuysen verklaarde, dat de minister ven koloniën, dien hij met het grootst genoegen had zien optreden, aan de verwachtingen die hij van hem had gekoesterd niet had beantwoord, waarvoor hij kortelijk de redenen ontvouwde. BUiTENLAKDSCliE BËRIGTEX. ÏS E S. I W BRUSSEL, 5 December. Bij de dezer dagen te Antwerpen gehouden verkiezingen voor den ge meenteraad hebben al de camtidaten, die door de bewegingspartij, in zake de vestingwerken, waren gesteld, de overwinning behaald op de candidaten »der vrijzinnige kiesvereeniging. De kiezers hebben zich daardoor ten gunste der beweging verklaard. Dientengevolge spreekt men reeds van een verzoek om ontslag, dat door den burgemeester zou zijn ingediend.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1