i*er Telegraaf. de calamiteuse polders. Men was hel eens, dat deze zaak dringend regeling vorderde; over de vraag op welke wijze die moest plaats hebben waren de gevoelens verdeeld. Bij art. 91 werden door den heer de Bieberstein eenige klagten ingebragt omtrent onregelmatigheid in de dienst van den Holland- scheit spoorweg; ook beklaagde hij zich over oponthoud op den Rijnspoor weg. De heer Heemskerk Az. vroeg eenige inlichtingen omtrent den stand der onderhandelingen tusschen de Hollandsche ijzeren- en de Ned. Rijnspoor weg-maatschappij over verbinding van beider diensten en de aansluiting te Rotterdam. De minister van binnen!, zaken antwoordde daarop, dat er eene overeenkomst tusschen de beide spoorweg-maatschappijen was tot stand ge komen en door de deelhebbers goedgekeurd waarbij onder meer was bepaald dal de verbinding te Rotterdam binnen een bepaalden tijd ten koste van den Rijnspoorweg zou komen, dat de dienst der beide maatschappijen zoodanig zal worden geregelddat de beide spoorwegen als het ware eene linie zullen uitmaken en dat de Hollandsche maatschappij zich verbond eenen zijtak van 's Gravenhage naar Scheveningen aan te leggen; bij welke overeenkomst de regering lol niets verbonden was. Over afd. Vil. (onderwijs) voerde de heer Groen van Prinsterer het woord; hij verlangde met de algetneene inzigten van den minister van binnenl. zaken nopens de regeling van het Itooger onderwijs te worden bekend gemaakt, en sprak vervolgens over vier puntente wetenover de vereeniging voor Christelijk-nationaal onderwijs; over de al of niet tijdigheid van een voorstel lot herziening van eenige artikelen der wet op bet lager onderwijs; overhel i misverstand, dat volgens hem in de opvalling van art. 23 der onderwijs-wet bestond; en eindelijk beweerde hij, dat de minister van binnenl. zaken in diens uitleggingen der onderwijs-wet, hel hoofdbeginsel van dit bewind, namelijk scheiding van kerk en staat, verloochende. BUlTËfllLAftDSCHË BERIGTEN. KX« KRAA S». LONDEN, 23 November. Donderdag avond omstreeks 5 ure ontstond er brand in de olieslagerij van de lib. Ch. Price en C°.in het noordwestelijk gedeelte van Blackfriars Bridge, die zeer spoedig eene groote uitgebreidheid verkreeg. De vlammen verhieven zich weidra tot zulk eene hoogte, dal de koepel der S'. Paulus- kerk zoowel als de torentop der parochie-kerk van S'. Briede, benevens al de eeuigzins uitstekende gebouwen aan beide zijden van de Theems, er door werden verlicht. De kokende olie stroomde in alle riglingen naar den oever van de Theems. Gelukkig werden de vlammen in de tegenovergestelde rig- ting gedreven van de groote reservoirs der City Gaz-Company, die op slechts zeer geringen afstand van de gebouwen der administratie staan. Toch boe zemde die nabijheid aan de menigte ernstige vrees in, tot dat het ten 9 ure met inspanning van alle krachten gelukte, den brand op dal meest gevaar lijke punt te bedwingen. Door den ontzettenden toeloop van menschen zijn ecnigen in hel gedrang of in de rivier geraakt en is een knaap verdronken. Van de pakhuizen en fabrick-gebouwen zijn intusschen niets anders dan puinhoopen overgebleven. Onder de stoomspuiten, die krachtig tot demping van den brand hebben bijgedragen, was er eene genaamd Deluge, die pas uil het gebouw der groote tentoonstelling was teruggehaald; n 10 minu ten tijd was de sloom sterk genoeg om een dikken waterstraal lot eene aanmerkelijke hoogte op te voeren. Eene der oudste kerken der hoofdstad, die der Hollandsche gemeente, bekend onder den naam van Augustins Friars, is mede voor een groot deel afgebrand. Men heeft dit ongeval waarschijnlijk te wijten aan de onvoor- zigtigheid van loodgieters, die op hel dak werkzaam zijn geweest. De boe kerij en consistorie-kamer zijn nog behouden gebleven. In een werkhuis te Dublin is Dingsdag nacht onder het mannelijk ge deelte der bevolking een hevig oproer uitgebarsten, waarbij zij in het ge bouw op drie punlen brand hebben doen ontslaan. Een 200-tal soldalen en politie agenten was noodig om de orde te herstellen. Tegen prof. Jowett, van de hoogeschool te Oxford, zal eerstdaags eene aanklagt wegens ketterij ingediend worden. iVlen verneemt, dat dezer dasen 4 schepen Liverpool hebben verlaten, met hel doel om eene aanzienlijke boeveelheid krijgsbenoodigdheden naar de zuidelijke stalen van Noord-Amerika over ie brengen. Volgens eene opgave van het comité voor de zaken der immigratie in den staat New Vork, bedroeg het anital aangekomen landverhuizers in de Verecnigde Staten in 1860 105,162 en in 1861 slechts 65529, zijnde dus eene vermindering van 39.633. Een groot aantal der ten vorigenjare aange komen landverhuizers heeft ten gevolge van den krijg geen bestaan kunnen vinden en zijne toevlngt genomen lot bet in dienst treden bij het leger. Volgens berigten uil New-York van 13 November heerschte er aan de beurs aldaar eene groote ongerustheid, ten gevolge van een gerucht, dat generaal Burnside eene nederlaag had geleden en dat de zuidelijken Har- persferry bezet hadden. De generaal Rosencranz, van de noordelijkenwas te Nashville aangekomen. De zuidelijken hadden zich ten zuiden van Nash ville teruggetrokken. De minister van finantien had met de bank eene leening gesloten van twaalf millioon voor veertien dagen, dat is lot op het tijdstip, dat eene openbare leening zou worden gesloten. De generaal Mac Clellan is ontslagen wegens ongehoorzaamheid. Uit eene publiek gemaakte correspondentie tusschen generaal Balleek en den minister van oorlog blijkt, dat bij bevel ontving den Potomac over te steken en den vijand slag te leveren; hij weigerde daaraan gehoor te geven, niettegen staande men hem onmiddellijk alle versterkingen zond die hij vroeg. Mac Clellan zal de dienst verlaten. FltANHRIJ K. PARIJS. 23 November. De beer Benedelti, die, zeer ontevreden over den loop, dien de zaken genomen hebbenuit Italië is teruggekeerd, heeft, naar men verneemt, eene memorie over deze aangelegenheid aan den keizer ter hand gesteld. Ook meldt men de komst van graaf Arese, den bijzonderen vriend des keizeis, die de zaak van Italië meer dan eens bij Z. M bepleit heeft. Dezer dagen is alhier het huwelijk ingezegend van een jeugdigen Chinees met een Parijsch meisje. Er waren vele toeschouwers bij de plegtigheid. De kapitein van een te Bordeaux te huis behoorend schip heeft van de kust van Afrika monsters medegebragt van eene plant, die men zegt dat geheel en al de katoen kan vervangen. Naar men verneemtzijn de weef sels, van die grondstof vervaardigd, sterker dan en even fijn als katoen en komen in p'ijs op 50 a 60 pCt. minder te staan. Berigten uit Athene melden dat de candidaluiir van prins Alfred van Engeland voor den Grieksehen troon meer en meer voorstanders vindt, zoo dal het niet onwaarschijnlijk is dal de stemming ten zijnen gunste zal uit toepen. De Engelsche gezant heeft de beschuldiging verre am zich gewor pen als zoude Engeland invloed uitoefenen op de verkiezingen. De Grieken blijven vrij in de keus van dengenen die als koning aan hun hoofd zal staan. Uil Medeah, in Algerië, meldt men, dal er zoo veel sneeuw is geval len dat de oudste Arabieren zich zoo iets niet herinneren. De sneeuw ligt ruim 1 el hoog. In het midden van Klein-Azië, in het Taurusgebergtebestaat een klein gemeenebest van ChristenenZeïlhuiihetwelk den Sultan van Turkye als opperheer erkent, maar overigens onafhankelijk is en zich zelf bestuurt. Deze kleine Christenstaat, sedert eenigen tijd aanmatigingen en gewelddadig heden van de Turksche overheden der omliggende landstreek te lijden heb bende, zoekt hulp bij Frankrijk en heeft een gezantschap herwaarts gezon den, dat dezer dagen alhier is aangekomen. ITALIË. In de Itaiiaansche kamer van afgevaardigden wordt de beraadslaging voortgezet over de door het kabinet tol hiertoe gevolgde slaaiktinde. De re gering heeft daarbij zeer scherpe aanvallen te verdurenen het is nog moei- jelijk te raden wat daarvan de nilslag zal zijn. De heer Buoncompagni heeft het voorstel gedaan om le verklarendal het ministerie het zedelijk gezag, om met vrucht te kunnen regeren, niet meer bezit. Het zou alleen aan de groote verdeeldheid der partijen kunnen toegeschreven worden, in dien dat voorstel met met eene geringe meerderheid werd aangenomen. Uil Pisa wordt gemeld dat de heelkundige Zannetti er in geslaagd is den kogel uit de wonde van Garibaldi ie verwijderen. P HUlbSEN. BERLIJN, 23 November. De koning heeft dezer dagen aan eene deputatie, die hem een adres van verknochtheid kwam aanbieden, volgens den Kreuszeit. het volgende ant woord gegeven.' Ik zal de reorganisatie doorvoeren. Ik ben dikwijls mis kend geworden, terwijl mijne woorden verkeerd werden verstaan. Ik heb de constitutie, die mijn broeder mij heeft nagelaten, bezworen en zal mij getrouw, in den zin var. mijn programma van November 1858, daaraan houden. Hel komt er echter op aan om met de constitutie te regeren en hel welzijn des lands te bevorderen Dil moet in Pruissen de koning doen. De landsvertegenwoordiging moet bem door constitutionele medewerking, in de wetgeving bijstaan, en niet trachten zijne regering te verlammen. De landdagen der provinciën of gewestelijke vertegenwoordigingendie thans vergaderd zijn, beijveren zich mede om Z. M. adressen van verknocht heid aan ie bieden. In die ligchamen is echter de adelstand het sterkst vertegenwoordigd. Dezer dagen heeft een 11-jarig meisje op den spoorweg nabij Rudrart op vreeselijke wijze den dood gevonden. Juist nadat een trein op het eene spoor voorbij gereden was, wilde het kind de rails passeren, toen van de tigenovergestelde zijde langs het andere spoor een trein aankwam, dien hel meisje niet zag. Zij werd door de locomotief overvallennog 10 a 12 voet stappen voortgesleept en toen verpletterd. Men meldt uit Munchendat aldaar gedurende de jonast verloopen weken eene buitengewone hoeveelheid bier, en wel van de meest beroemde brouwerijen, als ongeschikt om als drank le worden gebezigd door de be voegde overheid is afgekeurd. De vaten, met slecht bier gevuld, zijn cp de markt gehragt en aldaar ingeslagen. Naar men uit Warschau meldt, zullen de grootvorst Komslantijn en zijne gemalin zich weder van daar naar Petersburg begevenen naar men meent niet meer derwaarts terugkeeren. Hel laatste is niet onwaarschijn lijk, want de gesteldheid van Polen blijft in velerlei opzigten ongunstig, liet heffen van schattingen voor de zaak der revolutie duurt voort Revo lutionaire dagbladen worden er ruimschoots verspreid en hebben bij de bevolking veel invloed en ontzag. Men leest daarin een doodvonnis, door de «revolutionaire vierschaar" geveld over Felktier (den politieambte naar, die dezer dagen door sluipmoordenaars is omgehragt) en tevens een herigt van de voltrekking der uitspraak. De revolutionaire commissie heeft ook het bevel uitgevaardigd, dat niemand op straat den stadhouder mag groeten, waaraan maar al te veel wordt gehoorzaamd, uit vrees voor de wraak der bewegingspartij. GORINCIIEM, 25 November. Bij de heden gehouden herstemming is gekozen tot lid van de tweede kamer de heer mr. J. D. van der Poel met 970 stemmen. De heer Virnly Verbrugge verkreeg 897 stemmen. 's GRAVENHAGE, 25 November. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over de afdeelingen onderwijs en kunsten en we tenschappen voortgezet. De minister van binnenl. zaken heeft den heer Groen beantwoord. Hij zou gaarne afwachten zijn voorstel omtrent de lier- ziening van de wet op het onderwijs, omdat dan die spreker in aanraking zou komen met de kamer. Voorts zijn behandeld de ondersteuning van kunst, het Rijks-herbarium en eenige andere punten. Morgen voortzetting, alsmede behandeling van het uitgestelde artikel 90, waterstaat, met bet voorgestelde amendement van den heer Begramtot het verleenen eener subsidie aan hel polderdistrict van de Boemelerwaard. PARIJS, 24 November. De Patrie bevat een artikel van den heerüreolle, 1 over de Grieksche quaeslie. De schrijver houdt daarin vol, dat de legen- i woordige gisting in Griekenland de aandacht van Europa verdient. Volgens de vorige verklaringen van Engeland, Frankrijk en Rusland hebben deze i drie mogendheden besloten, de bepalingen van hel tractaat van 1832 slipt na le komen. Engeland alleen schijnt dit vergelen le hebben. La France zegt dat de candidaluur van prins Alfred groot opzien le St. Petersburg verwekt heeft. De Pruissische regering heeft besloten, dat het ten deze niets zal ondernemen zonder zich vooraf met Frankrijk verslaan te hebben, j PARIJS, 24 November. Builenlandsche dagbladen, zegt de Constitution eelhebben gesproken van eene tweede nota van den heer Drouin deLhnys, betreffende de tusschenkomst in Amerika. Wij zijn in slaat te verklaren, dat dil gerucht van allen grond ontbloot is. De France berigt dal de candidaluur van prins Alfred naar den Griek sehen troon te St. Petersburg eene groote opschudding heeft veroorzaakt. Dc Russische regering, zegt het blad, heeft besloten met Frankrijk in i overleg le treden alvorens iets te doen, en zal geen afzonderlijke maatrege len nemen. LONDEN, 25 November. De Times zegt dal prins Alfred de eventuële verkiezing tot koning van Griekenland niet kan aannemen, omdat Enge- I land dan zou hebben te kiezen tusschen de handhavjnar vnr>

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2