LEÏDSCHE €01 RAAT. 18G2. VRIJDAG 21 NOVEMBER. N°. 140. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, tVoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BSNNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 20 November. In de zitting van den gemeenleraad van heden zijn achtereenvolgens be noemd: lot lid van de plaatselijke schoolcommissie de lieer dr. E. van der Yen; tot gemeente-architect de heer J. W. Schaap; lot adsistenl commies portier A. G. Ammerlaan; en tot regent van het gereformeerde minnehuis de heer G. J. Rollandet. De raad heeft zich vereenigd met het voorstel van burgemeester en wethouders tol wijziging van het raadsbesluit regelende de helling der schoolgelden. Op de scholen onder lett. c, waarvoor het school geld bepaald is op 4 per drie maanden, wordt dientengevolge voor twee of meer kinderen uil een gezin, gelijktijdig ter school gaande, dat bedrag voor ieder kind niet gesteld op de helft maar op drie vierden, even als voor de scholen onder lett. d is bepaald. De heer mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, alhier, is benoemd lot buiienlandsch lid van de Physikalisch-oekonomische Gesellschaftte Ko ningsbergen. - Bij de tweede kamer is ingekomen een wets ontwerp lol verhooging van hoofdst. V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 18C2. Bij dat ont werp wordt voorgesteld om aan de Vlde afd. (waterstaat en publieke wer ken) van genoemd hoofdstuk achter art. 93 het volgende artikel toe te voegen Art. 93 bis. Schadevergoeding aan de gemeente Leyden wegens verlies der visscherij in het Haarlemmermeer, met de renten volgens de wet sedert den dag der toewijzing en de kosten van hel geding, (ot betaling waarvan de Slaat is veroordeeld bij vonnis van het prov. geregishof in Ztiidholland van 30 Jitnij 1862 ter somina van ƒ42000. Gedurig worden er nog vrachten bloemkool uit Rijnsburg verzonden, des te opmerkelijker omdat de verzendingenreeds vroeg begonnen, dit jaar, geljjk gemeld is, buitengewoon groot waren. Schoon de qtialiteil van de late bloemkool nog voldoende is, kunnen de opkoopers naanvvelijks hunne kosten goed makenhoe billijk de prijzen ook zijn. Men spreekt van ƒ2. de 100, doch er is geen vraag meer naar dit artikel. De 4de jaarlijksche rekening en verantwoording van dc directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt over den jare 1861 heeft de volgende uitkomst opgeleverd: de ontvangsten hebben bedra gen 311,812.46{de uitgaven 318.883.96jzoodat op 1° Januari) 1862 meerder uitgegeven dan ontvangen is 707.50. Op 1 Jauuarij 1861 bedroeg hel getal weduwen 674, hetwelk in het jaar 1861 is vermeerderd met 31, te zaaien 705. Daarentegen zijn er overleden 32, hertrouwd 1, waardoor op 1° Januarij 1862 hei getal gepensioneerde weduwen bedroeg 672. Te Rotterdam had gisteren een treurig' voorval plaats. Te Fijenoord lag een koieusebip, genaamd Pius IX, schipper Luther, in lossing. Om streeks 6* ure wilde de schipper den stuurman de Graaf, door zijn 16-jarigen zoon en zijn knecht, met eene sloep naar de Keulsehe stoomboot Königin laten brengen, welke daar gestopt lag. Terwijl dit geschiedde, kwam de Middelburgsche boot opstoomen en liep met den steven op gemelde sloep. Des schippers zoon en knecht zijn daarbij om het leven gekomen. Stuurman de Graaf greep zich aanvankelijk aan een der raderen van de Middelburg sche boot, welke toen stil lag, maar begrijpende dat dit, in beweging ko mende hem verpletteren zou, trachtte hij het roer derzelfde boot te bereiken en klemde zich daaraan vast tot hem bijstand werd verleend. Hei is aan de policie aldaar gelukt den dader in handen te krijgen van den diefstal, die op 9 Nov. in dc r. k. kerk in de Leeuwenstraat plaats had. Gisteren avond is nabij de genoemde stad, in Crooswijk, brand ontstaan in eene tapperijwaardoor dit perceel geheel en een belendend huis grooten- deels is afgebrand. Met het schip J. C. Schotel, gezagv. J. de Groot, den 25stcn Sept. van Batavia naar Nederland vertrokken, wordt, naar dc Dordsche C. meldt, een geheel zwarte tijger overgevoerd, met bestemming voor de Rot- terdamsehe diergaarde. Om de kleur der huid wordt dit dier onder de zeldzame gerekend. Bij eenen dezer dagen te Haarlem, van wege de vereeniging «Weten en werken" gehouden metselaarswcdstrijdis voor vlugwerkers in het op metselen van een eensteens muurvak, van ongeveer 2 ellen lengte en 1 el hoogte, de prijs van 10 behaald door G. Star, van Leyden, de premie van 5 door W. Hazenberg en E. Wasnieijer, beiden van Amsterdam. Bij den wedstrijd voor netwerkers, hel opmetselen van een eensteens boog van 0.75 el doorsnede, van hardgraauwen Rijnsleen, is de prijs a ƒ15 aan Klaas Hendriks en de premie a 10 aan Jan Hendriks, beiden van Amsterdam, toegekend. Eergisteren had te Utrecht de buitengewone vergadering plaats van aandeelhouders der Ned. Rijnspoorweg-maatschappijbijeengeroepen ten einde aan hare goedkeuring te zien onderwerpen eene schikking met dc Hol!, ijzeren spoorweg-maatschappij, nopens aansluiting der beide wegen, en directe ver binding met 's Gravenhagc-Scheveningen. Nadat dc voorzitter aan het doel dezer buitengewone vergadering had herinnerd, werd, na voorlezing van de overeenkomst, en korte deliberatie, .lie overeenkomst met genoegzaam alge- uieene stemmen goedgekeurd, terwijl slechts twee siemmen zich daartegen verklaarden. [11. C.) Omtrent den moordenaar van den heer Tulleken, te Heerde, wordt, als een bewijs van zijne verregaande stoutheid en onverschilligheid, mede gedeeld dal hij hij dc begrafenis van der. verslagenc als drager is tegen woordig geweest en daarvoor eene helooning van ƒ2 heeft aangenomen. Zalurdag II. had onder Joure in Friesland hel volgende voorval plaats. Een veehandelaar, die gewoon is de veemarkt te Heerenveen te bezoeken, had zich des morgens vroegtijdig van huis begeven. Na alleen in eene boot reeds een eind ver te hebben gevarenwerd hij omstreeks ten zes ure door drie zwart gemaakte personen overvallen. Niettegenstaande krachtige te genweer zag hij zich eindelijk genoopt, voor dc overmagt te bukken. De onverlaten slaagden er in hem van alles, wat hij bij zich had, te beroo- vcnen wel van ƒ700 in papier en ongeveer ƒ4 aan klinkende munt. Ten einde zich te geruster te kunnen verwijderen, zonder gevaar van te worden achtervolgd, hebben de aanvallers den man stevig gebonden in het scheepje vastgemaakt. Volgens getuigenis van den ongelukkige, die door dezen diefstal zich van zijn geheel, door zuinigheid en vlijt vergaard, vermogen ziel beroofd, hebben de aanvallers zich met het schuitje, waarin zij zich bevonden, naar hun nabijgelegen schip begeven, en zijn zij, na de zeilen ie hebben geheschenvoor den wind af vertrokken, hem in gemelden toe stand achterlatende, in welken hij ongeveer ten 81 ure door een voorbij varend visscher is gevonden. 'Te Weert (Limburg) js Zalurdag II. bij den notaris Cleck ingebroken en p. m. ƒ9000 aaii specie en papier ontvreemd. 's GRAVEN!!AGE, 20 November. De keizer van Oostenrijk heeft den luit.-kol. Smits, kommandant van hel koloniaal militair invalidenhuis, benoemd tol ridder der militaire orde van dc IJzeren Kroon 3de kl voor zijne diensten, aan de equipage van het Ooslenrijksche oorlogs-fregat Movara bewezen. De 2dc luit. Wijnstroom van het lstp escadron 2de reg. dragonders, te Amsterdam in garnizoen, zal met den lslcn der volgende maand bij dc te Venlo gestationeerde rijschool gedetacheerd worden. De minister van binnen), zaken zal overmorgen geen gehoor verleenen. Heden is voor de daartoe benoemde commissie uit het prov. geregis hof in Zuidholland een aanvang gemaakt met hel afnemen van het examen van hen, die naar den rang van candidaat-notaris dingen. Een zestal aspi ranten hebben zich daartoe lieden aangemeld. Gisteren avond heeft het groot concert der maatschappij de Toekomst alhier plaats gehad. Het heeft de goedkeuring van het talrijk publiek in ruime mate weggedragen. De afdeeliug voor geschillen van bestuur van den raad vaa state heeft gisteren hare eerste openbare zitting gehouden. De heer van Bosse heeft een belangrijk amendement ingezonden op het wets-ontwerp nopens de verbetering der waterwegen naar zee. Het heeft de strekking om de gesloten concessie met den heer Jager vervallen te verkla ren. De werken lot het aanleggen van een nieuwen en korleren waterweg ter verbinding van Amsterdam met de Noordzee zouden voor 's rijks reke ning worden gemaakt. Dc bijdrage van Amsterdam zou in 's rijks schat kist worden gestort. Ticeede Hamer der Slaten-Generaal. Bij de beraadslagingen in de zitting van Dingsdag over de administration der eerediensten is vooral de quaeslie behandeld van de scheiding van kerk en slaat. Dc gevoelens waren daaromtrent zeer verdeeld. Een aantal le den had dc opheffing der depp. van eeredienst met leedwezen gezien. De consequente invoering dier scheiding kon, naar hunne meeniug, lot heillooze gevolgen leiden. De lieer Groen van Prinsterer, hoewel een voorstander der scheiding, ging daarbij echter van een ander standpunt uil dan de regering en vele zijner mede-leden. In eene uitvoerige rede, door de verslaggevers bijna niet te verstaan, ontwikkelde hij zijne denkbeelden tot verwezenlij king van de theorie der scheiding van kerk en slaat, die leiden moet tot verwijdering der aanraking van het staatsgezag met de kerk; maar hij be schouwde die scheiding niet zoodanig, dat zij het publiek regt der gezindhe den zou mogen verkorten, of van de kerk eene gewone vereeniging maken. Door den minister van buiten), zaken werden de bedenkingen van de onder scheidene sprekers wederlegd, terwijl de minister van binneul. zaken, die door den lieer Groen mede in de discussie was geroepen, dien spreker ant-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1