Per Telegraaf. LEYDSCHE SCHOUWBURG. Door dc commissie voor liet getrokken gcscluU is, in tegenwoordig heid van de ministers van oorlog en marine, eeue proef genomen met den getrokken derligponder op ijzeren pantserplalen van duim dikte en die onder eene helling van 45° graden waren gesteld. Op een afstand van 150 el zijn drie schoten gedaan, waarvan 2 met granaat en een met kogel. Een van die granaten deed reeds een der platen eenigermate scheuren, ter wijl bij het derde schot, dal met den kogel, die plaat geheel gescheurd werd. Tweede Kamer der Staten.'Generaal. Zitting van Maandag 17 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over hoofdst. III der staalsbegrooiing voor 1863, en wel hoofdzakelijk over het amendement van den heer van Goltstein, om het art. tractementen en bezoldigingen van het personeel der gezantschappen door zamensmelting van missiën thans op ƒ251,000 voorgedragen, te brengen op ƒ260,1000, te verdeelen volgens eenen toelichtenden staat bij het amendement gevoegd. Onderscheidene le den voerden daarover het woord, en in den loop der beraadslagingen deed de heer van Bosse het voorstel om het artikel met ƒ5500 te verminderen, waardoor de voorgedragen verhooging van bezoldiging voor de missiën te Brussel en Parijs zou wegvallen. Beide amendementen werden echter ver worpen, dat van den heer van Goltstein met 34 tegen 29 stemmen, dat van den heer van Bosse met 36 tegen 27 stemmen. Hoofdstuk lil A werd daarop aangenomen met 38 tegen 25 stemmen. Tegen hebben gestemd de bh. Storm van 's Gravesande, Schimmelpenninckde Brauwvan Foreest, van Asch van Wyck, Godefr.oi, Hoffman, Nolthenius, Hoekwater, van Lynden, Heemstra, Lycklama a Nyeholt, Groen van Prinslerer, Taets van Amerongen, van Goltstein, van der Veen, Mijer, van Heiden Reinestein Dirks, YVintgens, Westerhoff, van Lidth de Jende, Heemskerk Azn., van Voorthnysen en de Voorzitter. Daarna zijn de beraadslagingen aangevan gen over hoofdstuk 1115, betreffende de administratie voor de zaken der r. k. eeredienst. BIHTWNLANDSCHE BERIGTEN. k se G1 se Hier te lande heeft sedert eenigen tijd het gevoelen veld gewonnen dat de personendie door het lot worden aangewezen om den lande als militairen te dienenaanspraak hebben op eenige vergoeding voor de verlie zen die zij lijden door het vervullen van eenen piigt, die op alle weerbare burgers rust. De regering heeft zich met dat denkbeeld vereenigd en eene wet voorgedragen, krachtens welke een ieder, die de verpligte dienst als milicien goed volbrengt, deswege naderhand, en wel van zijn 55ste levensjaar af, eene jaarlijksche uilkeering uit de schatkist zal genieten van 150 fr. GWGËLAKD. LONDEN16 November. De Lond. Gazette deelt het antwoord mede, dat onze regering gege ven heeft op Frankrijks voorstel tot bemiddeling in de Amerikaansche ge schillen. Het antwoord is, gelijk men weet, afwijzend. Woensdag nacht heeft alhier een zware brand plaats gehad, waar door de uitgestrekte werkplaats van den kastenmaker Selight in Clerken- well werd vernield. Men was bevreesddat de gewone spuiten de vlammen niet konden beletten tot de naburige percelen over te slaan, weshalve de krachtige stoomspuit van Shand en Mason werd ontboden, die de vrees voor uitbreiding van den brand spoedig deel verdwijnen. Een Amerikaansch schip, dat alhier in de Mersey gereed lag om uit te zeilen met eene lading aan boord van p. m. 500,000 is voor de helft van die som verkocht, uit vrees dal het in handen van het zuidelijke kaper schip Alabama zou vallen. Beriglen uil New-York van 5 dezer bevatten het volgende: Hel berigt der inneming van Mobile door de noordelijken heeft zich niet bevestigd. Generaal Siegel heeft de zuidelijken bij Thoroughfare Grap geslagen. Hier ter stede zjjn al de democratische kandidaten tot congresleden verkozen. In het geheel zijn in dezen staat 19 democraten en 12 republikeinen geko zen. In New-Yersey hebben de democratische en in Michigan de republi- keinsche kandidaten de meerderheid verkregen. De schepen van der Bilt Dacotah en Ino zijn in zee gegaan om het zuidelijk kaperschip Alabama op te sporen. Onder de beriglen uit New-York leest men nog, dal de bondstroepen te Palmyra in Missouri eene vreeselijke strafoefening hebben gehouden. Toen onlangs de zuidelijken die plaats hadden overrompeldwerd een oud bewo ner, met name Andrew Allsman, door hen medegevoerd. Zoodra de noorde lijken er weder binnenrukten deed de generaal M'Niel afkondigen, dat de zuidelijken den weggevoerden man binnen 10 dagen hadden uit te leveren, indien zij niet wilden dat 10 hunner gevangenen vvierden doodgeschoten. De gestelde termijn verstreken zijnde, zonder dal aan dit bevel was vol daan, werden uit de gevangenen 10 ongelukkigen (waaronder een kapitein) gekozennaar buiten gevoerd en gefusilleerd. Tegenover dit feit moet ver meld worden, dat ook de zuidelijken te Cumberland Ford onlangs kapitein King, diens twee jonge zonen en 12 andere unionisten hebben opgehangen. In een dagblad van Hong-Kong leest men het volgende: In Peking is alles rustig en de cholera blijft afnemen. Den 10den Augustus vertoonde zich aan den hemel eene menigte aërolithen, en den 20sle" Augustus verscheen de komeet, hetgeen den keizer niet weinig beangstigde, daar hij het als eenen wenk des Hemels beschouwde, dat iu zijne administratie niet alles riglig was. De mandarijnen hebben dientengevolge aanschrijving bekomen om dien aangaande vrijelijk hun gevoelen aan Z. M. kenbaar te maken. Er liepen geruchten, dat de aanhangers van het ministerie, dat door prins Kung is af gezet, het hoofd weder opstaken; maar lot nog toe zijn die geruchten niet bevestigd. Te Canton is op 18 Augustus eene zamenzwering ontdekt, die ten doel had zich meester te maken van dc stad gedurende de examens. Men zon daartoe hier en daar eenige branden geslicht en van de verwarring gebruik gemaakt hebben orn zich meester te maken van de voornaamste ver- dedigingswerkerken. Volgens de jongste berigten uil China heeft er bij Ningpo een gevecht plaats gehad lusschen de opstandelingen en de troepen onder generaal Ward. Bij die gelegenheid is de laatstgenoemde gesneuveld, dat voor de keizerlij ken een groot verlies mag genoemd worden. Volgens berigten uit Yokuhama van 4 Sept.heerschle de cholera in de omstreken van die plaats, doch was bet vreemdelingen-kwartier daarvan bevrijd gebleven. Uit Jeddo was het berigt ontvangen van eene buitenge wone sterfte, ten gevolge der aldaar heerschende mazelen; het aantal slagt- offers wordt op 70 a 80000 geschat. Een berigt uit Shanghai deelt mede, dat er een staatkundige moord heeft plaats gehad. Drie heeren zouden door Japannezen aangevallen, en een hunner, een Engelschmangedood zijn. FKAIHRUk. PARIJS, 16 November. De Moniteur deelt de opmerking mededat het antwoord van de ka binetten te Londen en te Petersburg op de nota van Drouin de Lhuys be helst een verdaging van de tusschenkomst, gegrond op den inwendigen toe stand van Amerika. Het blad voegt er bij Indien onze berigten naauw- kenrig zijnzal de aarzeling van de kabinetten te Londen en te Petersburg weldra ophoudeu. De vvensch naar vrede wordt zoowel in de noordelijke als in de zuidelijke stalen eiken dag sterker. Ook de verkiezingen in het noorden geven een verlangen naar vrede te kennendat in het aanstaande congres de zegepraal schijnt te zullen behalen. Uit de reeds veel besproken nola van den heer Drouin de Lhuys, in antwoord op de circulaire van den Iialiaanschen minister van buitenl. za ken, die thans door de Köln. Zeit. wordt openbaar gemaakt, blijkt dat Frankrijk gcene voorstellen aan Rome meer kan doen, alvorens Italië zijn programma heeft laten varen, dat Home de hoofdstad van Italië moet zijn. Tot dien tijd zal het statu quo gehandhaafd moeten blijven. Dezer dagen zijn weder 10000 patronen naar Civita-Veccha gezonden, en volgens gerucht, zouden ook 12 getrokken kanonnen derwaarts gevoerd worden. Een en ander is een bewijs, dal er aan de ontruiming van Rome niet gedacht wordt. Den 12dfn dezer is de levering aanbesteed van spoorstaven voor den spoorweg, die in Mexico zal worden aangelegd en wel van Vera-Cruz tot Cordova, eenen afstand van 85 kilometers. De aannemers moeten de spoor staven voor 15 Jan. aanst. leveren en zullen daarvoor ruim 1,300,000 fr. ontvangen. In Griekenland is het schijnbaar rustig, maar de voorloopige regering heeft er met vele moeijelijkheden te kampen. Zij vermijdt alles wat tot eene tusschenkomst aanleiding zou kunnen geven, maar de algemeene stem ming Iaat veel te wenschen over. In sommige provinciën schijnt de bevol king maar al te geneigd te zijn, om pogingen tot bevrijding der Turksche provinciën te doen en hel zal de vraag zijn, of de regering bij magie zal wezenzulke gevaarlijke bewegingen Ie onderdrukken. Te Syra heeft eene demonstratie plaats gehad ten gunste van den prins Alfred van Engeland; bij deze gelegenheid heeft de bevolking zich aan ver schillende buitensporigheden schuldig gemaakt. ITALIË. Het blijkt meer en meer dat de heer Ratazzi, bij de opening der kamers, met eene geduchte oppositie, zoowel van de zijde der Toskaansche als Napel- sche afgevaardigdenzal te worstelen hebben. Uit Rome meldt mendat de opbrengst van den S'. Pieters-penning tot hiertoe heeft bedragen 27± millioen fr. Ter reede van Girgenli zijn den 5den Nov. 2 Italiaansche1 Fransch en 2 Engelsche schepen verongelukt. P«ï PISSEN. Te Wiesbaden is de schildwacht, bij de Grieksche kapel geplaatstin den nacht van Zondag op Maandag jl. aangevallen door vier personen, die hem verscheidene messteken en andere verwondingen hebben toegebragt. Niettegenstaande deze overmagt en de verraderlijke wijze waarop hij was aan gerand, heeft de schildwacht zich zoo moedig verdedigd, dal de vier moor denaars hun toeleg hebben zien mislukken. Een hunner heeft zoo diepe bajonetsteken bekomen, dal hij op de plaats zelve in verzekerde bewaring kon worden genomende anderen hebben zich -door de vlugl gered. Men gelooft dal de aanranders de kapel wilden berooven. Te Bamberg is eene aanmerkelijke hoeveelheid aardbeziën, in de open lucht geteeld, ter markt gebragt; de vrucht was even goed als in hel mid den van den zomer. 's GRAVENHAGE, 18 November. De hoofdstukken betreffende de eere dienst hebben in de zitting van de tweede kamer van heden tol belangrijke discussiën aanleiding gegeven, zoowel wat betreft de verhouding lusschen kerk en staat als de administratie. Hoofdstuk III B (r. k. eeredienst) is aangenomen met 43 tegen 21 stemmen. Hoofdstuk IV B (herv. eeredienst) met 45 legen 19 stemmen. Morgen behandeling van hoofdst. IV A (justitie). TURYN, 17 November. Het officiële blad behelst het besluit, waarbij de staat van beleg in de Napelsche provinciën opgeheven wordt, lnlusschen blijft aan de prefecten te Napels en te Palermo eenige buitengewone bevoegd heid toegekend. De overslrooming van de Po is afnemende. Gisteren heeft te Asti de plegtige inwijding plaats gehad van hel monument voor Alfieri. Morgen zal de zitting van het parlement zonder troonrede geopend worden, aangezien de tegenwoordige zitting slechts eene voortzetting is van die van 1861. PARIJS, 18 November. Baron Gros is tot gezant van Frankrijk bij het hof van Grool-Briltannië benoemd. Het antwoord van den heer Drouin de Lhuys op de circulaire van generaal Durando is openbaar gemaakt. De inhoud komt overeen met de schets die de Indép. Beige er van heeft medegedeeld. ING EZ ON HEN. „De Goochelaar." Dit drama van Dennery en Bre'sil is hier reeds vroeger opgevoerden zoo wel deze omstandigheid, als de snelle opvolging der tooneelvoorstellingen in

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2