LEOSCHE ftp COURANT. 1862. WOENSDAG 19 NOVEMBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zalurdag avond. VaandagWoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BSNNKNLAN!)SCHK BKPSfiiENjj LEYDEN, 18 November. De arrondissemenls-regtbank alhier hield lieden eene pleglige zitting ter 1 inwijding van liet nieuwe regtsgebouw op liet Rapenburg. De voorzitter, de heer mr. J. W. Schuurman, sprak bij die gelegenheid eene gepaste rede uil, waarin hij uiteen zette welke benioeijingen en werkzaamheden het in gebruik nemen van hel gebouw waren voorafgegaanterwijl hij iu de ver wisseling van hel lokaal op hel Raadhuis, waar zoo lang regl was gespro ken. met dat, hetwelk voortaan voor de tereglziltingen bestemd was, aan leiding vond om over het verschil tusschen de wetgeving en regtspleging van vroegere tijden en die van onze dagen te spreken. Rehalve advocaten, pro cureurs en notarissen, woonden burgemeester en wethouders, de kanton- regter, de griffier en de ambtenaar van het openbaar ministerie bij bet kan- tongeregt de plegligheid bij. Door het collegie van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland is aan de tweede kamer der staten-geucraal thans een tweede adres ingezonden, ten einde sommige der in de memorie van antwoord door de regering ge voerde redeneringen, tegen het eerste door hetzelfde collegie aan die kamer ingediend adres, le wederleggen en het bij Rjjnlands bestuur steeds bestaande bezwaar le kennen te gevendat het houden van hel te maken zeekanaal op het peil van 50 duim onder A. P., al is zulks door de regering den concessionaris opgelegd en door dezen aangenomen, uithoofde van de daar aan verbonden groote geldelijke bezwaren, de krachten van die onderneming zoude te boven gaan. Volgens testamentaire beschikking van wijlen mevrouw vgu Leyden Gael, ontvingen dezer dageiide diaconie der Ned. hervormde.gemeente een legaal van 1000; het 11. G. of armen wees- en kinderhuis een legaat van ƒ3000; en het geref. oude mannén- en vrouwenhuis een legaal van ƒ2000, vrij van snccessiereglcn. De heer J. van der Speek, onlangs alhier overleden heeft mede bij zijnen uitersten wil op eene edelmoedige wijze aan de armen gedacht, door aan de armbesturen der verschillende gezindheden legaten te vermaken. Rehalve een legaal aan dat der R. C. gemeente, tot welke gezindheid de overledene behoorde, ontving de diaconie der Ned. hery,gemeente van zijnentwege een legaat van ƒ500, eu die der Evang. l.ulhersclie gemeente mede een legaat van ƒ500, vrij van snccessieregien. Ook hel armbestuur der Israëlitische gemeente, rnogt, naar wij vernemen, een dergelijk blijk zjjuer weldadig heid ontvangen. Even als in vorige jaren zijn gedurende den winter bij de leden der commissie tot de winkelkaartjes van hel Leydsche departement der maat schappij tol Nut van 't Algemeen die kaartjes weder verkrijgbaar gesteld. Die commissie is thans zamengesteld uit de volgende lilt.: mr. P. G. Robrecht (Rapenburg), A. van VVitzenbiirg (Breedeslraat)P. Muller (idem), J. D. Blanken (Beestenmarkt), J. J. Reyst (Nieuwen Rijn), mr. M. II. A. Lisman d (Heerengracht) en P. L. Tickler (Hoogewoerd). Genoemde lieeren zijn tot de afgifte der kaartjes bereid des voormiddags van 10 tot 12 ure. Vrijdag avond II. is een Vlaardinger hoeker, schipper Struis, door een barkschip overzeild en eenige minuten daarna gezonken. Vier personen heb ben zich gered5 lijken zijn reeds gevonden, terwijl er nog 5 worden vermist Dezer dagen heeft zich eene onderneming gevestigd onder bestuur van de bh. mr. J. E. lianck, renteuier; D. Bauduinlid der firma Dummler en C°. le Batavia; J. P. Dttdok van Heel, fabrikant; W. F. Heshuysen, vice-president van de nat. hypotheekbank; W. II. van Oven, suikef-con- s iractant op Java; dr. P. J. Vcth, hoogleeraar; Paul C. van Ylissingen, fa brikant, allen le Amsterdam, en L. van Vliet te 's Gravenhageter aanleg en exploitatie, voor particuliere rekening, van sloom-spoorwegverbinding op Java Uit Heerde meldt men van 15 Nov.: Onze burgemeester, die het on derzoek naar den moord van den heer Tulleken met ijver voortzette en daarbij zwaar vermoeden kreeg op den knecht, heeft dezen eergisteren s middag gevangen doen nemennadat een scherp verhoor had plaats gehad. t Later in den avond kwam een brigadier majoor uil Arnhem, met last om jj ook werkzaam te zijn iu het opsporen van den dader. Deze heeft den arrestant overgenomen en gisteren in den vroegen morgen heeft de misda- diger volledige bekentenis gedaan. Wegens eene berisping van zijn lieer j§ had hij hem met een knuppel op den arm geslagen en merkende dal die slag zwaar aangekomen was, had hij hem verder den schedel verbrijzeld, j j Omstreeks 5 ure des avonds heeft de misdaad plaats gehad. Op de Maas, ter hoogte van Maeseyck, heeft een treurig geval plaats gehad. Bij het sloomopwaarts trekken van een schip struikelde door een noodlottig toeval een der paarden, en terwijl het vaartuig door den hevigen stroom werd teruggedreven, geraakte hel dier in de diepte, tevens de an dere paarden en ook dc drie lijudrijversdie cr op gezeten waren, met zich slepende. Het gevolg van dit alles was dat drie personen, namelijk Kitsen, vader en zoon, en een knecht van den heer Straatman le Linnc, op jammer lijke wijze verdronken. Ook zijn twee paarden bij dit ongeval omgekomen. Een bij hel dep. van koloniün ontvangen telegram gedagleekend Batavia 13 October 1862, luidt: «Niels bijzonders." Uit Paramaribo meldt men van 13 Oct.: Zalurdag II. hebben zich eenige slaven hij den gouverneur vervoegd, en, zoo voor zich a's in naam hunner lotgeiiooien, hunnen dank betuigd voor de groote weldaad, met vvelkc Z. M. de koning hen heeft begiftigd, door de opheffing der slavernij op 1 Julij 1803, waarvan de afkondiging is geschied, en voor de hartelijke woorden, door den gouverneurbij diens proclamatie, lot hen gerigt. Naar wij ver nemen, heeft de landvoogd hen met minzaamheid ontvangen en hun, onder anderen, op het hart gedrukt, om, kalm en tevreden, het tijdstip der be vrijding af te wachten, en door arbeidzaamheid, ondergeschiktheid en ge trouwe pligtsvervulling het bewijs ie geven, de weldaad, hun nu reeds ver zekerd, waardig te zijn. Aan de Vtr. C. schrijft men uil Suriname hel volgende: De belangrijke maatregel van de afschaffing der slavernij blijft hier algemeen de belang stelling wekken. Er zijn steeds vele ontevredenen, maar de onpariijdigeit erkennen toch de goede bedoeling en de noodzakelijkheid van den maatregel al kan de een zich met deze, de ander met gene van de bepalingen niet geheel te reden stellen. Op sommige plantaadjes hebben nu en dan onge regeldheden plaats, maar zij blijven gelukkig van ondergeschikt belang. In stad pruttelt men, maar danst en feest er op echt Kreoolsche wijze niet minder dapper op los. Wat het in Julij zal wezen, als dc 35000 zwarte Nederlanders plotseling lot vrije menschen moeten gerijpt zijn, wie weet dat. Men verwacht wel enkele verwikkelingen, en het is daarom begrijpe- ,lijk, dal het maritiem slation met een paar schroefstoomschepen zal ver sterkt worden. 's GRAVENHAGE, 18 November. Z. M heeft benoemd tol regler in de arrond -reglbank te Alkmaar de hh. mrS. H. R. van Hees, thans regter-plaatsvervangcr in de arrond.-reglbank en advocaat te Amsterdam, en W. van der Kaay, thans regler-plaatsvcrvan- ger in en procureur bij de arrond.-reglbank te Alkmaar. Tot burgemeester zijn benoemd: te Hedikhnizen de heer 51. van HoofT, en te Busstim de heer R.Keyzer; tot ontvangers der directe belastingen enz. te Steenwijk de lieer mr. P. C. J. van Ghert, thans commies bij het dep. van finanliSn, en te Tholen de heer J. D. de Bloeme, thans ontvanger te Steenwjjkcrwold. Tot apotheker 3de kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt in O. 1. is benoemd de heer N. Goruelisscnen tol officier van administratie 3Je kl. hij de zeemagt de adjunct-administrateur F. T. Courier dit Dubekart. Aan den mijoor der infanterie van hel leger in Ned. Indie W. J. Heisterkamp, thans met verlof hier te lande, is een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den rang van luit.-kolonel en van pensioen. Z. M. heeft vergunning verleend aan baron Sirtema van Grovestins, Ned. gezant te Madrid, tot liet dragen der versierselen van ridder-grootkruis der Christus-orde, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan mr. J. 1). C. baron van lleeckeren van Wassenaer, 's konings opperstalmees ter, lot hel aannemen der onderseheidings-ieekeiicn van het grootkruis der Kon. Guelphenordehem door den koning van llanover geschonken. HH. KK. Hli. prinses Frederik en prinses Maria zijn Zalurdag geluk kig aan een dreigend gevaar ontsnapt. Omstreeks den middag met een rijtuig, bespannen met vier paarden, van het Huis de Paauw komende, brak niet verre van de residentie de as van de achterwielen, waardoor het rijtuig omver stortte. Gelukkig werden de paarden spoedig ingehouden, zoodat de prinsessen er met den schrik zijn afgekomen. De minister van justitie zal op morgen en overmorgen, die van kolo niën op morgen, en die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Zalurdag middag ten één ure is het stoffelijk overschot van wijlen den hoogleeraar dp. J. G--el op het kerkhof te Eik en-Duinen ter aarde hesleld. Behalve door de naast bestaan <leii werd de lijkstoet gevormd door eenige vrienden en vroegere collega's en verdere genoodigtlenterwijl op hel kerk hof zich een tal vrienden en vereerders van den overledene zoo van hier als van elders had verecnigd. Bij liet graf sprak de oud-hoogleeraar Bake eene rede uit. Hij schilderde met krachtige trekken het beeld van den ontslapene, en deed daarbij uitkomen wal de wetenschap, wal zijne vrienden in hem verloren hebben. De heer J. I. F. Noordziek, naaste bloedverwant van den afgestorvene, bragt iu hartelijke en krachtige taal welverdiende hulde aan Geel als mensch in de verschillende toestanden van het maatschappe lijke leven.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1