LEYDSCHE COVBANT.^ 1,l i$Sp! 1862. i\ lob. A> MAANDAG 17 NOVEMBER. De Courant wordt Maandagff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. ]\1!' 4 De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCliK HEHIGTKN. LEV DEN 15 November. Naar wij vernemen zijn door Burgemeester en Wethouders, uit de ver schillende sollicitanten naar de betrekking van gemeente-architect, aanbevo len de lib. J. W. Schaap, architect alhier; A. J. I. van Resteren, lioofd- opzigter der gemeentewerken te Botterdam; P. Mager, architect der ge meente Purmerende; en H. J. H. Hermans, opzigler bij 's rijks waterstaat te Breda. De Leydsche afdeeling der Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal Dingsdag aanst des avonds ten half. acht ure, ecne vergadering houden met datnes. Als sprekers zullen optreden de lilt. A. Beeloo, van Amsterdam, en W. T. Werst, alhier. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen hedroeg gedurende deze week dagelijks van 200 tot 221 personen. Naar men verneemt hebben de chefs van de inf. corpsen van het dep. van oorlog den last ontvangen, een groot aantal miliciens der ligting van 1861, die bij hunne corpsen in activiteit zijn en gedesigneerd om daarbij voor ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen te blijven, in den loop van deze maand nog met groot verlof naar hunne haardsteden te doen vertrekken. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de tien eerste maanden van 1862. waaruit blijkt, dat die bedra gen heelt ƒ49,659,923 72zijnde ƒ86,906.31 j minder dan in 1861. De N.R. C. komt terug op het berigt, dat aan dr. van Oosterzee door j eenige leden der Ned. herv. gemeente te Botterdam eene aanzienlijke som zou zijn aangeboden, om van hem te verkrijgen het vervullen van een zeker aantal p- edik beurten in het jaar bij die gemeente. Aan dr. van Oosterzee is geen aanbod gedaan en dat berigt mist dus allen grond. Te Amsterdam is in den afgeloopen nacht de vvattenfabriek van den lieer Kratzeiisleiiiop de Elandsgracht, afgebrand. Donderdag namiddag, bij de aankomst der diligence uit Arnhem, te Zulpheii. stapte een der passagiers uil den wagen en was, nog vóór hij in de gelagkamer van het logement kon binnengaan reeds overleden. Naar men zegt was het een kapitein ter koopvaardij, onlangs ut het vaderland aangekomen, en die zich met ztjn bejaarden vader, die hem had afgehaald, naar Paderborn wilde begeven. Betreffende den te Meerde geplecgden moord wordt nog het volgende gemeld: De heer Oswald Tullekenafstammeling van een der aanzien lijkste Geldersche geslachten, begaf zich. des avonds ten vijf ure op eené wandeling, doch keerde niet terug, hetgeen zijne betrekkingen bezorgd maakte. Hij een ingesteld onderzoek naar zijn uitblijven vond men nu al spoedig zijn lijk op jammerlijk verminkte wijze in eene sloot liggen, met verbrijzelde hersenpan, terwijl de gewelddadigheden op hem zoo lievig zijn geweest, dal de hersenen uil liet hoofd waren gespat. Nog is het niet be kend wie de dader is van dit feit. Uit Zwolle meldt men. dat de kantonregler aldaar zich onbevoegd heeft verklaard om uitspraak te doen in de zaak van dr. Tirat, omdat het aan dezen ten laste gelegd feit met eene geldboete van 100 bedreigd wordt en de zaak alzoo de competentie van den kantonregler te boven gaat. Te Kampen overleed Maandag II. eene jonge jufvrouwzoo men zegt ten gevolge van hel gebruiken van koud water, dat cenigen tijd in een emmer had gestaandie weinige dagen geleden van binnen met roode menie was geverwd. Zeker is het, dat allen, die bet water gedronken hebben, er aandoeningen van hebben gehadzij echter bad er vrij veel van gedron ken beeft daarna lievige krampen gekregen en is eindelijk aan kolijk overleden. Te Middelburg beeft zich thans mede eene sub-commissie gevormd, ter ;i bevordering van het doel der alhier gevestigde kweekschool voor zeevaart. Door den gemeenteraad aldaar is Ier vervulling van de betrekking bij de fabricage-wcrkcn hel volgende drietal gevormd, de lib. W. van Geer, te 5 Leyderdorp, 11. J. J. Jansen, te Middelburg, en C. L. van Sorgen, te Middelburg. Te üoslerhout en wel aan bel station Bijen had Donderdag II. een treurig voorval plaats. Terwijl de spoortrein met werklieden van Tilburg terugkeerde, sprong een der arbeiders, terwijl de trein nog in beweging was, van den wagen en had het ongeluk op de rails te vallen, zoodat hem 6 wagens over het lijf gingen en hij dus werd verpletterd. 's GRAVEN I1AGE15 November. L. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein-luitenant ter zee F. L. Geerling tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van Medjidie', hem door der. Sultan van Turkye geschonken. Tot burgemeester der gemeente lluisseling is benoemd de heer J. VV. van Asten. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. en die van flnanliën op Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. Aanst. Donderdag avond zal in de evang. luth. kerk alhier een dankstond worden gehouden voor de afschaffing van de slavernij. Als voor gangers zullen optreden de heeren Moll, Schuurman en Gunning. ij Ttceede Hamer der Sta ten-O enernxf. In de zitting van Donderdag beeft de heer Groen van Prinsterer eene uit voerige rede gehouden met het doel om Ie antwoorden op de door den minis- 5 ter van binnen!, zaken lot hem gerigle vraag: wat wilt gij? In antwoord 5 op die vraag zeide de heer Groen o. a. dat, nil hel beginsel van scheiding van kerk en staat was aangenomen, dit beginsel in tweeledigen zin kon i worden opgevat en toegepast, en dan sprak bel van zelf dal hij verlangde, j hetgeen de minister van binnen!, zaken meer dan eens zelf krachtig had voorgestaan, dal dc vrijheid ca onafhankelijkheid van alle gezindheden met regtmaiigheid en billijkheid worden toegepast. Wat het onderwijs betreft, als de minister bleef bij hetgeen hij meermalen verdedigd hadde afscheiding van onderwijs en opvoeding, dan was spr. te vreden, maar niet wanneer de minister volhardde in zijne andere meeningdie op de openbare school een Christendom verlangt, dat boven de geloofsverdeeldheid staal. In zijne ver dere beschouwingen kwam de beer Groen nogmaals terug op eene vroeger door hem gedane uitdrukking, dat het thans bestaande ministerie een nood zakelijk kwaad was. Hij zag in den minister van binnen), zaken een middel legen de anarchie der partijen, eene tijdelijke dictatuur, die hij echter niet beschouwde als het gevolg van de uitnemendheid der beginselen, welke de minister voorslaat. Voorts zeide hij zich overtuigd te houden, dat hel hoofd van liet bewind zicli yen rncer behoudenden minister van koloniën ter zijde zon moeten stellen, om hel opgaan van een kreet van misnoegen van het beste gedeelte des volks te verhoeden. Hij voor zich zou tegen geene be grooting stemmen om redenen, buiten dezelve gelegen, maar hij stelde zich voor, om eené mötlè Van orde voor Ie dragen, bij welke verklaard wordt, dat dc minister van koloniën liet vertrouwen der kamer niet bezit. De minister van biiirteril! zaken stelde, bij het beantwoorden van verschil lende sprekers, teeenovcr liet door den heer Groen aangevoerde op den voor grond, dat het Christelijk element in de gansche maatschappij is doorge drongen en daarvan hel levensbeginsel uitmaakt. Dit te willen ontkennen zou de meest anti-historische daad zijn. Hij hield vast aan de stelling, dat hel Christendon] boven geloofsverdeeldheid moet staan. Ook de kerk was een krachtig element, dat steeds door hem met eerbied was behandeld. Hij was niet voor zoogenaamde, maar voor werkelijke vrijheid en behoorlijke afscheiding van kerk en staal. Zitting van Vrijdag 14 IVorcmber. Aan de orde was de beraadslaging over hoofdstuk II der staatsbegroo- ling (hoogc collegiën van staat). De heer van Eek heeft verlangd, dat de uitgave van de vroegere handelingen der kamer zooveel mogelijk mogt worden bespoedigd. De heer Wintgens heeft het zeer wenschelijk geacht, dat er als nu, vermits ook de raad van state vergaderingen zal houden, bij welke liet publiek zal worden toegelaten, eene afscheiding zal worden ge maakt insschen de lokalen der tweede kamer en van dien raad. Door den minister van finantiën werd, op eene aanmerking van den heer Godefroi te kennen gegeven dat bij liet ontwerp tot wijziging der wet op hel per soneel het beginsel is aangenomen om den belastingschuldige het regt van appel te geven wegens beschikkingen van ged. stater, in belastingzaken, zoodat de raad van state over zoodanig appel uitspraak zal doen. Bij hoof delijke omvraag is dit hoofdstuk met 58 legen eene stem (die van den heer van Foreesl) aangenomen. Daarna is beraadslaagd over hel derde hoofdstuk (buiten!, zaken). Daarbij zijn verschillende belangen ter spraak gebragl, als de betrekkingen met Ja pan en liet Japansche gezantschap; de kostbaarheid en de inrigting der diplomatic; de aftapping van het Maas-water; de verhouding van Limburg lot het Üiiitsch-Verbondtiet handelsverdrag met Frankrijk, en de afkoop van den Scheldc-lol. Wat betreft het Japansche gezantschap zeide de lieer Godefroi o. a. hel volgende: De gezanten zijn hier gekomen, en onverrig- ter zake weder vertrokken. De minister heeft dit in zijne memorie van beantwoording erkend en verklaard dat het antwoord der Nederlandsche re gering was nagezonden. Dit nu is geen bewijs van regeringsbeleid; het is eene houding van twijfelmoedigheid, wankelmoedigheid en onzekerheid. En die zelfde indruk heeft liet ook op liet Japansch gezantschap gemaaktwant het is van publieke bekendheid, dat de gezanten vertrokken zijn, uiterst tevreden over het onthaal der Nederlandsche natie, maar uiterst ontevreden over het onthaal der Nederlandsche regering. Op een en ander zal de minis ter met het dep. van buitenl. zaken belastin de volgende zitting antwoorden. Zitting van Zaturdag 15 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen over Hoofdstuk 111 der begroo- ting voortgezet. De heer van Voorthuysen sprak over dc bezoldigingen der gezantschappen. De lieer Heydenrijk betuigde zijne sympathie voor hel ka binet en verdedigde den minister van buitenl. zaken tegen de aanmerkingen van verschillende leden. Vervolgens heeft de minister van buitenl. zaken in eene uitvoerige rede dc quaestiën behandeld, waaromtrent aanmerkingen gemaakt of inlichtingen gevraagd waren. BEITKNLANDSCUK BERIGTKN. ij A. Ni a». LONDEN. 13 November. II. M. heeft haren oudsten zoon den prins van Wallis, bij gelegenheid van zijne meerderjarigheidbenoemd tot generaal bij hel leger en den her tog van Cambridge, sir E. Blakeuey, den burggraaf H. Gongh en lord Clyde tot veldmaarschalken voorts onderscheiden personen lot ridders der Bath-Orde. De Mom. Herald zegt, dat in een den ll'lcn dezer gehouden minister raad het voorste! van Frankrijkom eene bemiddeling Ie beproeven tus- schen de oorlogvoerende partijen in Noord Amerika, overwogen, maar on aannemelijk geacht is. De Parijschc Patrie wil echter weten, dal graaf Russell een week uitstel gevraagd heeft, alvorens op Frankrijks voorstel een antwoord te geven, ten einde den uilslag der verkiezingen te New-York af te wachten. Er zou dientengevolge nog niets beslist zijn. Op last der regering is Ie Cork het Britsche stoomschip Antonn aan gehouden, hetwelk met buskruid en andere oorlogsbehoeften naar de afge scheiden staten van Amerika was bestemd. Zondag avond heeft men getracht den sneltrein van Dover naar Lon den uit liet spoor te doen gerakendoor liet itgseu van een staaf dwars over den weg. De trein heeft echter den schok gelukkig doorgestaan.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1