's GRAVEN I1AGE 11 November. Tot subslituul-olïïeiei\ van justitie bij de arrond.-regtbank te Zwolle is benoemd de heer mr. A. J. Roest, thans snbsiituul-grifïier bij de arroid.- regtbank te Nijmegen; tot regter in de arrond.-regtbank te Arnhem, de heer tnr. E. L. J. Vitringa, thans kanlonregter te Harderwijk, en tot notaris te Utrecht, de heer A. J. van Gruting, candidaat-notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij hel wapen der infanttrie tol kolonel, de luit.-kolonels J. Hamming, kommandant van hel 7de reg. infanterie en W. J. P. Ravens, kommandant van hel reg. grenadiers en jagers; tot kapitein-adjudantden gepens. kapitein van het leger in Nedtrl. Indie L. J. F. B. Hamers; tot betaalmeester, levens administrateur van kleeding, den gepens. betaalmeester l8te kl. van de militaire administratie bij het leger in Nedèrl. Indië J. W. Jonkers, en voor een jaar op non- aclivileit te stellen den lslcn luit. W. J. F. van der BIouivan het in structie bataillon. Door Z. M. is de gepensioneerde luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië G. F. Nauta hersteld in activiteit bij dat leger, met bevordering lot kolonel, en voorts van hetzelve gedetacheerd als komman dant der troepen en van het garnizoen in Suriname; en benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt lot officier van gezond heid 2de kl. die van de 3de kl. J. Dijkgraaf, en tot officier van gezondheid, de gepens. officier van gezondheid lsic kl. van het leger in Nederl. Indië tl'. A. II. A. Gobée. Door Z. M. is naar men verneemt aan den officier van gezondheid 3de kl. van hel O.-I.l egcr A. ten Bosch, tol voortzetting zijner studiën in de oogheelkunde, een verlof van 6 maanden naar Frankrijk en Duitschlaiid verleend. De terugkomst van II. M. de koningin van Stuttgard, die aanvankelijk op morgen was bepaald, is tot aanstaanden Maandag uitgesteld. Z' K. 11. de prins van Oranje is sedert eenige dagen ligt ongesteld zoodat hij zijne kamer houdt. De ministers van justitie en van marine zullen in deze weck geen gehoor verleenen. Bij de heden aan het ministerie van binnen), zaken gedane aanbeste ding van het veranderen der vestingwerken van Zntphen, ten behoeve van den aan te leggen spoorweg, was de minste inschrijver de heer B. A. Wie- gerinck te Groenlo, voor ƒ109.925. De oudsten van dagen herinneren zich niet en hebben er ook nitnmer van hooren gewagendat er ooit zooveel stcurharing is aangebragt als ge durende de laatste dagen. Sedert den 25sle™ der verleden maand zijn door 78 schuilen 6,473,000 stuks haring geleverdwaarvan de opbrengst ruim 111,000 was. Vtcecde Kamer der Staten-Gencraal. Zitting van Maanc/ag 10 November. Voor dat de aan de orde gestelde beraadslagingen over de staatsbegrooting voor 1863 werden geopend, heeft de heer Fransen van de Putte aan den minister van koloniën gevraagd of hij nog bezwaar maakte om publiciteit te geven aan de onlangs aan de kamer medegedeelde stukken betrekkelijk de Cheribonsche zaak, vooral nu er in zeker dagblad reeds gebruik van was gemaakt. De minister zeide nog bezwaar te hebben om die stukken openbaar te maken. De heer Fransen van de Putte'stelde toen de vraag of de leden der kamer het regt hadden van deze stukken, hun van regerings wege verstrektbij de openbare beraadslagingen gebruik te maken. Op voorstel van den voorzitter zal die vraag in de volgende zitting behandeld worden. Daarop zijn de beraadslagingen over de begrooting aangevangen. De hh. Tulein Nolthenius, van Goltstein, van Heiden Reinestein, Hoffmann en van j Heemstra, hebben zich op verschillende gronden, vooral wat betreft de 1 finantiële en koloniale rigting, legen het kabinet verklaard. De heer van Rosse trad voor de beginselen van hel kabinet op. Het kabinet noemde i zich, volgens hem, een liberaal kabinet. Tegenstanders noemden het radi caal, vooral met het oog op zijne koloniale rigting. En ofschoon spreker nu toegaf, dat er met hel oog op de cultuurwet wel eenige reden van be zorgdheid bestond, zoo ging hij toch zoo verniet in zijn oordeel. Hij zeide: de ziel van ail kabinet is de minister van binnenlandsche zaken die geen vreemdeling is op staatkundig gebied. En als men nu in dien minister zoekt een radicaal, dat is, een doordrijver van nieuwerwetsche denkbeel den, dan zou men hem zeer groot onregt doen. En dit is waar zoowel ten aanzien van de binnenlandsche politiek als van die voor de koloniën. Ook de hh. Guljé en Uugenholtz gaven te kennen dat zij met de begin selen van het kabinet instemden. De heer de Brauvv gaf zijnen twijfel te kennen of er tusschen de leden van hel kabinet op verschillende punten ho mogeniteit bestond. Hij vroeg o. a. of de minister van binnenl. zaken wel homogeen was uiet dien van koloniën. De eerste toch was steeds behoed zaam en voorzigtig, terwijl de laatste in Ned. Indië eene regeling wil in voeren, die eene sociale revolutie te weeg moet brengen en tot schromelijke gevolgen aanleiding moet geven. Morgen zal de beraadslaging worden voort gezet en de minister van finanliën het woord voeren. Door den minister van binnenl. zaken werd de wensch uitgedruktdat de beraadslaging over het wets-ontwerp tot verbetering der waterwegen naar zee mogt plaats hebben vóór de beraadslaging over het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting. Daartoe is hel voorstel gedaan door den heer van Ueuke- lom. De heer van Rosse heeft daarentegen voorgesteld om het wets-ontwerp te behandelen vóór het ontwerp van wet op de middelen. Over het eerste voorstel hebben de stemmen gestaakt en zal derhalve morgen eene nieuwe stemming moeten plaats hebben. BUITENLANDSEHE BKR1GTEN. li ELU.I Reeds sedert geruimen tijd had de gemeenteraad van Antwerpen besloten zich bij adres tot den koning te wendenom bij Z. M. aan te dringen op 1 eene wijziging der plannen omtrent de verslerkingsvverkeudaar de werken zooals die thans aangelegd worden voor eene handelsstad zeer belemmerend zijn. Wegens de ziekte des konings heeft men eerst in de vorige week ge volg aan dat plan kunnen geven. Eene deputatie uil den raadmet den burgemeester aan het hoofd, is bij Z. M. toegelaten, maar ontving ten ant woord dat Z. M. in het aangenomen plan geene verandering kon brengen, Na dit antwoord gegeven te hebben verwijderde de koning zich, zonder eenig woord verder met de commissie te wisselen. In eene Zaturdag avond gehouden raadsvergadering heeft de burgemeester verslag gedaan van de ver- rigtingen der commissie; de wijze, waarop zij door den koning ontvangen was, had hem als burgemeester en als mensch gegriefd. Na eene beraad slaging van 3 uren hebben 21 van de 30 raadsleden hun ontslag genomen. Burgemeester en schepenen zijn echter op hunnen post gebleven. Toen dó burgemeester hel stadhuis verliet werd hij door de volksmenigte gehoond en beleedigd, dat door ieder weldenkende moet worden afgekeurd. ENIG ELAN I». LONDEN 9 November. Heden viert de prins van Wallis zijnen 21stcn verjaardag en is hij dus meerderjarig. Donderdag morgen hing boven deze stad weder zulk een zware mist, dat het verkeer op de rivier geheel stil stond. Op de kantoren bij de bank, in de geregtshovenenz., was men genoodzaakt op het midden van den dag gas te ontsteken. Ten gevolge van dien mist is de ten 7 u. 55 m. van Londen naar Brighton vertrokken passagierslrcin door den slechts! 5 m. later in dezelfde rigting vertrekkenden trein ongemerkt ingehaald en aangereden, gelukkig met niet veel kracht, zoodat slechts enkele reizigers^ ligle kneuzingen bekwamen. Voor zoover men weet, hebben in de jongste stormen, alleen wat de Tyne-seheepvaarl betreft, een 50-tal zeelieden het leven verloren. Men heeft ook het berigt ontvangen, dat het op 5 Junij van Glasgow naar Otago in! Nieuw Zeeland vetrokken schip Flying Mist niet ver van de plaats van bestemming is vergaan. Van 1760 schapen, die aan boord waren, zijn 800 gered; ook de passagiers en schepelingen zijn behouden aan wal gekomen. Te Hull heeft een zware brand gewoed, die in de gebouwen van de heeren Thompson C°. is begonnen en, na die te hebben verwoest, is over geslagen op hel oude Sugar-house, dat echter door spoedig aangebragte hulpl is behouden gebleven. De schade wordt berekend op 15000 waarvan niets was verzekerd. De oorzaak van den brand is zonderling. Hel blijkt dat een man in den nacht van Woensdag op Donderdag een baal vlas op zijne schouders door hel pakhuis droeg. Met die vracht moest hij onder een der gaslichten door. Het vlas kwam met de vlam in aanraking en vloog in brand; de man, voor zijn leven bevreesd, wierp de baal neder, midden onder een groote hoeveelheid vlas; dat natuurlijk terstond vuur vatte en het geheele gebouw weldra in vlam zette. Een der bogen van den in aanbouw zijnde Hammersmith and City Viaduct Railway, die in verband staat met den onderaardschen spoorweg te Paddington, is ingestort, waarbjj 6 werklieden onder het zand en puin bedolven werden. Reeds heeft men 5 lijken van onder de puiuhoopen voor den dag gehaald. Berigten uit New-York van 27 Oct. bevallen het volgende: Eene afdeeling der zuidelijken, ter sterkte van 20000 man, is opgerukt, om een aanval op Yorktown te wagen. Een ander gedeelte hunner corpsen heeft Galveston, in Texas, ontruimd, waarna die plaats door de noordelijken is bezet. Generaal Burnside, der noordelijken, is met zijn corps de Potomac overgetrokken, om op Winchester aan te rukken. Mac Clellan heeft zijn hoofdkwartier op Virginisch grondgebied overgebragt. Generaal Bragg, der zuidelijken, heeft uit Kentucky 4000 voertuigen met voorraad medegeno men. Price en Pillow, der zuidelijken, zijn met 7000 man verder voortge- rukt. Er loopt een gerucht, dat de zuidelijken reeds Winchester in hunne magt hebben en zich nu tol een aanval op Memphis gereed maken. Bij Mackeys-Point hebben de noordelijken troepen ontscheept om den spoorweg tusschen Charleston en Savannah te gaan vernielen; deze zijn negen mijlen voorwaarts getrokken, en hebben de zuidelijken uil drie stellingen verjaagd. De laalsten hebben vervolgens versterking ontvangen, waarna de noorde lijken met aanzienlijk verlies teruggetrokken* zijn. Van de zijde der Unie wordt eene expeditie naar Texas gereed gemaakt. De staatsschuld der Unie bedraagt ongeveer 600 millioen. l'HAKkltIJk. PARIJS, 9 November. In brieven uit Mexico meldt men, dat de generaal Forey, na eene hevige woordenwisseling, den Franschen gezant, den heer Dubois de Sal- ligny gedwongen heeft naar Europa terug te kecren. De Patrie verneemt uit eene goede bron, dat Frankrijk aan Engeland en Rusland heeft voorgesteld om aan de oorlogvoerende partijen in Amerika een wapenstilstand van 6 maanden voor te stellen. Gedurende dien wapen stilstand zouden genoemde mogendheden hare goede diensten ten behoeve van eene verzoening aanbieden en aan het noorden voorslaan onmiddellijk de blok kade van de havens op te heffen. Op Allerheiligendag en Allerzielendag is het kerkhof Père Lachaise door 196,000 personen bezocht en het kerkhof Montmartre door 150,000 personen. Zoo als altijd hebben er ook nu staatkundige demonstratiën plaats gehad. Te Montmartre is het graf van den generaal Cavaignac ge heel bedekt door een berg van kransen en bloemen. Te Monlparnasse, waar een groot aantal republikeinen van 1848 begraven ligt, was de mani festatie even groot. Er heeft daar zelfs eene verzameling van werklieden plaats gehad rondom het graf van de 4 sergeanten van la Rochelledie onder de Restauratie werden geguillotineerd; eene redevoering in hevige taal is daarbij uitgesproken. De Augsb. Allg. Zeit. bevat een schrijven uil Bern, waarin o. a. het volgende voorkomt: De geheime drukpers is in Frankrijk thans werkzamer

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2