LE1DSCIIE COUBANT. 1862. N°. 156. WOENSDAG 12 NOVEMBER. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. D/aandagWoensdag en Die van Maandag komt 'i BiNNRNLANDSCHK BEBIGTEN. LEVDEN, 11 November. Thans is ook de concept-wclsvoordragl op het regt van zegel, die vroeger reeds aan de hoofdambtenaren van de registratie was verzonden ten fine van onderzoek en advies, ook ter kennisneming aangeboden aan de ka mers van koophandel en fabrieken. Zij is slechts eene proeve van het ont werp, dal eerst later aan de vertegenwoordiging zal worden ingediend na kennisneming van de gevoelens der gehoorde ambtenaren of autoriteiten. De memorie van toelichting, bij bet ontwerp gevoegd, beval eene omschrij- ving van de zegelbelasiing volgens de wetten van 3 Oct. 1843 en van 10 Dec. 1845, benevens vele bijzonderheden betreffende het handels- en dag bladzegel. Hei tegenwoordig ontwerp strekt om al die wetten, wetsbepalin gen en koninklijke besluiten te vervangen. De voornaamste veranderingen welke het concept ten doel heeft, zijn de volgende: 1°. dal de onderhandsche akten van verhuring en de onderhandsche akten van belecning op effecten enz. niet uieer aan het zegelregt, geëvenredigd aan de sommen of gelds waardenonderworpen zullen zijn; 2°. dal hel zegelregt op wisselbrieven en ander handelspapier aanmerkelijk wordt verlaagd, en de betaling daarvan aan den eenen kant, door invoering van ecu plakzegel, zeer vergemakke lijkt, maar ook aan den anderen kant door strengere strafbepalingen beter i verzekerd wordt; 3°. dat onderhandsche quitanliën aan hetzelfde zegelregt als wisselbrieven en ander handelspapier en dat polissen van verzekering en bewijzen van verwaarborging aan een gering zegelregt. geëvenredigd aan de verzekerde somonderworpen wordenbeide evenzeer onder strenge i strafbepalingen tegen ontduiking; 4". dat van het zegelregt worden outhe- J vende registers van den burger), stand en de registers van ontvang van gemeenten en openbare instellingen; 5°. dat hel zegelregt op de dagbladen, couranten, nieuwspapieren, tijdschriften, catalogussen, prospectussen, aan kondigingen, heriglen en andere drukwerken, wordt afgeschaft; C°. dat (insgelijks wordt afgeschaft hel zegelregt op ad verten t iën en 7°. dat de, vol gens het ontwerp te heffen, zegelregten niet met opcenten zullen worden verhoogd. Het zegelregt van de onderhandsche acten van verhuring en beleening zal door een geëvenredigd regt van registratie worden vervangen, liet zegelregt op wisselbrieven en ander handelspapier zal verlaagd, de betaling zoo ge makkelijk mogelijk gemaakt en de straf bepalingen derwijze ingerigl worden, 1 dat daardoor niet alleen de ontduiking wordt verhoed, maar ook het belang van den belastingschuldige aan het nakomen der wel worde verbonden. De afschaffing van het zegelregt op de dagbladen eoz. geschiedt niet alleen om de periodieke pers van eenen drtikkcnden last te oniheffen, maar ook om eene bijzondere reden, die de handhaving van dat regt op den duur niet wel mogelijk maakt. De Engelsche regering heeft steeds volstandig gewei gerd om het port op de briefwisseling lusschen Nederland en Engeland te verminderen lot het cijfer, waarop thans bijv., dat Ittsscheu Engeland en llelgië bepaald is, zoolang de Engelsche bladen hier te lande met ée'nig zegelregt worden belast. Om onzen handel in het genot van de verminde ring van hel port op de briefwisseling met Engeland te stellenzou men dus in allen gevalle de Engelsche bladen van hel regt moeten vrijstellen. Stelt men deze «rij van hel regt, dan kan men de andere buitenlandsche bladen moeijelijk belast laten. Laat men alle buitenlandsche bladen onbe last, dan wordt natuurlijk een regt op de binnenlandsche bladen onhoudbaar. De afschaffing van het zegelregt op de advertentie!)zegt de memorie van toelichting, is wenschelijk in het belang van handel en nijverheid, waarop dit regt groolelijks drukt, en omdat hel zijdelings van eenen ongunstigen invloed is op de dagbladen. De belasting, die de staat van de advertentien heft, maakt het veelvuldig gebruik daarvan te duur en daardoor onmogelijk. lieden avond had een 12-jarig meisje, bij het uitspoelen van een em mer in het Levendaal, het ongeluk in het water te vallen. Naar wij ver nemen is zij er levenloos uitgehaald. De Zuidhollaudsche onderwijzers-zangvereeniging hield Zaturdag jl. hare algemeene jaarlijksche vergadering te Rotterdam, waartoe waren opcekomen de corporaiiën van Leyden's Gravenhagc, Westlaud, Schiedam en Dordrecht. De uitvoering had plaats in de sociëteit Willem Teil. Blijkens de handelsstatistiek van Nederland, van wege het dep. van finantiën opgemaakt, en loopende over 18G1, biedt de vergelijking der eind cijfers met die van 18C0 en 59, met uilzondering van den doorvoer, zeer voordeelige uitkomsten aan. De algemeene invoer beliep in 1861 eene totale waarde van ƒ469,169,478, de invoer tot verbruik 335,007,948de alge meene uitvoer 401,121,914de uitvoer uit hel vrije verkeer 273,611,309 en in doorvoer ƒ127,510.605. Bij vergelijking van deze eindcijfers met die van 1860, vindt men voor den algemecuen invoer een hoogcr bedrag van ƒ16,903,839, voor den invoer lot verbruik ƒ18,618,589, voor den alge- meenen nitvoer 12,363,437 en voor den uitvoer uit het vrije verkeer ƒ21,696,066 meer. Vrijdag avond II. voer A. de Bondt, commissaris der schuitenvoerders te Dordrecht, van daar naar Zwijndrecht in een zoogenaamde ijsschouw, wagrin nog 7 boeren en evenveel boerinnen hadden plaatsgenomen, zoo dat de schuit veel te vol en te zwaar geladen was. Na van den wal te zijn gesloken, bemerkte men dan ook al spoedig, dat de schuit water schepte, vooral door de wat al te groote bewegelijkheid der van de markt naar huis keerende boeren. Men besloot daarom terug te keerendoch eer men den wal had bereikt zonk de schuit in de diepte. Onmiddelijk schoot men te hulp en het gelukte de 14 boerenlieden te redden, doch de Bondt is verdronken. Te Leerdam heeft men zich Zondag nacht, door middel van inbraak, meester gemaakt van het gelddat in de bussen der r. k. kerk aldaar aan wezig was, Te Amsterdam hield Zondag morgen de wel-eerw. heer 1. [Prins in de Oude Kerk gedachtenis van zijne 60-jarige evangeliebediening. Voor eene ontelbare schare sprak de grijsaard met kracht en opgewektheid ,^naar aan leiding van Hand. 26 vs. 22 en 23. Het was aan zijne toehoorders en vrienden aangenaam, uit eigen mond te vernemen; dat de dankbaarheid aan God, door Wiens hulpe hij tot op dezen dag was staande gebleven, hem dringen zou omzoolang dezelfde ligchaams- en geesteskrachten hem ge spaard bleven, zijne ruste niet te begeeren. Te Naarden is een korporaal van het depót van discipline, aldaar in garnizoenin een ketel vol kokende soep gevallen en heeft daarbij zeer ernstige brandwonden bekomen. Men zal zich een denkbeeld kunnen vor men van lieL gevaar waarin hij verkeerd heeft, als men weet dat in den bedoelden ketel voor 600 man kan gekookt worden. Zaturdag morgen is, naar men uit Texel meldt, eene Deensche schoe ner, met garst. geladen, op de Eijerlandsche gronden gestrand, waarbij de geheele bemanning met uitzondering van den stuurman is omgekomen. Dit het Nieuwe Diep meldt men van den 7den het volgende: Heden morgen om 10 uur is de Noordsche brik Ciauslakapt. M. Scheen, gela den met hout, komende van Drammen, en naar hier bestemd, verzeild ge raakt op de Haaks, doordien hij, geen loods aan boord hebbende, waar schijnlijk het vaarwater gevolgd is van een visscherschuitdie naar binnen zeilde. Daar echter op dat punt geen genoegzame diepte was voor ecu zeeschip, geraakte hij aan den grond, waarvan hel gevolg was, dat bij de fiksche bries eu hoogloopende zee het schip geweldig slootte en spoedig de groote mast overboord viel. Door een vischschuit, schipper C. de Boer, zijn 4 man der equipage met levensgevaar gered; na eenige vruchtelooze pogingen om de nog aan boord achtergelaten personen te redden heeft schipper de Boer koers gezel naar het Nieuwe Diep, en de geredden aan wal gezet. Inmid dels is een der sleepbooten, voorzien van een paar vletten, naar de plaats des onheils gestoomd, terwijl er levens sprake was om ook de reddingboot van Huisduinen te water Ie brengen. Later ecblcr zijnde kapitein en de boots man op een wrak van dien bodem hier aangespoeld en, hoezeer in zeer kommervollen toestand, gered en in het leven behouden. Drie man der equi page waren van dat wrak door vermoeijenis en uitputting in zee omgekomen. Donderdag II. is voor het kantongeregt te Zwolle behandeld de zaak tegen dr. l'irat uit Parijs, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst aldaar. De gedaagde is verschenen bij zijnen gevolmagligdezekeren Jan sen, koopman of zaakwaarnemer te Arnhem. Deze beweerde dat dr. Tirat wel degelijk geneesheer was en vertoonde ten bewijze daarvan onderschei dene diploma's. Hij ontkende dat dp. Tirat daar ter stede eenige genees kundige praktijk had uitgeoefend, maar betoogde dat hij alleen zijne ge neeskrachtige toestellen verkocht had, een regt waartoe hem octrooi was verleend. De getuigen, in deze zaak gehoord, verklaarden dat zij door middel van een tolk hunne ziekten en gebreken aan den doctor hadden ken baar gemaakt, die hun had verteld, dat hunne eenige hoop in het onfeilbare middel voor hunne kwalen bestond in het toestel, dat zij op het lijf moes ten dragen; dat zij later hebben bevonden dal die toestellen eene portie zout met blaattwsel bevatteden, en aan niemand iets hadden geholpen. De ambtenaar van het O. M. requireerde de schuldverklaring van den gedaagde en veroordeeling van denzelven tot eene geldboete van ƒ50 en in de kosten. Donderdag aanst. zal in deze zaak vonnis worden gewezen. Te Raamsdonksveer is eergisteren nacht brand ontstaan bij T. v. S. die door den wind zoo spoedig toenam dat aan geen blusschen te denken was en hel geheele huis eene prooi der vlammen werd. Twee zonen van den bewoner, de een 22 en de ander 12 jaren oud, die op den zolder slie pen, zijn in de vlammen omgekomen, terwijl de overige huisgenooten te naauwernood ontkomen zijn. Ook in het dorp Ellen zijn Zondag avond drie huizen afgebrand.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1