-LEÏDSCHE CII UB A IT. MAANDAG 10 NOVEMBER. 1862. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die ran Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Ce ids verkrijgbaar. BINNËNLANDSCllK BEHIGTEN. LEY DEN 8 November. Vergelijkende slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 1801 en 1802, alsmede van die opbrengst over de eerste tien maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand October. Zuivere opbrengst over de eerste 10 maanden. 1801 1802 1801 1802 Geslagt(6i/opcenfe» en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Bnilenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit en Kunstwijn! j'd.j Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) f 1830.03; 0574.59; 133.23; 5797.22; 1957.50 2701.37; 1002 37; 418 70 1943.18; 0030 75; 480.24 5914.70; 2242.05 1737.00; 403.07; 325.25 17894.03; 00279.11 2328.47; 58702.25; 14881.27; 11773.02 0948.17; 3408 10 17900.70; 58001.98 2440.43 55503.89 14703 82; 9010.06; 4074 45 2858.15 ƒ21015.04 /19077.52; ƒ170215.05 ƒ105813.55; Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 192 tot 21G personen. De laai- en letterkundige al'deeling der kon. akadcmie van wetenschap pen te Amsterdam zal overmorgen aldaar eenc gewone vergadering houden. Commissarissen en directeuren van het waarborggonoolschap voor we duwen van te Winkel en Rietveld hebben ter kennis van de leden en we duwen van het genootschap gebragl, dat den lslen November slechts löpCt. van het hoogste bedrag der uilkeering aan de weduwen kan worden vol daan. alsmede dat, ingevolge art. 40 des regiemenis, hel genootschap aldus van regtswege" is ontbonden. Sedert weinige dagen is men bezig aan het verstralen en vernieuwen van 's rijks grooteii weg der 1«" klasse n°. 2 builen de Witlepoort alhier, alsmede aan het herstellen der UoscMiuizer brug, beide werken den 20slcü October 11. te 's llagc aanbesteed Aan bet een en ander, dat eene uitmun tende verbetering ondergaat, wordt met spoed gearbeid. Hel de werkzaamheden aan den grindweg loopende van den Leydschen- dam door Stompwijk lot aan den grenspaal van Soelerwonde ging sedert de aanbesteding, die den 20s,en Jiiiiij II. pluals bad, een uitgebreide arbeid ge paard en veelvuldige vrachten zand werden dagelijks uil Katwijk gehaald lot het verhreeden en ophoogen van dien weg benoodigd. Thans is men met het werk zoover gevorderddal het begrinden weldra afgeloopen en die weg binnen kort voltooid is, waardoor voor de gemeente Stompwijk vooral, smis onheugelijke jaren gelegen aan een weg in den winter schier onbegaan baar, een aangenaam en gemakkelijk verkeer o. a. naar deze siad zal geopend zijn. Heden morgen zijn 4 pinken aangekomen met eene buitengewone vracht steurharingruimschoots de slechte vangst van voor een paar weken vergoedende. Zij zijn aan het si rand tegen ƒ17 het 1000 verkoehl. Men meldt ons, dat le Waddinxveen het mededoogen algemeen is om- Irent den persoon van P. B.die, beschuldigd van mishandeling aan zijne huisvrouw gepleegd, zoodat hij deze weck baren dood zou hebben veroorzaakt gevankelijk naar Rotterdam is overgebragl. Hij stond aldaar bekend als een oppassend man, die nooit in uitersten vervielmaar door de aanhoudende kwaadwilligheid en verkwisting zijner vrouw zich gewis lol die noodlottige daad beeft laten vervoeren. De beschuldigde legt dan ook thans berouw over deze daad aan den dag. De minister van koloniën heeft Ier kennis van belanghebbenden ge- bragtdat hel koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek eerlang wordt opengesteld lol opname, voor zoo veel de plaatsruimte loelaat, van gega- geerden der koloniale landmagi, aan wie bel gagement is toegekend ler zake van: 1°. verwonding of verminking in den strijd bekomen of veroor- oorzaaki door gevorderde of bevolen diensten; 2°. langdurige, dat is 40-ja- rige dienst, bij een 55-jarigen leeftijd; zijnde deze leeftijd echter geen ver- eischte voor hen die na een militair geneeskundig onderzoek, ter zake van ziels- of ligchaamsgcbreken niet geschikt blijken te zijn om door handen arbeid in eigen onderbond te voorzien; en dat daarin ook kunnen worden opgenomen: 1°. gegageerden van de koloniale landmagtaan wie bel gagement is toegekend ter zake van: a. ziels- of lichaamsgebrekenveroorzaakt door 5 gevorderde of bevolen diensten; b. verwonding, verminking, ziels- of lig chaamsgcbreken, niet ontstaan in den strijd, noch veroorzaakt door ge vorderde of bevolen diensten; c. langdurige dienst, al hebben zij den leeftijd van 55 jaren nog niet volbragt, 2°. de invaliden die thans voor rekening van den lande in het militaire invalidenhuis te Leyden worden verpleegd; 3°. de gegageerden ten laste van den Staat, die na hunne terugkomst uit Ned. Oost- en West-lndië niet meer bij bet leger in Nederland hebben ge diend; 4°. de gepensioneerden van de voormalige koloniale marine. Zij die in een dezer caiegoriën vallen en opname in hel gesticht verlangen, kunnen j| zich schriftelijk en vrachtvrij wenden tot den kommandant van het kolo- niaal militair invalidenhuis op Bronbeekonder overlegging vana. een document, waaruit blijkt dat hun gagement is toegekend: b. bijaldien zij na het verlaten van de militaire dienst in Nederland of in den vreemde hebben verblijf gehouden, eene verklaring van hel gemeentebestuur hunner laatste woonplaats, ten lal ij ke dat zij zijn van zedelijk gedrag, en voor zoover bekend, ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen of met kinderen niet ten hunnen laste; c. een uittreksel uit hel stamboek of hun laatste zakboekje. Gegageerdendie vermeenen de noodige geschiktheid te bezit ten om voor de betrekking van portier, onderofficier voor de algemeene dienst, kok ol bijkok in aanmerking le komen, kunnen, zulks verlangende, daartoe te gelijker tijd aanzoek doen. Gepensioneerde apothekers van het leger in Ned. Oost-Indië en van de landmagt in West-lndië, gehuwd of ongehuwd, die wenschen in aan merking le komen voor eene benoeming tot apotheker bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, kunnen zich daartoe, onder overleg ging van hunnen dienststaat, bij gezegeld request, vóór den laatstcn dezer maand, wenden tol hel ministerie van koloniën. Aan deze betrekking', is verbonden eene geldelijke toelage van ƒ450 'sjaars, benevens het genot van vrije inwoning in het geslicht. Naar men verneemt is de beer J. Prins, pred. bij de herv. gemeente te Amsterdam, door Z. M. de koning vereerd met het kotnmandeurskruis van de orde der Eikenkroon. Door de hoofd directie van het instituut voor doofstommen te Gronin gen is benoemd tot secretaris de heer mr. H. D. Guyot, kleinzoon van den stichter des insiituuts, in de plaats van dr. Alings, benoemd lot instiluteur. Onder Zuidveen, niet verre van Steenwijk, had Dingsdag II. eene stoute aanranding op den openbaren weg plaats. Zekere A. Lampkroon, manden maker te Noordwolde, van Amsterdam per boot naar Zwartsluis gekomen, ging over Wanneperveen langs den binnenweg naar die plaats, toen hij tus- schen Zuidveen en de zoogenaamde Klosse door twee personen werd aange grepen en aangemaand af te leggen wat hij had. Hierop ontstond eene hevige worsteling, waarin Lampkroon de beide aanranders meester werd. Op bun gellnil sprongen echter nog twee personen toe, en L.hoewel met buiten gewone krac .ten toegerust, dolf het onderspit. Hij werd verscheidene malen op de borst getrapt en verder mishandeld. Hij bleef bewusteloos liggen en werd beroofd van ƒ90 in specie, terwijl eenige uinntbillcttendie hij in een zakboek bij zich droeg, door de aanvallers wel werden gevonden, maar niet medegenomen. Na geruitnen tijd bewusteloos te hebben gelegen, werd hij gevonden en hijgebragl. Daar de aangevallene zegt een der daders in de hand te hebben gebeten, hoopt men de schuldigen in handen te krijgen. 's GRAVEN HAGE, 8 November. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: le Budcl, de heer F. 51. de la Fontaine Schluiier, thans surnumerair, en tot ontvan gers der directe belastingen enz. te Schagende beer A. E.Stheemari, thans te Eindhoven; te Eindhoven, de heer E. J. A. P. J. van Mcurs thans te Grave; te Grave, de heer II. A. A. Happelthans te Nijkerk; te Nijkerk, de heer P. T. W. van Kerkwijk, thans surnumerair. De minister van oorlog zal op Dingsdag aansl. en de minister van finantiën op Donderdag aanst. geen gehoor vcrleenen. In de zitting van de prov. staten van gisteren is ingekomen een dooi de bh. lloogeuriijk, Willetnslijn en Singels onderteekend voorstel, strekkeilde: dal door de stalen nil hun midden eene commissie worde benoemd, ten einde te onderzoeken, of het wenschelijk zij, met bet oog op de veiligheid der kust, ecu adres tol de hooge regering te rigten, ler bevordering van de plaatsing van een voorlichter nabij de Banjaard; en om, ingeval de commis sie zich voor de wenschelijkheid verklaart, een ontwerp-adres in dien zin aan de vergadering voor te leggen. Dit voorstel is gesteld in handen eener commissie. Dc beraadslagingen werden voortgezet over de ontwerpen van wijziging van de reglementen der hoogheemraadschappen van de vijf lleeren- landen en den Alhlasserwaardwaaromtrent de conclusie van het rapport der commissie, benevens nog andere voorstellen van geth stalen, werden aan genomen. liet verzoek van dc hoofddirectie der idioïcn-sehool te 'sllage.om een subsidie in de kosten van verbouwing van dal geslicht, werd toegestaan. Die subsidie zal hoogstens 1000 bedragen. Dingsdag aanst. zullen de werkzaamheden worden voortgezel. Te Scbeveningen wordt gedurende de laatste dagen eene zoo belang rijke hoeveelheid steurharing aangebragt, dal er gebrek is aan paarden en wagens om den visch uit de pinken te lossen. Nacht en dag is men daar mede bezig. De markt bleef stijf. KülTKNLANDSCKK HERUITEN. KK<» Si S. A E>. LONDEN. 6 November. Dc koningin heeft hare officiële toestemming verleend lol bet huwelijk van den prins van Wallis met de prinses Alexandra van Denemarken. Bij gelegenheid van de meerderjarigheid van den prins zal le Birmingham aan 2000 behoeftige oude lieden een groot diner worden gegeven. 5Ien verneemt dal lord Elginde tegenwoordige gouverneur-generaal van Indië, voornemens is naar Engeland terug te kecren, daar zijn gestel tegen bel klimaat in die landstreek niet bestand is. De hertog van Argyll wordt als zijn opvolger genoemd. Dr. Longley, aartsbisschop van York, is thans tot aartsbisschop van Canterbury verkozen. De Mom. lJost berigt dal het voorloopig bestuur van Griekenland aan de beschermende mogendheden de verzekering heeft gegeven, dat zijn staat kundig programma iu geenen deele eene aanvallende beweging, legen wie ook, medebrengt. Gisteren werden ter viering van den Gny Fawkes-dag de beeldtenissen van den Paus en van Garibaldi rondgedragenom volgens gewoonte, daarna verbrand te worden. Daaruit zijn op nieuw ernstige vechtpartijen ontstaan.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1