COURANT. 1862. VRIJDAG 7 NOVEMBER. De Courant worclt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. 154 De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 19 blad 22 en 23) der Han delingen van den Gemeenteraad. BiNNHNLANDSCHK BKRIGTÜN. LEYDEN, C November. Door Z. M. den koning is liet bij besluit van 5 Dec. 1851 ingesteld eereteekcn, tot belooning van eervolle, langdurige werkelijke dienst bij de schutterijeno. a. toegekend aan W. Lau, korporaal, A. J. H. de Goey en C. Hofkesmuziekanten, allen bij de dienstdoende schutterij alhier. liet in ons vorig nommer medegedeelde omtrent een persoon, die door mishandeling den dood zijner vrouw had veroorzaaktheeft niet te llazers- woude, maar, naar wjj thans vernemen, Ie Waddinxveen plaats gehad. De vermoedelijk schuldige is naar Rotterdam gebragt. In de maand October zijn over den lloll. spoorweg vervoerd 101,862 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ81440.39. De opbrengst van het goederen vervoer was ƒ19500.72. Ln dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 106,224, het vervoer van goederen ƒ59778, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ57371 op- gebragt. De minister van oorlog heeft ter algemeene kennis van liet leger ge bragt en bepaald, dat de straf van degradatie voortaan niet meer voor eetien vooraf vastgesteldeu termijn zal mogen worden opgelegd. Bij besluit van deu minister van biunenl. zaken van 21 October jl. is ten behoeve der schoolonderwijzers-gezelschappen in de onderscheidene provinciën over dit jaar toegekend aan: Noordbrabant 715Gelderland 590, Ziiidholland 495, Noórdholland 660Zeeland 330, Utrecht ƒ275, Friesland 495, Overijssel 385, Groningen 3 5 Drenthe 275, en Limburg 440. Men verneemtdat beneden in den toren van de Oude Kerk der gere formeerde gemeente te Delft eenige muurschilderingen zijn ontdekt, onder kalk en pleister verborgen. Thans zal men, volgens een procédé door een deskundige, den lieer dr. C. Leemans, directeur van 's rijks museum van oudheden te Leyden, aan de hand gedaan, pogingen in het werk stellen om deze muurschilderingen weder te voorschijn te brengen. (D. C.) Als een blijk van bijzondere belangstelling in den ouden Indisehen militair kan worden medegedeeld dat door de Erven F. Bohnboekhan delaren te Haarlem, aan den minister van koloniën is aangeboden, om uit hunne gezamenlijke fonds-artikelen de boekwerken te kiezenwelke als doelmatige geschenken door hen aan het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek zouden kunnen worden afgestaan. De gemelde firma heeft zich niet enkel lol de aangewezen boekwerken bepaald, maar daaraan nog an dere toegevoegd, waardoor de bibliotheek van het genoemd gesticht met eene koslhare verzameling boeken is verrijkt geworden. Op den 3Jen dezer is te Haarlem in den ouderdom van bijna 90 jaren over leden de heer A. de Vries, commandeur der orde van den Nederl. Leeuw, rustend pred. van de doopsgezinde gemeente aldaar, lid van het godgeleerd genootschap van Teylers Stichting en bibliothecaris aldaar. Hij was ook eere-lid van de maatschappij der Nederl. letterkunde alhier, van welke maat schappij hij nu het oudste lid was, als in hel jaar 1803 gekozen zijnde. De H. Cour., het berigt van dit overlijden mededeelendevoegt er bij: Onder de geleerden, die zich, uit overtuiging, als voorstanders van den roem van Lourens Janszoon Cosier, den eersten uitvinder der eigenlijke boekdrukkunst, op den voorgrond hebben gesteld, zal de overleden de Vries steeds eene eerste plaals bekleeden. Door zijne ijverige nasporingen en scherpzinnige aanmerkingen heeft hij over zaken en omstandigheden deze uitvinding betredende, een helder licht verbreid en daardoor liet getal der bestrijders zoo aanmerkelijk doen afnemen. Zijne nagedachtenis zal steeds bij zijne vrienden en stadgenooten in eere worden gehouden De wel eerw. heer l. Prins, pred. hij de Ned. herv. gemeente te Am sterdam, hoopt het zeldzaam voorregt Ie genieten, om op Zondag den <)Jcd November e. k., des voormiddags in de Oude Kerk, van zijne 60-jarige evangeliedienst in de hervormde gemeente gedachtenis te vieren. Ilij aan vaardde zijne bediening den 7den Nov. 1802 te Ede in Gelderland en na die te hebben voortgezet te Lange en Korte Zwaag in Frieslandte Oud- BeijerlandAlkmaar en Dordrecht, heeft hij gedurende ruim 37 jaren bij de herv. gemeente te Amsterdam het evangelie verkondigd. Te Elburg is eene missive aan heeren directeuren der onderlinge brand waarborg-maatschappij de Jong en O., te Amsterdam in omloop, waarin de onderteekenaarsallen deelgenooten dier maatschappij, tc kennen geven, |j dal zij getrofïen zijn door de hoogc sommen niet alleen, die hun voor den I brand te Enschedé worden afgevraagd, maar ook door de weinige inlich tingen die in deze belangrijke zaak aan de deelhebbers worden gegeven. Zij verzoeken alzoo mededeeling1°. hoe groot de verwaarborgde sotn van ge bouwen (2e onderdeel), koopmanschappen en meubelen ieder afzonderlijken hde groot het bedrag der inleggelden van ieder dezer drie is in iedere klasse; 2". hoeveel er door herwaarborging is te goed gedaan; 3°. hoeveel er door de kas tot deze buitengewone ramp wordt bijgedragen, niet van de inleggelden, maar van de rente die deze in eene reeks van jaren zullen hebben opgeleverd4°. of de directie bij deze groote ramp ook over alles 1/16 administratie-kosten blijft berekenen. Te Drag ten bragt dezer dagen een bakker des avonds een bezoek bij een zijner huren. Toen hij eenigen tijd daar had gezeten werd er hevig op de glazen geslagen, zoodat de bakker naar buiten vloog, om te zien wie dat deed. Naauwelijks was bij builen of hij werd aangegrepen door een persoon, die hem een mes in den onderbuik slak, zoodat hij in zijn bloed badende nederviel. Naar men zegt, moet deze aanslag op den zoon van den buurman gemunt zijn geweest. Men meldt hel overlijden van den heer Mayor, suiker-contractant in bet Passaroeangsche, die op zijne lerugrcize naar Europa was. Bij zijnen uitersten wil heeft hij voor de oprigting van een hospitaal voor inlanders een huis op Passaroean benevens een kapitaal van ƒ200,000 aangewezen. Een bij het depart, van koloniën ontvangen regerings-telegramgedag- tcekend Batavia 30 Sept. 1862, luidt: «Een zekere Maas Poengoet heeft getracht eenige ongeregeldheden in de residentie Bantam te verwekken. Zijne pogingen zijn geheel verijdeld." De Suritiaamsche Cour. deelt de volgende proclamatie mede, door den gouverneur aan de slavcn-bevolking in de kolonie Suriname gerigtHet beeft Z. M. onzen geëerbiedigden koning behaagd den dag te bepalen wa. op de slavernij in de kolonie Suriname voor altijd afgeschaft zal zijn. Op den l!lcn Julij 1863 zijt gij vrij! Maar de koning, verlangende allen die onder boogstdeszelfs vaderlijk gezag leven, gelukkig te zien, heeft ge wild dat u die blijde tijding reeds nu bekend gemaakt zoude worden, op dat gij in vreugde en tevredenheid dal zoo zeer gevvcnschle tijdstip afwach ten kunt. Van harte wensch ik u daarmede geluk, alsook mij zclven dat bet mij, als 'skonings vertegenwoordiger, gegeven is u die blijde mare aan te kondigen. Ik durf er dan ook op rekenen dat gij, door uwen lust lot arbeiddoor een onbesproken gedrag en door gehoorzaamheid aan uwe meesters, bewijzen zult u de weldaad waardig te willen betoonen, die tl tegen den lsten Julij 1863 verzekerd is. Maar niet minder verwacht ik van tl dat gij, na den dag uwer vrijwording, ordelijk en ondergeschikt aan het bestuur, uwe pligten als vrije menschen zult betrachten, geregeld werkende legen een billijk loon, waarover gij naar welgevallen zult kunnen beschik ken lot verzorging van u zclven en de uwen. Dusdoende zult gij het mij gemakkelijk maken de wijze bedoelingen des konings voor uw toekomstig welzijn ten uitvoer te leggen. En om u des te beter in staat te stellen uwe toekomstige regten en verpligtingen te leeren kennen, zal van deze procla matie en van de wet, voor zoo ver die u betreft, eene vertaling in het Ne- ger-Engelsch worden gemaakt en bij deze gevoegd. De II. C. beval een berigt uit Suriname, waarin gemeld wordt dat op de plantaadjen Fortuin en Smabo een gedeelte der slavcnmagt zich verzet heeft tegen de uitvoering der bij de wel bepaalde taak. De procureur-gene raal heeft de zaak onderzocht, en den belhamels aan de stad dwang-arbeid opgelegd. Op Rac a-Rac, de suikerplantuadje in Boven-Suriname, heeft de directeur, na afloop eener maling, die bijzonder goed was, aan de slavcn magt eene danspartij en eene uildeeling van spek gegeven. Kort daarop hebben echter een 40 tal slaven, waaronder 23 van elders gehuurdenzich van de planlaadje verwijderd, met zich nemende hunne kinderen, en het een en ander, den directeur behoorende. Hardheid van den directeur werd als reden opgegeven. Er is thans op die planlaadje gestationeerd een deta chement militairen; de Indianen moeten hebben aangeboden het kamp aan te wijzen waar de weggeloopen slaven van Rac-É-Rac zich ophouden. Deze zouden echter levens hebben verklaard terug te willin keeren, als de direc teur werd verwijderd. 's GRAVEND AGE 6 November. Z. M. de koning heeft lieden in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf de Sartiges, om aan Z. M. zijne brieven van terugroeping van wege Z. M. den keizer van Frankrijk als gezant bij het Nederl. hof aan te bie den. Z. M. de koning heeft dien gezant te dezer gelegenheid benoemd tot ridder-grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft vergunning verleend aan A. F. graaf van Rechteren Lim- purg, lol liet aannemen der onderscheidiugsleekenen van eereridder der orde van St. Jan van Jeruzalem, waartoe hij door der. koning van Pruissen is

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1