LE1DSC1IE COERANT. 1862. WOENSDAG 5 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 18 (blad 20 en 21) der Ban- jj delingen van den Gemeenteraad. B1NNËNLANDSUHK BKR1GTEN. LEYDEN, 4 November. H Bij kon. besluit van den 2deD dezer is 1°. de benoeming van den heer mr. F. B. Coninck Liefsting lot schoolopziener in het derde schooldistrict van Zuidhollaud ingetrokken; en 2°. tot schoolopziener in dat district, te re- I kenen van den lslen dezer af, benoemd de heer M. J. de Goeje, doctor in de letteren alhier. In de maand October zijn binnen deze gemeente geboren 100 kinderen, als: 58 zoons en 42 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 57 personen, als: 7 mannen, 12 vrouwen, 24 zoons en 14 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 11. Voltrokken 15 huwelijken. Heden middag is uil de sloot van het buitenverblijf Vreewijk bij de Naakte sluis het lijk opgehaald eener 62-jarige vrouw, sedert jl. Zondag vermist. Gisteren namiddag omstreeks half vijf ure had tusschen het Ilaagsche Schouw en Valkenburg een treurig voorval plaats. Eene kalkschuit, met kool geladen, is gekanteld, en de te hoog gestapelde bovenlast in het water geraakt, waarhij ook de schipper en zijn zoon, die zich boven op de schuit bevonden, werden medegesleept. Op hel geroep der beide in gevaar verkce- rende personen kwam de vrouw van den laatstgenoemde, die mede in de schuit was, met haar kind, slechts 2 maanden oud, naar builenmaar viel, toen zij iets ter redding wilde beproeven mede in hel water. De schipper had zijn zoen toegeroepen zich door zwemmen te reddenmaar toen deze vrouw en kind in het water zag vallen was hij als verlamd van schrik en zonk schier onder den last bedolven in de diepte. De vader had de tegenwoor digheid van geest zijne dochter te redden terwijl liet kind door een jonge ren zoon van den schipper, die zich mede aan boord bevond, werd gered. De zoon des schippers, slechts 25 jaren oud, werd later levenloos aan wal gebragt. In eene hierachter voorkomende advertentie wordt een beroep ge daan op de milddadigheid onzer landgenooienom iets toe te brengen lot leniging van het lot der ongelukkige weduwe. Naar men ons meldt zou eergisteren te Hazerswoude een man zijne vrouw hebben doodgeslagen. Voortdurende huiselijke oueenigheid wordt als oorzaak van deze daad opgegeven. Vrijdag avond II. is aan de Hoornbrug een persoon schuitenjager van beroep, uit het water gehaald, die reeds 14 dagen vermist was. Men ver moedt dat die persoon door misbruik van sterken drank, waaraan hij zich vaak in hooge mate overgaf, aldus is omgekomen. Het dezer dagen uitgegeven 3,lc nouinier van het 6dc deel der S110 serie van de Revue de la numismatique Beigeeen tijdschrift, dat te Brussel het licht ziet, bevat eene belangrijke bijdrage van den hoogleeraar P. O. van der Chijs, getiteld: Notice sur la cabinet numismatique de l'llniver- sité de Letjde. Reeds voor vele jaren gaf wijlen de curator der Leydsche hoogeschool, mr. L. C. Luzac, zijn verlangen te kennen, dal er eene be schrijving van het Leydsche munt- en penning-kabinet zou worden uitgege ven; maar lal van bezigheden, met name de arbeid, aan de zamenstelling van het groote werk over de munten der Noord-Nederlandsche gewesten van de vroegste lijden tot op de Pacificatie van Gent, hadden den geleerden en ijverigen directeur steeds verhinderd aan dat verlangen gevolg te geven. Dan, daar zich de behoefte aan eene beschrijving van het kabinet dringend begon te doen gevoelen, begreep de hoogleeraar, bijna tot de voltooijing van zijn munlwerk genaderd en meer lijd te zijner beschikking hebbende, de handen aan het werk te moeten slaan en stelde hij genoemde Notice, die thans door middel der Revue wordt publiek gemaakt. Ons bestek ge doogt niet een verslag van de voor ons liggende Notice Ie geven wij ver melden slechts, dat men hier, gelijk van zelf spreekt, geen vollcdigen cata logus aantreft, maar alleen eene aanwijzing van de voornaamste stukken, die evenwel voldoende is om te kunnen oordeelen over den rijkdom van het kabinet, dat de stichting, waaraan het verbonden is, meer en meer tot sieraad verstrekt; en dat in eene inleiding de geschiedenis van het kabinet, van zijn ontslaan omtrent 1750 lot heden, in breede trekken geschetst wordt. Van de Notice is slechts een klein getal afzonderlijke afdrukken gelrokken, maar de geleerde schrijver geeft de hoop, dat er weldra eene tweede, algemeen verkrijgbare, uitgave verschijnen zal. Naar men verneemt, zou bij den minister van oorlog het voornemen bestaan, om de tirailleur-compagniënwelke in hunne garnizoenen geene gelegenheid tot liet schieten naar den schijf hebben, en daarom jaarlijks in het kamp bij Zeist werden vereenigd, bij die hataillons van hun regiment te detacheren, waar zij tot voormelde oefening een geschikt terrein vinden, zoodat de heide lirailleur-compagniën van het 4e reg.thans te Delft en Woerden in garnizoen, te Leyden zouden komen, om, hoewel ten koste van eenen marsch van 3j uren, te Katwijk naar den schijf te kunnen schieten. B. De heer dr. H. van Hall, gewezen conservator van 's rijks herbarium al hier, heeft zich bij adres tot de tweede kamer der stalen-generaal gewend, ten einde aan te dringen op verbetering van den toestand, waarin genoemd herbarium zich sedert de nieuwe regeling van zaken aldaar bevindt. De Wekker doet de volgende opgave van den uitslag van het najaars examen voor onderwijzers en onderwijzeressen in de verschillende provin ciën. Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal cand. 150) toegel. 70, afgew. 80; hoofdonderwijzeressen (cand. 25) toegel. 14, afgew. 11; huisonderwijzers (cand. 3) loegel. 3; huisouderwijzeressen (cand. 9) loegel. 8, afgew. 1; hulponderwijzers (cand. 271) toegel. 153,; afgew. 118; hulponderwijzeressen (cand. 133) loegel. 89, afgew. 44. Meer uitgebreid onderwijs volgens art. 1. Fransch: onderwijzers (cand. 114) toe gel. 43, afgew. 71; onderwijzeressen (cand. 103) loegel. 80, afgew. 23. Engelschonderwijzers (cand. 41) loegel. 23, afgew. 18; onderwijzeressen (cand. 56) toegel. 49, afgew. 7. Hoogduitsch: onderwijzers (cand. 36) toegel. 25, afgew. 11; onderwijzeressen (cand. 31) tocgel. 20, afgew. 11. Wiskunde: onderwijzers (cand. 69) loegel. 39, afgew. 30. Teekencn: onder wijzers (cand. 32) toegel. 21, afgew. 11. Gymnastiek: onderwijzers (cand. 16) toegel. 9, afgew. 7. Handwerken: onderwijzeressen (cand. 74) loegel. 70, afgew. 4. Voortgezet onderwijs volgens art. 72. Fransch: onderwij zers (cand. 2) toegel. 2; onderwijzeressen (cand. 1) toegel. 1. Engelsch: onderwijzers (cand. 3) toegel. 2afgew. 1onderwijzeressen (cand. 1) toegel. 1. Hoogduitsch: onderwijzers (cand. 6) toegel. 6. Wiskunde: onderwijzers (cand. 2) toegel. 1afgew. 1. Natuurkunde: onderwijzers (cand. 7) toegel. 6, afïfew. 1. In Zuidholland en Friesland is eene onderwijzeres in het teekenen geëxamineerd en toegelaten. De directie van de Ncderl. Rijnspoorweg-maatschappij heeft ter kennis der aandeelhouders gebragtdat eene buitengewone algemeene vergadering van deelhebbers zal worden gehouden op Dingsdag den 18dcn dezer, des mid dags ten 12 ure, te Utrecht, ten einde aan hare goedkeuring te onder werpen eene schikking met de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij nopens aansluiting der beide wegen in directe verbinding met 's Gravenhage- Scheveningen. Met betrekking tot deze zaak zegt het Dagblad van Zuidholland: naar wij vernemen is tusschen de regeringjen de Nederl. Rijnspoorweg maatschappij eene voorioopige overeenkomst getroffen, waarvan hel gevolg zal zijn: ver smalling van den Hol!, spoorweg, aansluiting dezer lijn aan den Rijnspoor weg te Rotterdam, alsmede aan den spoorweg naar hel Nieuwediep. Voorts is in die overeenkomst begrepen de aanleg van een spoorweg naar Scheve- ningen. Deze overeenkomst vervalt, indien de staten-generaal de te ver- leenen subsidie van staatswege weigeren. Te Woifaartsdijk had Zaturdag II. de plegtige onthulling plaats van het geacnkleekenopgerigt Ier gedachtenis van den "heer J. ab Utrecht Dresselhuis. Door den heer Fransen van de Putte, lid der tweede kamer, en andere sprekers zijn bij die gelegenheid de verdiensten van Dresselhuis in het licht gesteld. Donderdag jl. had te Nieuwe Pckela een droevig ongeluk plaats. De jager J. Bos, verheugd van de jagt huiswaarts keerende wegens de groote hoeveelheid wild door hem gevangen, zette zijn geladen geweer naast zich op den grond. Zijne zuster slootte ongelukkig daar tegen, met hel gevolg, dal hel schot afging haar in de knie trof en door de lenden heen drong. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar men vreest, dat het been boven de dij zal moeten worden afgezet. Uit 's Hertogenbosch meldt men aan de Amh. Cour. het volgende Op 31 Oct., omstreeks 7 ure des avonds, reed de knecht van den bierbrou wer Clercx, te Liempdc, van de gemeente Best, met kar en paard naar huis. Hij werd onverhoeds door eenige kerels op den weg overvallen, die hem een slag tegen het hoofd gaven. Door den schrik overstelpt, zag hij niet of de aanranders vermomd waren doch het gelukte hem door de vlugt te ontkomen, en hij liet paard en kar in den steek. In eene naastbij ge legene woning, omtrent een 4 uur afstands van de plaats des voorvals, kwam hij zeer ontsteld binnen. De bewoners begaven zich dadelijk gewa pend met hem naar de plaats en vonden niemand, maar wel het paard en kar zeer toegetakeld dwars op den weg staan. Zij bevonden dat aar, het paard de bles of de kuif was afgesneden. Ilet had een messteek inen 4 sneden dwars over den hals, vervolgens eene over de ribben, eene over het kruis, en zes sneden naast elkander tusschen den heup en de laatste rib, terwijl er eenige kruislings lagen. Hiermede nog niet tevreden had men het De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1