Per Telegraaf. fiitrgerltjfcc Stattb. FRAIVHAIJH. PARIJS28 Oclober. Omtrent de omwenteling in Griekenland zijn geene nadere berigten ontvangen. Alleen verzekert mendat het berigt omtrent den troonsafstand des konings voorbarig is. Dit vermindert echter het gewigt der zaak niet, daar hel voorloopig bewind hem toch van den troon heeft vervallen ver klaard. Naar men beweert zou men hier in regerings-kringen niet verwach tendat er ernstige gevolgen uit deze zaak zonden voortvloeijen. Intusschen leidt het gebeurde de aandacht eenigzins van de Romeinsche quaestie af. Omtrent deze omweuteling, die met zoo weinig omslag en met goed gevolg heeft plaats gegrepen, geeft een schrijven uit Athene de volgende beweeg reden op: De geheele burgerij is misnoegd, ja verbitterd legen het gou vernement; wel heeft hel sedert ecnigen tijd de houding aangenomen, alsof het overeenkomstig den volkswensch werkzaam was voor de vrijmaking der nog onder het Turksche juk zuchtende Grieken; maar dit heeft niet gebaat. Immers men geloofde niet, dat dit streven der regering ernstig gemeend was; en buitendien weegt het misnoegen over het wanbestuur binnen 'slands zwaarder dan de wensch naar vrijmaking der Grieksche provinciën van Turkije. Het streven naar volksvrijheid en binnenlandschen vooruitgang is krachtiger dan de wensch naar uitbreiding van het grondgebied des rijks. Men denke niet, dat er repnblikeinsche plannen gekoesterd worden. Wat het Grieksche volk wil is alleen: eene andere dynastie, en geene Duitsche dynastie. De afkeer van Duitschland is hier eene ingekankerde, ongenees lijke kwaal. De Siècle, van de omwenteling in Griekenland sprekende, zegt: vrouwen-invloed deugt niet in de politiekhet voorbeeld van koning Olto is genoeg om dit te bewijzen." Men wil hierin eene zinspeling zien op de Romeinsche quaestie, daar men gelooft, dat het aan den invloed der keizerin te wijten is dat de keizer zich aan de oplossing dier quaestie niet wil wagen. Maandag jl. nam de keizer deel aan de aangekondigde jaglparlij op het landgoed Ferrière van baron Rothschild; 1200 stuks wild werden ge schoten. Heden (Donderdag) dineert de keizer bij den minister de Persigny te Chamarande en Maandag aanst. vertrekt het hof naar Compiègne. Uil Toulon zal een eskader, bestaande uit zes linieschepen, eene kor vet en een brik, naar de Grieksche wateren vertrekken. Onder de groole werken, in deze hoofdstad uit te voeren, spreekt men ook van eene algeheele hervorming van den Jardin des Plantes. Die tuin zou aanzienlijk uitgebreid worden. Twee ambtenaren van het museum, die naar Indië en het koningrijk Siam vertrokken z(jn, zullen met vele vreemde dieren en planten terugkecren, aan welk een en ander eene behoorlijke plaats moet worden gegeven. ITALIË, De Franschc heelkundige Nélaton heeft zich mede naar Spezzia be geven om den toestand van Garibaldi te onderzoeken. Hij heeft terstond de behandeling van den gewonde goedgekeurd, eene amputatie onnoodig geachten hoop op genezing te kennen gegeven. Koning Victor Emmanuel is voornemens eerstdaags eene reis te on dernemen, tot het houden van wapenschouwingen in onderscheiden plaatsen. Te Turyn zullen eene wapenschouwing over 24000 man benevens eenige militaire manoeuvres plaats hebben, en daarna zal de koning naar Milaan vertrekken. Vervolgens zal hij zich naar Parma en Piaccnza begeven, maar zich aldaar slechts korten tijd ophouden. Te Bologna zal hij zjjne rondreis besluiten, aldaar eenige dagen vertoeven en waarschijnlijk over Toscana terugkeeren. Men zegt, dat de koning in het begin der maand De cember naar Napels zal reizen om daar eene maand te blijven. Men verwacht dat de militaire plegtighedendie overat zullen plaats hebben, gunstig op de stemming der bevolking zullen werken. Volgens berigten uil Rome moet er een aanzienlijke diefstal hebben plaats gehad in hel paleis Spada, waarin zich eene uitmuntende verzame ling kunstwerken bevindt. Onderscheidene kostbare voorwerpen moeten ontvreemd zijn. Uit Venetië meldt men, dat het beroemde dogepaleis en schier al de prachtigste hotels dier stad in bouwvalligen toestand verkeeren, met uitzon dering van de weinigedie in handen van vreemdelingen zijn overgegaan. PK VISSEN. BERLIJN, 28 October. Men wil weten, dat het ministerie voornemens is, eene verzoenende staatkunde te volgenen ie dien einde aan den landdagwelke op de ge bruikelijke wijze tegen hel midden van Januarij zal worden bijeengeroepen, eene indemniteils-bill voor de begrooting van 1862 zal indienen alsmede een wets-ontwerp betreffende het leger, waarbij de tweejarige diensttijd feitelijk, doch niet als wettelijk vastgesteld, zal worden ingevoerd. Dezer dagen zjjn hier 14 kisten met zijden stoffen en andere voorwer pen aangekomen uit Japan, bestemd als geschenken van den Taikoon aan den koning, in de plaats van hetgeen vroeger als zoodanig was aangeboden en niet aan de vereischten voldeed. Ten gevolge van verschil in staatkundige gevoelens hebben hier reeds een viertal tweegevechten plaats gehad. Er zijn personen, die 1000 Lh. beschikbaar hebben gesteld ten behoeve der ambtenarendie door de regering uit hunne betrekkingen zijn ontzet. Ook worden aan die ambtenaren op verschillende plaatsen eervolle betrek kingen aangeboden. Eenige burgers van Keulen hebben den wensch te ken nen gegeven, dat de stadsraden den heer von Bockum Dolffsden van Coblenlz naar Gumbinnen verplaatsen regerings-raadtol de vacante betrek king van burgemeester dier stad roepen zullen. In Keurhessen is op den 27s,c" dezer de zitting der kamer geopend. De regerings-commissaris heeft bij die gelegenheid de verzekering gegeven dat de regering van haren kant zou trachten, om de parlementaire werk zaamheden een vredeswerk te doen zijn. TURYN, 29 October. Er is sedert verscheidene dagen eene dienst geor ganiseerd lusschen deze stad en Spezzia. Het oorlogsfregat Victor Emanuel vertrekt heden avond van Napels naar de Grieksche wateren. Het fregat Tancred, dat thans voor Messina ligt, zal insgelijks derwaarts vertrekken. De Italia meldt dat Tristany zich met 20 zijner aanhangers te Veroli zou hebben overgegeven aan een detachement Fransche troepen. Een rooverbende, onder aanvoering van Tardu, is vernield; alleen haar opper hoofd heeft zich door de vlugt kunnen redden. PARIJS, 29 October. De Palrie logenstraft het gerucht, dat hel eska der te Toulon zich reeds gereed zou hebben gemaakt om naar de Grieksche wateren te vertrekken. Andere bladen daarentegen bewerendat het eska der in het laatst dezer week derwaarts zal vertrekken. WEEN EN, 29 October. De keizer heeft het vertrek van een eskader, bestaande uit een fregateen korvet en twee kanonneerbootennaar de Grieksche wateren bevolen, ter bescherming der Ooslenrijksche belangen. PARIJS, 30 October. Uit Vera Cruz is van den 23slen September het volgende berigt ontvangenGeneraal Forey heeft den 23slcn een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij o. a. zegt: Het Mexicaansche volk, door onze wapenen vrijgemaakt, zal volkomen vrij wezen in de keuze van eene rege ring weike het zal goedvinden. Ik heb uitdrukkelijk in last dit ter kennisse van het Mexikaansche volk te brengen." Bij besluit van denzelfdcn opper bevelhebber is generaal Almonte afgezet, het door hem zamcngestelde bewind ontbonden, en zijn de door hem uitgevaardigde wetten en verordeningen nietig en van onwaarde verklaard. Deze maatregelen zijn door alle partijen met geestdrift ontvangen. De vomito (heerschende landziekte) is verdwe nen. INGEZONDEN. Toen gisteren avond hel concert plaats had, dat wegens het ongunstige weder eene week was verschoven, scheen het gunstige weder van thans weinig te hebben bijgedragen om het publiek tot betere opkomst te nopen. Jammer, aan het tweede buitengewone concert werd een naauwelijks ge woon bezoek geschonken. Het is mogelijk, dat het programma thans minder gelukkig gekozen was dan den vorigen keer, met betrekking namelijk tot de zaal; want de forto's van sommige nos. warenom niet te zeggen hinderlijk toch sterk genoeg en zouden in de open lucht een uitmuntend effect gedaan hebben. De zui vere uitvoering, als gewoonlijk, vergoedde echter een groot gedeelte. Wat de stukken betreft, men schijnt nu eenmaal de voorkeur te geven aan een kunstig zamenstel van verrassende tempo's, aan verbazend gefigu reerde muziek, vaak ten koste van de welluidendheid; stukken, lot welker beoordeeling eene ongewone muziekale kennis vereischt wordt. Uit dat oogpunt beschouwd heerscht er in de compositiën van den heer Dunkier veel smaakde melodie wordt meestal niet verbroken door een raoeijelijk zamen stel van toonen en overgangen. Voor het stuk van Weber in de eerste, dat van Bellini in de tweede afdeeling mag tevens die meening gelden, waarbij in het laatste solo voor de trompet, in een ander nommcr obligaat op de klarinet met juistheid werd uitgevoerd. Het air uit het Stabal Mater getuigt voor den grooten Rossini, maar het zou kerkmuziek zijn, als het voor een concert ongeschikt geoordeeld werd. Als deze en dergelijke stukken niet, met de indrukwekkende kerkmuziek van den eenigen Haydn, in de R. C. bedehuizen alleen gepast zijn, mag de vraag gesteld worden of de componist der zeer lieve'opera »Cenerento!a" wel doordrongen is geweest van die ge voelvolle hymne. Wat uitdrukking betreft, zal het eentoonigc Stabat Mater zoo men wil in den Gregoriaanschen zang nog niet ligt voor eenigcrlei compositie behoeven te wijken. Een avond op het fraaije Zomerzorg doorgebragl, met zulk een hek waant muziek-corpsmag we! altijd als een avond van waar genot in aanmer king komen. Van den 23 tot en met den 29 October 1862. BEVALLENJ. M. Verslraatengeb. de VriesZ. C. Tegelaar, geb. Dek ker, Z. A. M. Elsmanngeb. de Graaf, Z. A. Nyssengeb. van Straalen, Z. T. Grunert, geb. Koek D. levenl. A. M. Harteveldgeb. de l'EcIuse, Z. J. Vernet, D. G. Vonk Z. J. Laven D. levenl. B. H. Baars, geb. Wingenfeld, Z. C. van Wouw, geb. de GrootZ. T. Vos, geb. Mulder Z. J. C. de Vrindgeb. TepolZ. C. van BemmelZ. J. Taverne, geb. GaudauZ. W. M. A. van Dommelen geb. van den Broek D. K. Iloman geb. van der HaasD. levenl. E T. Egginkgeb. van DonselaarD. levenl. E. Duk, geb. Barendse, Z. levenl. J. Fakkelgeb. Monnee, Z. R. Battcl- jee, geb. Schroef, D. J. C. de Jonghgeb. Sommcling, D. P. A. Janssen geb. Diepenbacb Z. J. Ligtvoet, geb. van VeenD. M. Koetgeb. Misee Z. W. van Harlevelt, geb. Rokus, D. L. van Leeuwen geb. FakkelZ. J. de la Riegeb. Stallen F. Seyn geb. van de WielD. T. van der Staay, geb. van der Pol, Z. J. C. van den Berg, geb. van lierkei, Z. N. Warmenhoven, geb. van de Mheen, D. A. Kettenis, geb. Turenhont, D. W. Seriier, geb. Koster, Z. W. Favier, geb. Milliery D. M. W. Straat hof, geb. Velthuyzen, D. L. H. A. C. Schmier, geb. van Bree, D. GEIIUW D C. Zwanenburg jm. enjF. van der Zeeuw welt. gesch. OVERLEDEN J. Sloos, geb. Labordus 64 j. G. Reimeringer, Z.bijna 6 w. J. P. van Putten Z.5 m. F. J. Andree, 32j. G. RotermanZ. lj. en 9 m. II. M. Vallus, geb. Kouwer, 52j. J. van Sisscrem Z.1 j. en 3 m. E. C. C. NollI).ruim 10 m. M. SingerlingD. ,4m. IIde Does,83j.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3