I)e aanvoer van aardappelen van het Westland en omstreken is alhier zeer groot. De oudste lieden kunnen zich niet herinnerendat dit ooit zoo het geval was. Meer dan 60 zoo groote als kleine schepen zijn hier aan gekomen. Het gevolg daarvan is, dal de aardappelen zelfs voor 1.50 per mud verkocht worden. Hel voorloopig verslag over het wets-ontwerp tot doorgraving van Hol land op zijn smalst is door de commissie van rapporteurs vastgesteld. Naar men verneemt, zijn tegen dit wets-ontwerp en bepaaldelijk tegen de aan den heer Jager verleende concessie vele en gewigtige bezwaren gerezen. Heden hebben de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaai onderzocht het wetsontwerp nopens de regterlijke indeeling des rijks. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 29 October. In deze zitting is, op voorstel van den voorzitter, besloten, dat op aanst. Vrijdag beraadslaagd zal worden en eene beslissing zal worden genomen omtrent het verslag der commissie van enquête betreffende de zeemagt, die Nederland behoeft. Een voorstel van den heer van Nispen van Sevenaer, om het onderzoek in de afdeelingen van de wets-onlwerpen tot onteigening van percelen voor den aanleg van spoorwegsectiën van Utrecht naar Kuilenburg en van Bergen-op-Zoom naar Goes, nog enkele dagen uit te stellen, tot dat de leden gelegenheid zouden hebben gehad zich met deze aangelegenheden betreffende, ter griffie nedergelegde stukken, bekend te maken, werd met 21 tegen 20 stemmen verworpen. Bij hel in de vorige bijeenkomst ingekomen wets-ontwerp tot amortisatie van nationale schuldwordt voorgesteld daartoe eene som van vier millioen gulden uit de beschikbare middelen van het dienstjaar 1860 te bestemmen. BUITENLANDSEUE BER1GTEN. dat, in geval ter gezegder lijd geen berigl mogt zijn ontvangen, zonder ver wijl zou worden voldaan aan hel verlangen der kamer, om met den inhoud der aangeduide bescheiden te worden bekend gemaakt. Wat betreft de mededeeling van de inlichtingen, welke door den vorigen minister van kolo niën aan het Indisch bestuur zijn gevraagd, omtrent hoofdpunten tol regeling der uitgifte van cultuur-contracten, moet de minister, ofschoon allezins be reid, zoodra doenlijk, in de ruimste mate mede te deelcn hetgeen strekken kan tot toelichting van de cultuur-aangelegenheden, zich evenwel voor alsnog onthouden van het overleggen der bedoelde, kortelings uil Indiê ontvangen rapporten, vermits die strekken tot raadpleging bij de thans in overweging zijnde zamenslelling van verordeningcu op den verhuur van woeste gronden en op cultuur-ondernemingen in overeenkomst met de regering. Ten aan zien var. het wets-ontwerp wegens de particuliere cultuur-ondernemingen op Java, zegt de minister, dat meerdere toelichting van dal wets ontwerp uit den aard der zaak moei worden verschoventot dat het voorloopig verslag daaromtrent zal zijn uilgebragt. Met betrekking tot het wets ontwerp tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geldmid delen, verklaart de minister, dal dit wets-ontwerp, na twee malen te zijn omgewerkt, thans gereed is om den raad van ministers ter overweging te worden aangeboden. Wal aangaat de nadere inlichtingen, welke van het Indisch bestuur worden verlangd omtrent hel werk van Money, deelt de minister mede, dat de gouverneur-generaal van Ned.-Indiê uit eigene beweging in Augustus 11. den directeur van finantiên heeft doen aanschrijven, met al den spoed, waarvoor hel onderwerp vatbaar is, zijne beschouwingen en wederleggingen mede te deelenter zake van het verslag der commissie van de tweede kamer, van 28 Mei jl. Het vraagstuk der afschaffing van de cultuur-procenten in Ned-Indiê is daar nog in onderzoek, hetwelk nog niet zoo ver is gevorderddat de zaak reeds bij den raad van Ncd.-Indiê kon worden in overweging gebragt. In de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der tweede kamer over hoofdstuk IV A [Justitie) der slaatsbegrooting voor 1863, zegt de minister dat het ontworpen nieuw wetboek vau strafvordering nog in overweging is bij den raad van state. Wat betreft de burgerlijke regtsvor- dering, wordt de verzekering gegeven dat aan de bestaande wet met kracht wordt gearbeid; de minister zegt dal hij de voorkeur heeft gegeven aan eene geheel nieuwe bewerking, daar aan elke partiele wijziging bezwaren zijn verbonden. De verdere onderwerpenwaarop in het verslag wordt ge wezen, wordeu niet uil hel oog verloren. Het onderzoek naar den feitelij ken toestand der kloosters is afgeloopcudc overweging der uitkomsten van dat onderzoek heeft tot geene verdere maatregelen behoeven te leiden. In de memorie van beantwoording over hoofdst. IV B herveeredienst enz.) zegt de minister o. a. het volgende: De gestadige uitzetting der be grooting voor de kosten der prot. kerkgenootschappen is niet geheel te ver mijden, zoolang, bij uitzetting der bevolking en uitbreiding der prot. ge meenten hel tweede lid van art. 168 der Grondwet zijne uilvoering hebben zal. Echter wordt hierbij de uiterste spaarzaamheid in acht genomen. Dat het billijk is ook de afgescheiden gemeenten in die subsidiën te doen deelen, kan niet ontkend worden. Moglen zich gevallen voordoenin welke van de regtmatigheid van zoodanige hulp van staatswege bleekdan zou men niet ongezind worden gevonden om de behoeften dier gemeenten in aanmer king te nemen. Reeds bij de memorie van toelichting is het voornemen te kennen gegeven om, indien mogelijk en raadzaam, ook voor andere kerk genootschappen gelijk nu bij deze begrooting voor het eerst ten aanzien der Evang.-Lulherschen en hersteld Evang.-Lutherschen geschiedteene vaste som te bepalen voor de rijkstoelagen lol de kosten van het kerkelijk be stuur. Zoodanige regeling uit te breiden tol het geheel bedrag van hetgeen voor ieder kerkgenootschap ten behoeve der openbare eeredienst wordt uit gekeerd, verbiedt hel reeds vermelde 2de lid van art. 168 der Grondwet, gelijk dan ook de vaste regeling van hetgeen aan de Luthersche kerkgenoot schappen wordt toegekend, zoo aigemeenen zin niet heeft. Ten aanzien vau de vervulling der predikantsplaalsen bij de Waalsche gemeenten heeft geen overleg van hel toenmalig dep. van herv. eeredienst met dal van jus titie plaats gehad. Na hel kon. besluit van 19 Junij jl.waarbij de regelen voor die vervulling zijn gesteld, is zoodanig overleg overbodig geworden. In overeenstemming met die regelen, ofschoon toen nog niet in een kon. besluit opgenomen, is, bij ministeriële dispositie van 2 April jl.n°. 12, aan Leyden hel voortdurend genot van landstraclement voor een tweeden Waal- schen predikant ontzegd. Voor 's Gravenhage is, bij ministeriële dispositie van 1 April jl., n°. 16, eene uitzondering toegelaten, doch daarbij de be voegdheid der regering tot latere wijziging voorbehouden en de vervulling der vacature slechts voor dat maal toegestaan. 's GRAVEN II AGE, 30 October. Tot griffier van het prov. geregtshof in Limburg is benoemd jhr. mr. W'. F. K. Dibbets, thans substituut-griffier bij dat geregtshof. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Delfzijl is benoemd de lieer A. VVerneke Cz.thans te Ysselmuiden. Men verneemt, dat de minister van justitie aan de constituerende ver gadering voor de Israëlitische kerkgenootschappen op hun verzoek heeft toe gevoegd den heer A. B. Wolff, commies bij het dep. voor de herv. eeredienst en secretaris vau de hoofd-commissie voor de zaken der Israëlieten, om de functiên van secretaris waar te nemen. De bh. mrs. W. F. G. L. Frangois, nieuw benoemd raadsheer in het provinciaal geregtshof iu Zuidhollanden V\'. Terpstranieuw benoemd advo- kaat-generaal bij dat hof, hebben heden voor den hoogen raad (burgerlijke kamer) den bij de wet gevorderden ambtseed afgelegd. Morgen middag ten twee ure zullen die heeren bij gemeld geregtshof plegtig worden geïnstalleerd. Door den gemeenteraad is in de zitting van eergisteren het voorstel tot afschaffing der belasting op den turf, waarover de stemming in de vorige zitting had gestaaktverworpen met 16 tegen 14 stemmen. ENG ELAN II». LONDEN. 28 October. Hel koninklijk gezin is uit Duilschland teruggekeerd en heeft zich ter stond naar Osborne begeven. Daar onder de candidaten voor den Griekschen troon ook prins Alfred van Engeland wordt genoemd, zegt de Times, dat Engeland de verkiezing van prins Alfred lot koning van Griekenland niet begeert, maar dat het zich niet zou verzetten tegen de verkiezing van den hertog van Lcuchten- berg, den graaf van Vlaanderen of prins Gregorius Ypsilanti. - Naar men verneemt zal de koning van België een gedeelte van den winter op het eiland Wight doorbrengen, liet klimaat is aldaar zeer zacht. De ministeriele Mom. Post laat zich omtrent de Grieksche omwente ling aldus uit: Wij behoeven niet te zeggen dat onze eigene houding door het gedrag van het Grieksche volk en van deszelfs voorloopig bewind moet worden bepaald: en hoe zeer ook wenschende het algemeene beginsel, dat natiën zelve hare regering kiezen mogenaan te nemenis het ons onmo gelijk te gedoogen, dal binnenlandsche omwentelingen dienstbaar worden gemaakt voor zamenspanningen tegen andere statendie veel meer aan spraak op onze vriendschap hebben, dan het koningrijk Griekenland. De schuld van het gebeurde in Griekenland wordt door genoemd blad weder geheel op Rusland geworpen. Rusland heeft, zegt dit blad, de Mon- tenegrijnen tot den oorlog legen Turkye aangezet, nadat het reeds vroeger de bloedige tooneelen in den Libanonwaarvan de Maronilen het slagtoffer waren, door zijn toedoen in hel leven had geroepen. Toen onder het slechte bestuur van den vorigen Sultan Turkye's hulpbronnen dag aan dag al meer uitgeput raakten, wachtte Rusland, ten einde het geschikte oogenblik tot handelen waar te nemen; maar thans, nu het vreest dat zijn prooi ont snappen zal, zet het zijne kuiperijen weer op louw. Het is op die wijze dat de oorlog tegen Montenegro gevolgd is op de geschillen met Servië, en nu die oorlog geëindigd is, openbaren zich Ruslands kuiperijen in Griekenland. Volgens een berigl uit Corfu zijn op de Ionische Eilanden de noodige maatregelen genomen om elke manifestatie ten gunste van eene verceniging met Griekenland tegen te gaan. Uit de lijst der schipbreuken bij Lloyds blijkt, dal gedurende de zeven dagen, eindigende Vrijdag II., niet minder dan 102 schepen zijn veronge- lukt, waardoor hel getal schipbreuken van 1 Jan. dezes jaars af tot 1461 is geklommen. Het water in den Theems is ten gevolge van de laatste stormen en de verbazende hoeveelheid regen lot eene buitengewone hoogte geklommen. AI de moezerijen langs de oevers in Kent en Surrey slaan onder water en eene menigte groenten is verloren gegaan. Te Liverpool zijn II. Zaturdag vele personen der mindere volksklasse plotseling ongesteld geworden, terwijl een is overleden en eenige andere in levensgevaar verkccren, en zulks ten gevolge van hel gebruik van mossels, die afkomstig waren van den bodem van een groen geschilderd schip, in welke kleur eene grooie hoeveelheid arsenicum was gemengd geweest. Zaturdag II. heeft in eene buskruid-fabriek te Cork eene ontploffing plaats gehad, waardoor twee arbeiders gedood en een gekwetst werden; het gebouw is bijna geheel vernield. Beriglen uil New-York van 21 Oct. bevatten het volgende: Mac Clel- lan heeft zijn hoofdkwartier te Harpersfcrry gevestigd. De zuidelijken trek ken zich bijeen tussehen Charleston en Martinsburg. Het gerucht van een negeropstand in Virginië vindt weinig geloof. Men verzekert dat 17 ne gers, die in hel bezit werden gevonden van de proclamatie van Lincoln, door de zuidelijken opgehangen zijn. Dc zuidelijken beweren niet slechts dat zij hel zijn, die den veldslag van Perrysville wonnen, maar ook dal zij bij die gelegenheid 9000 gevangenen maakten. Volgens een gerucht kan het leger van Mac Clellan niet voortrukken, omdat de troepen noch kleede ren noch schoenen hebben. De zuidelijken onder Morgan zijn in Kentucky, in de nabijheid van Francfort, geslagen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2