LEYDSCHE COURANT. 1802. VRIJDAG 31 OCTOBER. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. .Vaandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEVDEN, 30 October. In de zitting van den gemeenteraad van heden is behandeld de gemeente- begrooling voor 1863, waarvan wij in ons nommer van 10 September eet) overzigl hebben gegeven. De bij die begrootiog tot op n°. 90 voorgedragen uitgaven zijn, behoudens enkele wijzigingen, goedgekeurd, liet tractement van den gemeenic-archilect is bij die gelegenheid vastgesteld op 2500. Een voorstel om de bij het art. onderhoud van wandelplaatsen en plantsoe nen voorgedragen som van 125, voor aankoop van zwanen enz., te doen vervallenwerd verworpen. Ook werd verworpen het voorstel om de som van 9000, uilgetrokken voor erne ijzeren brug over den Ouden-Singel aan het einde der Turfmarkt, te brengen op ƒ2100, alleen tol hel doen der j noodzakelijke herstellingen aan de thans aldaar aanwezige brug, alsmede I dat lol het doen vervallen der som van 2500 voor het afbreken der hoof- den van de brug voor de Scheistraat. Een voorstel om gcene gelden uit te I trekken lol onderhoud enz. der stads-gehoorzaal werd mede verworpen. Mor- i gep ten 1 nre zullen de beraadslagingen over de begrooting voortgezet worden, j In een tuin aan den Vliet onder Soeterwoude draagt een morellen- boomna dezen zomer vruchten te hebben voortgebraglthans op nieuw bloesem, die vruchtbeginsel vertoont. Door den raad der gemeente Soetermeer is besloten om, met 1 Januarij 1863, in te voeren eene plaatselijke belasting op het verbruik van sterken drank, ten bedrage van 60 opcenten op den rijks accijns van hel binnen-1 landscb gedisteleerd38 opcenten op hel buitenlandse!) gedistcleerd en 26 opcenten van de huitenlundsche likeuren, ten einde te voorzien in de kosten van het onderwijs en de steeds klimmende uitgaven voor de armverzorging. Door den raad der gemeente Zegwaard is een gelijk besluit genomen. Bij beschikking van 28 dezer heeft de minister van binnenl. zaken be paald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofd kiesdistrict Goriuchem, noodzakelijk geworden door het bedanken van den lieer mr. C. W. J. baron van Boctzclacr van Dubbeldam, zal plaats hebben op Maandag 10 November aanst.zullende indien eene herstemming noodig mogt zijn, daartoe worden overgegaan op Maandag 24 November daar aanvolgende, Te Amsterdam zijn in den nacht var. Maandag op Diiigstlag II. twee matrozen, behoorende tot de bemanning van een in het Oosterdok liggend schip, iu hoogst beschonken toestand met elkander vechtende, over boord gevallen en verdronken. Dingsdag avond had op den IJsscl bij Kortenoord een ongeluk plaats. Eene baggerpraam is door een stoomboot in den grond gevaren, waarbij twee broeders, die zich op de praam bevonden, zijn omgekomen. Uit Enschedé meldt men dal de toestand der fabriekarbeiders steeds zorgwekkender wordt. Van de beslaande spinnerij is slechts écne en wel de kleinste in werking. Twee weverijen hebben sin Is eenige weken niet meer gewerkt, terwijl de eigenaars der grootste weverij, 500 looms tel lende, voornemens zijn, slechts 100 in werking te houden, en men vreest dat de overige spoedig het werk zullen moeten staken. Tot nu toe heelt de mannelijke bevolking werk gevonden als handlangers bij timmerlieden en metselaars. Dit houdt echter spoedig op. Te Lutten (Overijssel) had dezer dagen een treurig voorval plaats. Een jongen van 11 a 12 jaren, bezig zijnde om met een zoogenaamde!) veen- krabber aardappelland otn te slaan, had het ongeluk, zijn jongeren broeder boven op hel hoofd te treffen, en wel zoodanig, dat de landen er met groote moeite moesten worden uitgehaald. De bloedstorting was verschrik kelijk. Op hel behoud van het leven van den getroffene bestaat zeer weinig hoop. Te Groningen was eenige dagen geleden eene vergadering van vrien den van Garibaldi tegen Zaturdag II. aangekondigd. De Gron. Cour. berigt daaromtrent hel volgende: De bijeenkomst bragt een groot aantal nieuws gierigen in hel concerthuis bijeen. Evenwel hebben de personen, van wie de oproeping was uitgegaan, weinig voldoening over deze groote opkomst gehad. Nadat de herren de Gavere en Mulder eenige woorden lot de ver gaderden gesproken hadden over de weuscheltjkheid om ook te Groningen blijk te gevet: van ingenomenheid met de edele zucht naar vrijheiddie Ga ribaldi bezielde, en hadden te kennen gegeven, dat zij met 14 dagen eene tweede bijeenkomst wenschten te beleggenging de vergadering uiteen zonder een enkel bewijs van sympathie te hebben gegeven. Integendeel loonden velen niet onduidelijk hunne weinige ingenomenheid met de ont werpers van deze bijeenkomst. De lijstdie ter teekening werd aangebo- i den om zich aaneen te sluiten, bleef zonder namen. In genoemde stad moet, naar men meldt, Zondag II. een zeer verdacht, 1 plotseling sterfgeval hebben plaats gehad, namelijk dat ecner vrouw uit den arbeidersstand, waartoe aanhoudende huisselijke oueenigheid zou hebben aanleiding gegeven. De justitie doel onderzoek en de man der vrouw zou reeds in verzekerde bewaring zijn genomen. Men meldt uit Leeuwarden: Na al wat er in den laatsten tijd ten nadeele van de Friesche boter geschreven is, vinden wij het niet ondienstig te vermelden, dat de prijzen van dat artikel, zoo hier als te Sneek, on danks de zooveel gerucht gemaakt hebbende terugzending uit Engeland, telkens rijzen en de aanvoer op verre na niet toereikende is om aan de behoefte te voldoen. Dat echter de kooplieden sedert scherper toezien en niet meer dadelijk aannemen wat onder den naam van »Friesch" wordt aangevoerd, is heden gebleken, daar er, wat welligl iu jaren niet gebeurd is, een 40 tal vierde-vaten aan de waag alhier zijn afgekeurd en onver kocht gebleven, waarvan de herkomst van buiten deze provincie levens ge bleken is. De kapitein van de ilamburgschc stoomboot Germania, van Hamburg naar Antwerpen, bragt Zaturdag de bemanning van de Engelsche brik Olive, kapt. Welh, van Londen naar Sutherland, te Vlissingen aan. Die ougelukkigen hadden hun schip in de Noordzee bij de jongste stormen ver loren en dreven van alles beroofd reeds 30 uren in eene open boot in de zee rond. In de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag over hoofdstuk VI marineder staalsbegrooliug voor 1863 zegt de minister dal hij zich, na eene aandachtige lezing van het rapport der commissie van enquête, had mogen vleijendat zijner begrooting voor 1863, met het daar mede zamenhangende wets ontwerp voor de aanschaffing van panlscrplaten een gunstiger onthaal bij de tweede kamer der slalen-generaal zoude zijn te beurt gevallen. Uit dat rapport toch bleek ten duidelijkste, dat door de enquête het zegel wordt gehecht aan het stelsel van den minister. Met eene verrassende eenparigheid wordt, op eene enkele uitzondering na, door de gehoorde getuigen verklaard, dat zij zich vereenigen met de hoofdpunten van dat stelsel, waarbij voor oorlogschepen de voorkeur wordt gegeven aan kuil- boven gladdeksscliepenen verder verklaard wordt, dal men bij den bouw der stoomflottillevaartuigcn te veel voordeelen in één schip heeft willen vereenigen; dat de Pro Patria's niet zeer doelmatig zijn en door andere vaartuigen moeten worden vervangen; dat men in Oosl-lndië kan en moet bouwen, en dan de werf van aanbouw te Vlissingen worden opgeheven. Verder wordt iu dat rapport gezegd datnu de minister aan de door hem voorgestelde kiiilkorvellen een sloomvermogen van 400 paardekracht wil ge ven, het vraagstuk zijne practische vvaarde heeft verloren, daar men dit ktiil- korvet even goed een fregat zoude kunnen noemen." De minister stelde zich voor, een oorlogschip te houwen, dat met de helft van het perso neel der groote fregatten koude worden bemand, en dat te wapenen met slechts 22 in plaats van met 50 stukken; daardoor zoude het zoodanigen diepgang krijgen, dal hel ook te Soerabaija zonde kunnen binnenvallen, in allen opzigte minder kostbaar zijn dan de fregattenen daarbij veel meer vaart loopen dan deze, om het in zijne rnagt te hebben d n "vijand op te zoeken of te ontwijken. De minister doet voorts opmerken, dat het gebeurde in Noord-Amerika te regt de aandacht in Europa, en dus ook hier te lande, heeft opgewekt, en begrijpt, dat hel nuttig zal zijn, de verdedigings-vaar- luigen en drijvende batterijen te bepantseren. Naar zijn oordeel moeten vooreerst daarvoor de bodems Tromp, de Ruyter, Jnpiter, de Draak en de Boreas worden bestemd. De minister verneemt, dat de haven van Vlis singen als haven van uitrusting behouden moet blijven. Ten aanzien van de rainp, aan het nieuwe drooge dok Ie Willemsoord overkomen, legt de mi nister verslagen over van den ingenieur voor de dokwerken, eu ook van de commissie voor dezelve. In dit laatste wordt eene afdamming aangeraden, die met weinig kosten zou te verkrijgen zijn, ten einde den waren slaat der zaak te kennen, en de middelen aan te wijzen, die tot herstel zouden kunnen worden aangewend. Uil de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag over hoofd stuk IX Koloniënblijkt, dat de minister van koloniën van oordeel is, dat de strijd over het vertrouwen, in het staatkundig beleid van den mi nister te stellen, eerst zal behooren te worden uitgemaakt, wanneer de onderwerpen aan de orde zijn, door welke hij op bepaalde vraagstukken van koloniaal rcgcrings-beleid wordt uitgelokt en waaromtrent geene beslis sing kan worden genomen, zonder dat die strijd, iu welken zin ook, worde beslecht. Betrekkelijk de stukken der commissie, ingesteld tol hel doen van een onderzoek nopens de suiker-cultuur op Java, zegt de minister, dal hij, in zijne verwachting van spoedig antwoord uit Indig te zullen ontvangen teleurgesteld, thans den gouverneur-generaal heeft uitgenoodigdper keeren den overlandpost de bedoelde inlichtingen te verschaffen, onder mededeeling,

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1