Per Telegraaf. BUITEflLANDSCtlE BERIGTEN. ElGËLAHi LONDEN26 October. Prins Napoleon en zijne gemalin zijn alhier aangekomen. Gisteren is alhier de groote gulta-percha fabriek in Wcslham afgebrand. Het oostelijke deel der stad was doordoor als bij dag verlicht. Het schip Hindoomet eenc lading van 3000 vaten steen-olie, van Montreal naar Liverpool bestemd, is aan den ingang der Mersey, te midden van een vliegenden storm, op strand en kort daarna in brand geraakt. Van de equipage, die zwemmende door hel wrakhout en de olie den wal poogde te bereiken, verloor 5 man het leven. Te Harwich hebben bij het sloopen vau een vaartuig, dat door den storm eensklaps omsloeg, 10 visschers hel leven verloren. Te Liverpool is het berigt ontvangen, dat het van Bahia komende schip Campbell op 1 dezer is gezonkenen van de 14 schepelingendie hun heil in twee booten hadden gezocht, slechts 1 man is gered. Al de overige vonden hun graf in de golven. Berigten uit New-York bevallen het volgende: De zuidelijken zijn over den Potomac getrokken. Zij hebben daarbij een 1000-tal paarden medege nomen, benevens eene aanmerkelijke hoeveelheid kleedingstukkenwaarvan zij zich in Pennsylvanië hadden meester gemaakt. Bij een veldslag in Ken tucky hebben de bondstroepen 1000 man der zuidelijken gevangen genomen en zijn de corpsen dezer laatsten teruggetrokken. Volgens de zuidelijke bla den hebben de zuidelijken bij Coriulhe de nederlaag geleden en daarbij 5000 man verloren. Generaal Mac Clellan is van Harpers Ferry opgerukt en heeft Charleston in Virginië bezet. De zuidelijken trekken terug, nadat er eenige weinig beteekenende gevechten hebben plaats gehad. Er heeft ook een gevecht plaats gehad tusschen generaal Buell, die naar Kentucky oprukt, en de zui delijken. De laatsten zijn met eene sterke krijgsmagt voor Nashville en eischen de overgave dier siad. Doch dit is geweigerd. Men gelooft dat de noordelijken de stad zullen kunnen verdedigen. In eene democratische vergadering te New-York is de proclamatie omtrent de-vrijverklaring der slaven van Lincoln afgekeurd. De invoering der con scriptie is in New-York uitgesteld lot na de verkiezingen. FRANKRIJK. PARIJS, 26 October. De generaal Forey, de nieuwe bevelhebber onzer troepen in Mexico, is den 22stcn September te Vera-Cruz aangekomen. Er wordt zeer verschillend gesproken over de plannen des keizers aangaande Mexico. Het ministerie van oorlog heeft dezer dagen eene cir culaire aan de verschillende ijzerfabriekanten gezonden, waarin hun deleve ring van spoorwegrails voor Mexico wordt voorgesteld. Zij kunnen aan het ministerie inzage nemen van de voorwaarden. Men blijft verzekerendat er in den boezem van het kabinet zooveel verschil van gevoelen bestaat, dat hel moeijelijk lang stand zal kunnen houden. La France wil weten dat, indien Engeland zijne scheepsmagt in de Grieksche wateren versterkt, Frankrijk hierin niet achterlijk zal blijven. De berigten uil Griekenland zijn van hoogst gewigtigen aard. Uil Athene meldt men dat de troepen gemeene zaak gemaakt hebben met hel volk, en dat een voorloopig bewind tot stand is gekomen. De koning en zijne dynastie zijn van den troon vervallen verklaarden eene nationale vergadering is bij eengeroepen. De opstandelingen verwijten de dynastie, dat zij de grootheid en de vergrooting des lands niet beoogd heeft. De hoofden van den opstand behooren lot de aanzienlijke familiën des lands en zijn voorstanders van den monarchalen regeringsvorm. Het voorloopig bestuur heeft het bijeentrekken van troepen naar de zijde der Turksche grenzen bevolen. Aan het hoofd van het voorloopig bewind staat de heer Maurocordato die vroeger aan den strijd voor de onafhankelijkheid deel nam en thans 72 jaren oud cn blind is. Hij was een vriend des konings en genoot van hem een jaargeld van 12000 fr. Volgens een ander berigt zou koning Otto afstand van den troon hebben gedaan ten behoeve van zijnen broeder, maar dit zal weinig baten, daar Griekenland zich geheel aan den Duitschen invloed wil onttrekken. Gelijk men weet is de koning afwezig. Het vaartuig, waarop hij zich bevond, moest op zijn bevel te Salamis het anker laten vallen. De Turksche regering heeft op liet vernemen van het gebeurde besloten baar leger op den voet van oorlog te houden en op sommige punten der grenzen een waakzaam oog te houden ITALIË. De heer Del Re, de minister van buitenl. zaken van koning Frans II, heeft, uil naam van dien vorst, geprotesteerd tegen de maatregelen geno men door de regering van koning Victor Emmanuel, welke beslag heeft ge legd op de goederen van de kroon in het Napelsche gelegen mitsgaders op de geestelijke eigendommen. Koning Frans doet weten, dat hij den verkoop dier goederen en eigendommen als nietig cn van onwaarde beschouwt. De Italia berigt, dat eenige leden van de kamer van afgevaardigden te Napels besloten hebben voor te stellen het ministerie in staat van be schuldiging te stellen, wanneer het tot verlegging van,den zetel des bewinds uit Turijn voorloopig naar eene andere stad aan de wetgevende vergadering een voorstel mogt doen. Andere bijeenkomsten zullen, onder leiding van den senator Vacca, in die stad gehouden worden, met hel doel het minis terie te ondersteunen. Algemeen is men te Napels van gevoelen, dat het kabinet een votum var. vertrouwen zal krijgen. De toestand van Garibaldi blijft nog steeds bedenkelijk; het laatste daaromtrent uitgegeven bulletin toont echter eenige verbetering aan. Naar men beweert heeft hijtoen men hem het optreden van den heer Drouin de ILhuys als minister in Frankrijk mededeelde, gezegd: Wat maakt het uit wie de kamerdienaar is. Zegt mjjdat er een ander heer in huis isen ik zal u dankbaar zijn. PRÜISSEN. BERLIJN, 26 October. Onderscheidene ambtenaren, die in de jongste zitting van de kamer van afgevaardigden tegen de regeringsvoorstellen hebben gestemd, zijn ge- pensionneerd of verplaatst. Zoo is o. a. de regeringsraad von Bockum DolfTs, president van de begrootings-commissievan Coblenz naar Gumbinnen aan het einde des lands, verplaatst. Dergelijke maatregelen maken een pijnlij ken indruk. Naar aanleiding dezer handelingen van de regering is alhier eene «oproe ping aan het Pruissische volk openbaar gemaakt, waarin o. a. het volgende voorkomt: Een volk, dat den moed en de standvastigheid heeft, om ten spjjt van allerlei invloeden, afgevaardigden naar zijne innige overtuiging te kie zen zal ook kracht en standvastigheid genoeg hebbenom aan de voor vechters zijner constitutionele reglen vergoeding te schenken voor de schade, die zij in de vervulling hunner pligten lijden. De indrukwekkende eenstem migheid, waarmede het Pruissische volk ter verdediging der constitutie heeft gehandeld, zal ook hier blijken, waar de daad op het woord volgen moet. Zonder op de bijzondere werkzaamheid der afzonderlijke kiesdistricten voor uit te loopen, verklaren de ondergeleekenden, mede-leden van het centrale kies-comité der hoofdstad, zich bereid tot het in ontvangst nemen van en het verdeelen der bijdragen aan hen, die in den tegenwoordigen strijd met vervolging bedreigd worden." De president-minister von Bismarck is naar Parijs vertrokkenom zijne brieven van terugroeping, als gezant van Pruissen bij het Fransche hof, te overhandigen. De Leipzigsche najaarsmis was slechts middelmatig. De handel in bont was slecht, in leder daarentegen goed. Voor laken werden hooger prijzen betaald; van de 140,000 stukken, die aan de markt waren, is ruim de helft verkocht; van gedrukte katoenen goederen, die 33£ pCt. zijn opgeslagen, ging minder om, evenzoo van de 5 a 10 pCt. gerezen linnengoederen. Volgens berigten uit Rusland wordt de emancipatie der lijfeigenen allengs met goeden uitslag ten uitvoer gelegd. Meer dan vier millioenen boeren zouden reeds hunne toekomstige betrekking tot de grondeigenaren, tot hiertoe hunne meesters, geregeld hebben. OOST-INDIE. BATAVIA, 12 September. De verleende concessie voor den spoorweg door Midden-Java heeft alge- mecne vreugde verwekt. De handelstand van Samarang heeft besloten een dank-adres aan den gouverneur-generaal aan te bieden. Op den 5den dezer is alhier de eerste veemarkt gehouden. Het bleek dat de inlanders de strekking dezer markt niet begrepen, want er waren, behalve runderen en paarden, ook aangebragt een beer, tweeourang-oetangs, eenige nachtuilen enz. 4Te Grissee zijn een lOOOtal huizen, drie kampongs uitmakende, in de asch gelegd. Berigten uit Banjermassing van 22 Augustus melden, dat het der ko- Ionne Eichelberg, na een vermoeijenden logt, gelukt is de plaats te berei ken, waar de muitelingen onder Amin Oelah en Demang Lehman zich moesten ophouden, en hen uit eene sterke stelling, met achterlating van 13 dooden en een gekwetstete verdrijven. De tweede vrouw van Demang is daarbij in handen der onzen gevallen. PARIJS, 27 October. Volgens nadere berigten uit Griekenland, voorko mende in het dagblad La France, had generaal Ilann nog een courier naar den koning gezonden en Z. M. aangeboden om met 2600 getrouw gebleven soldaten in de omstreken van Athene post le vatten en aldaar de gemeen schap af te snijden, ten einde de opstandelingen tol eene capitulatie te nood zaken. De koning heeft eene proclamatie gcrigl lot de bevolking en ook lot het voorloopig bewind. Ook wordt gemeld, dat de minister van marine zich naar Poros had begeventen einde maatregelen te nemendat de opstande lingen zich niet van het tuighuis aldaar zouden kunnen meester maken. Naar men zeide was hij daarin geslaagd. Te Athene werd er ernstig over gedacht om den prins van Leuchtenberg op den troon te plaatsen. Inmid dels was aldaar eene uitnoodiging aan de bevolking der Ionische Eilanden in omloop, om zich bij Griekenland aan te sluiten. CORFU, 27 October. De koning en de koningin van Griekenland zijn alhier aangekomen cn hebben vervolgens de reis naar Venetië voortgezet. Voorts is van hier een Engelsch stoomschip naar den Piraeus vertrokken, zullende hel geheele eskader derwaarts volgen. TURYN, 27 October. Het officieel orgaan deelt het kon. besluit mede, be treffende de bijeenroeping van het parlement tegen 18 November. De koning heeft eene wapenschouwing gehouden over de alhier aanwezige corpsen ter sterkte van 12,000 man. Z. M. werd bij die gelegenheid door de volksme nigte bjjzonder toegejuicht. Volgens een bijzonder berigt is de koning van Griekenland le Triëst aangekomen. MABSEILLE, 27 October. Hel eskader der Middellandsche zee gaal he den avond uit Toulon naar Griekenland onder zeil. LONDEN, 28 October. De Morning Post schrijft de Grieksche omwen teling aan de inblazingen van Rusland cn Italië toe, en zegt, dat er ver schillende redenen voor bestaan. Engeland zal, volgens dat blad, nooit dulden, dat de omwenteling in eene zamenzwuring tegen Turkye ontaarde. MADRID. 27 October. De Epoca meldt uit Mexico dat Juarez de goe deren der geestelijkheid weder in beslag genomen, en den priesters verboden heeft zich in priestergewaad te vertoonen. Puebla wordt versterkt. NEYV-YORK, 18 October, (li. O.) Een andere divisie van Mac Clel- lans leger is over den Potomac getrokken en heeft zich te Charleston met

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3