van boven vernield; een meisje, dal zich in een vertrek bevond, hetwelk roet den schoorsteen in verband slaatviel door den schrik in flaanwte. Onder Mathenesse is een jong paard door den bliksem gedood. Te Nieuwe Diep is Zondag II. de administrateur van de garnizoens infirmerie, die reeds 24 uren vermist werd, in een der onder zijn beheer staande magazijnen gevonden, lijdende aan hevige pijnen, die, niettegen staande alle middelen werden aangewend, den dood ten gevolge hadden. Men heeft met de lijkschouwing een aanvang gemaakt, ten einde de oorzaak van den dood te onderzoeken. Van hel Nieuwe Diep meldt men het vergaan van een schip ter hoogte van Petten Te Callanlsoog was mede een wrak aangedreven, benevens een lijk. Te Weesp houdt de justitie zich bezig met het onderzoek eener duis tere zaak. De meesterknecht uil de bierbrouwerij de Kroon aldaar was II. Zondag in den morgen bezig om door middel van ecu haudmonimolen eene hoeveelheid haver te malen, toen een tweede persoon bij hem kwam en hem hielp, omdat de molen zoo stroef en zwaar ging. Toen men naar de oorzaak daarvan zochtwerd ook de kap of bak van den molen opgeligt, en nu vond men een wit papieren zakje onder den kap, waarop geschreven stond: Rottenkruidzwaar vergift, en ook vergif bleek te zijn. Hoe eeliter dat zakje daar ter plaatse gekomen is, is' nog in het duister verborgen. '8 GRAVENHAGE, 23 October. Tot regler in de arrond.-reglbank te Rotterdam is benoemd de lieer mr. L. G. Grceve, thans kantonregier te Schiedam, er. tot procureur bij de arrond.-reglbank te Appingadam de lieer mr. R. T. Mees jr. Tot commissaris van politie te Arnhem is beuoemd de heer J. U. Hoog bruinthans in die betrekking te Zaandam. Z. M. heeft goedgevonden bij hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen tot officier van gezondheid 2dc kl. de officieren van gezondheid 3dc kl. L. J. Dumont, M. R. Gantz en C. de Mooy, en tol apotheker 2de kl. den apotheker 3de kl. C. Burgersdijk. De 2de luit. jhr. J. II. A. P. von Schmidt auf Allensladt, van het 5de rcg. infanterie, is in rang en ancienncteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie, van het leger in Oost-lndie. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. J. L. ten Kate, pred. bij de Ncd. herv. gemeente te Amsterdam, tot het dragen van de onder scheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. H. M. de koningin-moeder wordt tegen den lsten of 2den der volgende maand van Weimar alhier terug verwacht. Naar men verneemt zal de minister van binnen), zaken nog vóór de bijeenkomst der tweede kamer, de memorie van beantwoording op het wets ontwerp lol regeling van hel middelbaar onderwijs, benevens een gewijzigd ontwerp van wet, indienen. Reeds zijn verschillende antwoorden der rege ring op voorloopige verslagen nopens de slaalsbegrooling voor 18G3 aan de kamer toegezonden. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is beraad slaagd over een voorstel van 10 leden tol afschaffing van de turf-belasting. Bij de hoofdelijke omvraag, verklaarden zich 14 leden voor en 14 legen, zoodat de stemmen staakten en de beslissing tot de volgende zitting moet worden aangehouden. Heden heeft aan het departement van marine de aanbesteding plaats gehad van hel maken en stellen van eene enkele plaat-ijzeren draaibrug over de Voorhaven der zeedoksluis van het maritime etablissement Willems oord. De minste inschrijver was de heer J. B. Jansen te Nieuwe Diep, voor de som van 62,765. Heden morgen trof den persoon van Weber, steenhouwer van beroep, wonende in de Bagijncnstraat alhier, het ongeluk van op het Binnenhof door eene bloedstorting te worden overvallen. Binnen weinige oogenblikken was de man een lijk. Hij laat eene vrouw en verscheidene kinderen na. Eergisteren middag omtrent 2 ureis de bliksem tweemaal geslagen in den houtzaagmolen de Prins van Oranje, op den Zuid-West-Buiten-Singel, toe- behoorende aan den heer 11. II. van Goghalhier. Den eersten keer ont dekte het werkvolk, dat het riet van de kap in brand was. Zij waren spoedig in de weer met water aanbrengen, en moglen er inslagen, hel brandende riet te blusschen. büïte¥lai\T)SGh¥ hkhigten. ËNGBLAN U. LONDEN. 21 October. De Morning Post zegt, dat keizer Napoleon, beducht zijnde voor hel misnoegen der katholieke geestelijkheid en voor h'aren invloed op de bevol king, eene nieuwe poging wil doen om eene verzoening lusschen Rome en Italië te bewerken, en daartoe de dienst noodig heeft geacht van personen, die bij den II. Stoel meer vertrouwd werden dan de heeren Thonvenel en Lavalette, maar dat de keizer voornemens blijft Rome met der tijd te ontruimen. Van Zondag middag af woedt boven deze hoofdstad een zware storm uit het W. Z. W., vergpzeld van lievige regenbujjen, die op verscheidene plaatsen in de stad en in hare omstreken vrij lievige verwoestingen aanrigt. De berigten van de kusten zijn onrustbarend. Er hebben een aantal schip breuken en strandingen plaats gehad. Te Liverpool heeft men 11. Vrij dag het zonderlinge verschijnsel aan schouwd dat hoewel het ten 5 ure 25 minuten des ochtends hoogwater in de Mersey was, en de eb dus een aanvang nam, reeds een half uur daarna de vloed andermaal kwam opzetten en zelfs tot 18 duimen boven hoogwa ter opliep Te Edinbiirg zijn II. Donderdag en Vrijdag door de militairen on geregeldheden bedreven, ten gevolge der gevangenneming van een soldaat door de policie. De oproerige beweging was van dien aard, dat een in specteur en elf policiedienaars dahrbij gewond en mishandeld zrjn. Volgens berigten uit New-York hebben de noordelijken onder gene raal Rosencranz, bij hunne overwinning op de zuidelijken bij Corinlhe, 2000 gevangenen, twee batterijen artillerie met loebehooren en eene ontzag gelijke hoeveelheid wapenen en ammunitie buit gemaakt, terwijl de zuide lijken daarenboven 800 man aan dooden en 1800 man aan gekwetsten verloren. De noordelijken hebben de generaals Uackleraann en Oglesby verloren, welke gesneuveld zijn, terwijl ook den zuidelijken generaal Ro gers hetzelfde lol heeft getroffen. Bij Perrysville, in Kentucky, heeft een groole veldslag plaats gehad tus- schen de noordelijken onder Buell en de zuidelijken onder Bragg. Het ver lies der Noordelijken wordt begroot op 2000 man. De Zuidelijken zijn daarbij geslagen en worden door de bondstroepen vervolgd. De bondstroepen van Morgan (Noordelijken) hebben bij Frankfort insgelijks eene overwinning op de Zuidelijken behaald. Eene afdeeling der Zuidelijken heeft zich echter van de steden Mercersburg en Chambersburg in Pennsylvanië meester gemaakt. De gouverneur van dien staat Reeft troepen afgezonden, om een verderen inval op dat grondgebied te beletten. Men verneemt voorts, dat de bondsregering het plan tot kolonisatie der negers heeft laten varen, en dal in de zitting van het congres der zuidelijke staten een voorstel is ingediend, strekkende om den secretaris der schatkist magliging te verleenenom tot een vasten prijs katoen op te koopen of te benaderen en agenten naar Europa te zenden, om het aldaar aan de markt te brengen. Tevens was ingediend een voorstel, strekkeude om over te gaan tol opheffing van het verbod betreffende den katoen-uitvoer. De wetgevende magt van Virginia heeftHepaald, dat al wie aan de duivelsche" proclamatie van den president Lincoln tot vrijverklaring dei- slaven gevolg helpt gevengedood of uit den staal gejaagd mag worden. De proclamatie van den heer Lincoln doet de zuidelijken voor de gru welen van eenen slaven-opstand vreezen, en in het congres zijn voorstellen ingekomen tot het nemen van maatregelen van weêrwraak, b. v. om voort aan alle gevangen genomen noordelijke officieren eil onderofficieren aan dwangarbeid te onderwerpen, tot het einde van den oorlog, of lot dat Lincoln zijne proclamatie intrekt, noordelijke blankofficiercndie negers aanvoeren in militaire ondernemingen legen het- zuiden, of die slaven zullen trachten te bevrijden, bij hunne gevangenneming ter dood te brengen; om al de gevangenen der noordelijken als misdadigers te behandelen en hen ter dood te brengen en tevens eene belooning van 20 dollars en eene ge lijke som als jaarwedde uit te loven aan iederen slaaf of vrijen neger, die na den lsleli Januarij een der noordelijken zal dooden. FUANHKIJK. PARIJS21 October. De brief van den minister van buitenl. zaken aan de diplomatieke agenten van Frankrijk in hel buileniand heeft bij de vrienden van. Italië geen gunsligen indruk gemaakt. Over het algemeen acht men dien brief een meesterstuk van dubbelzinnigheidwaarbij de minister zich in allerlei bogten wringt om niet voor de ware bedoelingen der regering uit te komen. Men verhaalt dat sommige prefecten aan den minister van binnenl. zaken rapporten hebben ingezondenvolgens welke men algemeen zeer ontevre den is, dal de keizer nog steeds aarzelt Rome te verlaten. Die zelfde rapporten schrijven die aarzeling toe aan de keizerin en beweren, dat men haar in sommige departementen reeds «mevrouw statu quo" noemt. Volgens La France zou hel hof van Rome reeds verklaard hebben zich met geen nieuwe onderhandelingen te willen inlaten voor dat het ltaliaansche parlement hel besluit heeft opgeheven, waarbij Rome tot hoofdstad van Italië verklaard wordt. De keizer is voornemens een bezoek af Ie leggen bij den heer Rothschild op diens landgoed te Ferrièrcs. De genoemde bankier zal voor dit bezoek 300,000 fr. onkosten maken. Aan de armen der hoofdstad schenkt hij daarenboven bij die gelegenheid 30000 fr. Berigten uil Vera-Cruz van 6 Sept. meldendat de verzorging der Fransche troepen in Mexico, hun gezondheidstoestand en hunne .gemoeds stemming niets te wenschen lieten, en dat Juarez met zijnen gewezen minister Dobiado gebroken had. Als gerucht wordt medegedeeld, dat de stad Perole zich aan dc zijde der Franschen had geschaard. Bijzondere berig ten luiden, wat betreft den gezondheidstoestand, niet zoo gunstig. Het klimaat is verschrikkelijker dan de wreedaardigste vijand, zoodat dc troepen veel ellende hebben te verduren. ITALIË. Een ministerieel dagblad van Turyn komt met nadruk op tegen den door het Parijsche blad La France aan de Italian.en gegeven raad om eene andere stad dan Rome tot hoofdstad te nemen. Dat is eene onmogelijk heid, zegt dat blad, en nooit zal in Italië een ministerie te vinden zijn, hetwelk zulks in zijn programma zou willen plaatsen en de verantwoorde lijkheid voor de verwezenlijking van dal denkbeeld op zich zou willen nemen. Het is zelfs eene beleediging voor de ltaliaansche natie, te onderstellen dat er in Italië eene partij bestaat, die daaraan ernstig zou kunnen deuken. Naar men verzekert;, zal de heer Ratazzi de wetgevende kamers tegen 15 November bijeenroepen. Tegen dien tijd zou ook de staal van beleg te Napels opgeheven worden. Door eene ontploffing in het kruidmagazijn te Fozzano, in Opper- Italië, zijn 12 menschen omgekomen. Naar men uit Rome meldt is door de Fransche politie op de drukkerij der wereldlijke curie eene Bourbonscbe proclamatie in heslag genomen, waarvan reeds 3000 exemplaren waren verzonden. Bij die proclamatie wer den de Siciiianeit tot den strijd opgeroepen. De abt Fortini zou de opstel ler zijn. PK VISSEN. BERLIJN21 October. De Volkszeit., een {vrijzinnig blad, bevat eene van regeringswege ont vangen leregiwijzing, omtrent het berigt dal de regering maatregelen wilde nemen tot het inroepen van hel algemeene stemregt. Volgens die leregi wijzing is dat berigt een verzinsel.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2