LE¥DSCflE CO ERA AT. WOENSDAG 22 OCTOBER. 18öb2. c'. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BWKENLANDSCFIE BKRIGTEN. LEYDEN21 October. De diaconie der Ned. herv. gemeente alhier heeft ontvangen een legaat van ƒ400, vrij van snccessic-regten, van wijlen een lid der gemeente, die b(j uitersten wil verlangd heeft dat haar naam zon onbekend blijven. Gisteren waren op de paardenmarkt Ie Woerden ongeveer 500 sluks aangevoerd. De meeste handel werd gedreven in veulens; die in volwassen paarden was gering. Gisteren namiddag ten 5 ure is de bliksem geslagen in den nok van den houtzaagmolen van den heer P. Mouton van 's Gravenhage, gelegen in de gemeente Wateringen. Daar het vrij sterk woei. was de molen met belen dende loods spoedig geheel afgebrand. De brandspuiten van Wateringen, Rijswijk en de Heul bevonden zich spoedig ter plaatse van het ongeval, maar konden de vlammen niet meester worden. Ten 9 ure kon men den brand als opgehouden beschouwen. Evenwel waren er nog vele voorwerpen smeulende. Even buiten deze stad kon men, in derigtingvan Delft, duide- .lijk den brand waarnemen. Sedert het berigl omtrent de overvloedige teelt en het groote vervoer van bloemkool, voorkomende in onze courant van 11 Aug.jl.is het weder voor den aanwas der late bloemkool mede zeer gunstig geweest. De verzen dingen van die vrucht uit Rijnsburg, met inbegrip van roode en witte kool, benevens de fusten met ingelegde bloemkool, waren dan ook in de laatste dagen weder zeer opmerkelijk. Kan de verzending van die vrucht thans gerekend worden te zijn afgeloopen, daarentegen kunnen de scheepsladingen andijvie uit Veur naar Amsterdam op nieiuv hel bewijs leveren, dat dit jaar ouder een der vruchtbaarste is te stellen. Ook de eikciiboomen leveren dit jaar voorbeeldeloos veel vruchten op. die door de landbouwers gebezigd worden lot een krachtig voedsel voor de varkens. Gedurende den wintertijd worden in cene zaal~Te Voorschoten voor namelijk ten nutte van het personeel der aldaar gevestigde kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van den heer van Kempeu, voorlezingen gehou den op wetenschappelijk gebied, die meestal niet onbelangrijk zijn. Ter af wisseling daarvan zal er ook door het collegic Kunstliefde van tijd tol tijd eene kunstbeschouwing worden gegevenwaarvan de eerste heden avond plaats heeft. In dat plan ligt veel goeds, en ongetwijfeld kan zoo iets niet dan gunstig werken ter bevordering van- den smaak onder bovengenoemd personeel. Naar men verneemt, heeft de minister van binnenl. zaken onlangs in getrokken de minislcriêele resolutie van 9 Jtinij 1818, waarbij o. a. was be paald, dat zij, die op akademische examina waren afgewezen, binnen zekeren tijd lot het ondergaan van nieuwe examina niet konden worden toegelaten, terwijl in dit geval de faculteit de testimonia van hendie examen hadden afgelegd, onder zich moest houden. (/V. 11. C.) Gisteren heeft aan het lokaal van het prov. bestuur in Zuidhollaud itij enkele inschrijving de aanbesteding plaats gehad van het verstralen en ver nieuwen van ten gedeelte van 's rijks grooten weg der lste klasse n°. 2 tus- schen 's Gravenhage en Leyden, van de Boschhuizerbrttg tot de scheiding der gemeenten Soelerwondc en Leyden, lang 560 el, alsmede liet herstellen van de Boschhuizerbrug. Daarvoor waren vier insclirijvinssbilletten ingekomen. De minste inschrijver was de heer 11. G. Rekker te Lent (Gelderland) voor de som van ƒ2588. Men verzekert ons, dal een zeer groot-gedeelte der door de Société- Iloerde geleverde stalen spoorslaven zoude zijn afgekeurd en alleen dien ten gevolge in den voortgang van onze spoorwegbaan op eene vertraging van twee maanden moet gerekend worden. (IV. Industrieel.) Uit Delft meldt men, dat Zondag morgen bij den landbouwer van der Koog, aan den Rolterdamsehen straatweg, toen men aan het ontbijt wilde gaan, de knecht, een jongeling van 18 jaren, werd vermist. Na langdurig roepen en zoeken vond men hem eindelijk op hel hoofd in de sloot staande; ale ongelukkige was in den modder gestikt. Men vermoedt dat hij, zijne klompen willende schoon maken, bij ongeluk voorover is gevallen. Door den gemeenteraad van Gouda is tot leeraar in de Hoogdiiitsche laai bij hel gymnasium aldaar benoemd de heer W. J. Schumacher, van Utrecht, en lol leeraar in de gymnastiek de lieer II. J. Steenbergen. Door den gemeenteraad van Dordrecht is besloten tot den aankoop van het terrein, bekend onder den naam van liet Hof van Holland, voor ƒ30000, ten einde daarop een weeshuis te bouwen. Op 15 dezer is (zooals reeds gemeld is) eene proef genomen met een ploegdoor stoom bewogenop de hofstede Badhoeve in de Haarlemmer meer, toebehoorende aan den heer mr. J. P. Amersfoort, welke zich, met drie zijner werklieden naar Engeland had begeven om kennis te nemen van de bewerking en de werking van dergelijken ploeg, met al wat daartoe behoort, en zich aldaaar een zoodanig werktuig heeft aangeschaft. Het stoomwerktuig is van 14 paardenkracht, met een gewonen ploeg en een ondcrgrondsploeg. De ploeg heeft gewerkt eerst op 12 Ned. duimen, later op 35 Ned. duimen, in zwaren kleigrond. Het is de eerste keer, dat der gelijk merkwaardig werk hier te lande is beproefd, en een ooggetuige ver zekert, dal men overtuigd is geworden, dat met sioom deugdelijk en snel kan worden geploegd, en dat een zoodanig werktuig de voorkeur verdient, op zware gronden, boven den ploeg met paarden, vooral daar, waar groote uitgebreidheid van land de aanwending van een zoo kostbaar werktuig veroorlooft. Bij de inspectie in den polder op den 9den dezer is met genoegen kennis genomen van den toestand van den Cruquius en de Lvnden en van het bij deze werktuigen aangebragt kolossaal ketelvermogen. Op den maaltijd te Halfweg is Ier tafel gcbragl een standbeeldje van Jan Adriaansz. Leeghwa- ter, vervaardigd naar de opgave van den heer Amersfoort, door den heer Roskam te Amsterdam, en is besloten, dat, op kosten van belangstellen- den, een dergelijk standbeeld, van behoorlijke afmeting, in den voorgevel van de Leeghwater zal worden geplaatst. (ft. C.) Te Amsterdam heeft gisteren de bij het athenaeum iltustre nieuw be noemde hoogleeraar in hel hedendaagsche regt, mr. T. M. C. Asser, zijne betrekking aanvaard, met hel honden eener rede, ten onderwerp hebbende: »de studie en de omvang van het handelsregt." Zondag II. heeft eene commissie uit de staten der prov. Gelderland op liet Loo Z. M. den koning eene medaille aangeboden, voor de door hem betoonde belangstelling in het lot der ongeliikkigeu door den watervloed in den winter van 1861. De commissaris des konings van genoemde provincie I reikte Z. M. den koning de medaille met eene toepasselijke toespraak over. Z. M. gal daarover zijn genoegen te kennen en schonk ieder lid der com missie een portret als-aandenken. In den nacht van den 17de" dezer zjjn de bij den huize Joppe onder Gorsscl, nabij Zutphengelegen nevengebouwen, met bijna al de daarin aan wezige goedereneene prooi der vlammen geworden. De gebouwen beston den uit eene tuinmanswoning, koetshuis eu daaraan gebouwde kamer, dienende tot bewaring van een kostbaar kabinet van zeldzaamheden grootendcels door den eigenaar, den heer Brands, zeiven verzameld. Alle pogingen, om den brand in zijne beginselen te stuiten, waren vruchteloos; in korten tijd was alles vernield. Een verwersknecht, op een der zolders slapende, heeft zich slechts met moeite uit hel brandende gebouw kunnen redden. Te Heerenveen had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Op een handkar werd een zware vracht vervoerd. Eenige jongens trokken, om te helpen, aan een louw vooraan de kar. Plotseling brak hel touwwaardoor een paar jongens vielen; zij, die achter de kar waren, merkten het niet op en gingen voort met duwen, zoodat twee jongens onder het rad kwamen, waarvan een op de plaats dood bleef en de ander zeer ernstig is gekwetst. lil de Twentse/ie Cour. leest men liet volgende: Naar men verneemt is de firma G. en II. Salomonson verpligt om, uit gebrek aan katoen, bin nen eenige dagen de stoomkatoenweverij te Nijverdal te doen stilstaan. De lieer G. Salomonson is voornemens aan het punt van scheiden aan liet ka naal in de gemeente Ilclleiidoornbehalve een gebouw voor eigen gebruik, !14 bouwmanswoningen te doen bonwen. Ook wordt gezegd, dat de hh. B. Bavink en Zoon hel voornemen hebben, om, ter werkverschaffing, in hunne stoomweverij een ander fabrikaat, uit eene andere grondstof dan katoen, te doen vervaardigen. Bij de overweging in de afdeclingen der tweede kamer van het Vde hoofdst. der staaisbegrooting voor 1863 binnenlzaken), gaf in drie der afdeclingen het eindcijfer aanleiding tot gedachtenwisseling. Er waren leden, die, in zoover de minister heeft willen te kennen geven dat hij, in weerwil der uioeijelijkheid om afdoende bezuinigingen tot stand te bren gen er toch in geslaagd is de begrooting van zijn departement in één jaar met ƒ382,976 te verminderen, de juistheid dier voorstelling niet erkenden. Er werd wel voor het oogenblik minder aangevraagd, maar er was, naar het gevoelen d-'zer leden, niet bezuinigd. Ter juiste beoordeeling van het eindcijfer der begrootingen van 1862 en 1863 moest men toch van die van 1862 de sommen aftrekken, die, omdat de behoefte opgehouden had te be slaan, op de begrooting van 1863 niet meer konden voorkomen. Trekt men deze sommen bijeen, dan verkrijgt men reeds 407,000die de minis ter voor 1863 niet kon in rekening brengen en wordt reeds daardoor al leen alle denkbeeld van bezuiniging verwijderd. Bovendien mogt, bij eene vergelijking der twee begrootingen niet uit het oog worden verlorendat de thans voorgedragene hoogst waarschijnlijk, eer de diens! ten einde is,

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1